background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 
 

 
 
 
 
 

MINISTERSTWO EDUKACJI 

NARODOWEJ  

 
 

 
 
 
 
 
Dariusz Kowalczyk 
Małgorzata Kowalczyk 

 
 

 
 
 
 
 
Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu 
dźwiękowego 313[06].Z1.02 
 

 
 
 
 

 

 
Poradnik dla nauczyciela 

 
 
 
 
 
 

Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy 
Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Recenzenci: 
mgr inŜ. Paweł Pirosz  
mgr inŜ. Marcin Makowski 
 
 
 
 
Opracowanie redakcyjne: 
mgr Małgorzata Kowalczyk 
 
 
 
 
Konsultacja: 
mgr inŜ. Joanna Stępień 
 
 
 

 

 

 

Poradnik  stanowi  obudowę  dydaktyczną  programu  jednostki  modułowej  313[06].Z1.02 
,,Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego”, zawartego w  programie 
nauczania dla zawodu asystent operatora dźwięku. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
 
Wydawca 

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

SPIS TREŚCI 

 

1.

 

Wprowadzenie   

 

 

 

 

 

 

 

 

3

 

2.

 

Wymagania wstępne 

 

 

 

 

 

 

 

 

5

 

3.

 

Cele kształcenia   

 

 

 

 

 

 

 

 

6

 

4.

 

Przykładowy scenariusz zajęć   

 

 

 

 

 

 

7

 

5.

 

Ćwiczenia  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

13

 

 

5.1. Elementy toru fonicznego w konsolecie mikserskiej  

 

 

13 

5.1.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

13 

 

5.2. Mikrofony, zasada działania, zastosowania   

 

 

 

16 

 

 

5.2.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

16 

 

5.3. Podstawowe urządzenia peryferyjne. Studyjne monitory odsłuchowe 

19 

 

 

5.3.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

19 

 

5.4. Urządzenia odtwarzające i nagrywające 

 

 

 

 

21 

 

 

5.4.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

21 

 

5.5. Komputerowe techniki obróbki dźwięku 

 

 

 

 

24 

 

 

5.5.1. Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

24 

 

5.6. Technika nagrywania i dobór urządzeń 

 

 

 

 

27 

 

 

5.6.1 Ćwiczenia 

 

 

 

 

 

 

 

27 

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 

 

 

 

 

 

 

 

30 

7. Literatura   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

44 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

1. WPROWADZENIE 

 
Przekazujemy  Państwu  Poradnik  dla  nauczyciela  „Konfigurowanie  i  obsługiwanie 

studyjnego  sprzętu  dźwiękowego”,  który  będzie  pomocny  w  prowadzeniu  zajęć 
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie asystent operatora dźwięku 313 [06] 

W poradniku zamieszczono: 

 

wymagania wstępne, 

 

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć, 

 

przykładowe scenariusze zajęć, 

 

propozycje  ćwiczeń,  które  mają  na  celu  wykształcenie  u  uczniów  umiejętności 
praktycznych, 

 

ewaluację osiągnięć ucznia (dwa przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego), 

 

wykaz literatury. 
Formy  organizacyjne  pracy  uczniów  mogą  być  zróŜnicowane,  począwszy  od 

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. 

W  celu  przeprowadzenia  sprawdzianu  wiadomości  i  umiejętności  ucznia,  nauczyciel 

moŜe  posłuŜyć  się  zamieszczonym  w  rozdziale  6  zestawem  zadań  testowych,  zawierającym 
zadania wielokrotnego wyboru. 

W tym rozdziale zamieszczono równieŜ: 

 

plan testu w formie tabelarycznej, 

 

punktacje zadań, 

 

propozycje norm wymagań, 

 

instrukcję dla nauczyciela, 

 

instrukcję dla ucznia, 

 

kartę odpowiedzi, 

 

zestaw zadań testowych. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

 
 
 
 
 
 

 

 

 
 
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Schemat układu jednostek modułowych 

313[06].Z1.01 

Charakteryzowanie studyjnych 

urządzeń dźwiękowych 

 

313[06].Z1.02 

Konfigurowanie 

i obsługiwanie studyjnego sprzętu 

dźwiękowego 

313[06].Z1 

Technika studyjna 

313[06].Z1.03 

Łączenie urządzeń toru fonicznego 

i wizyjnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

2. WYMAGANIA WSTĘPNE 

 

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć: 

 

posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu akustyki, 

 

rozróŜniać elementy obwodów elektrycznych, 

 

czytać schematy blokowe urządzeń elektronicznych, 

 

obsługiwać komputer, 

 

obsługiwać urządzenia audio powszechnego uŜytku, 

 

stosować przepisy BHP przy obsłudze urządzeń elektrycznych. 
Ponadto powinieneś posiadać: 

 

badania  laryngologiczne  dopuszczające  do  pracy  w  charakterze  akustyka  –  wskazany 
audiogram. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

3. CELE KSZTAŁCENIA 

 

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien, umieć: 

 

rozróŜnić urządzenia dźwiękowe, wyjaśnić zasady działania i uŜytkowania  urządzeń 
dźwiękowych, stosowanych w produkcji filmowej,  

telewizyjnej,  radiowej,  teatralnej, 

fonograficznej i estradowej. 

 

określić przeznaczenie i zastosowanie urządzeń dźwiękowych, 

 

określić czynności związane z przygotowaniem do pracy urządzeń nagrywających, 

 

zamontować mikrofon na tyczce i boomie, 

 

dokonać nagrania za pomocą mikrofonów bezprzewodowych i mikroportów, 

 

skopiować materiały dźwiękowe na róŜne nośniki danych, 

 

opisać nagrany materiał dźwiękowy, 

 

dokonać nagrania głosu z obrazem i bez obrazu, 

 

dokonać nagrania efektów dźwiękowych z obrazem i bez obrazu, 

 

dokonać nagrania na sprzęcie przenośnym, z obrazem i bez obrazu, 

 

dokonać nagrania muzyki z obrazem i bez, 

 

dokonać zgrania wielośladowego z obrazem i bez obrazu, 

 

dokonać konfiguracji i obsługi sprzętu studyjnego,  

 

przygotować do pracy sprzęt dźwiękowy, 

 

wykonać próby i testy sprzętu dźwiękowego, 

 

ocenić sprawność sprzętu dźwiękowego, 

 

dokonać naprawy i konserwacji sprzętu dźwiękowego, 

 

dokonać archiwizacji materiałów nagranych na róŜne nośniki. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ 

 
Scenariusz zajęć 1 

Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technika studyjna Z1. 

Jednostka modułowa: 

Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego 
sprzętu dźwiękowego 313[06].Z1.02 

 

Temat:  Dokonaj nagrania z uŜyciem rekordera MiniDisc. 

