background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 

 

 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ 

 

 

 

 

Jarosław Stępień 

 

 

 
 

śywienie zwierząt gospodarskich  
321[04].Z2.01 

 

 

 

 

Poradnik dla nauczyciela

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wydawca 

 

Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1

Recenzenci: 
prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog 
dr inŜ. Krzysztof Olszewski 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Edyta Kozieł 
 
 
Konsultacja: 
dr inŜ. Jacek Przepiórka 
 
 
 

 
 
 
 
 
Opracowanie  zawiera  obudowę  dydaktyczn

 

ą

  programu  jednostki  modułowej  321[04].Z2.01, 

„śywienie zwierz

 

ą

t gospodarskich”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu 

technik pszczelarz. 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom  2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2

SPIS TREŚCI 

 

1.  Wprowadzenie 

2.  Wymagania wstępne 

3.  Cele kształcenia 

4.  Przykładowe scenariusze zajęć 

5.  Ćwiczenia 

11 

5.1.  Podstawy Ŝywienia zwierząt 

11 

5.1.1.  Ćwiczenia 

11 

5.2.  Charakterystyka pasz 

14 

5.2.1.  Ćwiczenia 

14 

5.3.  śywienie poszczególnych grup zwierząt gospodarskich 

16 

5.3.1.  Ćwiczenia 

16 

6.  Ewaluacja osiągnięć ucznia 

18 

7.  Literatura 

32 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3

1.  WPROWADZENIE 

 

 

Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela,  który  będzie  pomocny  w prowadzeniu 

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik pszczelarz. 

W poradniku zamieszczono: 

− 

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć juŜ ukształtowane, 
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,  

− 

cele  kształcenia,  wykaz  umiejętności,  jakie  uczeń  ukształtuje  podczas  pracy 
z poradnikiem, 

− 

przykładowe scenariusze zajęć, 

− 

ć

wiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami 

nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi, 

− 

ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego. 

 

Wskazane  jest,  aby  zajęcia  dydaktyczne  były  prowadzone  róŜnymi  metodami  ze 

szczególnym  uwzględnieniem  następujących  metod  nauczania,  np.:  pokaz  z  objaśnieniem, 
pokaz z instruktaŜem, tekstu przewodniego, ćwiczeń praktycznych oraz metody projektów. 
 

Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

 

321[04].Z2 

Produkcja zwierzęca

 

321[04].Z2.01 

śywienie zwierząt  

gospodarskich

 

321[04].Z2.02 

Wykonywanie zabiegów zoohigienicznych

 

321[04].Z2.04 

Organizacja produkcji zwierzęcej

 

321[04].Z2.03 

UŜytkowanie maszyn i urządzeń oraz 

obiektów inwentarskich

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

5

2.  WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami BHP i ochrony przeciwpoŜarowej, 

− 

przestrzegać  przepisów  BHP  i  ochrony  przeciwpoŜarowej  podczas  pracy  w  budynkach 
inwentarskich, 

− 

przestrzegać zasad postępowania ze zwierzętami, 

− 

posługiwać się prostymi narzędziami przy obsłudze zwierząt, 

− 

rozpoznawać rośliny i nasiona uŜywane w Ŝywieniu zwierząt, 

− 

wykonywać podstawowe obliczenia, 

− 

współpracować w grupie. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

6

3.

 

CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć: 

− 

scharakteryzować racjonalne Ŝywienie zwierząt, 

− 

scharakteryzować  budowę  i  funkcje  narządów  układu  pokarmowego  i  chłonnego 
zwierząt, 

− 

scharakteryzować  budowę  i  funkcjonowanie  układu  kostnego  roŜnych  zwierząt 
gospodarskich, 

− 

scharakteryzować czynniki wpływające na trawienie i procesy przemiany materii, 

− 

określić  biologiczną  rolę  składników  pokarmowych  oraz  objawy  ich  niedoboru  
i nadmiaru, 

− 

rozróŜnić pasze oraz określić ich składniki, 

− 

określić czynniki decydujące o wartości pokarmowej pasz, 

− 

określić wartość pokarmową róŜnych pasz, 

− 

scharakteryzować mierniki wartości pokarmowej pasz, 

− 

sklasyfikować pasze według poznanych kryteriów, 

− 

scharakteryzować ekologiczne pasze dla zwierząt, 

− 

obliczyć dawki pokarmowe dla zwierząt, 

− 

określić normy spoŜycia poszczególnych pasz, 

− 

scharakteryzować procesy kiszenia i suszenia pasz, 

− 

scharakteryzować mieszanki oraz dodatki paszowe, 

− 

określić czynniki decydujące o kosztach Ŝywienia, 

− 

scharakteryzować warunki przechowywania pasz. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

7

4.  PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 
 

Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł: 

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2 

Jednostka modułowa: 

ś

ywienie zwierząt gospodarskich 321[04].Z2.01 

Temat:  Ocena wartości pasz własnych i szacowanie zasobów. 

