„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Maria Kęska
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 612[01].Z3.03
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog
dr inż. Krzysztof Olszewski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Edyta Kozieł
Konsultacja:
dr inż. Jacek Przepiórka
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 612[01].Z3.03
„Prowadzenie marketingu w agrobiznesie”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu pszczelarz.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Podstawy podejmowania decyzji marketingowych w agrobiznesie
12
5.1.1. Ćwiczenia
12
5.2. Decyzje i systemy marketingowe w przedsiębiorstwie
14
5.2.1. Ćwiczenia
14
5.3. Zarządzanie marketingowe
17
5.3.1. Ćwiczenia
17
5.4. Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy
19
5.4.1. Ćwiczenia
19
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
21
7. Literatura
35
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie pszczelarz.
W poradniku zamieszczono:
−
wymagania wstępne, czyli wykaz niezbędnych umiejętności i wiedzy, które uczeń
powinien mieć opanowane, aby przystąpić do realizacji tej jednostki modułowej,
−
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
−
ćwiczenia, przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania-uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
−
ewaluacja osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. samokształcenia
kierowanego, tekstu przewodniego.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
612[01].Z3
Gospodarstwo pasieczne
w systemie agrobiznesu
612[01].Z3.01
Prowadzenie działalności
rolniczo -pszczelarskiej
612[01].Z3.02
Zarządzanie jednostką
gospodarczą
612[01].Z3.03
Prowadzenie marketingu
w agrobiznesie
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
przeprowadzać analizę wybranych rynków,
−
definiować pojęcie popytu i podaży,
−
charakteryzować czynniki wpływające na wielkość popytu,
−
obliczać koszty produkcji wybranego produktu w gospodarstwie rolnym, w tym
pasiecznym,
−
posługiwać się komputerem,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
scharakteryzować działalność marketingową,
−
określić czynniki wpływające na popyt i podaż produktów rolniczych, pasiecznych,
−
zbadać opinie konsumentów i producentów dotyczące produktów rolniczych
i żywnościowych,
−
określić pojęcie i znaczenie segmentacji rynku,
−
zastosować instrumenty strategii marketingowej w gospodarstwie rolnym i pasiecznym,
−
określić rolę cen w marketingu,
−
scharakteryzować kanały dystrybucji produktów rolnych i pasiecznych,
−
określić rolę oraz miejsce hurtu i detalu w różnych sektorach agrobiznesu,
−
opracować plan marketingowy gospodarstwa pasiecznego,
−
scharakteryzować marketing międzynarodowy i globalny,
−
określić cele i zalety rynków hurtowych oraz giełd towarowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca …………………………………………………………….
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 612[01]
Moduł:
Gospodarstwo pasieczne w systemie agrobiznesu
612[01].Z3
Jednostka modułowa:
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie 612[01.Z3.03
Temat: Projekt ulotki promującej gospodarstwo pasieczne.
Cel ogólny: Charakteryzować zasady tworzenia ulotki promującej gospodarstwo pasieczne.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
wymieniać zasady tworzenia ulotek promujących,
−
zaprojektować prosta ulotkę, folder,
−
dokonać oceny poprawności sporządzonej ulotki,
−
charakteryzować elementy składowe ulotki promocyjnej.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
metoda aktywizująca – metoda projektu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
zajęcia odbywają się w formie warsztatu, uczniowie pracują w grupach i projektują ulotkę.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogram z zasadami tworzenia ulotki, folderu reklamowego,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
przykładowe ulotki różnych firm,
−
arkusz oceny ulotki.
Przebieg zajęć:
1. Faza wstępna
−
czynności organizacyjne: sprawdzenie listy obecności, sprawdzenie gotowości
uczniów do zajęć,
−
podanie tematu zajęć,
−
podanie do zapisania w zeszycie przedmiotowym celu sporządzania ulotek, folderów,
promujących
−
podział grupy uczniów na zespoły 3–4 osobowe.