Cel ogólny: Klasyfikacja i obsługa urządzeń nagrywających. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

sklasyfikować urządzenia nagrywające ze względu na uŜywane przez nie nośnik, 

 

podłączyć urządzenie nagrywające do konsolety, 

 

dokonać nagrania na podłączonym do konsolety rekorderze MiniDisc, 

 

sprawdzić poprawność nagrania. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe: 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenia praktyczne. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja opracowana przez nauczyciela, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

instrukcje obsługi urządzeń występujących w ćwiczeniu, 

 

konsoleta mikserska, 

 

mikrofon dynamiczny, 

 

mikrofon bezprzewodowy lavalier, 

 

doręczny mikrofon bezprzewodowy, 

 

tyczka mikrofonowa, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rekorder MiniDisc. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

wskazana praca indywidualna i grupowa. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia: 

 Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

4.

 

Zaznajomienie  uczniów  z  metodą  pozyskiwania  informacji  z  instrukcji  obsługi 
urządzenia. 

 
Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca z instrukcjami obsługi urządzeń. 

 
Faza I Informacje 

 Pytania prowadzące: 

1.

 

Jakich mikrofonów naleŜy uŜyć do wykonania zadania? 

2.

 

Jak podłączyć odbiornik mikrofonu bezprzewodowego do konsolety mikserskiej? 

3.

 

Jak umocować mikrofon typu lavalier? 

4.

 

Jak zamocować mikrofon do tyczki mikrofonowej? 

5.

 

Jakich przewodów uŜyć do podłączenia odtwarzacza CD Audio? 

6.

 

Jak podłączyć odtwarzacz CD Audio do konsolety mikserskiej? 

7.

 

Jakich przewodów uŜyć do podłączenia rekordera MiniDisc? 

8.

 

Jak podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej? 

9.

 

Jak sprawdzić poziom sygnałów w kanale konsolety? 

10.

 

Jak sprawdzić poziom sygnału wysyłanego do rekordera MiniDisc? 

 
Faza II Planowanie 

 Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób podłączenia urządzeń. 

2.

 

Jak skonfigurować konsoletę w celu dokonania nagrania. 

3.

 

Jak ustawić poziomy sygnału. 

4.

 

Jak umocować mikrofon typu lavalier. 

5.

 

W jaki sposób posługiwać się tyczką mikrofonową. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie pracując z urządzeniami określają sposób ich połączenia. 

2.

 

Uczniowie  odnajdują  w  konsolecie  mikserskiej  potencjometry  odpowiedzialne  za 
poziomy sygnału. 

3.

 

Uczniowie ćwiczą posługiwanie się tyczką mikrofonową. 

4.

 

Uczniowie ustalają sposób mocowania mikrofonu typu lavalier. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie podłączają urządzenia do konsolety. 

2.

 

Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając poziomy sygnałów w konsolecie. 

3.

 

Uczniowie przeprowadzają próbę głosu ustalając jego barwę. 

4.

 

Uczniowie  wykonują  nagranie  wykorzystując  mikrofony  wyszczególnione  w  opisie 
ć

wiczenia 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie odsłuchują wykonane nagrania oceniając ich jakość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

Faza VI Analiza końcowa 

 Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  ocenić  wykonane  nagrania  pod  względem  jakości. 
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

10

Scenariusz zajęć 2 

 
Osoba prowadząca 

.......................................................................... 

Modułowy program nauczania: 

Asystent operatora dźwięku 

Moduł : 

Technika studyjna Z1. 

Jednostka modułowa: 

Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego 
sprzętu dźwiękowego 313[06].Z1.02 

 

Temat:  Wykonaj  miks  głosu  z  podkładem  muzycznym  za  pomocą  komputerowego 

edytora audio. 

Cel ogólny: Podstawowe funkcje edycyjne w edytorze audio. 
 
Szczegółowe cele: 
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć: 

 

podłączyć odtwarzacz CD Audio do karty dźwiękowej komputera, 

 

dokonać nagrania za pomocą edytora, 

 

posłuŜyć się podstawowymi narzędziami w edytorze audio, 

 

zapisać gotowy materiał na dysku twardym komputera, 

 

dokonać zapisu gotowego materiału na płycie CD Audio. 

W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe 

 

organizacja miejsca pracy, 

 

planowanie działań, 

 

ocena własnych umiejętności. 

 
Metody nauczania–uczenia się: 

 

pokaz z objaśnieniem, 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 
Środki dydaktyczne: 

 

instrukcja do ćwiczenia opracowana przez nauczyciela, 

 

instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego, 

 

instrukcje obsługi urządzeń biorących udział w ćwiczeniu, 

 

urządzenia niezbędne do wykonania ćwiczenia, 

 

instrukcja do edytora audio. 

 
Formy organizacyjne pracy uczniów: 

 

praca indywidualna i grupowa. 

 
Czas trwania zajęć: 2 godziny dydaktyczne. 
 
Zadanie dla ucznia: 

 Zmiksuj w programowym edytorze audio nagrany głos lektora z muzyką. 

 
Przebieg zajęć: 
 
Faza wstępna 
1.

 

Określenie tematu zajęć. 

2.

 

Wyjaśnienie uczniom tematu zajęć. 

3.

 

Zaznajomienie uczniów z metodą pracy tekstu przewodniego. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

11

4.

 

Zaznajomienie  uczniów  z  metodą  pozyskiwania  informacji  z  instrukcji  obsługi 
urządzenia. 

5.

 

Zaznajomienie  uczniów  z  metodą  pozyskiwania  informacji  z  instrukcji  obsługi  edytora 
audio. 

 
Faza właściwa 

 

Praca metodą tekstu przewodniego. 

 

Praca z instrukcją obsługi urządzenia. 

 

Praca z instrukcją edytora audio. 

 

Ć

wiczenie praktyczne. 

 
Faza I Informacje 

 Pytania prowadzące: 

1.

 

Jakich przewodów naleŜy uŜyć do podłączenia odtwarzacza z kartą dźwiękową? 

2.

 

Jak podłączyć odtwarzacz do karty dźwiękowej? 

3.

 

Jak ustawić poziom nagrania w edytorze audio? 

4.

 

Jak dokonać nagrania? 

5.

 

Jak zapisać wgrany materiał? 

6.

 

Jakich uŜyć funkcji edycyjnych w edytorze audio do wykonania zadania? 

7.

 

Jak nagrać na dysk twardy komputera gotowy materiał? 

8.

 

W jakim formacie powinien być plik do nagrania materiału na płytę CD Audio? 

9.

 

Jak nagrać płytę CD Audio? 

10.

 

Jak i czym opisać nagraną płytę? 

 
Faza II Planowanie 

 Uczniowie określają: 

1.

 

Sposób podłączenia urządzeń. 

2.

 

Jak ustawić poziomy sygnału. 

3.

 

Jak dokonać nagrania. 

4.

 

Jak zapisać nagrany materiał. 

5.

 

Jakich narzędzi uŜyć w edytorze audio. 

6.

 

Jak nagrać gotowy materiał na płytę CD Audio. 

 
Faza III Ustalanie 
1.

 

Uczniowie pracując z urządzeniami określają sposób ich połączenia. 

2.

 

Uczniowie zapoznają się z moŜliwościami edytora audio. 

3.

 

Uczniowie ćwiczą posługiwanie się narzędziami edytora audio. 

