„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dariusz Kowalczyk
Małgorzata Kowalczyk
Charakteryzowanie studyjnych urządzeń dźwiękowych
313[06].Z1.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Paweł Pirosz
mgr inż. Marcin Makowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Kowalczyk
Konsultacja:
mgr inż. Joanna Stępień
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 313[06].Z1.01
,,Charakteryzowanie studyjnych urządzeń dźwiękowych”, zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu asystent operatora dźwięku.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1.
Wprowadzenie
3
2.
Wymagania wstępne
5
3.
Cele kształcenia
6
4.
Przykładowe scenariusze zajęć
7
5.
Ćwiczenia
11
5.1.
Budowa i działanie equalizera
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2.
Budowa i działanie kompresora
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3.
Procesory efektowe
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
5.4.
Mikrofony bezprzewodowe
17
5.4.1. Ćwiczenia
17
5.5.
Systemy odsłuchowe
19
5.5.1. Ćwiczenia
19
5.6.
Konsolety mikserskie, podział i zastosowanie. Multikory
21
5.6.1 Ćwiczenia
21
5.7. Wzmacniacze mocy i systemy głośnikowe
23
5.7.1. Ćwiczenia
23
5.8. Wzmacniacz słuchawkowy, filtr mikrofonowy, limiter, ekspander,
25
bramka szumowa, deesser. System RACK
5.8.1. Ćwiczenia
25
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
27
7. Literatura
40
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Charakteryzowanie studyjnych
urządzeń dźwiękowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w
szkole kształcącej w zawodzie asystent operatora dźwięku 313 [06]
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne,
−
wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
−
przykładowe scenariusze zajęć,
−
propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
−
ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego),
−
wykaz literatury.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
zadania wielokrotnego wyboru.
W tym rozdziale zamieszczono również:
−
plan testu w formie tabelarycznej,
−
punktacje zadań,
−
propozycje norm wymagań,
−
instrukcję dla nauczyciela,
−
instrukcję dla ucznia,
−
kartę odpowiedzi,
−
zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
313[06].Z1.01
Charakteryzowanie studyjnych
urządzeń dźwiękowych
313[06].Z1.02
Konfigurowanie
i obsługa studyjnego sprzętu
dźwiękowego
313[06].Z1
Technika studyjna
313[06].Z1.03
Łączenie urządzeń toru fonicznego
i wizyjnego
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć:
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki,
−
rozróżniać elementy obwodów elektrycznych,
−
czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych,
−
obsługiwać komputer,
−
obsługiwać urządzenia audio powszechnego użytku,
−
stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych,
−
Ponadto powinieneś posiadać:
−
badania laryngologiczne dopuszczające do pracy w charakterze akustyka – wskazany
audiogram.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś, umieć:
−
wyjaśnić budowę, zasady działania i obsługi urządzeń dźwiękowych stosowanych
w produkcji filmowej, telewizyjnej, radiowej, teatralnej, fonograficznej i estradowej,
−
skorzystać z instrukcji obsługi urządzeń elektronicznych,
−
scharakteryzować urządzenia systemów odsłuchowych,
−
wyjaśnić pojęcie wewnętrznego toru fonicznego,
−
zastosować elementy toru fonicznego: kable, gniazda, wtyki do montażu urządzeń
dźwiękowych,
−
określić rodzaje oraz zastosowanie mikrofonów i mikroportów,
−
dobrać osprzęt mikrofonów i mikroportów, w zależności od ich przeznaczenia,
−
obsłużyć analogowe i cyfrowe stoły mikserskie,
−
wykonać wewnętrzne i zewnętrzne połączenia toru fonicznego oraz krosownice,
−
zastosować analogowe i cyfrowe modyfikatory zewnętrzne,
−
obsłużyć analogowe i cyfrowe urządzenia zapisujące i odtwarzające,
−
określić formaty, programy oraz zasady współpracy stacji komputerowej ze studiem,
−
wyjaśnić pojęcia: urządzenia synchronizujące, synchronizacja mechaniczna, kwarc,
piloton, kod czasowy,
−
wyjaśnić zasady działania zautomatyzowanych stołów analogowych i cyfrowych,
−
scharakteryzować zasady akustyki pomieszczeń studyjnych,
−
zastosować przenośny sprzęt dźwiękowy,
−
opracować dokumentację dotyczącą studyjnych urządzeń dźwiękowych,
−
oznakować zapisane nośniki,
−
posłużyć się normami technicznymi obowiązującymi w produkcji filmowej, telewizyjnej,
radiowej, teatralnej fonograficznej i estradowej,
−
sporządzić zamówienia na materiały i sprzęt do nagłośnienia studia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technika studyjna Z1.
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie studyjnych urządzeń
dźwiękowych
313[06].Z1.01
Temat: Badanie zestawu bezprzewodowego mikrofonu doręcznego.