2. Faza właściwa
a) Nauczyciel prezentuje foliogram „Zasady tworzenie ulotki”, zawierający:
−
nazwę firmy (brzmienie),
−
znak graficzny i inne typowe dla firmy elementy graficzne,
−
logotyp, w tym liternictwo stosowane w nazwie firmy,
−
kolory firmowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Następnie pokazuje przykładowe ulotki różnych firm, uczniowie zapoznają się z nimi,
dyskutują nad ich wyglądem, przeprowadzają wstępną ocenę.
3. Realizacja zadań
Praca w grupach 3–4 osobowych:
–
nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
–
uczniowie wybierają adresatów projektowanej ulotki, dokonują segmentacji rynku,
wyznaczają kryteria wyboru, a następnie na ich podstawie określenie adresatów, czyli
grupy docelowej,
–
uczniowie dokonują wyboru nazwy gospodarstwa pasiecznego,
–
uczniowie wybierają; znak graficzny i inne typowe dla firmy elementy graficzne, logotyp,
w tym liternictwo stosowane w nazwie firmy, kolory firmowe,
–
uczniowie dobierają treści, które mają być zamieszczone na ulotce,
–
opracowują i rysują projekt ulotki, wykorzystując poznaną wiedzę,
–
nauczyciel rozdaje im arkusze ocen ulotki i omawia sposób oceniania.
–
uczniowie prezentują przygotowane ulotki,
–
uczniowie oceniają przedstawione ulotki promujące gospodarstwo pasieczne w skali od
0 do 2, gdzie: 0 – nieakceptowane, 1 – poprawne, 2 – bardzo dobre.
Tabela. Arkusz oceny ulotki
Proszę ocenić przedstawione kampanie reklamowe w skali od 0 do 2, gdzie:
−
nieakceptowane,
−
poprawne,
−
bardzo dobre.
Nazwa firmy
Kryteria
..................
....................
.......................
.....................
Nazwa
firmy
(brzmienie)
Znak graficzny
Logotyp w tym
liternictwo
Kolory firmowe
Treść ulotki
Hasło promujące
Ogólny wygląd
Suma punktów
Zakończenie zajęć
Po prezentacjach nauczyciel zbiera wypełnione arkusze oceny i sumuje punkty
poszczególnych zespołów na swoim arkuszu. Wygrywa grupa, która otrzyma największą
liczbę punktów.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Praca domowa
Zaprojektować naklejkę na słoik miodu dla własnego gospodarstw pasiecznego.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
potrafi zaprojektować prostą ulotkę, folder zgodną z zasadami promocji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca …………………………………………………………………..
Modułowy program nauczania:
Pszczelarz 612[01]
Moduł:
Gospodarstwo pasieczne w systemie agrobiznesu
612[01].Z3
Jednostka modułowa: prowadzenie marketingu w agrobiznesie 612[01].Z3.03
Temat: Analiza gustów i preferencji konsumentów miodu.
Cel ogólny: analizowanie gustów i preferencji konsumentów miodu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
określić gusty i preferencje konsumentów miodu,
−
trafiać w indywidualne gusty i upodobania klientów,
−
prognozować zachodzące zmiany na rynku miodu,
−
przewidywać działania firm konkurencyjnych.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka z pokazem,
−
ćwiczenia z wykorzystaniem badań empirycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca z poradnikiem dla ucznia.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
foliogram „Piramida potrzeb A. Maslowa”, oraz foliogram z wynikami badań
empirycznych „Gusty i preferencje konsumentów miodu”,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
Poradnik dla ucznia,
−
stanowiska z komputerem i zainstalowanym programem M. Excel oraz drukarką,
−
magnesy do tablicy lub masa mocująca.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjno-przygotowawcze
–
sprawdzenie obecności,
–
sprawdzenie wiedzy uczniów.