Cel ogólny:  Uczeń  potrafi  oszacować  zasoby  paszowe  gospodarstwa  rolnego,  ocenić  jakość 

pasz oraz efektywność ich skarmiania. 

 
Cele szczegółowe: 

− 

zna podstawy teoretyczne klasyfikacji pasz i ogólną ich charakterystykę, 

− 

potrafi rozpoznać pasze, 

− 

umie ocenić przydatność tych pasz do skarmiania, 

− 

potrafi ocenić wartość pasz, 

− 

potrafi za pomocą obliczeń oszacować zasoby pasz w gospodarstwie, 

− 

rozumie celowość przeprowadzenia organoleptycznej oceny pasz, 

− 

wie jaki jest wpływ złej jakości pasz na zdrowie i produkcyjność zwierząt, 

− 

potrafi zalecić takie sposoby przechowywania, magazynowania pasz, aby ich jakość była 
jak najlepsza a straty w produkcyjności zwierząt jak najmniejsze. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń powinien umieć: 

− 

dokonać oceny jakości pasz w gospodarstwie, 

− 

potrafi oszacować zasoby pasz w gospodarstwie,  

− 

obliczyć koszty Ŝywienia, 

− 

stosować róŜne metody przyrządzania konserwowania i magazynowania pasz. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczeń praktycznych,  

− 

metoda projektu. 

 
Środki dydaktyczne

− 

plansze i foliogramy przedstawiające wartość pokarmową pasz, 

− 

film dydaktyczny konserwacja pasz, 

− 

normy Ŝywienia zwierząt gospodarskich, 

− 

próbki pasz, 

− 

kalkulator. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów

− 

uczniowie pracują w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny zajęć dydaktycznych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

8

Przebieg zajęć: 
1. Faza wstępna 

− 

czynności  organizacyjne:  sprawdzenie  listy  obecności,  sprawdzenie  gotowości  uczniów 
do zajęć, 

− 

podanie tematu zajęć, 

− 

podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym celu szacowania i oceny pasz, 

− 

podział grupy uczniów na zespoły 4–5-osobowe. 

 
2. Faza właściwa 

− 

pogadanka  nauczyciela  z  elementami  pokazu  (film  dydaktyczny)  na  temat  terminu  
i sposobu oceny pasz metodą organoleptyczną oraz konserwacji pasz, 

− 

wspólne  omawianie,  w  trakcie  oglądania  filmu,  poszczególnych  czynności  przy 
konserwacji pasz, 

− 

szczegółowe omówienie metod szacowania ilości pasz w gospodarstwie, 

− 

prezentacja  plansz  i  foliogramów  przedstawiających  wartości  pokarmowe  pasz  oraz 
wytyczne do oceny organoleptycznej siana, słomy i kiszonki. 

 
3. Realizacja zadań 
Praca w grupach 4–5 osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

uczniowie zapoznają się z treścią przydzielonego zadania,  

− 

na  podstawie,  informacji  uzyskanych  z  treści  zadania  oraz  próbek  pasz,  uczniowie 
dokonują analizy organoleptycznej słomy, kiszonki z kukurydzy, siana i sianokiszonki, 

− 

w przybliŜeniu szacują ilość zasobów pasz w gospodarstwie. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy prawidłowo interpretują wyniki, 

− 

czy zachowują zasady BHP. 

 
Zakończenie zajęć. 

− 

uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy i interpretują je na forum klasy, 

− 

dyskutują na temat magazynowania pasz, oceny pasz oraz, szacowania ich zasobów, 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy. 

 
Praca domowa 
Przeprowadź  kalkulację  produkcji  1  tony  kiszonki  z  kukurydzy  dla  własnego  gospodarstwa 
rolnego. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
  

− 

uczeń  samodzielnie  rozwiązuje  zadanie  domowe,  potrafi  odpowiedzieć  na  postawione 
pytania podczas rekapitulacji lekcji. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

9

Scenariusz zajęć dydaktycznych 2 

 
Osoba prowadząca 

……………………………………………………….. 