 
Faza IV Wykonanie 
1.

 

Uczniowie podłączają odtwarzacz do karty dźwiękowej. 

2.

 

Uczniowie przeprowadzają próby nagrania za pomocą edytora audio. 

3.

 

Uczniowie wykonują nagranie. 

4.

 

Uczniowie edytują nagrania. 

5.

 

uczniowie zapisują gotowy materiał na dysku twardym komputera. 

6.

 

Uczniowie nagrywają gotowy materiał na płytę CD Audio. 

 
Faza V Sprawdzanie 
1.

 

Uczniowie odsłuchują wykonane nagranie oceniając ich jakość. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

12

Faza VI Analiza końcowa 

 Uczniowie  wraz  z  nauczyciele  wskazują,  które  etapy  wykonywania  ćwiczenia  sprawiły 

im  trudności.  Nauczyciel  powinien  ocenić  wykonane  nagrania  pod  względem  jakości. 
Wskazać ewentualne błędy i sposoby ich unikania. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

13

5.   ĆWICZENIA 

 

5.1.   Elementy toru fonicznego w konsolecie mikserskiej

 

 

5.1.1. Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 WskaŜ  i  opisz  wszystkie  elementy  toru  fonicznego  w  konsolecie  mikserskiej  łącznie 

z gniazdami wejściowymi i wyjściowymi. 
 

Wskazówki do realizacji 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  konsolety 

i jej  schematem  blokowym,  a  takŜe  przeczytać  rozdział  materiału  nauczania  z  poradnika  dla 
ucznia. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, 

4)

 

dokonać analizy schematu blokowego urządzenia, 

5)

 

wskazać elementy odpowiedzialne za poszczególne funkcje w torze fonicznym, 

6)

 

scharakteryzować kaŜdy element regulacyjny. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

instrukcja obsługi konsolety mikserskiej, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Sprawdź działanie konsolety mikserskiej. 
 
Wskazówki do realizacji 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  zapoznać  się  ze  schematem  blokowym 

konsolety, a takŜe przeczytać rozdział materiału nauczania z poradnika dla ucznia. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć do konsolety dwa odtwarzacze CD Audio, 

5)

 

ustawić parametry sygnału audio dla pierwszego odtwarzacza, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

14

6)

 

ustawić parametry sygnału audio dla drugiego odtwarzacza, 

7)

 

włączyć odtwarzanie nagranego głosu z pierwszego odtwarzacza CD Audio, 

8)

 

włączyć odtwarzanie muzyki ilustracyjnej z drugiego odtwarzacza CD Audio, 

9)

 

posługując  się  regulatorami  poziomu  dźwięku  w  kanałach  konsolety  ustawić  dobrą 
proporcję głośności pomiędzy nagraną muzyką a głosem. 

10)

 

oceń prawidłowość ustawień poprzez odsłuchanie zsumowanych sygnałów. 

 

Zalecane metody nauczania–uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

dwa odtwarzacze CD Audio, 

 

płyta CD Audio z nagranym głosem lektora, 

 

płyta z nagraną muzyką ilustracyjną, 

 

przewody połączeniowe, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola). 

 
Ćwiczenie 3 

 Zbadaj działanie regulatorów torów fonicznych konsolety mikserskiej. 

 

Wskazówki do realizacji 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  zapoznać  się  ze  schematem  blokowym 

konsolety, a takŜe przeczytać rozdział materiału nauczania z poradnika dla ucznia. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

zapoznać się ze schematem blokowym konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej odtwarzacz CD Audio, 

6)

 

włączyć odtwarzanie muzyki z płyty CD Audio, 

7)

 

zbadać działanie przełączników wysyłających sygnał do podgrup i bezpośrednio do sumy 
stereo, 

8)

 

zbadać  działanie  torów  AUX  i  przełączników  PRE,  poprzez  podłączenie  studyjnych 
monitorów odsłuchowych do wyjść tych torów, 

9)

 

zbadać działanie przełączników PFL poprzez odsłuch sygnału za pomocą słuchawek. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

schemat blokowy konsolety mikserskiej, 

 

instrukcja obsługi konsolety, 

 

konsoleta mikserska. 

 

odtwarzacz CD Audio, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

15

 

płyta CD Audio z nagraniem muzycznym, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

słuchawki, 

 

przewody połączeniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

16

5.2.   Mikrofony, zasada działania, zastosowania 

 
5.2.1.  Ćwiczenia 

 
Ćwiczenie 1 

 Określ  zastosowania  poszczególnych  modeli  mikrofonów  w  zaleŜności  od  ich  budowy 

i charakterystyki. 
 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  przeczytać  instrukcje  obsługi  i  zalecenia 

producentów  dla  poszczególnych  modeli  mikrofonów,  a  takŜe  rozdział  materiału  nauczania 
w poradniku ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

2)

 

odszukać w opisach i zaleceniach producentów charakterystyki i przeznaczenie podanych 
modeli mikrofonów, 

3)

 

wskazać model najbardziej odpowiedni do określonego zastosowania, 

4)

 

uzasadnić wybór jakiego dokonał, 

5)

 

wyjaśnić róŜnicę w działaniu mikrofonu o charakterystyce kardioidalnej i dookólnej, 

6)

 

wskazać sposoby zasilania mikrofonów pojemnościowych, 

7)

 

opisać elementy regulacyjne odbiornika mikrofonu bezprzewodowego i sposób jego 
podłączenia do konsolety mikserskiej, 

8)

 

opisać sposoby mocowania mikrofonów typu lavalier. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcje i zalecenia producentów mikrofonów, 

 

mikrofon, 

 

poradnik dla ucznia. 

 
Ćwiczenie 2 

Zbadaj działanie doręcznego mikrofonu pojemnościowego i mikrofonu lavalier. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  przeczytać  instrukcje  obsługi  i  zalecenia 

producentów  dla  poszczególnych  modeli  mikrofonów,  a  takŜe  rozdział  materiału  nauczania 
w poradniku ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

17

5)

 

podłączyć doręczny mikrofon pojemnościowy do konsolety, 

6)

 

włączyć zasilanie phantom dla mikrofonu pojemnościowego, 

7)

 

zbadać wpływ odległości ust od kapsuły mikrofonu na barwę i poziom głosu, 

8)

 

podłączyć odbiornik zestawu mikrofonu bezprzewodowego do konsolety, 

9)

 

zamocować mikrofon lavalier do odzieŜy, 

10)

 

zbadać wpływ odległości ust od główki mikrofonu lavalier na poziom i barwę głosu. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja doręcznego mikrofonu pojemnościowego, 

 

instrukcja zestawu mikrofonu bezprzewodowego, 

 

konsoleta mikserska, 

 

doręczny mikrofon pojemnościowy, 

 

zestaw mikrofonu bezprzewodowego, 

 

mikrofon lavalier, 

 

przewody połączeniowe 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 
Ćwiczenie 3 

 Zastosuj komplet dynamicznych mikrofonów instrumentalnych do perkusji. 