2. Faza właściwa
–
pogadanka nauczyciela o potrzebach, prezentacja foliogramu: „Piramida potrzeb
A. Maslowa”, prezentacja foliogramu z wynikami badań empirycznych „Gusty
i preferencje konsumentów miodu”, szczegółowe omówienie poszczególnych
wyników.
3. Realizacja ćwiczenia
–
nauczyciel wyjaśnia cele ćwiczenia, jego zakres i sposób wykonania,
–
praca indywidualna uczniów z poradnikiem,
–
uczniowie przystępują do wykonania zadania, analizują badania korzystając z poradnika,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
–
uczniowie interpretację wyników przedstawiają na wykresach, chętni mogą sporządzić
wykresy korzystając z programu Excel.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, udziela rad i wskazówek:
–
czy uczniowie prawidłowo wykonują ćwiczenie,
–
czy prawidłowo interpretują wyniki.
Zakończenie zajęć
Uczniowie prezentują wyniki przeprowadzonej analizy w postaci wykresów, umieszczają
je na tablicy. Nauczyciel dokonuje korekty i ocenia przedstawione wyniki.
Praca domowa
Identyfikując gusty i preferencje konsumentów miodu przedstaw najlepszą strategię
sprzedaży miodów we własnym gospodarstwie pasiecznym.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
uczniowie odpowiadają na zadawane pytania podczas rekapitulacji lekcji oraz bez
problemu samodzielnie rozwiązują pracę domową.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Podstawy
podejmowania
decyzji
marketingowych
w agrobiznesie
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadzono badania empiryczne gustów i preferencji konsumentów miodu. Dokonaj
analizy, na jej podstawie określ preferencje konsumentów. Wybierz te, które najpełniej będą
odzwierciedlały zachowania konsumentów miodu przy jego zakupie. Zaprezentuj wyniki.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem możliwości posługiwania się Internetem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z badaniami empirycznymi gustów i preferencji konsumentów miodu,
2) przeprowadzić analizę gustów i preferencji konsumentów miodu,
3) zapisać wyniki,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka z pokazem,
−
ćwiczenia z wykorzystaniem badań empirycznych.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
stanowiska z komputerem i zainstalowanym programem M. Excel oraz drukarką,
−
Internet,
−
magnesy do tablicy lub masa mocująca.
Ćwiczenie 2
Wymień 10 produktów, które zakupiłeś w ostatnim tygodniu i określ, do zaspokojenia
jakich potrzeb je wykorzystałeś. Sporządź zestawienie w formie tabelarycznej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać zakupione produkty,
2) wymienić potrzeby, które zaspokajają,
3) sporządzić tabelę,
4) zinterpretować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia w grupie.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
magnesy do tablicy lub masa mocująca.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Decyzje i systemy marketingowe w przedsiębiorstwie
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wskaż 10 produktów występujących na rynku rolnym, przeanalizuj ich ceny w różnych
kanałach dystrybucji, korzystając z internetowych źródeł informacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
oraz z zasadami korzystania z Internetu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać 10 produktów z rynku rolnego,
2) przeanalizować kanały dystrybucji dla tych produktów,
3) dokonać analizy cen tych produktów w poszczególnych kanałach dystrybucji, korzystając
z internetowych źródeł informacji,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia z użyciem portali internetowych.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry.
Ćwiczenie 2
Jak kształtowały się przychody gospodarstwa pasiecznego „Apis”, jeżeli w roku 2006
sprzedało 10 000kg miodu w cenie 20 zł za kilogram? Jak będą kształtowały się przychody
tego gospodarstwa w roku 2007, jeżeli zakłada ono, że popyt na miód wzrośnie o 20% a cena
spadnie 30%?
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) obliczyć kwotę przychodów gospodarstwa w 2006 roku,
2) obliczyć cenę miodu w 2007 roku,
3) obliczyć wielkość sprzedaży 2007 roku,
4) przedstawić i zinterpretować wyniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia.