Modułowy program nauczania: 

Technik pszczelarz 321[04] 

Moduł:  

Produkcja zwierzęca 321[04].Z2 

Jednostka modułowa:  

ś

ywienie zwierząt gospodarskich 321[04].Z2.01 

Temat:  śywienie cieląt i młodego bydła. 

Cel ogólny:  Zapoznanie z Ŝywieniem cieląt oraz karmieniem jałowizny. 
 
Cele szczegółowe: 

− 

zna znaczenie siary w Ŝywieniu cieląt, 

− 

wie w jaki sposób podawać cielętom siarę, 

− 

zna przykłady dawek pokarmowych dla cieląt, 

− 

potrafi opracować program Ŝywienia cieląt do 3 miesiąca Ŝycia, 

− 

zna preparaty mleko zastępcze uŜywane w Ŝywieniu cieląt, 

− 

wie jakie pasze stałe moŜemy zadawać cielętom, 

− 

potrafi  obliczyć  koszt  mleka  lub  preparatu  mleko  zastępczego  do  odchowu  cieląt  oraz 
podjąć decyzję o sposobie Ŝywienia, 

− 

potrafi ułoŜyć dawkę pokarmową dla jałówki. 

 
Po zakończeniu zajęć uczeń potrafi: 

− 

omówić poszczególne rodzaje pasz stosowanych w Ŝywieniu zwierząt, 

− 

stosować najlepsze pasze dla cieląt i młodego bydła, 

− 

określić potrzeby pokarmowe cieląt w róŜnym wieku, 

− 

obliczyć dawkę pokarmową dla młodego bydła, 

− 

obliczyć koszty Ŝywienia cieląt i młodego bydła. 

 

Metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczeń praktycznych, 

− 

metoda projektu. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów:
 

− 

uczniowie podczas zajęć pracują w grupach 4–5-osobowych. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny zajęć dydaktycznych. 
 
Środki dydaktyczne

− 

plansze  i  foliogramy  przedstawiające  skład  siary  oraz  innych  pasz  stosowanych,  
w Ŝywieniu cieląt i młodego bydła, 

− 

preparaty mleko zastępcze stosowane w Ŝywieniu cieląt, 

− 

normy Ŝywienia zwierząt gospodarskich, 

− 

próbki pasz treściwych, okopowych i objętościowych. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Przebieg zajęć: 
1.  Czynności organizacyjno-przygotowawcze 

− 

sprawdzenie obecności, 

− 

sprawdzenie wiedzy uczniów. 

 
2.  Faza właściwa 

− 

pogadanka nauczyciela z elementami pokazu na temat Ŝywienia cieląt i młodego bydła, 

− 

szczegółowe  omówienie  poszczególnych  rodzajów  pasz  stosowanych  w  Ŝywieniu  cieląt 
oraz młodego bydła, 

− 

prezentacja plansz i foliogramów zawierających skład pasz, 

− 

przedstawienie sposobów obliczania kosztów Ŝywienia, 

− 

pokaz układania dawek pokarmowych dla młodego bydła. 

 

Realizacja ćwiczenia  

Praca w grupach 4–5-osobowych: 

− 

nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania, 

− 

przydzielenie poszczególnym grupom zadania, 

− 

zapoznanie się grup z przydzielonym zadaniem, 

− 

uczniowie przystępują do wykonania zadania, 

− 

układają  dawkę  pokarmową,  sporządzają  preliminarz  Ŝywienia  cieląt,  liczą  koszty 
sporządzają projekt. 

Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek: 

− 

czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie, 

− 

czy prawidłowo interpretują wyniki. 

 
Zakończenie zajęć: 

− 

uczniowie przedstawiają napisane projekty, 

− 

dyskutują na forum klasy na temat poszczególnych projektów i wybór najlepszego, 

− 

nauczyciel ocenia pracę kaŜdej grupy oraz indywidualnie kaŜdy projekt. 

 
Praca domowa. 
Sporządź dawkę pokarmową dla młodego bydła i oblicz koszty dziennego Ŝywienia. 
 
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
 

− 

uczeń samodzielnie odrobił prace domową, potrafi odpowiadać na zadawane pytania. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

5.  ĆWICZENIA 

 

5.1. Podstawy Ŝywienia zwierząt  

 
5.1.1. Ćwiczenia
 

 
Ćwiczenie 1 

Na  podstawie  podanych  danych  przeprowadź  analizę  zawartości  mikro  i makroelementów 

w organizmie zwierzęcia oraz zinterpretuj wyniki. 

