„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Suligowska
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania
włosów 514[01].Z5.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Anna Uss-Wojciechowska
mgr Ewa Kurlej-Bielak
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak
Konsultacja:
mgr Marek Rudziński
mgr Małgorzata Sołtysiak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.04
„Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu fryzjer.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Kwasy i zasady
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Nadtlenek wodoru i jego roztwory
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów
18
5.3.1. Ćwiczenia
18
5.4. Mechanizm rozjaśniania włosów. Dekoloryzacja
20
5.4.1. Ćwiczenia
20
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
22
7. Literatura
36
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Dobieranie preparatów do
rozjaśniania i odbarwiania włosów”, który będzie pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy.
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje dotyczące technik Dobieranie preparatów
do rozjaśniania i odbarwiania włosów.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych;
−
sprawdzian osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy.
−
literaturę uzupełniającą.
Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się
o pomoc do nauczyciela.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostki modułowej
514[01].Z5.01
Dobieranie preparatów do trwa
łego
ondulowania i prostowania
w
łosów
514[01].Z5.02
Planowanie zabiegów trwa
łego
ondulowania i prostowania w
łosów
514[01].Z5.03
Wykonywanie trwa
łego ondulowania
i prostowania w
łosów
514[01].Z5
Chemiczne
zabiegi fryzjerskie
514[01].Z5.07
Dobieranie preparatów
do farbowania w
łosów
514[01].Z5.05
Planowanie zabiegów rozja
śniania
i odbarwiania w
łosów
514[01].Z5.06
Rozja
śnianie
i odbarwianie w
łosów
514[01].Z5.04
Dobieranie preparatów
do rozja
śniania i odbarwiania włosów
514[01].Z5.08
Planowanie zabiegów farbowania w
łosów
514[01].Z5.09
Farbowanie w
łosów
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
czytać tekst ze zrozumieniem,
−
analizować wybrane fragmenty tekstu,
−
wykorzystać posiadaną wiedzę ogólną,
−
posługiwać się podstawowymi wiadomościami z zakresu chemii zdobytymi w gimnazjum,
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
określać właściwości wody,
−
wyjaśniać proces autodysocjacji wody,
−
rozróżniać rodzaje roztworów wodnych,
−
charakteryzować budowę łodygi włosa,
−
charakteryzować naturalny barwnik włosa,
−
planować racjonalne wykorzystywanie czasu podczas wykonywania ćwiczeń.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
–
wymienić substancje utleniające stosowane do produkcji rozjaśniaczy,
–
scharakteryzować rodzaje rozjaśniaczy,
–
określić skład i funkcje składników rozjaśniaczy proszkowych i emulsyjnych,
–
zbadać odczyn rozjaśniacza proszkowego i emulsyjnego,
–
scharakteryzować oksydanty stosowane do rozjaśniania włosów,
–
określić skład i funkcje składników oksydantów,
–
zbadać odczyn oksydantów,
–
wyjaśnić mechanizm utleniania melanin we włosie,
–
określić reakcje uboczne towarzyszące procesowi rozjaśniania włosów,
–
scharakteryzować dekoloryzację redukcyjną,
–
zbadać odczyn środka redukcyjnego do dekoloryzacji,
–
wyjaśnić proces dekoloryzacji za pomocą reduktora,
–
określić wady i zalety dekoloryzacji za pomocą reduktora,
–
wyjaśnić mechanizm dekoloryzacji przez utlenianie,
–
określić wady i zalety dekoloryzacji przez utlenianie,
–
zanalizować wpływ rozjaśniania i dekoloryzacji na właściwości włosów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania
włosów514[01]. Z5.04
Temat: Odczyn wodnych roztworów kwasów i zasad.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania odczynu różnych substancji i preparatów
fryzjerskich za pomocą wskaźników.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zdefiniować pojecie odczyn roztworu oraz pH roztworu,
−
wyliczyć wskaźniki stosowane do określania odczynu roztworów,
−
określić skalę pH,
−
wskazać odczyn grup preparatów fryzjerskich,
−
określić wpływ odczynu kwaśnego i zasadowego na właściwości włosów,
−
określić sposoby regulacji odczynu włosów.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach 2 – osobowych.