Środki dydaktyczne:
–
Poradnik dla ucznia,
–
papier formatu A4, flamastry,
Ćwiczenie 3
Wymień i przeanalizuj wszystkie możliwe kanały dystrybucji (bezpośrednie i pośrednie) w
gospodarstwie pasiecznym, które posiada w swojej ofercie miody, świece woskowe, suszony
pyłek oraz niewielkie ilości propolisu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z ofertą produkcyjną gospodarstwa pasiecznego,
2) wypisać wszystkie kanały dystrybucji,
3) pogrupować na kanały bezpośrednie i pośrednie,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pokaz z objaśnieniem,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
masa mocująca lub magnesy.
Ćwiczenie 4
Zaprojektuj ulotkę dla gospodarstwa pasiecznego, promującego swoje miody, zachowując
system wizualnej identyfikacji (tożsamości) charakterystyczny dla danego gospodarstwa.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z system wizualnej identyfikacji (tożsamości) firmy,
2) zaprojektować logo gospodarstwa, nazwę, kolory firmowe,
3) opracować prostą ulotkę zgodną z ustalonymi zasadami (kryteriami),
4) dokonać prezentacji swojej ulotki,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
5) dokonać oceny zaprojektowanej ulotki według ustalonych kryteriów,
6) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pogadanka,
−
metoda aktywizująca – metoda projektu.
Środki dydaktyczne:
−
Poradnik dla ucznia,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
przykładowe ulotki różnych firm,
−
arkusz oceny ulotki (wzór arkusza w poradniku dla nauczyciela, scenariusz 1).
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
5.3. Zarządzanie marketingowe
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przeprowadź analizę SWOT dla wybranego gospodarstwa pasiecznego uwzględniając
warunki ekonomiczno przyrodnicze okolicy, analizując rynki zbytu.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) sporządzić opis warunków ekonomiczno przyrodniczych gospodarstwa, korzystając
z informacji w Internecie,
2) przeprowadzić analizę rynków zbytu,
3) podzielić kartkę papieru na cztery części, zaznaczając mocne i słabe strony, szanse
i zagrożenia,
4) wypisać mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia,
5) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Sporządź prosty plan marketingowy dla własnego gospodarstwa pasiecznego.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) dokonać analizy SWOT własnego gospodarstwa pasiecznego,
2) opisać bieżącą sytuację gospodarstwa z analizą rynków docelowych,
3) wyznaczyć cele działalności marketingowej,
4) sprecyzować problemy i możliwości działania gospodarstwa pasiecznego,
5) określić prostą strategię marketingową dla gospodarstwa pasiecznego,
6) przedstawić wyniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
analiza SWOT własnego gospodarstwa pasiecznego,
−
papier formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
5.4. Rynki hurtowe i marketing międzynarodowy
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dokonaj analizy możliwości eksportowych własnego gospodarstwa pasiecznego lub
rolnego. Wytypuj produkty, które możesz eksportować przy wykorzystaniu pośrednika
krajowego lub zagranicznego. Uzasadnij wybór produktów i pośrednika.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wybrać produkty do eksportu,
2) wybrać pośredników,
3) uzasadnić wybór produktów i pośredników,
4) zaprezentować wyniki.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
metoda projektów.