Ca – 9 g 
P – 8 g 
K – 1,2 g 
Na – 1,4 g 
Cl – 1,9 g 
Mg – 0,2 g 
Fe – 30 mg 
Zn – 40 mg 
Cu – 1 mg 
Mo – 0,3 mg 
Se – 0,15 mg 
J – 0,1 mg 
Mn – 0,09 mg 
Zinterpretuj  powyŜsze  dane  i  określ,  których  składników  mineralnych  jest  za  duŜo, 

których za mało, a których poziom jest w normie. 

 
Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych 

 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  przeanalizować zapisane informacje o zawartości mikro i makroelementów, 
2)  zaplanować tok pracy, 
3)  zgromadzić potrzebne dane, 
4)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
5)  przeprowadzić analizę, 
6)  ocenić otrzymane wyniki, 
7)  dokonać oceny ewentualnych skutków niedoboru lub nadmiaru pierwiastków, 
8)  przygotować i wypełnić tabelę według poniŜszego wzoru. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

 

Pierwiastek 

Poziom 

w organizmie 

Komplikacje przy 

niedoborze 

W jakich paszach występuje 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

− 

arkusze papieru formatu A4, flamastry, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

normy Ŝywienia zwierząt. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonano  analizy  pięciu  próbek  paszy.  Obliczyć  zawartość  białka  ogólnego 

w kilogramie paszy mając podaną zawartość azotu  
1.  próbka w 1 g paszy 0,02 g N, 
2.  próbka w 1 g paszy 0,04 g N, 
3.  próbka w 1 g paszy 0,01 g N, 
4.  próbka 1 g paszy. 0,09 g N, 
5.  próbka 1 g paszy 0,05 g N. 

WskaŜ pasze, które zawierają duŜo białka. 
 
Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia. 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić materiały potrzebne do wykonania zadania, 
3)  przeprowadzić obliczenia, 
4)  otrzymane wyniki zapisać w karcie odpowiedzi, 
5)  zinterpretować otrzymane wyniki. 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze z wykazem mikro i makroelementów, 

− 

arkusz odpowiedzi, 

− 

poradnik dla ucznia. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

5.2. Charakterystyka pasz 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W gospodarstwie znajdują się pasze pochodzenia roślinnego, które mają ogromny wpływ 

na efektywne Ŝywienie zwierząt. Twoim zadaniem jest ocena organoleptyczna tych pasz, a są 
to  kiszonka  z  kukurydzy,  siano  z  pierwszego  pokosu  tak  zwany  potraw,  sianokiszonka  oraz 
słoma. 
 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Charakterystyka pasz”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić  sprzęt  i  materiały  potrzebne  do  przeprowadzenia  oceny  organoleptycznej 

pasz, 

3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
4)  pobrać w sposób odpowiedni próbki pasz, 
5)  przeprowadzić ocenę organoleptyczną kiszonki, sianokiszonki, siana i słomy, 
6)  przeanalizować dokładnie pobrane próbki, 
7)  wykonać notatki, 
8)  po zakończeniu pracy wyczyścić sprzęt i odstawić go do magazynu, 
9)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

plansze i zdjęcia przedstawiające zasady organoleptycznej oceny pasz, 

− 

kiszonka z kukurydzy, słoma, sianokiszonka, siano z pierwszego pokosu, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

waga. 

 

Ćwiczenie 2 

Wykonać ocenę pastwiska i organizację wypasu w gospodarstwie 

 

Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment rozdziału „Charakterystyka pasz”, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonane w grupach 2–4-osobowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  określić skład botaniczny pastwiska, 
3)  określić  na  podstawie  składu  botanicznego  wartość  pastwiska,  wartość  pokarmową 

zielonki  w  jednym  kilogramie,  zmierzyć  wysokość  runi,  skosić  0,5  ara  zebrać  zielonkę, 
zwaŜyć, 

4)  obliczyć ilość białka jaką otrzymamy ze skoszonej zielonki, 
5)  otrzymane wyniki zapisać w arkuszu, 
6)  podzielić pastwisko na kwatery, 
7)  zaprezentować wyniki. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz do ćwiczenia, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

tabele wartości pasz, 

− 

płachta, 

− 

kosa, 

− 

waga, 

− 

taśma miernicza, 

− 

pastuch elektryczny. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.3. śywienie poszczególnych grup zwierząt gospodarskich 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

W gospodarstwie znajdują się cielęta i młode bydło opasowe: 

− 

przygotuj program Ŝywienia cieląt do 3 miesiąca Ŝycia, 

− 

oblicz koszty mleka i preparatów mleko zastępczych zuŜytych do odchowu cieląt, 

− 

przygotuj pójło i zadaj cielętom, 

− 

wykonaj prace porządkowe w cielętniku, 

− 

oblicz dawkę pokarmową dla jałówki. 
 
Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy przy zadawaniu pasz zwierzętom, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na temat Ŝywienia bydła, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  zaplanować tok pracy, 
2)  zgromadzić sprzęt i materiały potrzebne do przeprowadzenia ćwiczenia, 
3)  zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy, 
4)  opracować program Ŝywienia cieląt do 3 miesiąca Ŝycia, 
5)  obliczyć koszty mleka preparatów mleko zastępczych zuŜytych do odchowu cieląt, 
6)  przygotować pójło i zadać cielętom, 
7)  wykonać prace porządkowe w cielętniku, 
8)  obliczyć dawkę pokarmową dla jałówki, 
9)  zadać paszę jałówkom. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

pokaz z objaśnieniem, 

− 

pokaz z instruktaŜem, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

arkusz odpowiedzi, 

− 

arkusz do ćwiczenia, 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

plansza „skład siary”, 

− 

normy Ŝywienia zwierząt gospodarskich, 

− 

waga, 

− 

termometr, 

− 

preparaty mlekozastępcze, 

− 

sprzęt do przygotowania paszy dla cieląt, 

− 

mieszanki treściwe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

Ćwiczenie 2 

UłoŜyć  dawkę  pokarmową  dla  krowy  o  masie  500  kg,  wieku  4  lat,  wydajność  dzienna  

12 kg mleka o zawartości 4% tłuszczu. 

 
Wskazówki do realizacji 

− 

przed  przystąpieniem  do  realizacji  ćwiczenia  nauczyciel  powinien  omówić  jego  zakres, 
sposób wykonania i warunki bezpieczeństwa pracy, 

− 

przed  przystąpieniem  do  wykonania  ćwiczenia  uczniowie  powinni  przeczytać 
odpowiedni fragment materiałów źródłowych na dany temat Ŝywienia krów mlecznych, 

− 

ć

wiczenie powinno być wykonywane w grupach 2–4-osobowych. 

 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

Uczeń powinien: 

1)  określić zapotrzebowanie bytowe i produkcyjne krowy, 
2)  dobrać pasze, 
3)  ustalić jaka jest, wartość pokarmowa dobranych pasz, 
4)  wykonać obliczenia, zbilansować dawkę, 
5)  zapisać wyniki w arkuszu, 
6)  zaprezentować wyniki. 
 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

− 

pogadanka, 

− 

ć

wiczenie praktyczne. 

− 

metoda projektu 
 
Ś

rodki dydaktyczne: 

− 

poradnik dla ucznia, 

− 

normy Ŝywienia zwierząt, 

− 

pasze dla bydła mlecznego, 

− 

arkusz papieru formatu A4. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

  

6.  EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego 
 

TEST 1 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „śywienie  zwierząt 
gospodarskich” 

 
Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 1, 2, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 20 są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 3, 10, 16, 17, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 
Klucz odpowiedzi:  1.  
c,  2.  d,  3.  a,  4.  a,  5.  a,  6.  c,  7.  c,  8.  b,  9.  c,  10.c,  11.  a

12. a, 13. a, 14. b, 15. c, 16. c,17. a, 18. b, 19. c, 20. d. 

 

Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

RozróŜnić pasze objętościowe suche

 

Zastosować pasze w Ŝywieniu cieląt 

Oszacować wielkość zadawanej paszy w stosunku 
do masy ciała 

PP  

a  

Określić w kilogramach wielkość zadawanej 
paszy dla krów 

RozróŜnić rodzaje Ŝywienia krów 

a

 

Określić wpływ wody na produkcję mleka 

Podkreślić znaczenie siary w Ŝywieni cieląt 

Przewidzieć wielkość przyrostów dziennych  
w Ŝywieniu bydła opasowego 

RozróŜnić okresy Ŝywienia jagniąt 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

10  Scharakteryzować fazy rozwoju Ŝołądka u jagniąt 

PP 

11  Określić wielkość Ŝołądka u konia 

a

 

12  Określić wielkość dawki paszy treściwej dla konia 

13  Określić zawartość tłuszczu w mączkach rybnych 

14  Przeprowadzić ocenę organoleptyczną pasz 

15  Określić zawartość białka w superkoncentratach  

16  Prowadzić technologię zakiszania pasz 

PP 

17  Scharakteryzować skład pasz dla kur 

PP 

18  Dobrać pasze dla drobiu 

19  Oznaczyć skład mieszanek uzupełniających 

PP 

20  Zdefiniować pojęcie premiksów 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 

Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego  wyniku.  Tylko  wskazanie  odpowiedzi,  nawet  poprawnej,  bez  uzasadnienia 
nie będzie uznane. 