Cel ogólny: Zastosowanie systemów bezprzewodowych.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
zestroić nadajnik z odbiornikiem,
−
podłączyć odbiornik do konsolety,
−
zastosować w praktyce wiadomości o wykorzystaniu mikrofonów bezprzewodowych,
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
instrukcje obsługi zestawu bezprzewodowego,
−
konsoleta mikserska,
−
zestaw bezprzewodowy z mikrofonem doręcznym,
−
statyw mikrofonowy z uchwytem przeciwwstrząsowym,
−
odsłuchy studyjne (najlepiej aktywne, bliskiego pola),
−
tekst do czytania.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Podłącz do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego i zestrój go
z nadajnikiem – mikrofonem doręcznym.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
4.
Zaznajomienie uczniów z metodą pozyskiwania informacji z instrukcji obsługi
urządzenia.
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Praca z instrukcją obsługi urządzenia.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
Jak zestroić odbiornik z nadajnikiem?
2.
Jak podłączyć odbiornik mikrofonu bezprzewodowego do konsolety mikserskiej?
3.
Jak ustawić prawidłowy poziom sygnału z odbiornika?
4.
Jak osiągnąć naturalne brzmienie głosu?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób podłączenia urządzeń.
2.
W jaki sposób skonfigurować konsoletę w celu wykonania ćwiczenia.
3.
W jaki sposób ustawić poziomy sygnału.
4.
Jak osiągnąć naturalne brzmienie głosu.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie pracując z zestawem bezprzewodowym określają sposób zestrojenia
nadajnika z odbiornikiem.
2.
Uczniowie odnajdują w konsolecie mikserskiej potencjometry odpowiedzialne za
poziomy sygnałów audio.
3.
Uczniowie określają sposób podłączenia odbiornika do konsolety mikserskiej.
4.
Uczniowie określają za pomocą jakiej sekcji konsolety mikserskiej ustalą naturalne
brzmienie głosu.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie podłączają urządzenia do konsolety.
2.
Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając poziomy sygnałów w konsolecie.
3.
Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając jego barwę.
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie opisują w jaki sposób osiągnęli cel ćwiczenia.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić ćwiczenie pod względem umiejętności
wykorzystania możliwości sprzętu. Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
..........................................................................
Modułowy program nauczania:
Asystent operatora dźwięku
Moduł :
Technika studyjna Z1.
Jednostka modułowa:
Charakteryzowanie studyjnych urządzeń
dźwiękowych
313[06].Z1.01
Temat: Zastosuj system odsłuchowy.
Cel ogólny: Praktyczne wykorzystanie wiadomości o systemach odsłuchowych.
Szczegółowe cele:
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
podłączyć aktywny monitor odsłuchowy do konsolety,
−
ustalić położenie odsłuchu dla wykonawcy na scenie,
−
podać do odsłuchu prawidłowo zmiksowany sygnał satysfakcjonujący wykonawcę,
−
ustalić prawidłowe proporcje głosu do półplaybacku korzystając z odsłuchów studyjnych,
−
dokonać zapisu materiału dźwiękowego.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizacja miejsca pracy,
−
planowanie działań,
−
ocena własnych umiejętności.
Metody nauczania–uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
ć
wiczenie opracowane przez nauczyciela,
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
instrukcje obsługi urządzeń biorących udział w ćwiczeniu,
−
urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w zespołach dwuosobowych.
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne.
Zadanie dla ucznia:
Dokonaj nagrania głosu na dyskietkę MiniDisc.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1.
Określenie tematu zajęć.
2.
Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć.
3.
Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego.
4.
Zaznajomienie uczniów z metodą pozyskiwania informacji z instrukcji obsługi
urządzenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Faza właściwa
−
Praca metodą tekstu przewodniego.
−
Praca z instrukcją obsługi urządzenia.
Faza I Informacje
Pytania prowadzące:
1.
W jaki sposób podłączyć aktywny monitor odsłuchowy do konsolety mikserskiej?
2.
W jaki sposób skonfigurować konsoletę do wykonania ćwiczenia?
3.
W jaki sposób dokonać oceny jakościowej miksu?
4.
W jaki sposób dokonać zapisu na rekorder MiniDisc?
5.
Jak ocenić nagrany materiał?
Faza II Planowanie
Uczniowie określają:
1.
Sposób podłączenia urządzeń.
2.
Jak ustawić poziomy sygnału dla odsłuchu.
3.
Jak ustalić poziomy dla nagrania.
Faza III Ustalanie
1.
Uczniowie określają sposoby połączeń urządzeń.
2.
Uczniowie określają sposób skonfigurowania konsolety mikserskiej dla miksu do
odsłuchu.
3.
Uczniowie określają sposób skonfigurowania konsolety mikserskiej do nagrania.
Faza IV Wykonanie
1.
Uczniowie podłączają odsłuch do konsolety mikserskiej.
2.
Uczniowie podłączają mikrofon do konsolety mikserskiej.
3.
Uczniowie podłączają odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej.
4.
Uczniowie podłączają rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej.
5.
Uczniowie ustalają proporcje miksu do odsłuchu.
6.
Uczniowie ustalają proporcje miksu do nagrania.
7.
Uczniowie dokonują nagrania.
Faza V Sprawdzanie
1.
Uczniowie odsłuchują wykonane nagranie oceniając ich jakość.
Faza VI Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczyciele wskazują, które etapy wykonywania ćwiczenia sprawiły
im trudności. Nauczyciel powinien ocenić wykonane nagrania pod względem jakości.