Środki dydaktyczne:
−
arkusze papieru formatu A4,
−
poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Sporządź wykaz dostawców i odbiorców obsługujących rynek rolny w Twoim
województwie. Dokonaj analizy pod względem produktów, które dostarczają i rozprowadzają,
korzystając z internetowych źródeł informacji.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
oraz z zasadami korzystania z Internetu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zgromadzić potrzebne informacje,
2) sporządzić wykaz dostawców,
3) sporządzić wykaz odbiorców,
4) wypisać produkty dostarczane i odbierane,
5) wyciągnąć wnioski,
6) zaprezentować wyniki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
–
pogadanka,
–
ćwiczenia z wykorzystaniem internetowych źródeł informacji,
Środki dydaktyczne:
−
stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
−
arkusze papieru formatu A4, flamastry,
−
poradnik dla ucznia,
−
magnesy do tablicy lub masa mocująca.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie marketingu
w agrobiznesie”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 7, 9, 10, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 5, 6, 8, 12, 14, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. a, 3. b, 4. a, 5. d, 6. b, 7. d, 8. c, 9. a, 10. b, 11. d,
12. c, 13. a, 14. a, 15. a, 16. c, 17. c, 18. d, 19. b, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić dobra substytucyjne
B
P
c
2
Klasyfikować potrzeby wg
A. Maslowa
B
P
a
3
Wyjaśnić pojęcie marketingu
B
P
b
4
Wymienić instrumenty marketingu mix
A
P
a
5
Scharakteryzować strategie produktu
C
PP
d
6
Scharakteryzować rodzaje rabatów
C
PP
b
7
Rozróżnić korzyści dodatkowe
w kształtowaniu strategii cenowej
B
P
d
8
Scharakteryzować metody ustalania cen
C
PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
9
Zdefiniować pojęcie dystrybucji
A
P
a
10 Wyjaśnić pojęcie strategii dystrybucji
B
P
b
11 Wymienić zalety kanałów pośrednich
B
P
d
12
Zatosować właściwe kanały dystrybucji
do określonych produktów
C
PP
c
13
Dobrać rodzaje reklamy dla określonych
produktów
B
P
a
14
Stosować formy i środki publicity
w gospodarstwie
C
PP
a
15
Podkreślić korzyści wynikające ze
sprzedaży bezpośredniej
B
P
a
16 Identyfikować upodobania klientów
B
P
c
17
Wskazać korzyści wynikające
z posiadania silnej marki
B
P
c
18
Określić wydatki związane z
uczestnictwem w wystawach
B
P
d
19 Scharakteryzować plan strategiczny
C
PP
b
20
Zidentyfikować korzyści wynikające
z eksportu
B
P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Produkty substytucyjne, to produkty
a) kupowane razem.
b) wzajemnie się wykluczające.
c) produkty zastępcze.
d) wzajemnie się uzupełniające.
2. Potrzeby samorealizacji wg „Piramidy potrzeb A. Maslowa”, to potrzeby
a) wyższego rzędu.
b) trzeciego rzędu.
c) niższego rzędu.
d) nie umieszczone w „piramidzie”.
3. Marketing to
a) dziedzina nauki.
b) analizowanie, planowanie, kontrola działania firmy.
c) strategia dystrybucji.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.
4. Do instrumentów marketingu mix nie należy
a) jakość.
b) cena.
c) promocja.
d) produkt.
5. Kształtowanie strategii produktu to
a) działania związane z funkcjonowaniem produktu na rynku.
b) określanie cech jakie posiadać będzie produkt.
c) działania związane z wycofaniem produktu z rynku.
d) wyposażenie określonego produktu.
6. Rabat ilościowy polega na
a) obniżeniu ceny dla nabywcy, który kupuje w czasie sezonu.
b) obniżeniu ceny w związku z zakupem określonej ilości towaru.
c) obniżeniu ceny dla nabywcy, który kupuje w określonym przez sprzedawcę czasie.
d) rabat stosowany wobec pośredników handlowych, w zamian za wykonywanie
określonych czynności.
7. Dodatkowe korzyści jakie można zaoferować nabywcy to
a) dostarczenie produktów w miejsce wskazane.
b) prawo zwrotu w umówionym czasie.
c) zapakowanie zamówionych produktów zgodnie z życzeniem nabywcy.
d) wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są poprawne.
8. Metoda popytowa ustalania cen polega na tym że
a) decyzje dotyczące ceny są podejmowane po analizie cen produktów konkurencyjnych.
b) cena powstaje przez dodanie kosztów jakie firma poniosła w związku
z wytworzeniem danego produktu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
c) ustalanie cen polega na tym, że podstawą wyznaczenia ceny jest istniejący lub
przewidywany popyt.
d) firma ustala cenę na swój produkt, na poziomie wyższym od ceny przewodniej.