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 45 min. 

 
Materiały dla ucznia: 

− 

instrukcja, 

− 

zestaw zadań testowych, 

− 

karta odpowiedzi. 

 
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Do pasz objętościowych suchych zaliczamy 

a)  buraki pastewne. 
b)  zielonki. 
c)  siano. 
d)  ziarno zbóŜ. 
 

2.  Najlepszą dla cieląt paszą z okopowych jest 

a)  burak cukrowy. 
b)  burak pastewn., 
c)  ziemniaki. 
d)  marchew. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

3.  Dzienna dawka siana dla krowy wynosi 

a)  6–7% masy ciała. 
b)  4–5% masy ciała. 
c)  8–9% masy ciała. 
d)  1–3% masy ciała. 

 
4.  Krowa o masie 500 kg moŜe zjeść dziennie 

a)  5–15 kg siana. 
b)  20–30 kg siana. 
c)  40–45 kg siana. 
d)  50–55 kg siana. 

 
5.  śywienie pełnodawkowe krów polega na 

a)  Ŝywieniu sianem i okopowymi. 
b)  Ŝywieniu sianokiszonką i okopowymi. 
c)  Ŝywieniu kiszonką i sianem. 
d)  sporządzanie jednej karmy w postaci mieszaniny pasz objętościowych i treściwych. 

 
6.  Na produkcję jednego kilograma mleka krowa zuŜywa 

a)  6–7 litrów wody. 
b)  3,5–5 litrów wody. 
c)  7–8 litrów wody. 
d)  9–10 litrów wody. 
 

7.  W pierwszym dniu Ŝycia najcenniejszą pasza dla cielęcia jest 

a)  mleko odtłuszczone. 
b)  serwatka. 
c)  siara. 
d)  preparaty mleko zastępcze. 
 

8.  Przy opasie intensywnym bydła przyrosty dzienne wynoszą 

a)  ponad 500 g. 
b)  ponad 1000 g. 
c)  ponad 700 g. 
d)  ponad 800 g. 

 

9.  Jagnięta od matki odsadza się zwykle w wieku 

a)  60 dni. 
b)  70 dni. 
c)  100 dni. 
d)  80 dni. 

 
10.  Jagnięta mają bardzo dobrze rozwinięty Ŝołądek wielokomorowy w wieku 

a)  1 miesiąca. 
b)  2, miesięcy. 
c)  2,5 miesiąca. 
d)  3 miesięcy. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

11.  Pojemność Ŝołądka konia wynosi 

a)  18 litrów. 
b)  20 litrów. 
c)  15 litrów. 
d)  25 litrów. 

 
12.  Dzienna dawka owsa dla konia wynosi 

a)  4–6 kg. 
b)  1–2 kg. 
c)  7–9 kg. 
d)  10–12 kg. 

 

13.  Mączki rybne chude zawierają 

a)  do 10% tłuszczu. 
b)  do 12% tłuszczu. 
c)  do 14% tłuszczu. 
d)  do 7% tłuszczu. 

 
14.  Ocena organoleptyczna pasz polega na 

a)  chemicznej analizie. 
b)  analizie przy pomocy zmysłów. 
c)  analizie komputerowej. 
d)  analizie laserowej. 

 
15.  Superkoncentraty białkowe zawierają 

a)  około 60% białka. 
b)  około 20% białka. 
c)  około 40% białka. 
d)  około 15% białka. 

 
16.  W czasie zakiszania pasz poŜądany jest kwas 

a)  octowy. 
b)  mrówkowy. 
c)  mlekowy. 
d)  stearynowy. 

 

17.  W paszach przeznaczonych dla kur niosek powinna być duŜa koncentracja 

a)  białka. 
b)  tłuszczów. 
c)  węglowodanów. 
d)  soli. 

 
18.  Mieszanka DKM to pasza dla 

a)  kur nieśnych. 
b)  kurcząt. 
c)  indyków. 
d)  kaczek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

19.  Mieszanki uzupełniające zawierają powyŜej 

a)  15% białka. 
b)  20% białka. 
c)  10% białka. 
d)  30% białka. 