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Budowa i działanie equalizera
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zbadaj wpływ ustawień korektora graficznego na brzmienie instrumentów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na systematyczność i precyzję
przy wykonywaniu ćwiczenie.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
ustawić equalizer w konsolecie mikserskiej w pozycji neutralnej,
5)
podłączyć urządzenia biorące udział w ćwiczeniu,
6)
włączyć płytę z utworem w którym jest szerokie instrumentarium, najlepiej
z instrumentami smyczkowymi, dętymi i perkusyjnymi,
7)
posługując się regulatorami ocenić ich wpływ na dźwięk.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
equalizer 1/3 oktawy,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta z nagraniem.
Ćwiczenie 2
Zbadaj wpływ ustawień korektora graficznego w komputerowym edytorze audio na
brzmienie instrumentów.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Jeżeli edytor audio posiada moduł do analizy
spektralnej dźwięku należy zapoznać uczniów z interpretacją jego wskazań.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
zorganizować stanowisko pracy,
3)
zapoznać się z instrukcją komputerowego edytora audio,
4)
skopiować do komputera utwór muzyczny z szerokim instrumentarium, najlepiej
z instrumentami smyczkowymi, dętymi i perkusyjnymi,
5)
zastosować equalizer edytora audio do modyfikacji brzmienia,
6)
ocenić wpływ equalizera na brzmienie poszczególnych typów instrumentów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z zainstalowanym edytorem audio,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
przewody połączeniowe,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
płyta z nagraniem,
−
instrukcja obsługi komputerowego edytora audio.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Budowa i działanie kompresora
5.2.1 Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Wyrównaj dynamikę w nagraniu muzyki klasycznej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na kolejność ustawianych
parametrów kompresora.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć urządzenia do konsolety,
5)
ustawić neutralnie equalizer w konsolecie,
6)
włączyć płytę z nagraniem o dużej różnicy dynamiki np. IX Symfonię Beethovena,
7)
wyrównać dynamikę posługując się kompresorem, unikając szkodliwych zjawisk jak
„pompowanie” dźwięku, zaniki czy zniekształcenia,
8)
porównać różnicę w dynamice korzystając z przełącznika BYPSS w kompresorze.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
kompresor,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta z nagraniem,
−
instrukcja obsługi kompresora.
Ćwiczenie 2
Wyrównaj dynamikę w nagraniu muzyki klasycznej za pomocą komputerowego edytora
audio.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Do ćwiczenia należy wykorzystać presety zawarte
w module kompresora i poddać je modyfikacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
zorganizować stanowisko pracy,
3)
zapoznać się z instrukcją komputerowego edytora audio,
4)
skopiować do komputera fragment IX Symfonii Beethovena,
5)
zastosować narzędzie kompresora w edytorze audio do wyrównania dynamiki utworu
muzycznego,
6)
porównać w module multitrack wykresy oryginalnego utworu z utworem o wyrównanej
dynamice.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z zainstalowanym edytorem audio,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
przewody połączeniowe,
−
płyta CD Audio z nagraniem,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
instrukcja obsługi komputerowego edytora audio.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Procesory efektowe
5.3.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Zbadaj wpływ różnych efektów na nagrany głos.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Szczególny nacisk należy położyć na metody
manualnej obsługi urządzenia efektowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć wejście urządzenia efektowego do wyjścia AUX konsolety,
5)
podłączyć wyjście urządzenia efektowego do kanału konsolety,
6)
ustawić proporcje efektu do sygnału podstawowego używając regulatora głośności kanału
konsolety do którego podłączyłeś powrót efektu,
7)
ustawić efekty kościoła (katedry)używając nagranego na płytę głosu, stadionu, studni,
8)
zapoznać się z możliwościami urządzenia poprzez modyfikację parametrów efektów
w procesorze efektowym,
9)
wskazać zalety takiego podłączenia procesora efektowego do konsolety mikserskiej.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
urządzenie efektowe,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta z nagraniem głosu,
−
instrukcja obsługi procesora efektowego.
Ćwiczenie 2
Zbadaj wpływ różnych efektów w komputerowym edytorze audio na nagrany głos.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy skorzystać z gotowych presetów i poddać je
modyfikacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
8)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
2)
zapoznać się z instrukcją obsługi komputerowego edytora audio,
3)
skopiować nagranie z głosem do komputera,
4)
ustawić efekty kościoła (katedry), studni, stadionu za pomocą modułu efektowego
w edytorze audio,
5)
zapoznać się z możliwościami modułu efektowego w edytorze audio poprzez
modyfikację parametrów efektów.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
komputer z zainstalowanym edytorem audio,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
płyta z nagraniem głosu,
−
przewody połączeniowe,
−
instrukcja obsługi komputerowego edytora audio.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.4. Mikrofony bezprzewodowe
5.4.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Podłącz do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego, zestrój go
z nadajnikiem – mikrofonem doręcznym i ustaw parametry sygnału audio.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić szczególną uwagę na metodę
ustalania barwy głosu i rolę uchwytu przeciwwstrząsowego.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się instrukcją obsługi zestawu bezprzewodowego,
4)
podłączyć odbiornik zestawu bezprzewodowego do konsolety,
5)
zamocować mikrofon w statywie za pomocą uchwytu przeciwwstrząsowego,
6)
ustawić poziom sygnału podczas czytania tekstu do mikrofonu przez drugiego ucznia,
7)
ustawić za pomocą sekcji equalizera w konsolecie mikserskiej naturalne brzmienie głosu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi zestawu bezprzewodowego,
−
konsoleta mikserska,
−
zestaw bezprzewodowy z mikrofonem doręcznym,
−
statyw mikrofonowy z uchwytem przeciwwstrząsowym,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
tekst do czytania.