9. Dystrybucja obejmuje wszelkie czynności związane z
a) pokonywanie przestrzennych, czasowych, ilościowych różnic występujących
pomiędzy producentem a konsumentem.
b) zaspokajaniem gustów i preferencji konsumentów.
c) koniecznością magazynowania produktów.
d) przemieszczaniem produktów przy wykorzystaniu różnych możliwości sortowania
i pakowania.
10. Strategia dystrybucji selektywnej polega na
a) oferowaniu produktów w jak największej liczbie punktów sprzedaży.
b) oferowaniu produktów w ograniczonej liczbie miejsc.
c) prowadzeniu sprzedaży tylko przez jednego sprzedawcę.
d) prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych.
11. Zaletą kanału pośredniego w sprzedaży miodu jest
a) szybki przepływ informacji.
b) bezpośredni kontakt klienta z producentem.
c) możliwość negocjowania ceny.
d) dotarcie do jak największej liczby klientów.
12. Który z poniższych kanałów dystrybucji zastosowałbyś przy hurtowej sprzedaży
truskawek przez producenta
a) producent – konsument.
b) producent – detalista – konsument.
c) producent – hurtownik – detalista – konsument.
d) producent – importer – hurtownik – detalista – konsument.
13. Promując wyroby woskowe zastosowałbyś reklamę
a) satysfakcjonującą.
b) informacyjną.
c) emocjonalną.
d) tworzącą nawyk.
14. W ramach działań publicity w gospodarstwie pasiecznym zorganizowałbyś
a) fotoreportaż z miodobrania w pasiece.
b) „dzień otwartych drzwi” w pasiece.
c) konferencje prasową.
d) targi pszczelarskie.
15. Korzyści dla klienta wynikające ze sprzedaży miodu na targowisku to
a) zasięganie wiedzy u źródła.
b) kontakt z pszczelarzem.
c) możliwość wyboru.
d) zapoznanie się z ofertą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
16. Klienci najchętniej kupują miód
a) latem i wiosną.
b) latem i jesienią.
c) zimą i jesienią.
d) zimą i wiosną.
17. Z punktu widzenia konsumenta silna marka
a) ochrania interesy firmy.
b) daje przewagę na rynku, nad konkurencją.
c) zapewnia wysoką jakość oferowanych produktów.
d) świadczy o popularności firmy.
18. Udział w targach i wystawach gospodarstwa pasiecznego wiąże się z
a) organizacja stoiska wystawowego.
b) wydaniem folderu promującego.
c) opłatą za stoisko.
d) wszystkie wyżej wymienione odpowiedzi są poprawne.
19. Plan strategiczny opracowuje się na
a) 1–2 lata.
b) 3–5 lata.
c) 6–8 lat.
d) ponad 10 lat.
20. Główną korzyścią wynikającą z eksportu z udziałem pośredników jest
a) brak konieczności angażowania dodatkowego personelu z firmy macierzystej.
b) pośrednicy nie promują towaru.
c) nie trzeba kontrolować rynku.