Czas: 120 min.
Środki dydaktyczne:
−
karty ćwiczeń,
−
3 probówki,
−
odczynniki chemiczne: 0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI), 0,1 M roztwór
wodorotlenku sodu, woda destylowana, oranż metylowy, fenoloftaleina, papierki
uniwersalne,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących odczynu roztworów, skali pH
oraz metod oznaczania odczynu różnych roztworów i preparatów.
4. Ćwiczenia praktyczne:
−
uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe,
−
nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
−
każda z grup ma przeprowadzić doświadczenie polegające na określeniu odczynu
różnych roztworów za pomocą wskaźników,
−
liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy,
−
nauczyciel
nadzoruje
pracę
uczniów
i
pomaga
w
razie
potrzeby
w realizacji ćwiczenia,
−
nauczyciel rozdaje uczniom karty ćwiczeń, które polegają na określeniu odczynu
grup preparatów fryzjerskich oraz wskazaniu ich działania na włosy i skórę głowy,
−
uczniowie prezentują efekty swojej pracy.
5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do rozjaśniania włosów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
……………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Fryzjer 514[01]
Moduł:
Chemiczne zabiegi fryzjerskie 514[01]. Z5
Jednostka modułowa:
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania
włosów514[01]. Z5.04
Temat: Skład i funkcje składników rozjaśniaczy.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności określania składu rozjaśniaczy proszkowych.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wskazać utleniacze działające w środowisku zasadowym,
−
określić składniki aktywne i pomocnicze w rozjaśniaczu,
−
schrakateryzować funkcje składników rozjaśniacza,
−
określić wpływ składników aktywnych rozjaśniacza na włosy.
Metody nauczania–uczenia się:
−
wykład połączony z pokazem,
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
indywidualna,
−
w grupach 2 – osobowych.
Czas: 120 min.
Środki dydaktyczne:
−
tabele ze składem rozjaśniacza,
−
3 pasma włosów o jednakowej długości i grubości o odcieniu średni blond,
−
rozjaśniacz proszkowy,
−
oksydant o stężeniu 6%,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela wiadomości dotyczących rodzajów rozjaśniaczy
z uwzględnieniem skali rozjaśnienia włosów, określenie składu i funkcji poszczególnych
składników rozjaśniacza proszkowego – wykład informacyjny połączony z pokazem
preparatów.
4. Ćwiczenia praktyczne:
−
uczniowie zostają podzieleni na grupy 2 osobowe,
−
nauczyciel wyjaśnia instrukcję wykonania ćwiczenia,
−
każda z grup ma przeprowadzić proces rozjaśniania na próbkach włosów
rozjaśniaczem proszkowym oraz określić wpływ czasu działania preparatu na stopień
rozjaśnienia włosów,
−
liderzy grup prezentują wyniki pracy grupy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
−
nauczyciel
nadzoruje
pracę
uczniów
i
pomaga
w
razie
potrzeby
w realizacji ćwiczenia.
5. Każdy uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony w trakcie wykonywania ćwiczeń
praktycznych.
6. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną wykonanego
zadania.
7. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów
na zajęciach.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze informacje na temat preparatów do dekoloryzacji redukcyjnej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Kwasy i zasady
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę.
Działanie na włosy
Grupy preparatów
Wartość pH
- preparaty pielęgnacyjne: odżywki,
balsamy, toniki
- preparaty do wodnej ondulacji:
pianki, żele, fluidy
- neutralizatory
Lekkie rozchylenie
łusek włosowych
8–10
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem preparatów fryzjerskich pod względem wartości pH i działania
na włosy (materiał nauczania pkt. 4.1.1),
2) zapoznać się z treściami umieszczonymi w tabeli do uzupełnienia,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Ćwiczenie 2
Wykonaj doświadczenie.