Ćwiczenie 2
Podłącz do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego, zestrój go
z nadajnikiem – mikrofonem lavalier i ustaw parametry sygnału audio.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na estetykę umocowania
mikrofonu lavalier.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją zestawu bezprzewodowego,
4)
zamocować mikrofon lavalier w odpowiednim miejscu na twarzy lektora za pomocą
plastra,
5)
ustawić poziom sygnału podczas czytania tekstu do mikrofonu przez drugiego ucznia,
6)
ustawić za pomocą sekcji equalizera w konsolecie mikserskiej naturalne brzmienie głosu,
7)
zbadać wpływ zmian odległości mikrofonu od ust czytającego na brzmienie i poziom
głosu odbieranego przez mikrofonu.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcje obsługi zestawu bezprzewodowego,
−
konsoleta mikserska,
−
zestaw bezprzewodowy z mikrofonem lavalier,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przezroczysty plaster do mocowania mikrofonu,
−
przewody połączeniowe,
−
tekst do czytania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.5. Systemy odsłuchowe
5.5.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Dokonaj nagrania głosu na dyskietkę MiniDisc.
Wskazówki do realizacji ćwiczenia:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zadbać aby poziom dźwięku w odsłuchu był
na wystarczającym poziomie i nie powodował zakłóceń dźwiękowych docierających do
mikrofonu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć prawidłowo odsłuch podłogowy do konsolety,
5)
podłączyć mikrofon dla wykonawcy do konsolety,
6)
podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety,
7)
podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety,
8)
ustawić prawidłowo studyjne monitory bliskiego pola,
9)
skonfigurować konsoletę, aby wykonawca słyszał w odsłuchu prawidłową proporcję
półplaybacku do swojego głosu,
10)
wykonać nagranie za pomocą rekordera MiniDisc ustalając proporcje w monitorach
studyjnych.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego.
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc,
−
mikrofon dynamiczny,
−
statyw mikrofonowy,
−
podłogowy monitor odsłuchowy aktywny,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta CD Audio z półplaybackiem,
−
czysta dyskietka MiniDisc,
−
instrukcja obsługi podłogowego monitora odsłuchowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Ćwiczenie 2
Skonfiguruj kompletny zestaw odsłuchowy dla zespołu muzycznego.
Wskazówki do realizacji ćwiczenia:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na zjawisko sprzężeń
akustycznych z monitorami odsłuchowymi.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
zaplanować konfigurację torów AUX konsolety mikserskiej do zastosowania dwóch
podłogowych monitorów odsłuchowych, dwóch monitorów side-fill i jednego drum-fill,
5)
rozmieścić monitory odsłuchowe,
6)
podłączyć monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej,
7)
podłączyć dwa mikrofony do konsolety,
8)
podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety,
9)
podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety,
10)
ustawić poziomy i proporcje dźwięku do poszczególnych monitorów odsłuchowych,
11)
wykonać nagranie za pomocą rekordera MiniDisc ustalając proporcje w monitorach
studyjnych.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc,
−
dwa mikrofony dynamiczne,
−
dwa statywy mikrofonowe,
−
dwa podłogowe monitory odsłuchowe aktywne,
−
dwa monitory odsłuchowe side-fill aktywne,
−
monitor drum-fill aktywny,
−
dwa studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta CD Audio z półplaybackiem,
−
czysta dyskietka MiniDisc,
−
instrukcje obsługi urządzeń wykorzystanych w ćwiczeniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
5.6. Konsolety mikserskie, podział i zastosowanie. Multikory
5.6.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Skonfiguruj zestaw do wykonania prostego nagrania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić szczególną uwagę na sposób
obchodzenia się z multikorem i staranność połączeń pomiędzy urządzeniami.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
zapoznać się z budową multikoru,
5)
podłączyć multikor do konsolety,
6)
podłączyć do multikoru mikrofon i odsłuch podłogowy aktywny,
7)
skonfigurować konsoletę tak, aby do odsłuchu dla wykonawcy podać dźwięk
z prawidłowymi proporcjami poziomu półplaybacku do głosu,
8)
dokonać nagrania na dyskietce MiniDisc,
9)
ocenić jakość nagrania.
w wersji z konsoletą odsłuchową:
10)
zapoznać się z instrukcją obsługi konsolety odsłuchowej,
11)
wykonać ćwiczenie gdy jest dostępna konsoleta odsłuchowa używając splitterów
i multikoru.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
multikor,
−
mikrofon,
−
statyw mikrofonowy,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc,
−
monitor odsłuchowy podłogowy – aktywny,
−
studyjne monitory odsłuchowe (najlepiej aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta CD Audio z półplaybackiem,
−
czysta dyskietka MiniDisc.
opcjonalnie:
−
konsoleta odsłuchowa.