 

Wskazówki do realizacji. 
 Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  przeczytać  instrukcje  obsługi  i  zalecenia 

producenta  zestawu  do  nagłośnienia  perkusji,  a  takŜe  rozdział  materiału  nauczania 
w poradniku ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na czystość dźwięku poszczególnych składników 
zestawu  perkusyjnego.  W  dźwięku  instrumentów  nie  powinien  pojawić  się  dźwięk 
mechanizmu hi-hatu, ani stopy bębna wielkiego. 
 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Aby wykonać ćwiczenie powinieneś: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

zamocować zestaw mikrofonów do perkusji, 

5)

 

podłączyć mikrofony do konsolety mikserskiej, 

6)

 

podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety mikserskiej, 

7)

 

skonfigurować tory foniczne konsolety mikserskiej z podłączonymi mikrofonami, 

8)

 

ocenić poprzez odsłuch prawidłowość rozmieszczenia mikrofonów. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

WyposaŜenie stanowiska pracy: 

 

instrukcja obsługi zestawu mikrofonów do nagłośnienia perkusji, 

 

konsoleta mikserska, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

18

 

komplet mikrofonów do nagłośnienia perkusji, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

zestaw perkusyjny, 

 

przewody połączeniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

19

5.3.  Podstawowe  urządzenia  peryferyjne.  Studyjne  monitory 

odsłuchowe 

 
5.3.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 Na  podstawie  fragmentu  materiału  nauczania  z  punktu  4.3  i  instrukcji  obsługi,  określ 

zastosowania i moŜliwe występowania w torze fonicznym następujących urządzeń: 
1.

 

Kompresor 

2.

 

Exciter 

3.

 

Urządzenie efektowe 

4.

 

Equalizer 

5.

 

Bramka szumowa 

6.

 

Monitory studyjne 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed realizacją ćwiczenia uczeń powinien zapoznać się z instrukcjami obsługi urządzeń 

a takŜe z rozdziałem materiału nauczania w poradniku ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

wskazać zastosowanie urządzeń. 

5)

 

podłączyć urządzenie do konsolety mikserskiej. 

6)

 

wskazać elementy regulacyjne mające wpływ na działanie urządzenia. 

7)

 

sprawdzić poprzez odsłuchanie prawidłowość podłączenia urządzeń. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne 

 

kompresor, 

 

exciter, 

 

urządzenie efektowe, 

 

equalizer, 

 

konsoleta mikserska, 

 

przewody połączeniowe, 

 

odtwarzacz CD, 

 

płyta audio z muzyką i tekstem mówionym, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 
Ćwiczenie 2
 

Zbadaj działanie excitera. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

20

Wskazówki do realizacji. 
Przed  realizacją  ćwiczenia  uczeń  powinien  zapoznać  się  z  instrukcją  obsługi  excitera  a 

takŜe  z  rozdziałem  materiału  nauczania  w  poradniku  ucznia.  Do  ćwiczenia  powinno  się 
wykorzystać nagrania o zuboŜonym brzmieniu, aby wpływ działania excitera był wyraźny. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć exciter do konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć do konsolety studyjne monitory odsłuchowe, 

6)

 

podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio, 

7)

 

podczas odtwarzania róŜnych gatunków muzyki z płyty CD Audio posłuŜyć się 
regulatorami excitera, 

8)

 

zbadać wpływ działania excitera na róŜne gatunki muzyki, 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi excitera, 

 

konsoleta mikserska, 

 

exciter, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

płyta z róŜnymi gatunkami muzyki, 

 

przewody połączeniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

21

5.4. Urządzenia odtwarzające i nagrywające 

 
5.4.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed przystąpieniem do ćwiczenia zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia MiniDisc 

i rozdziałem materiału nauczania w poradniku dla ucznia. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

prawidłowo połączyć urządzenia, 

5)

 

prawidłowo umocować mikrofon typu lavalier, 

6)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej odbiornik mikrofonu bezprzewodowego, 

7)

 

zamocować mikrofon na tyczce mikrofonowej, 

8)

 

ustalić poziomy dźwięku uŜywając regulatorów konsolety mikserskiej, 

9)

 

ustalić prawidłową barwę głosu uŜywając odpowiedniej sekcji konsolety mikserskiej, 

10)

 

dokonać  nagrania  za  pomocą  mikrofonu  bezprzewodowego  w  sposób  zapewniający 
najbardziej naturalne brzmienia głosu z odpowiednim poziomem podkładu muzycznego. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

mikrofon ze statywem, 

 

mikrofon bezprzewodowy typu Lavalier, 

 

mikrofon bezprzewodowy doręczny, 

 

odtwarzacz CD, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

monitory odsłuchowe, 

 

przewody połączeniowe, 

 

instrukcja obsługi do rekordera MiniDisc, 

 

czysty nośnik MiniDisc, 

 

płyta CD z podkładem muzycznym, 

 

tyczka mikrofonowa. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj nagrania głosów z podkładem muzycznym. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

22

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  zapoznaj  się  z  instrukcją  obsługi  rekordera 

wielościeŜkowego i rozdziałem materiału nauczania w poradniku dla ucznia. NaleŜy zwrócić 
uwagę na miejsce podłączenia rekordera (wyjścia DIRECT). 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć rekorder do konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć do konsolety dwa mikrofony dynamiczne, 

6)

 

podłączyć do konsolety odtwarzacz CD Audio, 

7)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe, 

8)

 

dokonać  nagrania  dialogu  za  pomocą  mikrofonów  i  podkładu  muzycznego  z  płyty  CD 
Audio na pojedyncze ścieŜki, 

9)

 

sprawdzić poprzez odsłuch pojedynczych ścieŜek prawidłowość nagrania. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

rekorder wielościeŜkowy, 

 

dwa mikrofony dynamiczne, 

 

dwa statywy mikrofonowe, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

płyta CD Audio z podkładem muzycznym, 

 

przewody połączeniowe. 

 
Ćwiczenie 3 

 Dokonaj zgrania trzech nagranych ścieŜek. 

 

 Wskazówki do realizacji 
 Przed  przystąpieniem  do  ćwiczenia  zapoznaj  się  z  instrukcją  obsługi  rekordera 

wielościeŜkowego,  rekordera  MiniDisc  i  rozdziałem  materiału  nauczania  w  poradniku  dla 
ucznia. 