Instrukcja wykonania ćwiczenia
Odczynniki:
0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI)
0,1 M roztwór wodorotlenku sodu
−
woda destylowana
−
oranż metylowy
−
fenoloftaleina
−
papierki uniwersalne
Wykonanie:
Do trzech probówek wlej do połowy objętości kolejno:
−
do pierwszej – wodę destylowaną,
−
do drugiej - 0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI),
−
do trzeciej - 0,1 M roztwór wodorotlenku sodu.
Następnie w każdej probówce zanurz papierek uniwersalny i obserwuj zmianę jego
zabarwienia. Potem do każdej probówki dodaj kilka kropli oranżu metylowego. Powtórz
doświadczenie, dodając do wyjściowych roztworów kilka kropli fenoloftaleiny. Zanotuj
zmiany zabarwienia wskaźników w każdym przypadku.
Wskaźniki/ zmiana barwy
Probówka nr
Papierek uniwersalny Oranż metylowy
Fenoloftaleina
I
II
III
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z metodami oznaczania odczynu roztworów (materiał nauczania pkt. 4.1.1),
2) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) przygotować stanowisko pracy do wykonania doświadczenia,
4) wykonać doświadczenie,
5) uzupełnić tabelę,
6) porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
3 probówki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
−
odczynniki chemiczne: 0,1 M roztwór kwasu siarkowego (VI), 0,1 M roztwór
wodorotlenku sodu, woda destylowana, oranż metylowy, fenoloftaleina, papierki
uniwersalne,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę.
Nazwa
związku
Działanie
Zastosowanie
Woda
amoniakalna
oraz jej sole
siarczanowe
i węglanowe
Kwas siarkowy
Kwas
fosforowy
Kwas borny
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się opisem kwasów i zasad stosowanych we fryzjerstwie (materiał nauczania
pkt. 4.1.1),
2) zapoznać się z treściami umieszczonymi w tabeli do uzupełnienia,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2 Nadtlenek wodoru i jego roztwory
5.2.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ chemiczną budowę nadtlenku wodoru.
a) Wzór sumaryczny:
b) Wzór strukturalny:
c) Budowa przestrzenna cząsteczki:
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem budowy cząsteczki nadtlenku wodoru (materiał nauczania pkt.
4.2.1),
2) podkreślić w tekście informacje pomocne w rozwiązaniu zadania,
3) odpowiedzieć na pytania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę.
Forma
handlowa
Stężenie
[%]
Działanie na włosy i skórę
głowy
Zastosowanie
Perhydrol
Woda utleniona
Woda utleniona
Woda utleniona
Sucha woda
utleniona
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem wodnych roztworów nadtlenku wodoru (materiał nauczania pkt.
4.2.1),
2) zapoznać się z zapisami w tabeli,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Ćwiczenie 3
Wykonaj doświadczenie.
Instrukcja wykonania ćwiczenia
MnO
2
3 % r – r H
2
O
2
3 % r – r H
2
O
2
Wykonanie:
Do dwóch próbek wlać po ok. 5 cm
3
wody utlenionej. Do pierwszej probówki dodać
odrobinę tlenku manganu (IV).
Obserwacje:
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
.......................................................................................................................................................
Wnioski:
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem reakcji rozkładu nadtlenku wodoru (materiał nauczania 4.2.1),
2) zapoznać się z instrukcją wykonania ćwiczenia,
3) wykonać doświadczenie,
4) zapisać zmiany zachodzące w probówkach,
5) sformułować wnioski.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
2 próbki o poj. 30 cm
3
,
−
3 % woda utleniona,
−
tlenek manganu (IV),
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
5.3 Preparaty do rozjaśniania i odbarwiania włosów
5.3.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę
Składnik
Nazwa związku
Działanie na włosy/ funkcje
w preparacie
Substancje
alkalizujące
Wzmacniacze
rozjaśniania
Substancje nośne
Zagęszczacze,
środki zwilżające
Związki
kompleksowe
Barwniki
bezpośrednie
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem składu rozjaśniaczy proszkowych (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Ćwiczenie 2
Określ wpływ czasu rozjaśniania na stopień odbarwienia włosów.