 

20.  Premiksami (polfamiksami) nazywamy 

a)  mączki kostne. 
b)  mączki rybne. 
c)  koncentraty białkowe. 
d)  mieszanki mineralno-witaminowe. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

KARTA ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

śywienie zwierząt gospodarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedzi 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

TEST 2 
Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  „śywienie  zwierząt 
gospodarskich” 
 

Test składa się z zadań wielokrotnego wyboru, z których: 

− 

zadania 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 11, 12 13, 14 15, 17, 20, są poziomu podstawowego, 

− 

zadania 1, 9, 16, 18, 19 są poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

 
Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

uczeń otrzymuje 0 punktów. 

 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

− 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego, 

− 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego, 

− 

bardzo dobry – za rozwiązanie 20 zadań, w tym 5 z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi:  1. d, 2. d, 3. a, 4. a, 5. a, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c

12. c, 13. c, 14. b, 15. b, 16. d,17. a, 18. b, 19. a, 20. b. 

 
Plan testu 

 

Nr 

zad.

 

Cel operacyjny  

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

Ustalić zawartość białka ogólnego w paszy dla 
zwierząt gospodarskich, mając daną zawartość 
azotu.

 

PP 

Określić zawartość wody w organizmie 
zwierzęcym. 

Wymienić rośliny w nasionach, których znajduje 
się najwięcej tłuszczu 

P  

a  

Wymienić związki organiczne, które są 
składnikami pasz i zawierają największą ilość 
energii 

Określić, jakie funkcje sprawują białka 
w organizmie 

a

 

Określić, w jakich partiach roślin znajduje się 
najwięcej włókna surowego  

Dokonać podziału pasz w zaleŜności od 
koncentracji energii 

Określić zawartość wody w paszach zielonych 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

Scharakteryzować systemy wypasu 

PP 

10  Ocenić minimum cukrowe dla poszczególnych 

roślin przeznaczonych do zakiszania 

11  Ocenić zawartość wody w sianie łąkowym 

c

 

12  Wskazać co otrzymujemy w wyniku wytłaczania 

oleju z nasion roślin 

13  Znać skład koncentratów białkowych 

14  Wymienić, w których miesiącach są największe 

plony zielonek z pastwiska 

15  Określić, jakie kwasy są poŜądane podczas 

zakiszania pasz 

16  Obliczyć zapotrzebowanie dzienne na zielonkę dla 

krowa o określonej masie 

PP 

17  Określić wartość pasz okopowych w Ŝywieniu 

cieląt 

18  Wyliczyć dzienną dawkę siana dla krowy  

PP 

19  Przeliczyć ile kilogramów siana moŜe pobrać 

krowa o określonej masie 

PP 

20  Objaśnić, jakie mieszanki pełnoporcjowe 

stosowane są w Ŝywieniu kurcząt 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

Instrukcja dla nauczyciela 

1.  Ustal  z  uczniami  termin  przeprowadzenia  sprawdzianu  z  wyprzedzeniem  co  najmniej 

jednotygodniowym. 

2.  Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 
3.  Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania. 
4.  Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 
5.  Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 
6.  Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 
7.  Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 
8.  Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 
9.  Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 

zakończenia udzielania odpowiedzi.  

 
Instrukcja dla ucznia 

1.  Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 
2.  Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 
3.  Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 
4.  Test  zawiera  20  zadań.  Do  kaŜdego  zadania  dołączone  są  4  moŜliwości  odpowiedzi. 

Tylko jedna jest prawidłowa. 

5.  Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce 

znak X. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.  Zadania  wymagają  prostych  obliczeń,  które  powinieneś  wykonać  przed  wskazaniem 

poprawnego wyniku.  

7.  Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania. 
8.  Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóŜ jego rozwiązanie 

na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. 

9.  Na rozwiązanie testu masz 60 minut. 

Powodzenia! 

 
Materiały dla ucznia: 

−−−−    

instrukcja, 

−−−−    

zestaw zadań testowych, 

−−−−    

karta odpowiedzi. 

 

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.  Oblicz ilość białka ogólnego, znajdującego się w kilogramie paszy, jeśli zawartość azotu 

w 1 g wynosi 0,02 g 
a)  100 g. 
b)  90 g. 
c)  110 g. 
d)  125 g. 

 

2.  Zawartość wody w organizmie zwierząt wynosi 

a)  30–40%. 
b)  45–50%. 
c)  20–25%. 
d)  60–70%. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

 

3.  Najwięcej tłuszczu znajduje się w nasionach 

a)  lnu. 
b)  pszenicy. 
c)  gryki. 
d)  Ŝyta. 