 

 Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć wielościeŜkowy rekorder do konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć rekorder MiniDisc do konsolety mikserskiej, 

6)

 

podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do konsolety, 

7)

 

ustawić poziomy ścieŜek odtwarzanych z wielościeŜkowego rekordera, 

8)

 

dokonać zgrania na dyskietkę MiniDisc. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

23

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

wielościeŜkowy rekorder, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

przewody połączeniowe, 

 

materiał dźwiękowy nagrany w ćwiczeniu 2, 

 

czysta dyskietka MiniDisc, 

 

przewody połączeniowe, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

24

5.5.   Komputerowe techniki edycji dźwięku 

 
5.5.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

 Zmiksuj w programowym edytorze audio nagrany głos lektora z muzyką. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  ćwiczeniem  przeczytaj  instrukcję  karty  audio  lub  instrukcję  płyty  głównej  jeŜeli 

komputer  posiada  kartę  dźwiękową  zintegrowaną  i  zapoznaj  się  z  rozdziałem  materiału 
nauczania  z  poradnika  ucznia.  Przeczytaj  takŜe  fragmenty  instrukcji  do  edytora  audio 
dotyczące działań które podejmiesz. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 

 

 Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

korzystając 

odpowiednich 

przewodów 

połączyć 

urządzenie 

odtwarzające 

z komputerem, 

5)

 

ustalić poziom nagrania w edytorze audio, 

6)

 

skopiować nagranie głosu do komputera, 

7)

 

skopiować nagranie muzyczne do komputera, 

8)

 

zmiksować obydwa materiały dźwiękowe ustalając ich poziomy względem siebie, 

9)

 

odciąć zbędną cześć nagrania muzycznego wyciszając go na końcu, 

10)

 

zapisać gotowy materiał na dysku twardym komputera w pliku *.wav, 

11)

 

nagrać materiał na płytę CD audio korzystając z programu do nagrywania, 

12)

 

opisać nośnik specjalnym flamastrem, 

13)

 

odsłuchać gotowe nagranie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

odtwarzacz CD lub MiniDisc, 

 

płyta CD Audio lub MiniDisc z materiałem do realizacji ćwiczenia, 

 

komputer klasy PC z kartą dźwiękową, 

 

konsoleta mikserska, 

 

studyjne monitory odsłuchowe, 

 

kable do połączenia urządzeń, 

 

zainstalowany edytor audio np. Adobe Audition lub Adacity, 

 

zainstalowany program do nagrywania płyt CD-R, 

 

czysta płyta CD-R, 

 

flamaster do opisywania płyt CD-R. 

 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

25

Ćwiczenie 2 

Dokonaj nagrania głosu z podkładem muzycznym. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  ćwiczeniem  przeczytaj  instrukcję  profesjonalnej  karty  audio  i  zapoznaj  się 

z rozdziałem  materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  zwrócić  uwagę  na  poziom 
nagrywanego materiału dźwiękowego w celu uniknięcia przesterowań. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi profesjonalnej karty dźwiękowej, 

5)

 

podłączyć mikrofon dynamiczny do karty dźwiękowej, 

6)

 

podłączyć studyjne monitory odsłuchowe do wyjścia karty dźwiekowej, 

7)

 

dokonać nagrania głosu, 

8)

 

skopiować podkład muzyczny z płyty CD Audio do komputera, 

9)

 

zmiksować nagrany głos z podkładem muzycznym w edytorze audio, 

10)

 

nagrać gotowy materiał na dyskietkę MiniDisc, 

11)

 

ocenić jakość nagrania poprzez odsłuchanie. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

komputer wyposaŜony w profesjonalną kartę dźwiękową i edytor audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

rekorder MiniDisc, 

 

mikrofon dynamiczny, 

 

statyw mikrofonowy, 

 

przewody połączeniowe, 

 

czysta dyskietka MiniDisc. 

 
Ćwiczenie 3 

Dodaj do filmu wideo podkład muzyczny. 

 

Wskazówki do realizacji. 
Przed ćwiczeniem przeczytaj instrukcję komputerowego edytora wideo. 
 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć do komputera studyjne monitory odsłuchowe, 

5)

 

skopiować fragment filmu do komputera, 

6)

 

skopiować muzykę ilustracyjną do komputera, 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

26

7)

 

wczytać skopiowany fragment filmu do edytora wideo, 

8)

 

dodać do fragmentu filmu muzykę ilustracyjną, 

9)

 

nagrać gotowy film na płytę DVD Video, 

10)

 

ocenić gotowy film odtwarzając go w odtwarzaczu DVD. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi komputerowego edytora wideo, 

 

komputer z zainstalowanym edytorem wideo, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

odtwarzacz DVD, 

 

płyta z filmem (bez muzyki ilustracyjnej), 

 

płyta CD Audio z muzyką ilustracyjną, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

27

5.6.   Technika nagrywania i dobór urządzeń 

 
5.6.1. Ćwiczenia 
 

Ćwiczenie 1 

Dobierz  właściwe  urządzenia  do  wykonania  nagrania  wokalisty  z  gitarą  akustyczną 

i opisz ustawienia konsolety mikserskiej i urządzeń peryferyjnych. 
 

Wskazówki do realizacji. 
Przed  ćwiczeniem  zapoznaj  się  z rozdziałem  materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia. 

NaleŜy zwrócić uwagę na staranne umieszczenie mikrofonu dla gitary akustycznej. 
 

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

korzystając z materiału nauczania wyszczególnić potrzebne urządzenia i przewody, 

5)

 

prawidłowo podłączyć je do konsolety, 

6)

 

podłączyć do konsolety studyjne monitory odsłuchowe, 

7)

 

sprawdzić działanie wszystkich elementów uczestniczących w nagraniu, 

8)

 

dokonać kilku nagrań z róŜnymi ustawieniami parametrów, 

9)

 

opisać połoŜenie wszystkich elementów regulacyjnych i przełączników, 

10)

 

opisać parametry pozostałych urządzeń, 

11)

 

odsłuchać nagrań wybierając najlepsze z nich. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

 Środki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

mikrofony, 

 

urządzenia zewnętrzne, 

 

przewody, 

 

statywy, 

 

odtwarzacz CD Audio, 

 

rejestrator audio, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

papier formatu A4, długopis. 

 
Ćwiczenie 2 

Dokonaj  nagrania  wokalu  z  akompaniamentem  gitary  akustycznej  za  pomocą  rekordera 

wielośladowego. 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

28

Wskazówki do realizacji. 
Przed  ćwiczeniem  przeczytaj  instrukcję  profesjonalnej  karty  audio  i  zapoznaj  się 

z rozdziałem materiału nauczania z poradnika ucznia. NaleŜy zwrócić uwagę na prawidłowy 
poziom nagrywanego dźwięku. 

 
Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć rekorder do konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej mikrofon wokalisty, 

6)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej mikrofon do gitary akustycznej, 

7)

 

podłączyć do konsolety deesser, 

8)

 

podłączyć do konsolety podłogowy monitor odsłuchowy aktywny, 

9)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe, 

10)

 

zamocować na statywie pop-filtr, 

11)

 

ustawić parametry deessera, 

12)

 

dokonać nagrania na osobnych ścieŜkach wokalu i akompaniamentu, 

13)

 

ocenić nagranie odsłuchując je. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

instrukcja obsługi deessera, 

 

konsoleta mikserska, 

 

rekorder wielościeŜkowy, 

 

deesser, 

 

pop-filtr, 

 

mikrofon wokalowy, 

 

mikrofon do gitary akustycznej, 

 

dwa statywy mikrofonowe, 

 

podłogowy monitor odsłuchowy aktywny, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe. 