−
konsoleta odsłuchowa.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
Ćwiczenie 2
Zastosuj konsoletę cyfrową do dokonania prostego nagrania.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić uwagę na kolejność ustawiania
parametrów konsolety cyfrowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Aby wykonać ćwiczenie powinieneś:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć do konsolety mikrofon,
5)
podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio,
6)
podłączyć do konsolety rekorder MiniDisc,
7)
podłączyć do konsolety podłogowy monitor odsłuchowy,
8)
skonfigurować konsoletę do nagrania,
9)
dokonać nagrania na dyskietkę MiniDisc,
10)
ocenić jakość nagrania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi konsolety cyfrowej,
−
cyfrowa konsoleta mikserska,
−
mikrofon,
−
statyw mikrofonowy,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
rekorder MiniDisc,
−
monitor odsłuchowy podłogowy – aktywny,
−
studyjne monitory odsłuchowe (najlepiej aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
płyta CD Audio z półplaybackiem,
−
czysta dyskietka MiniDisc.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
5.7. Wzmacniacze mocy i systemy głośnikowe
5.7.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Skonfiguruj prosty układ nagłośnieniowy.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy należy
zwrócić szczególną uwagę wysokie poziomy napięcia na wyjściach wzmacniaczy mocy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
wykonać prawidłowo za pomocą odpowiednich przewodów wszystkie połączenia,
5)
sprawdzić poprzez odsłuch dźwięku działanie układu nagłośnieniowego.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
multikor,
−
podłogowy monitor odsłuchowy aktywny,
−
wzmacniacz stereofoniczny,
−
dwie kolumny głośnikowe,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
mikrofon,
−
przewody połączeniowe.
opcjonalnie:
−
konsoleta odsłuchowa.
Ćwiczenie 2
Zastosuj zestaw nagłośnieniowy w standardzie Bi-amp.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe
podłączenie kolumn głośnikowych do wzmacniacza mocy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
wykonać połączenie wzmacniaczy z kolumnami głośnikowymi,
5)
wykonać połączenia konsolety ze wzmacniaczami,
6)
podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej,
7)
sprawdzić prawidłowość połączeń poprzez odsłuch dźwięku z płyty CD Audio.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
dwa wzmacniacze mocy przystosowane do pracy w standardzie Bi-amp,
−
dwie kolumny głośnikowe przystosowane do pracy w standardzie Bi-amp,
−
odtwarzacz CD Audio,
−
przewody połączeniowe,
−
instrukcje obsługi urządzeń zastosowanych w ćwiczeniu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
5.8. Wzmacniacz słuchawkowy, filtr mikrofonowy, limiter,
ekspander, bramka szumowa, deesser. System RACK
5.8.1. Ćwiczenie
Ćwiczenie 1
Dokonaj redukcji szumów nagranych na taśmie magnetofonowej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. Należy zadbać o prawidłowy poziom dźwięku
w słuchawkach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń,
4)
podłączyć mikrofon do konsolety, a jako odsłuch dla wykonawcy wykorzystać
wzmacniacz słuchawkowy,
5)
zamontować pop filtr na statywie,
6)
podłączyć w tor magnetofonu bramkę szumową,
7)
skonfigurować bramkę szumową aby zniwelować szum taśmy,
8)
dokonać nagrania na rekorder MiniDisc z pop filtrem i bez.
9)
porównać nagrania.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
instrukcja obsługi bramki szumowej,
−
konsoleta mikserska,
−
bramka szumowa,
−
magnetofon kasetowy,
−
wzmacniacz sluchawkowy,
−
słuchawki,
−
mikrofon,
−
statyw mikrofonowy,
−
pop filtr,
−
rekorder MiniDisc,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
czysta dyskietka MiniDisc.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Ćwiczenie 2
Zastosuj deesser do nagrania głosu.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać rozdział
materiału nauczania z poradnika ucznia. W celu wyeliminowania przekłamań w barwie
dźwięku należy starannie skonfigurować deesser
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1)
zorganizować stanowisko pracy,
2)
zapoznać się z instrukcją ćwiczenia,
3)
zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia,
4)
podłączyć do konsolety mikserskiej deesser,
5)
podłączyć do konsolety mikrofon dynamiczny,
6)
podłączyć do konsolety rekorder MiniDisc,
7)
skonfiguruj parametry pracy deessera,
8)
wykorzystać do nagrania tekst z dużą ilością sybilantów,
9)
dokonać nagrania tekstu bez stosowania deessera,
10)
dokonaj nagrania tekstu z zastosowaniem deessera,
11)
porównać obydwa nagrania odsłuchując je.
Zalecane metody nauczania – uczenia się:
−
metoda tekstu przewodniego,
−
ć
wiczenie praktyczne.