d) nie ma potrzeby inwestowania zagranicą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej
„Prowadzenie marketingu
w agrobiznesie”
Test składa się z 20 zadań, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 11, 13, 15, 16, 17, 18, 20, są z poziomu podstawowego,
−
zadania 6, 8, 10, 12, 14, 19, są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie .15 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 5 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. b, 4. b, 5. a, 6. c, 7. a, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12. b, 13. a, 14. b, 15. d, 16. c, 17. b, 18. c, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozróżnić dobra komplementarne
B
P
b
2
Klasyfikować potrzeby wg
A. Maslowa
B
P
c
3
Wyjaśnić pojęcie marketingu
B
P
b
4
Wymienić instrumenty marketingu mix
A
P
b
5
Wskazać funkcje opakowania
B
P
a
6
Scharakteryzować rodzaje rabatów
C
PP
c
7
Zdefiniować pojęcie skonta
B
P
a
8
Scharakteryzować metody ustalania cen
C
PP
b
9
Zdefiniować pojęcie dystrybucji
A
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
10
Scharakteryzować rodzaje strategii
dystrybucji
C
PP
c
11
Wymienić zalety kanałów
bezpośrednich
B
P
d
12
Zastosować właściwe kanały
dystrybucji dla określonych produktów
C
PP
b
13
Dobrać rodzaje reklamy przy
promowaniu określonych produktów
B
P
a
14
Stosować formy i środki public
relations w gospodarstwie
C
PP
b
15
Dobrać narzędzia promocji
w gospodarstwie pasiecznym
B
P
d
16 Identyfikować upodobania klientów
B
P
c
17
Wskazać korzyści wynikające
z posiadania silnej marki
B
P
b
18 Zdefiniować pojęcie analizy SWOT
B
P
c
19 Scharakteryzować plan operacyjny
C
PP
a
20
Zidentyfikować korzyści wynikające
z uczestnictwa pośredników w imporcie
B
P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
3. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
4. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia
5. Zapytaj czy uczniowie wszystko zrozumieli.
6. Wszelkie wątpliwości wyjaśnij.
7. Nie przekraczaj przeznaczonego czasu na test.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
3. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, wstawiając w odpowiedniej
rubryce znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem,
a następnie ponownie zaznaczyć odpowiedź prawidłową.
4. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
5. Test zawiera 20 zadań, do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawdziwa.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielanie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego kiedy zostanie Ci wolny czas.
8. na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Produkty komplementarne, to produkty
a) podlegające ocleniu.
b) kupowane razem.
c) nie posiadające gwarancji.
d) bardzo drogie.
2. Potrzeby fizjologiczne wg „Piramidy potrzeb A. Maslowa”, to potrzeby
a) wyższego rzędu.
b) trzeciego rzędu.
c) niższego rzędu.
d) nie umieszczone w „piramidzie”.
3. Marketing to
a) dziedzina nauki.
b) analizowanie, planowanie, kontrola działania firmy.
c) strategia dystrybucji.
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.
4. Jednym z instrumentów marketingu mix jest
a) jakość.
b) cena.
c) gwarancja.
d) marka.
5. Opakowanie w ujęciu marketingowym z punktu widzenia producenta
a) zabezpiecza towar przed uszkodzeniem.
b) ułatwia transport.
c) ułatwia użytkowanie.
d) promuje towar i jego producenta.
6. Rabat sezonowy polega na
a) obniżeniu ceny dla nabywcy, który kupuje w czasie sezonu.
b) obniżeniu ceny w związku z zakupem określonej ilości towaru.
c) obniżeniu ceny dla nabywcy, który kupuje w określonym przez sprzedawcę czasie.
d) rabat stosowany wobec pośredników handlowych, w zamian za wykonywanie
określonych czynności.
7. Forma premiująca odbiorców opłacających szybko to
a) skonto.
b) rabat przestrzenny.
c) rabat funkcjonalny.
d) rabat ilościowy.
8. Metoda kosztowa ustalania cen polega na tym że
a) decyzje dotyczące ceny są podejmowane po analizie cen produktów konkurencyjnych.
b) cena powstaje przez dodanie kosztów jakie firma poniosła w związku
z wytworzeniem danego produktu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
32
c) ustalanie cen polega na tym, że podstawą wyznaczenia ceny jest istniejący lub
przewidywany popyt.
d) firma ustala cenę na swój produkt, na poziomie wyższym od ceny przewodniej.