Instrukcja wykonania ćwiczenia
I.
Przygotuj trzy próbki pasm włosów niepodanych obróbce chemicznej o odcieniu
średniego blond.
II.
Przygotuj rozjaśniacz: połącz jedna miarkę proszku z 30 ml oksydanta o stężeniu 6%
III.
Rozprowadź preparat na próbkach włosów
IV.
Pozostaw preparat na włosach przez:
−
pasmo I – 10 minut
−
pasmo II – 20 minut
−
pasmo III – 30 minut
V.
Spłucz próbne pasma włosów analogicznie do czasu działania rozjaśniacza. Wysusz
włosy.
VI.
Uzupełnij tabelę
Próbka pierwsza
Próbka druga
Próbka trzecia
Skala
odbarwienia
włosów
Uszkodzenia
struktury
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania. Zapoznać uczniów z regulaminem pracowni chemicznej, zasadami
bezpiecznej pracy oraz sprzętem laboratoryjnym potrzebnym do wykonania ćwiczenia.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z instrukcja wykonania ćwiczenia,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) wykonać ćwiczenie zgodnie z instrukcja,
4) uzupełnić tabele,
5) porównać swoja tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia laboratoryjne.
Środki dydaktyczne:
−
3 pasma włosów o jednakowej długości i grubości o odcieniu średni blond,
−
rozjaśniacz proszkowy, oksydant o stężeniu 6%,
−
ręczniki jednorazowego użytku,
−
instrukcja wykonania ćwiczenia,
−
literatura zgodna z punktem 6 poradnika dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
5.4 Mechanizm rozjaśniania włosów. Dekoloryzacja
5.4.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Scharakteryzuj etapy rozjaśniania włosów przedstawione na poniższych schematach.
Schemat I Schemat II Schemat III
Schemat I
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat II
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Schemat III
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem mechanizmu rozjaśniania włosów (materiał nauczania 4.4.1),
2) podkreślić w tekście informacje pomocne w rozwiązaniu ćwiczenia,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
3) opisać schematy przedstawione w ćwiczeniu,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki /kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Uzupełnij poniższe zdania.
1. Faza właściwego rozjaśniania włosów przebiega w dwóch etapach:
I etap – ………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
II etap – ……………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………
2. Eumelanina nie zawiera …………… i jest ………………. na działanie substancji
utleniających, natomiast feomelanina zawiera …………… i jest ……………. na działanie
utleniaczy.
3. Dekoloryzacja to ………………………………………… z kory włosa. Zabieg podobnie,
jak rozjaśnianie przebiega dwuetapowo. I etap to …………………….. (dekoloryzacja
utleniająca) odczynu włosów do poziomu o pH równym ……………….. lub ……………
odczynu włosów (dekoloryzacja redukcyjna) do poziomu o pH ……………………………….