Ś
rodki dydaktyczne:
−
konsoleta mikserska,
−
deesser,
−
podłogowy monitor odsłuchowy aktywny,
−
mikrofon,
−
statyw mikrofonowy,
−
rekorder MiniDisc,
−
studyjne monitory odsłuchowe (zalecane - aktywne, bliskiego pola),
−
przewody połączeniowe,
−
czysta dyskietka MiniDisc,
−
instrukcja obsługi deessera,
−
tekst do nagrania.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Charakteryzowanie
studyjnych urządzeń dźwiękowych”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 5, 7, 8, 9, 10, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20 są poziomu podstawowego,
−
zadania 3, 4, 6, 11, 12, 17 są poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym 4 z poziomu ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. c, 9. a, 10. d, 11. b,
12. a, 13. a, 14. d, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować urządzenie z regulowanym filtrem Q
B
P
c
2.
Wybrać jednostkę wyskalowania potencjometru
TRESHOLD
B
P
a
3.
Wyjaśnić do czego służy potencjometr ATTACK
C
PP
a
4.
Zastosować odsłuchy side-fill
C
PP
d
5.
Wyjaśnić do czego służy dystrybutor antenowy
A
P
c
6.
Sklasyfikować standard 5.1
C
PP
c
7.
Scharakteryzować subwoofer
B
P
a
8.
Wskazać spółgłoskę wybuchową
B
P
c
9.
Wyjaśnić do czego służy regulator RELASE
B
P
a
10.
Zdefiniować REVERB
A
P
d
11.
Scharakteryzować podłączenie toru AUX
C
PP
b
12.
Zastosować crossover
C
PP
a
13.
Scharakteryzować system dwuwstęgowy
B
P
a
14.
Zdefiniować pojęcie Bi-Amp
A
P
d
15.
Wybrać ustawienie przednich satelit względem
głośnika centralnego
B
P
a
16.
Wskazać cechę charakterystyczną konsolety
odsłuchowej
B
P
d
17.
Zastosować odsłuchy drum-fill
C
PP
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
18.
Wyjaśnić do czego służy deesser
B
P
b
19.
Wyjaśnić do czego służy filtr dolnoprzepustowy
na wejściu konsolety cyfrowej
B
P
b
20.
Nazwać monitor aktywny
A
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
Regulowany filtr dobroci występuje w
a)
bramce szumowej.
b)
limiterze.
c)
equalizerze.
d)
kompresorze.
2.
Potencjometr TRESHOLD jest wyskalowany w
a)
dB.
b)
V.
c)
mA.
d)
mV.
3.
Potencjometr ATTACK w kompresorze służy do ustawiania
a)
czasu reakcji.
b)
czasu opóźnienia.
c)
wzmocnienia.
d)
poziomu odcięcia sygnału.
4.
Odsłuchy side-fill mają zastosowanie jako
a)
boczne studyjne monitory odsłuchowe.
b)
typ słuchawek studyjnych.
c)
podłogowe odsłuchy umieszczane przed wykonawcą.
d)
monitory umieszczane po bokach sceny na wysokości głów wykonawców.
5.
Dystrybutor antenowy dla zestawu bezprzewodowego służy do
a)
mocowania anteny w nadajniku bodypack.
b)
przechowywania anten do odbiornika w czasie transportu.
c)
podłączenia jednej pary anten do kilku odbiorników.
d)
przeszukiwania wolnego pasma radiowego.
6.
Monitory standardu 5.1 składają się z
a)
subwoofera i pięciu satelit.
b)
subwoofera. sekcji wysokotonowej i czterech satelit.
c)
subwoofera. głośnika centralnego i czterech satelit.
d)
głośnika centralnego i pięciu satelit.
7.
Subwoofer to głośnik
a)
subniskotonowy.
b)
wysokotonowy.
c)
ś
redniotonowy.
d)
ś
redniowysokotonowy.
8.
Spółgłoską wybuchową jest
a)
z.
b)
w.
c)
p.
d)
r.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
9.
Potencjometr RELASE w kompresorze
a)
ustala czas po jakim kompresor wróci do wzmacniania sygnału po spadku jego
poziomu poniżej zadanego progu.
b)
ustala wzmocnienie sygnału po kompresji.
c)
ustala poziom sygnału od którego kompresor zacznie obniżać poziom sygnału.
d)
ustala różnicę między wzmocnieniem przed kompresją i po kompresji.
10.
Reverb to
a)
regulator poziomu sygnału w exciterze.
b)
standard gniazda we wzmacniaczach.
c)
nazwa linii powrotów w multikorze.
d)
nazwa efektu.
11.
Podłączenie toru monitorów do wyjść AUX przed regulatorem poziomu sygnału w
kanale konsolety zapewnia
a)
neutralną charakterystykę częstotliwościową.
b)
niezmienność poziomu odsłuchu przy manipulowaniu poziomem głośności kanału.
c)
odfiltrowanie szkodliwych częstotliwości poniżej 40Hz.
d)
optymalną dynamikę dźwięku.
12.
Crossover służy do
a)
podziału częstotliwości.
b)
podbicia wysokich częstotliwości.
c)
połączenia dwóch sygnałów we wzmacniaczu.
d)
odcięcia niskich częstotliwości.
13.
Systemy dwuwstęgowe w zestawach bezprzewodowych zapewniają
a)
brak zaników sygnału radiowego.
b)
dwa kanały audio w jednym nadajniku.
c)
regulację czułości i charakterystyki mikrofonu.
d)
podają sygnał audio na dwa wyjścia z odbiornika.
14.