 
Ćwiczenie 3 

Dokonaj masteringu materiału dźwiękowego nagranego w ćwiczeniu 2. 
 
Wskazówki do realizacji. 
Przed  ćwiczeniem  przeczytaj  instrukcję  profesjonalnej  karty  audio  i  zapoznaj  się 

z rozdziałem  materiału  nauczania  z  poradnika  ucznia.  NaleŜy  dobrać  efekt  rozszerzający 
panoramę dźwięku gitary. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

29

Sposób wykonania ćwiczenia 
 
Uczeń powinien: 

1)

 

zorganizować stanowisko pracy, 

2)

 

zapoznać się z instrukcją ćwiczenia, 

3)

 

zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń, 

4)

 

podłączyć wielościeŜkowy rekorder do konsolety mikserskiej, 

5)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej rekorder MiniDisc, 

6)

 

podłączyć do konsolety mikserskiej studyjne monitory odsłuchowe, 

7)

 

podłączyć procesor efektów dla wokalu, 

8)

 

podłączyć procesor efektów dla gitary akustycznej, 

9)

 

jeŜeli zachodzi potrzeba uŜyć kompresora, 

10)

 

uŜyj efektu uprzestrzenniającego dźwięk gitary akustycznej, 

11)

 

uŜyj efektu dodającego naturalnego pogłosu do wokalu, 

12)

 

dokonaj masteringu i nagraj materiał na dyskietkę MiniDisc, 

13)

 

oceń nagrany materiał dźwiękowy odsłuchując go. 

 

Zalecane metody nauczania-uczenia się: 

 

metoda tekstu przewodniego, 

 

ć

wiczenie praktyczne. 

 

Ś

rodki dydaktyczne: 

 

konsoleta mikserska, 

 

wielościeŜkowy rekorder, 

 

rekorder MiniDisc, 

 

dwa procesory efektowe, 

 

kompresor, 

 

studyjne monitory odsłuchowe (zalecane – aktywne, bliskiego pola), 

 

przewody połączeniowe, 

 

czysta dyskietka MiniDisc. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

30

6.

 

EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA 

 

Test  dwustopniowy  do  jednostki  modułowej  ,,Konfigurowanie 
i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których  

 

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 14, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu podstawowego 

 

zadania 3, 4, 9, 11, 13, 16 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. d, 8. a, 9. c, 10. a, 11. b, 
12. c, 13. c, 14. c, 15. a, 16. c, 17. d, 18. a, 19. a, 20. c. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy przełącznik PFL 

występujący w konsolecie 

2.

 

  Wybrać potencjometr do regulacji poziomu 

3.

 

  Zaproponować typ mikrofonu do nagrania chóru 

PP 

4.

 

  Wybrać sposób podłączenia equalizera do 

konsolety 

PP 

5.

 

  Wyjaśnić zastosowanie przełącznika SOLO 

6.

 

  Wskazać maksymalne pasmo słyszalności

 

człowieka 

7.

 

  Wskazać napięcie Phantom 

8.

 

  Nazwać element roboczy w mikrofonie 

9.

 

  Zastosować mikrofon shotgun 

PP 

10.

 

  Zidentyfikować kabel insertowy 

11.

 

  Zastosować deesser 

PP 

12.

 

  Wybrać monitory do małego studia 

13.

 

  Wybrać sposób podłączenia urządzenia 

efektowego do konsolety 

PP 

14.

 

  Wskazać częstotliwość próbkowania w 

standardzie CD Audio 

15.

 

  Nazwać technologię kodowania MiniDisc 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

31

16.

 

  Zastosować pułapki basowe 

PP 

17.

 

  Wybrać minimalny czas nagrania CD Audio 

18.

 

  Określić rozdzielczość bitową CD Audio 

19.

 

  Wskazać technologię zapisu MiniDisc 

20.

 

  Zidentyfikować gniazdo TOSLINK 

 

Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

32

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 

 
1.

 

Przełącznik PFL w konsolecie słuŜy do  

a)

 

wyłączenia equalizera. 

b)

 

podania sygnału na podgrupę. 

c)

 

podsłuchu sygnału przed potencjometrem poziomu. 

d)

 

wyłączenia gniazda INSERT. 

 
2.

 

Do ustawienia poziomu sygnału wejściowego w kanale konsolety uŜywamy  

a)

 

potencjometru PFL. 

b)

 

potencjometru AUX. 

c)

 

potencjometru PAN. 

d)

 

potencjometru GAIN. 

 
3.

 

Do nagrania chóru naleŜy zastosować mikrofon  

a)

 

dynamiczny o charakterystyce ósemkowej. 

b)

 

pojemnościowy o charakterystyce nerkowej. 

c)

 

dynamiczny o charakterystyce dookólnej. 

d)

 

pojemnościowy o charakterystyce dookólnej. 

 
4.

 

Equalizer do kanału konsolety podłączamy do gniazda  

a)

 

MIC. 

b)

 

INSERT. 

c)

 

LINE. 

d)

 

DIRECT. 

 
5.

 

Przełącznik SOLO w konsolecie mikserskiej  

a)

 

zmienia sygnał stereofoniczny na monofoniczny. 

b)

 

wycisza kanał konsolety. 

c)

 

wycisza wszystkie pozostałe kanały konsolety pozostawiając tylko jeden. 

d)

 

wysyła sygnał z kanału konsolety do gniazda słuchawkowego. 

 
6.

 

Pasmo częstotliwości słyszane przez człowieka to  

a)

 

1Hz – 16kHz. 

b)

 

20Hz – 30kHz. 

c)

 

16Hz – 92kHz. 

d)

 

16Hz – 20kHz. 

 
7.

 

Napięcie PHANTOM zasilające mikrofony pojemnościowe to  

a)

 

12 V prądu zmiennego. 

b)

 

24 V prądu stałego. 

c)

 

60 V prądu zmiennego. 

d)

 

48 V prądu stałego. 

 
8.

 

W mikrofonie dynamicznym elementem przetwarzającym dźwięk na sygnał elektryczny 
jest  

a)

 

cewka z membraną pracująca w polu magnetycznym. 

b)

 

kondensator zmieniający pojemność pod wpływem fali akustycznej. 

c)

 

rezystor o zmieniający wartość pod wpływem fali akustycznej. 

d)

 

bimetal. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

33

9.

 

Do nagrania „zza kadru” naleŜy zastosować  

a)

 

mikrofon lampowego. 

b)

 

mikrofon wokalowego. 

c)

 

mikrofon typu shotgun. 

d)

 

mikrofon nagłownego. 

 

10.

 

Przedstawiony na rysunku kabel to  

 

 

 

a)

 

przewód insertowy. 

b)

 

przewód słuchawkowy. 

c)

 

przewód głośnikowy. 

d)

 

przewód do podłączenia efektu do konsolety. 

 

11.

 

Do eliminacji niepoŜądanych zakłóceń wytwarzanych przez sybilanty naleŜy uŜyć  

a)

 

excitera. 

b)

 

deessera. 

c)

 

bramki szumowej. 

d)

 

equalizera. 

 

12.