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i sposób wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z opisem mechanizmu rozjaśniania włosów oraz dekoloryzacji przez
utlenianie i przez redukcje (materiał nauczania pkt. 4.4.1),
2) podkreślić w tekście treści ułatwiające uzupełnienie zdań,
3) uzupełnić zdania,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
ćwiczenia praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
karta ćwiczenia,
−
literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobieranie preparatów do
rozjaśniania i odbarwiania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. c, 6. c, 7. b, 8. c, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. a, 14. c, 15. d, 16. b, 17. d, 18. a, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić budowę chemiczna kwasów
C
P
b
2
Rozróżnić właściwości kwasów i zasad
B
P
a
3
Zdefiniować pojecie dysocjacja elektrolityczna
A
P
c
4
Określić cechy roztworu o odczynie kwaśnym
C
P
d
5
Wskazać wartość pH roztworu o odczynie
obojętnym
A
P
c
6
Rozróżnić działanie na włosy roztworów
o różnych odczynach
B
P
c
7
Rozróżnić wskaźniki do określania odczynu
zasadowego
B
P
b
8
Przewidzieć działanie na włosy roztworów
o silnie kwaśnym odczynie
D
P
c
9
Określić działanie szamponów na włosy
C
P
a
10 Określić zakres pH rozjaśniaczy
C
P
b
11 Zdefiniować pojecie zobojętniania
A
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
12
Rozróżnić zabiegi, w których wykorzystuje się
proces zobojętniania
B
P
d
13 Określić działanie wody amoniakalnej na włosy
C
P
a
14
Przewidzieć wpływ promieniowania UV na
właściwości nadtlenku wodoru
D
P
c
15
Określić działanie na włosy roztworów nadtlenku
wodoru o stężeniu w przedziale 6–12 %
C
P
d
16 Określić funkcję nadboranów w rozjaśniaczu
C
PP
b
17
Określić warunki prowadzenia dekoloryzacji
redukcyjnej
C
PP
d
18 Rozróżnić naturalne barwniki włosów
B
PP
a
19 Wyjaśnić proces dekoloryzacji
C
PP
d
20
Przewidzieć skutki działania silnych utleniaczy
na włosy
D
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej
rubryce znak X lub wpisując prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy
błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedź
prawidłową.
6. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności: I część – poziom
podstawowy, II część - poziom ponadpodstawowy.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Kwasy to związki chemiczne zbudowane z
a) jonu wodorowego i niemetalu.
b) jonu wodorowego i reszty kwasowej.
c) jonu metalu i niemetalu.
d) jonu metalu i grupy wodorotlenkowej.
2. Do właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie zalicza się reakcje:
a) zobojętniania.
b) z metalami.
c) z tlenkami metali.
d) z tlenkami niemetali.
3. Dysocjacja elektrolityczna to
a) tworzenie wody.
b) proces wytracania osadów.
c) rozpad cząstek na jony.
d) proces tworzenia soli.
4. Roztwór o odczynie kwaśnym charakteryzuje się
a) przesunięciem równowagi reakcji w lewo.
b) równowagą jonów wodorowych i wodorotlenkowych.
c) przewagą stężenia jonów wodorotlenkowych.
d) przewagą stężenia jonów wodorowych.
5. Roztwór o odczynie obojętnym przyjmuje wartość pH równą
a) 4.
b) 6.
c) 7.
d) 11.
6. Proces obniżania odczynu włosów do poziomu lekko kwaśnego nosi nazwę
a) pęcznienia.
b) dekoloryzacji.
c) zakwaszania.
d) rozjaśniania.
7. Do oznaczania zasadowego odczynu roztworu służy wskaźnik o nazwie
a) oranż metylowy.
b) fenoloftaleina.
c) woda amoniakalna.
d) kwas siarkowy.
8. Keratyna włosa rozpuści się pod wpływem roztworu o pH
a) 7.
b) 4,5.
c) 2.
d) 10.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
9. Szampony powodują
a) lekkie rozchylenie łusek włosowych.
b) pęcznienie włosów.
c) ściąganie łusek włosowych.
d) rozpuszczanie łusek włosowych.
10. Rozjaśniacze maja zasadowy odczyn o pH w przedziale
a) 4–6.
b) 8–10.
c) 7–8.
d) 10–12.
11. W procesie zobojętniania powstaje
a) kwas.
b) zasada.
c) woda.
d) substancja w postaci jonowej.
12. Procesu zobojętniania nie wykorzystuje się przy wykonywaniu
a) ondulacji chemicznej.
b) rozjaśnianiu.
c) farbowaniu.
d) ondulacji wodnej.
13. Woda amoniakalna
a) katalizuje rozkład nadtlenku wodoru.
b) stabilizuje rozkład nadtlenku wodoru.
c) dezynfekuje.
d) zmiękcza wodę.
14. Proces katalitycznego rozkładu nadtlenku wodoru będzie przebiegał samorzutnie pod
wpływem
a) kwasu siarkowego.
b) kwasu fosforowego.
c) promieni słonecznych.
d) lanoliny.