 

4.  Spośród wszystkich związków organicznych największą koncentrację energii mają 

a)  tłuszcze. 
b)  białka. 
c)  węglowodany. 
d)  witaminy. 

 

5.  Hemoglobina przenosząca tlen w erytrocytach jest 

a)  białkiem. 
b)  tłuszczem. 
c)  związkiem mineralnym. 
d)  cukrem 

 
6.  Najwięcej włókna surowego znajduje się 

a)  liściach roślin. 
b)  nasionach. 
c)  łodygach roślin. 
d)  korzeniach. 

 
7.  Do pasz treściwych zaliczamy 

a)  zielonki. 
b)  ziarno zbóŜ. 
c)  okopowe. 
d)  kiszonki. 

 

8.  Zielonki zawierają 

a)  25–30% wody. 
b)  30–45% wody. 
c)  90–95% wody. 
d)  65–90% wody. 

 
9.  Najracjonalniejszą formą wypasu jest 

a)  wypas dziki. 
b)  wypas wolny. 
c)  wypas kwaterowy. 
d)  wypas na uwięzi. 

 

10.  Minimum cukrowe jest to procent cukru w roślinach, który pozwala na wytworzenie pH 

a)  6,2. 
b)  4,2. 
c)  5,8. 
d)  7,0. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

11.  Zawartość wody w sianie wynosi 

a)  20–22%. 
b)  24–26%. 
c)  15–17%. 
d)  27–29%. 

 

12.  W wyniku wytłaczania oleju z nasion roślinnych otrzymujemy 

a)  plewy. 
b)  wysłodki. 
c)  makuchy. 
d)  młóto. 

 

13.  Koncentraty białkowe zawierają 

a)  15% białka. 
b)  20% białka. 
c)  25% białka. 
d)  ponad 30% białka. 

 

14.  Największe plony zielonek z pastwiska występują w miesiącu 

a)  maju. 
b)  czerwcu. 
c)  lipcu. 
d)  sierpniu. 

 

15.  W czasie zakiszania pasz poŜądany jest kwas 

a)  octowy. 
b)  mrówkowy. 
c)  mlekowy. 
d)  stearynowy. 

 

16.  Krowa o masie 500 kg moŜe zjeść dziennie zielonki 

a)  100 kg. 
b)  90 kg. 
c)  70 kg. 
d)  50 kg. 

 

17.  Najlepszą pasza z okopowych dla cieląt jest 

a)  marchew. 
b)  burak pastewny. 
c)  burak cukrowy. 
d)  ziemniaki. 

 

18.  Dzienna dawka siana dla krowy wynosi 

a)  6–7% masy ciała. 
b)  6–7% masy ciała. 
c)  8–9% masy ciała. 
d)  1–4% masy ciała. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

19.  Krowa o masie 500 kg moŜe zjeść dziennie 

a)  5–20 kg siana. 
b)  25–30 kg siana. 
c)  40–45 kg siana. 
d)  50–55 kg siana. 

 

20.  Mieszanka DKM to pasza dla 

a)  kur nieśnych. 
b)  indyków. 
c)  kurcząt. 
d)  kaczek. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

KARTA  ODPOWIEDZI 

 
Imię i nazwisko ............................................................................... 
 

śywienie zwierząt gospodarskich 
 

Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 

 

11 

 

12 

 

13 

 

14 

 

15 

 

16 

 

17 

 

18 

 

19 

 

20 

 

Razem: 

 

 
 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

6. LITERATURA 

 
1.  Chachułowa J.: Hodowla zwierząt. PWRiL, Warszawa 1996 
2.  Jamroz  D.:  śywienie  zwierząt  i  paszoznawstwo  fizjologiczne  i  biochemiczne  podstawy 

Ŝ

ywienia zwierząt. PWN, Warszawa 2001 

3.  Langenfeld M.: Aparat trawienny zwierząt. AR, Kraków 1991 
4.  Manikowski W., Weinder S. (red.): Biochemia kręgowców. PWN, Warszawa 1998 
5.  Truchliński J., Wójcik S.: Przewodnik do ćwiczeń z biochemii i z elementami fizyki. AR, 

Lublin 1993 

 
Literatura metodyczna

 

1.  Dretkiewicz-Więch  J.:  ABC  nauczyciela  przedmiotów  zawodowych.  Operacyjne  cele 

kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994 

2.  Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom, 2000