 

Do małych pomieszczeń studyjnych stosujemy monitory  

a)

 

w standardzie 5.1. 

b)

 

monitory główne. 

c)

 

bliskiego pola. 

d)

 

ś

redniego pola. 

 
 
 
 

13.

 

Urządzenie efektowe podłączamy do konsolety poprzez gniazdo  

a)

 

DIRECT. 

b)

 

LINE. 

c)

 

AUX. 

d)

 

INSERT. 

 
14.

 

Jaką częstotliwość próbkowania ma standard CD Audio  

a)

 

48kHz. 

b)

 

38kHz. 

c)

 

44.1kHz. 

d)

 

22kHz. 

 
15.

 

System kodowania technologii MiniDisc to  

a)

 

ATRAC. 

b)

 

MPEG. 

c)

 

MP3. 

d)

 

FLAC. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

34

16.

 

Pułapki basowe stosuje się w 

a)

 

konsolecie mikserskiej do odfiltrowania przydźwięku z sieci energetycznej. 

b)

 

subwooferze do podbicia niskich tonów. 

c)

 

studio nagrań do wytłumienia niskich częstotliwości. 

d)

 

mikrofonie pojemnościowym dla ochrony przed uszkodzeniem wysokim 
poziomem dźwięku.

 

 

17.

 

Minimalny czas jednego nagrania na płycie CD Audio to  

a)

 

60 sekund. 

b)

 

2 sekund. 

c)

 

20 sekund. 

d)

 

4 sekundy. 

 

18.

 

Rozdzielczość bitowa w standardzie CD audio wynosi  

a)

 

16 bit. 

b)

 

24 bity. 

c)

 

32 bity. 

d)

 

48 bit. 

 
19.

 

Zapis nośnika MiniDisc odbywa się techniką  

a)

 

magnetooptyczną. 

b)

 

laserową. 

c)

 

głowicą wirującą. 

d)

 

holograficznie. 

 
20.

 

Gniazdo TOSLINK to  

a)

 

analogowe gniazdo symetryczne. 

b)

 

analogowe gniazdo niesymetryczne. 

c)

 

optyczna odmiana gniazda S/PDIF. 

d)

 

inna nazwa gniazda LINK. 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

35

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:........................................................................................... 
 

Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

36

Test 2 
Test 

dwustopniowy 

do 

jednostki 

modułowej 

,,Konfigurowanie 

i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego” 

 

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru z których: 

 

zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 20 są z poziomu podstawowego, 

 

zadania 2, 5, 8, 9, 15, 18 są z poziomu ponadpodstawowego. 

 

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt 

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak 

0 punktów. 
 

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzymuje następujące 
oceny szkolne: 

 

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań poziomu podstawowego, 

 

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań poziomu podstawowego, 

 

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego, 

 

bardzo  dobry  –  za  rozwiązanie  18  zadań,  w  tym  co  najmniej  4  z  poziomu 
ponadpodstawowego. 

 

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. c, 5. a, 6. c, 7. a, 8. d, 9. c, 10. c, 11. c, 
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. b, 18. a, 19. c, 20. b. 

 

Plan testu 

Nr 

zad. 

Cel operacyjny 

(mierzone osiągnięcia ucznia) 

Kategoria 

celu 

Poziom 

wymagań 

Poprawna 

odpowiedź 

1.

 

  Zidentyfikować wtyk przedstawiony na rysunku 

2.

 

  Sklasyfikować rodzaj filtru 

PP 

3.

 

  Opisać gniazdo przedstawione na rysunku 

4.

 

  Zastosować przewód słuŜący do podłączania 

urządzeń do gniazda INSERT 

5.

 

  Zaproponować uŜycie mikrofonu 

pojemnościowego 

PP 

6.

 

  Wyjaśnić do czego słuŜy w konsolecie 

potencjometr PAN 

7.

 

  Zidentyfikować rodzaje gniazd w mikrofonie 

8.

 

  Scharakteryzować sposób przenoszenia sygnału 

w przewodzie symetrycznym 

PP 

9.

 

  Zastosować mikrofon o charakterystyce nerkowej 

PP 

10.

 

  Zastosować potencjometr GAIN 

11.

 

  Zastosować przełącznik BYPASS 

12.

 

  Zdefiniować zjawisko dźwięku 

13.

 

  Wybrać sposób zapisu/odczytu w magnetofonie 

DAT 

14.

 

  Nazwać standard wtyczek Steinberga 

15.  Scharakteryzować funkcję modułu multitrack 

PP 

16.  Wskazać ilość regulatorów w equalizerze  

17.  Zdefiniować pojęcie monitora aktywnego 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

37

18.  Zastosować mastering 

PP 

19.  Wskazać informacje zapisywane na taśmie DAT 

20.  Wyjaśnić pojęcie charakterystyki 

częstotliwościowej mikrofonu 

 
Przebieg testowania 

 

Instrukcja dla nauczyciela 

1.

 

Ustal z uczniami termin sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej jednotygodniowym. 

2.

 

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego. 

3.

 

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań w zestawie oraz z zasadami punktowania. 

4.

 

Przygotuj odpowiednią liczbę testów. 

5.

 

Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań. 

6.

 

Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia. 

7.

 

Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij. 

8.

 

Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test. 

9.

 

Kilka  minut  przed  zakończeniem  testu  przypomnij  uczniom  o  zbliŜającym  się  czasie 
zakończenia udzielania odpowiedzi. 

 
Instrukcja dla ucznia 

1.

 

Przeczytaj uwaŜnie instrukcję. 

2.

 

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi. 

3.

 

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych. 

4.

 

Test zawiera 20 zadań. Do kaŜdego zadania dołączone są 4 odpowiedzi. Tylko jedna jest 
prawidłowa. 

5.

 

Udzielaj  odpowiedzi  na  załączonej  karcie  stawiając  w  odpowiedniej  rubryce  znak  X. 
W przypadku  pomyłki  naleŜy  błędną  odpowiedź  zaznaczyć  kółkiem,  a  następnie 
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową. 

6.

 

Pracuj samodzielnie. 

7.

 

Jeśli  udzielenie  odpowiedzi  będzie  Ci  sprawiało  trudność,  odłóŜ  jego  rozwiązanie  na 
później i wróć do niego, gdy pozostanie Ci wolny czas. 

8.

 

Na rozwiązanie testu masz 45 minut. 

 

Powodzenia 

 

Materiały dla ucznia: 

 

instrukcja, 

 

zestaw zadań testowych, 

 

karta odpowiedzi. 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

38

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 
 
1.

 

Na rysunku przedstawiono  

a)

 

wtyk RCA. 

b)

 

wtyk MiniJack. 

c)

 

wtyk XLR. 

d)

 

wtyk Jack. 

 
 
 
2.

 

Potencjometr regulacji wysokiej częstotliwości w module equalizera w konsolecie to filtr  

a)

 

dolnoprzepustowy. 

b)

 

górnoprzepustowy. 

c)

 

ś

rodkowoprzepustowy. 

d)

 

ś

rodkowozaporowy. 