15. Woda utleniona o stężeniu w przedziale 6–12 %
a) działa dezynfekująco.
b) niszczy strukturę keratyny.
c) odtwarza wiązania jonowe.
d) utlenia naturalny barwnik włosa.
16. Nadborany wprowadzane do rozjaśniaczy proszkowych pełnią funkcję
a) czynnika alkalizującego.
b) wzmacniacza rozjaśniania.
c) zagęszczacza.
d) zwilżacza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
17. Dekoloryzacji redukcyjną prowadzi się w środowisku o odczynie
a) lekko zasadowym.
b) zasadowym.
c) obojętnym.
d) kwaśnym.
18. Feomelanina jest
a) odporna na działanie utleniaczy.
b) wrażliwa na działanie utleniaczy.
c) czynnikiem powodującym uszkodzenia włosów podczas rozjaśniania.
d) składnikiem oksydantów.
19. Podczas dekoloryzacji dochodzi do
a) rozkładu melaniny mazistej.
b) rozkładu melaniny ziarnistej.
c) łączenia cząstek barwników w łańcuchy.
d) rozrywania łańcuchów barwników.
20. Zastosowanie agresywnie działających utleniaczy może spowodować
a) niszczenie wiązań peptydowych.
b) odtwarzanie wiązań solnych.
c) wiązanie wody w korze włosa.
d) odbudowę cementu międzykomórkowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Dobierania preparatów do
rozjaśniania i odbarwiania włosów”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego,
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. a, 4. c, 5. d, 6. a, 7. a, 8. c, 9. b, 10. d, 11. d,
12. d, 13. b, 14. a, 15. a, 16. a, 17. b, 18. b, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić budowę chemiczna zasad
C
P
d
2
Rozróżnić właściwości kwasów i zasad
B
P
a
3
Zdefiniować pojecie zobojętnianie
A
P
a
4
Określić cechy roztworu o odczynie zasadowym
C
P
c
5
Wskazać wartość pH roztworu o odczynie
zasadowym
B
P
d
6
Rozróżnić działanie na włosy roztworów
o różnych odczynach
B
P
a
7
Rozróżnić wskaźniki do określania odczynu
kwaśnego
B
P
a
8
Przewidzieć działanie na włosy roztworów
o silnie kwaśnym odczynie
D
P
c
9
Określić działanie szamponów głęboko myjących
na włosy
C
P
b
10
Określić zakres pH dekoloryzatorów
redukcyjnych
C
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
11 Zdefiniować pojecie wytrącanie osadów
A
P
d
12
Rozróżnić proces chemiczny zachodzący podczas
rozjaśniania
B
P
d
13
Określić funkcje kwasu siarkowego w kompozycji
oksydanta
C
P
b
14
Zaproponować inhibitor rozkładu nadtlenku
wodoru
D
P
a
15
Określić działanie 3 % roztworu nadtlenku
wodoru
C
P
a
16
Przewidzieć działanie węglanu amonu w
rozjaśniaczu
D
PP
a
17
Określić warunki prowadzenia dekoloryzacji
przez utlenianie
C
PP
b
18 Rozróżnić naturalne barwniki włosów
B
PP
b
19 Wyjaśnić proces dekoloryzacji
C
PP
b
20 Wskazać funkcję kaolinu w rozjaśniaczu
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań o różnym stopniu trudności. Są to zadania wielokrotnego wyboru
i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
−
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),
−
w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy,
−
w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Zasady to związki chemiczne zbudowane z
a) jonu wodorowego i niemetalu.
b) jonu wodorowego i reszty kwasowej.
c) jonu metalu i niemetalu.
d) jonu metalu i grupy wodorotlenkowej.
2. Do właściwości kwasów i zasad wykorzystywanych we fryzjerstwie zalicza się reakcje
a) rozpadu ich cząstek na jony.
b) z metalami.
c) z tlenkami metali.
d) z tlenkami niemetali.
3. Zobojętnianie to
a) tworzenie wody.
b) proces wytracania osadów.
c) rozpad cząstek na jony.
d) proces tworzenia soli.