Zasilanie Bi-Amp polega na
a)
podaniu na wzmacniacz dwóch sygnałów audio.
b)
zasilaniu sieciowym wzmacniacza z dwóch faz.
c)
rozdzieleniu sygnału na dwie kolumny.
d)
zasilaniu jednej kolumny sygnałem z dwu wzmacniaczy.
15.
Przednie satelity względem głośnika centralnego umieszczone są pod kątem
a)
30°.
b)
90°.
c)
45°.
d)
150°.
16.
Wyróżnikiem konsolety odsłuchowej jest
a)
możliwość miksowania dźwięku w standardzie 5.1.
b)
zintegrowany procesor efektów.
c)
zintegrowany głośnik dla realizatora.
d)
duża liczba torów AUX.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
17.
Odsłuchy drum-fill przeznaczone są dla
a)
perkusisty.
b)
wokalisty.
c)
gitarzysty basowego.
d)
realizatora odsłuchów scenicznych.
18.
Deesser służy do
a)
usuwania przydźwięków z nagrania.
b)
usuwania sybilantów.
c)
wyrównania dynamiki.
d)
odfiltrowania wokalu z nagrania.
19.
W konsolecie cyfrowej filtr dolnoprzepustowy na wejściu ma na celu
a)
odfiltrowanie przydźwięku sieci.
b)
ograniczenie przetwarzanego sygnału do zakresu pasma akustycznego.
c)
zwiększenie dynamiki.
d)
wyrównanie charakterystyki częstotliwościowej.
20.
Monitor aktywny to
a)
monitor lekki.
b)
monitor małogabarytowy.
c)
monitor ze zintegrowanym equalizerem.
d)
monitor ze zintegrowanym wzmacniaczem mocy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko:...........................................................................................
Charakteryzowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,,Konfigurowanie
i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których:
−
zadania 1, 2, 3, 6, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20 są z poziomu podstawowego,
−
zadania 4, 5, 7, 8, 9, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. b, 4. c, 5. c, 6. a, 7. d, 8. a, 9. b, 10. d, 11. b,
12. b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1.
Zdefiniować RACK
A
P
b
2.
Zdefiniować „sybilanty”
A
P
a
3.
Zdefiniować Line-Array
A
P
b
4.
Zastosować Pop filtr
C
PP
c
5.
Scharakteryzować określenie RMS
C
PP
c
6.
Wyjaśnić do czego służą splittery
B
P
a
7.
Zastosować przetwornik A/C w konsolecie
cyfrowej
C
PP
d
8.
Zastosować filtr dolnoprzepustowy
C
PP
a
9.
Wybrać zastosowanie dla konsolety FOH
C
PP
b
10.
Wybrać ustawienie tylnych satelit względem
głośnika centralnego
B
P
d
11.
Zdefiniować przekrój obudowy odsłuchu
podłogowego
A
P
b
12.
Wyjaśnić do czego służy moduł podczerwieni
B
P
b
13.
Wyjaśnić do czego służy regulator GAIN
MAKE-UP
B
P
a
14.
Wybrać jednostkę wyskalowania regulatora
ATTACK
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
15.
Zdefiniować ilość punktów regulacyjnych w
equalizerze 2/3 oktawy
A
P
d
16.
Podać symbol dobroci filtru
A
P
a
17.
Wybrać sposób podłączenia equalizera do
konsolety
B
P
c
18.
Wskazać pasmo działania deessera
A
P
c
19.
Zastosować gniazdo SPEAKON
C
PP
b
20.
Zdefiniować powermikser
A
P
d
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1.
Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym.
2.
Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3.
Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4.
Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5.
Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6.
Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7.
Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
8.
Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9.
Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1.
Przeczytaj uważnie instrukcję.
2.
Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3.
Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4.
Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest
prawidłowa.
5.
Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie stawiając w odpowiedniej rubryce znak X.
W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową.
6.
Pracuj samodzielnie.
7.
Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas.
8.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
−
instrukcja,
−
zestaw zadań testowych,
−
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1.
RACK to system
a)
przesyłania dźwięku w urządzeniach bezprzewodowych.
b)
mocowania urządzeń w znormalizowanych szafach lub skrzyniach.
c)
połączeń gniazd w multikorze.
d)
odsłuchów studyjnych.
2.
Sybilanty to
a)
spółgłoski s. z. sz. cz. ś. ć powodujące szumienie w nagraniu.
b)
odsłuchy dla perkusisty.
c)
słuchawki studyjne.
d)
filtry mikrofonowe.
3.
Line-Array to
a)
regulator w limiterze.
b)
typ zestawu głośnikowego.
c)
typ dystrybutora antenowego.
d)
nazwa skrzyni do montowania sprzętu profesjonalnego.
4.
Pop filtr służy do
a)
filtrowania składowej stałej z sygnału audio.
b)
podbicia dynamiki w muzyce.
c)
likwidowania niepożądanych zjawisk związanych ze spółgłoskami wybuchowymi.
d)
odcięcia zakłóceń w zasilaniu.
5.
Określenie RMS dotyczy
a)
klasy wzmacniacza.
b)
zniekształceń wzmacniacza.
c)
mocy wzmacniacza.
d)
współczynnika tłumienia wzmacniacza.
6.