 
3.

 

Przedstawione gniazdo jest w standardzie  

 
 
 
 
 

a)

 

S/PDIF. 

b)

 

TOSLINK. 

c)

 

RCA. 

d)

 

SPDIF Coaxial. 

 
4.

 

Na rysunku przedstawiono przewód połączeniowy słuŜący do  

 

 

a)

 

podłączenia odtwarzacza CD Audio do karty dźwiękowej komputera. 

b)

 

podłączenia studyjnych monitorów odsłuchowych. 

c)

 

podłączenia urządzeń do gniazda INSERT. 

d)

 

podłączenia zasilania mikrofonu pojemnościowego. 

 
5.

 

Do nagrania gitary akustycznej naleŜy zastosować mikrofon  

a)

 

pojemnościowy. 

b)

 

dynamiczny. 

c)

 

typu shotgun. 

d)

 

typu lavalier. 

 
6.

 

Potencjometr PAN w konsolecie słuŜy do  

a)

 

ustawienia poziomu sygnału w słuchawkach. 

b)

 

ustawienia poziomu sygnału wysyłanego do podgrupy. 

c)

 

pozycjonowania sygnału w panoramie stereofonicznej. 

d)

 

ustawienia poziomu efektu. 

 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

39

7.

 

Profesjonalne mikrofony mają gniazda  

a)

 

Jack mono 6.3 mm. 

b)

 

RCA. 

c)

 

XLR. 

d)

 

DIRECT. 

 

8.

 

Sygnał w kablu symetrycznym przenoszą  

a)

 

jedna Ŝyła sygnałowa i masa. 

b)

 

dwie Ŝyły sygnałowe. 

c)

 

jedna Ŝyła sygnałowa, masa i ekran. 

d)

 

dwie Ŝyły sygnałowe i masa. 

 

9.

 

W celu wyeliminowania nanoszenia się dźwięku do mikrofonu z monitora odsłuchowego 
naleŜy zastosować mikrofon o charakterystyce  

a)

 

dookólnej. 

b)

 

ósemkowej. 

c)

 

nerkowej. 

d)

 

charakterystyka mikrofonu nie ma wpływu na to zjawisko. 

 
10.

 

Potencjometrem GAIN ustawia się poziom sygnału na  

a)

 

wejściu mikrofonowym. 

b)

 

wejściu insertowym . 

c)

 

wejściu mikrofonowym i liniowym. 

d)

 

wejściu liniowym. 

 
11.

 

W zewnętrznych urządzeniach przełącznik BYPASS słuŜy do  

a)

 

wzmocnienia sygnału. 

b)

 

osłabienia sygnału. 

c)

 

ominięcia wszystkich modułów ingerujących w sygnał. 

d)

 

zwarcia sygnału do masy. 

 
12.

 

Dźwięk jest zjawiskiem  

a)

 

falowym. 

b)

 

kwantowym. 

c)

 

elektrycznym. 

d)

 

elektrostatycznym. 

 
13.

 

Zapis i odczyt w magnetofonach DAT obywa się za pomocą  

a)

 

lasera. 

b)

 

dwóch głowic stacjonarnych. 

c)

 

głowic wirujących. 

d)

 

technologii holograficznej. 

 
14.

 

Formatem wtyczek (plug-in) opracowanym przez firmę Steinberg jest  

a)

 

GPL. 

b)

 

VST. 

c)

 

PFL. 

d)

 

S/PDIF. 

 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

40

15.

 

Moduł multitrack w programowym edytorze audio jest  

a)

 

odpowiednikiem magnetofonu wielościeŜkowego. 

b)

 

programowym equalizerem. 

c)

 

modułem do nagrywania płyt Audio CD. 

d)

 

programowym exciterem. 

 
16.

 

Equalizer 1/3 oktawy posiada  

a)

 

3 regulatory. 

b)

 

13 regulatorów. 

c)

 

33 regulatory. 

d)

 

31 regulatorów. 

 
17.

 

Monitory odsłuchowe ze zintegrowanym wzmacniaczem to monitory  

a)

 

pasywne. 

b)

 

aktywne. 

c)

 

liniowe. 

d)

 

koaksjalne. 

 
18.

 

Mastering to  

a)

 

końcowe ustalanie brzmienia. panoramy instrumentów i ich proporcji do wokalu. 

b)

 

wyrównanie dynamiki wszystkich instrumentów w nagraniu. 

c)

 

usuwanie zakłóceń w nagraniu. 

d)

 

system mocowania sprzętu profesjonalnego. 

 
19.

 

Na taśmie DAT zapisywane są  

a)

 

indeksy. 

b)

 

kody czasowe. 

c)

 

indeksy i kody czasowe. 

d)

 

sygnały PEAK. 

 
20.

 

Charakterystyka częstotliwościowa mikrofonu określa  

a)

 

odporność na wstrząsy. 

b)

 

uŜyteczne pasmo. 

c)

 

częstotliwość zasilania. 

d)

 

kierunek największej czułości. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

41

KARTA ODPOWIEDZI 

 

Imię i nazwisko:........................................................................................... 
 

Konfigurowanie i obsługiwanie studyjnego sprzętu dźwiękowego 

 
Zakreśl poprawną odpowiedź. 
 

Nr 

zadania 

Odpowiedź 

Punkty 

1.

 

 

 

2.

 

 

 

3.

 

 

 

4.

 

 

 

5.

 

 

 

6.

 

 

 

7.

 

 

 

8.

 

 

 

9.

 

 

 

10.

 

 

 

11.

 

 

 

12.

 

 

 

13.

 

 

 

14.

 

 

 

15.

 

 

 

16.

 

 

 

17.

 

 

 

18.

 

 

 

19.

 

 

 

20.

 

 

 

Razem:          

 

 

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego” 

 

42

7. LITERATURA 

 
1.

 

Urbański  B.:  Elektroakustyka  w  pytaniach  i  odpowiedziach  –  dŜwięk….  płyta…. 
taśma…. . WN-T, Warszawa 1984, 

2.

 

Sereda J.: Elektroakustyka na scenie i estradzie. WKiŁ, Warszawa 1977, 

3.

 

Sztekmiler  K.:  Podstawy  nagłaśniania  i  realizacji  nagrań  –  podręcznik  dla  akustyków. 
Narodowe Centrum Kultury, Warszawa 2003. 

 
Strony internetowe: 
4.

 

http://www.shure.com/ 

5.

 

http://www.rodemic.com/ 

6.

 

http://www.tascam.com/ 

7.

 

http://www.studiophile.com/ 

8.

 

http://www.fostex.com/ 

9.

 

http://www.marantz.com/ 

10.

 

http://www.alesis.com/ 

11.

 

http://www.emu.com/ 

12.

 

http://www.neumannusa.com/ 

13.

 

http://www.neutrik.com/  

14.

 

http://www.klotz-ais.com/ 

 
Strony internetowe z dnia 30.09.2007r.  
 
Inne źródła: 
15.

 

Instrukcja obsługi konsolety mikserskiej Soundcraft LX7ii