9. Dystrybucja obejmuje wszelkie czynności związane z
a) pokonywanie przestrzennych, czasowych, ilościowych różnic występujących
pomiędzy producentem a konsumentem.
b) zaspokajaniem gustów i preferencji konsumentów.
c) koniecznością magazynowania produktów.
d) przemieszczaniem produktów przy wykorzystaniu różnych możliwości sortowania
i pakowania.
10. Strategia dystrybucji wyłącznej polega na
a) oferowaniu produktów w jak największej liczbie punktów sprzedaży.
b) oferowaniu produktów w ograniczonej liczbie miejsc.
c) prowadzeniu sprzedaży tylko przez jednego sprzedawcę.
d) prowadzeniu sprzedaży na rynkach zagranicznych.
11. Zaletą kanału bezpośredniego w sprzedaży miodu jest
a) szybki przepływ informacji.
b) bezpośredni kontakt klienta z producentem.
c) możliwość negocjowania ceny.
d) wszystkie wyżej wymienione.
12. Który z poniższych kanałów dystrybucji zastosowałbyś przy detalicznej sprzedaży malin
przez producenta
a) producent – konsument.
b) producent – detalista – konsument.
c) producent – hurtownik – detalista – konsument.
d) producent – importer – hurtownik – detalista – konsument.
13. Promując miód zastosowałbyś reklamę
a) satysfakcjonującą.
b) informacyjną.
c) emocjonalną.
d) tworzącą nawyk.
14. W ramach działań public relations w gospodarstwie pasiecznym zorganizowałbyś
a) festyn.
b) „dzień otwartych drzwi” w pasiece.
c) konferencje prasową.
d) targi pszczelarskie.
15. Najlepszą formą promocji w małym gospodarstwie pasiecznym jest
a) reklama.
b) sponsoring.
c) marketing bezpośredni.
d) sprzedaż bezpośrednia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
33
16. Klienci najchętniej kupują miód bo jest
a) słodki.
b) smaczny.
c) zdrowy.
d) dietetyczny.
17. Z punktu widzenia producenta silna marka
a) ochrania firmę.
b) daje przewagę na rynku, nad konkurencją.
c) powiększa koszty produkcji.
d) informuje o produkcie.
18. Analiza SWOT to analiza
a) badań marketingowych.
b) gustów i preferencji konsumentów.
c) mocnych i słabych stron, szans i zagrożeń.
d) skuteczności promocji.
19. Plan operacyjny opracowuje się na
a) 1–2 lata.
b) 3–5 lata.
c) 6–8 lat.
d) powyżej 10 lat.
20. Główną korzyścią wynikającą z importu z udziałem pośredników jest
a) brak konieczności angażowania dodatkowego personelu z firmy macierzystej.
b) możliwość uzyskania informacji o przepisach i procedurach importowych.
c) nie trzeba kontrolować rynku.
d) nie ma potrzeby inwestowania zagranicą.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Prowadzenie marketingu w agrobiznesie
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
35
7. LITERATURA
1. Cholewicka-Goździk K.: Marketing produktów rolno – żywnościowych. Fundacja
Programów Pomocy dla Rolnictwa, Warszawa 1997
2. Kotler Ph.: Marketing, analiza, planowanie, wdrażanie i kontrola. Gebethner & Ska,
Warszawa 1994
3. Marzec J.: Pszczelarstwo nr 4. 1998
4. Musiałkiewicz J.: Marketing. Ekonomik, Warszawa 2003
5. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. WSiP, Warszawa 2002
6. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP, Warszawa 1999
7. Przybyłowski K.(red.): Marketing. Dom Wydawniczy ABC, Warszawa 1998
8. Szymoniuk B.: Promocja i reklama. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Lubelskiej,
Lublin 1998.
9. Wilde J.: Pszczelarstwo to może być biznes. Sądecki Bartnik, Nowy Sącz 1999
10. Wiśniewski A.: Marketing. Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2000
Czasopisma
—
Marketing przy kawie
—
Pasieka
—
Pszczelarstwo
—
Pszczelarz Polski