Splittery w konsolecie odsłuchowej służą do
a)
rozdzielania sygnałów do konsolety FOH.
b)
rozdzielania sygnałów na poszczególne monitory odsłuchowe.
c)
rozdzielania zasilania do aktywnych monitorów odsłuchowych.
d)
zwiększenia separacji sygnału stereofonicznego.
7.
W torze wejściowym konsolety cyfrowej między filtrem dolnoprzepustowym a modułem
obróbki sygnału znajduje się
a)
przetwornik C/A.
b)
bramka szumowa.
c)
crossover.
d)
przetwornik A/C.
8.
Filtr dolnoprzepustowy na wejściu cyfrowej konsolety mikserskiej ma na celu
a)
ograniczenie przetwarzanego sygnału do zakresu pasma akustycznego.
b)
odfiltrowanie zakłóceń sieciowych.
c)
skompresowanie sygnału.
d)
ograniczenie dolnego pasma sygnału.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
36
9.
Konsoleta mikserska FOH jest preferowana do pracy w
a)
studio nagraniowym.
b)
nagłaśnianiu imprez na żywo.
c)
radio.
d)
studio telewizyjnym.
10.
W systemie 7.1 tylny satelita powinien się znajdować w stosunku do głośnika centralnego
pod kątem
a)
120°
b)
165°
c)
110°
d)
150°
11.
Obudowa podłogowego monitora odsłuchowego ma przekrój
a)
owalny.
b)
zbliżony do trójkąta lub trapezu.
c)
sześcianu.
d)
równoległoboku.
12.
Moduł podczerwieniw zestawach bezprzewodowych służy do
a)
podziału częstotliwości radiowych.
b)
automatycznej konfiguracji nadajnika sygnałem z odbiornika.
c)
przełączania wyjść odbiornika między XLR a JACK.
d)
podłączenia ethernetu.
13.
GAIN MAKE-UP (OUTPUT GAIN) w kompresorze reguluje
a)
wzmocnienie sygnału po kompresji.
b)
wzmocnienie sygnału przed kompresją.
c)
poziom kompresji.
d)
czas reakcji kompresora na przekroczenie zadanego progu zadziałania.
14.
Potencjometr ATTACK jest wyskalowany w
a)
dB.
b)
dB/ms.
c)
mV/s.
d)
mA/s.
15.
Equalizer 2/3 oktawy posiada
a)
31 punktów regulacyjnych.
b)
8 punktów regulacyjnych.
c)
24 punkty regulacyjne.
d)
15 punktów regulacyjnych.
16.
Symbol dobroci filtru to
a)
Q.
b)
L.
c)
C.
d)
R.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
37
17.
Aby użyć equalizera w kanale konsolety należy go włączyć poprzez gniazdo
a)
LINE.
b)
DIRECT.
c)
INSERT.
d)
MIC.
18.
Deesser działa w paśmie
a)
16Hz-20kHz.
b)
16Hz-250Hz.
c)
3kHz-8kHz.
d)
10kHz-16kHz.
19.
Gniazdo SPEAKON we wzmacniaczu służy do
a)
podłączenia sygnału z konsolety mikserskiej.
b)
podłączenia kabla głośnikowego.
c)
podłączenia zdalnego sterowania.
d)
podłączenia limitera.
20.
Powermikser to
a)
konsoleta mikserska z zasilaczem wewnątrz obudowy.
b)
konsoleta mikserska z ilością kanałów przekraczającą 56.
c)
konsoleta mikserska ze zintegrowanym wzmacniaczem.
d)
monitor ze zintegrowanym wzmacniaczem mocy i splitterem rozdzielającym
sygnał.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
38
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ...........................................................................................
Charakteryzowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1.
a
b
c
d
2.
a
b
c
d
3.
a
b
c
d
4.
a
b
c
d
5.
a
b
c
d
6.
a
b
c
d
7.
a
b
c
d
8.
a
b
c
d
9.
a
b
c
d
10.
a
b
c
d
11.
a
b
c
d
12.
a
b
c
d
13.
a
b
c
d
14.
a
b
c
d
15.
a
b
c
d
16.
a
b
c
d
17.
a
b
c
d
18.
a
b
c
d
19.
a
b
c
d
20.
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
39
7. LITERATURA
1.
Urbański B.: Elektroakustyka w pytaniach i odpowiedziach – dżwięk…. płyta….
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984,
2.
Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977,
3.
Sztekmiler K.: Podstawy nagłaśniania i realizacji nagrań – podręcznik dla akustyków,
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003.
Strony internetowe:
4.
http://www.behringer.com/
5.
http://www.soundperformancelab.com/
6.
http://www.tcelectronic.com/
7.
http://www.aphex.com/
8.
http://www.lexiconpro.com/
9.
http://www.shure.com/
10.
http://www.jblpro.com/
11.
http://www.akg.com/
12.
http://www.allen-heath.com/
13.
http://www.digidesign.com/
14.
http://www.audioartsengineering.com/
15.
http://www.soundcraft.com/
16.
http://www.klotz-ais.com /
17.
http://www.crownaudio.com/
18.
http://www.seelectronics.com/
19.
http://www.samsontech.com/
20.
http://www.krksys.com/
21.
http://www.neutrik.com/
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.