4. Roztwór o odczynie zasadowym charakteryzuje się
a) przesunięciem równowagi reakcji w prawo.
b) równowagą jonów wodorowych i wodorotlenkowych.
c) przewagą stężenia jonów wodorotlenkowych.
d) przewagą stężenia jonów wodorowych.
5. Roztwór o odczynie zasadowym przyjmuje wartość pH równą
a) 4.
b) 6.
c) 7.
d) 11.
6. Proces podwyższenia odczynu włosów do poziomu zasadowego nosi nazwę
a) pęcznienia.
b) dekoloryzacji.
c) zakwaszania.
d) rozjaśniania.
7. Do oznaczania kwaśnego odczynu roztworu służy wskaźnik o nazwie
a) oranż metylowy.
b) fenoloftaleina.
c) woda amoniakalna.
d) kwas siarkowy.
8. Keratyna włosa rozpuści się pod wpływem roztworu o pH
a) 6.
b) 4,5.
c) 2.
d) 8.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
9. Szampony głęboko myjące powodują
a) lekkie rozchylenie łusek włosowych.
b) pęcznienie włosów.
c) ściąganie łusek włosowych.
d) rozpuszczanie łusek włosowych.
10. Dekoloryzatory redukcyjne maja kwaśny odczyn o pH w przedziale
a) 5–7.
b) 8–10.
c) 7–8.
d) 3,5–4.
11. Wytracanie osadów to proces polegający na
a) tworzeniu kwasu.
b) tworzeniu zasady.
c) tworzeniu wody.
d) tworzeniu soli.
12. W procesie rozjaśniania włosów wykorzystuje się proces
a) wytracania osadów.
b) otrzymywania kwasów.
c) otrzymywania zasad.
d) zobojętniania roztworów.
13. Kwas siarkowy
a) katalizuje rozkład nadtlenku wodoru.
b) stabilizuje rozkład nadtlenku wodoru.
c) dezynfekuje.
d) zmiękcza wodę.
14. Samorzutny rozkład nadtlenku wodoru będzie hamowany przez
a) kwas siarkowego.
b) kwas tioglikolowy.
c) promienie słoneczne.
d) lanolinę.
15. Woda utleniona o stężeniu 3 %
a) działa dezynfekująco.
b) niszczy strukturę keratyny.
c) odtwarza wiązania jonowe.
d) utlenia naturalny barwnik włosa.
16. Węglan amonu wprowadzany do rozjaśniaczy proszkowych pełni funkcję
a) czynnika alkalizującego.
b) wzmacniacza rozjaśniania.
c) zagęszczacza.
d) zwilżacza.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
17. Dekoloryzacji przez utlenianie prowadzi się w środowisku o odczynie
a) lekko kwaśnym.
b) zasadowym.
c) obojętnym.
d) kwaśnym.
18. Eumelanina jest
a) odporna na działanie utleniaczy.
b) wrażliwa na działanie utleniaczy.
c) czynnikiem powodującym uszkodzenia włosów podczas rozjaśniania.
d) składnikiem oksydantów.
19. Podczas rozjaśniania dochodzi do
a) rozkładu melaniny mazistej.
b) rozkładu melaniny ziarnistej i częściowo mazistej.
c) łączenia cząstek barwników w łańcuchy.
d) rozrywania łańcuchów barwników.
20. Kaolin jest wprowadzany do rozjaśniaczy, aby
a) rozchylić łuski włosowe.
b) zamknąć łuski włosowe.
c) zapobiegać przed pyleniem preparatu.
d) zagęścić preparat.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….
Dobieranie preparatów do rozjaśniania i odbarwiania włosów
Zakreśl prawidłową odpowiedź
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
7. LITERATURA
1. Kulig J., Bednarczyk J. Wybrane doświadczenia chemiczne dla licealistów, wyd. MAC
Edukacja, Kielce, 2003
2. Marzec A. Chemia kosmetyków, wyd. Dom Organizatora, Toruń 2005
3. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
4. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
5. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.
SUZI, Warszawa 2005