FARBOWANIE WŁOSÓW 514 [01] z5 0 n

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”





MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Magdalena Suligowska





Farbowanie włosów 514[01].Z5.09








Poradnik dla nauczyciela









Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:

mgr inż. Marcin Kostrzewa
mgr Danuta Matuszewska


Opracowanie redakcyjne:
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja:
mgr Małgorzata Sołtysiak
mgr inż. Marek Rudziński





Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[01].Z5.09
„Farbowanie włosów”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu fryzjer.



















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Kolor we fryzjerstwie

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Sporządzanie emulsji farbującej

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Przebieg technologiczny koloryzacji włosów

17

5.3.1. Ćwiczenia

17

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

26

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Farbowanie włosów”, który będzie

pomocny w przekazywaniu nowej wiedzy i kształtowaniu umiejętności związanych
z przebiegiem zabiegów koloryzacji włosów.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

przykładowe scenariusze zajęć,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych intelektualnych,

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba pracy,
pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce
modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4































Schemat układu jednostki modułowej

514[01].Z5.01

Dobieranie preparatów do trwa

łego

ondulowania i prostowania

w

łosów

514[01].Z5.02

Planowanie zabiegów trwa

łego

ondulowania i prostowania w

łosów

514[01].Z5.03

Wykonywanie trwa

łego ondulowania

i prostowania w

łosów

514[01].Z5

Chemiczne zabiegi fryzjerskie

514[01].Z5.07

Dobieranie preparatów

do farbowania w

łosów

514[01].Z5.05

Planowanie zabiegów rozja

śniania

i odbarwiania w

łosów

514[01].Z5.06

Rozja

śnianie i odbarwianie włosów

514[01].Z5.04

Dobieranie preparatów

do rozja

śniania i odbarwiania włosów

514[01].Z5.08

Planowanie zabiegów farbowania w

łosów

514[01].Z5.09

Farbowanie w

łosów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

charakteryzować budowę włosa,

przeprowadzać diagnozę stanu włosów i skóry głowy,

diagnozować uszkodzenia włosów,

identyfikować zmiany patologiczne skóry głowy,

określać czynniki wywołujące uszkodzenia włosów,

rozróżniać farby fryzjerskie,

wyjaśniać mechanizm farbowania włosów barwnikami jonowymi i utleniającymi,

planować zabieg koloryzacji,

stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie świadczenia usług,

dezynfekować narzędzia i przybory,

charakteryzować grupy sprzętu fryzjerskiego,

przygotować stanowisko pracy do mycia włosów,

wykonać mycie włosów na mokro,

wykonywać strzyżenie włosów zgodnie z życzeniem klienta,

dobierać preparaty pielęgnacyjne do potrzeb włosów,

wykonywać czesanie włosów na mokro i na sucho.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy do wykonywania farbowania włosów zgodnie
z wymaganiami ergonomii,

przygotować klienta i włosy do farbowania,

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska w czasie wykonywania usługi,

ocenić stan włosów na podstawie rozmowy konsultacyjnej z klientem i analizy wyglądu
włosów,

wykonać próbę uczuleniową,

ustalić wyjściowy i docelowy kolor włosów klienta,

ustalić udział włosów siwych,

przygotować emulsje do farbowania,

dobrać przybory i narzędzia do farbowania włosów,

wykonać farbowanie włosów po raz pierwszy,

wykonać farbowanie odrostów,

wykonać farbowanie całego porostu,

wykonać farbowanie pasemek różnymi technikami,

wykonać balejaż dwuodcieniowy różnymi technikami,

wykonać farbowanie sekcyjne różnymi technikami,

wykonać farbowanie włosów siwych i szpakowatych,

wykonać korektę koloru.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ


Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5

Jednostka modułowa:

Farbowanie włosów514[01]. Z5.09

Temat: Określanie składu i określanie emulsji farbujących.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności przygotowywania receptur emulsji farbujących.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

przygotować stanowisko pracy,

określić składniki emulsji farbujących zależnie od planowanego zabiegu koloryzacji,

dobrać stężenie oksydanta do planowanego zabiegu koloryzacji,

sporządzić emulsję farbującą zgodnie z planowanym rodzajem koloryzacji.


Metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.

Czas: 90 minut.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie,

farby fryzjerskie,

emulsje utleniające o różnych stężeniach,

miseczka do rozrabiania farby,

pędzelek,

waga fryzjerska,

cylinder miarowy,

rękawiczki lateksowe,

karty kolorów farb fryzjerskich różnych producentów,

karty ćwiczeń.


Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie zasad sporządzania emulsji farbujących z uwzględnieniem
proporcji mieszania składników, stężenia utleniacza i zastosowania składników
dodatkowych,

przygotowanie przykładowej emulsji farbującej – pokaz z objaśnieniem,

omówienie pokazu,

rozdanie uczniom kart ćwiczeń,

nauczyciel zleca uczniom rozwiązanie zadań zamieszczonych na kartach ćwiczeń,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel przypomina uczniom zasady sporządzania emulsji farbujących,

uczniowie wykonują ćwiczenia,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań,
w razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia,

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanych ćwiczeń.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze informacje na temat technik farbowania włosów.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Fryzjer 514[01]

Moduł:

Chemiczne zabiegi fryzjerskie514[01]. Z5

Jednostka modułowa:

Farbowanie włosów514[01]. Z5.09

Temat: Wykonywanie farbowania włosów

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonania zabiegu trwałej koloryzacji włosów.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

określić etapy wykonywania zabiegu koloryzacji,

przygotować stanowisko pracy do wykonania zabiegu,

wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,

przygotować klienta i włosy do zabiegu,

wykonać zabieg koloryzacji włosów zgodnie z życzeniem klienta,

określić wskazania pielęgnacyjne do domu.


Metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

w 2- osobowych grupach


Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Czas: 300 min.

Środki dydaktyczne:

stanowiska pracy w liczbie odpowiadającej ilości uczniów w grupie (min. 5),

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

prostownica,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Realizacja tematu:

scharakteryzowanie wykonywania koloryzacji trwałej włosów z uwzględnieniem

przeciwwskazań do wykonania zabiegu, przygotowania stanowiska pracy i klientki do
zabiegu, zasad doboru technik pracy oraz kolejności wykonywania poszczególnych
czynności,

podzielenie uczniów na 2- osobowe grupy, w których będą realizować ćwiczenie:

jeden uczeń w grupie wykonuje koloryzację, drugi jest modelem,

nauczyciel przeprowadza instruktaż wykonania zabiegu upiększającego,

nauczyciel zleca uczniom przygotowanie stanowisk pracy do wykonania zabiegu,

nauczyciel przypomina uczniom kolejność czynności przy wykonywaniu trwałej

koloryzacji,

uczniowie wykonują zabieg,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i naprowadza na wybór właściwych rozwiązań.

W razie potrzeby pomaga w wykonaniu ćwiczenia.

po wykonaniu ćwiczenia uczniowie porządkują stanowiska pracy.

4. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.
5. Uczniowie prezentują efekt pracy na forum klasy w kolejności wykonania.
6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny wykonanej usługi.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze, czasopismach fachowych i informatorach z targów fryzjerskich

informacje na temat kreatywnych technik farbowania włosów i przynieś je na kolejne zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych

umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA


5.1. Kolor we fryzjerstwie


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ numery farb i opisz odpowiadające im kolory

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem konstrukcji karty kolorów preparatów do koloryzacji (materiał

nauczania 4.1.1),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

2) dokonać analizy karty kolorów danego producenta,
3) określić numery farb i odpowiadające im kolory,
4) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczeń,

karty kolorów preparatów do koloryzacji różnych producentów,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Określ kolory:


6.46-…………………………………………………
7.43-…………………………………………………
7.3-…………………………………………………
8.3-…………………………………………………
7,1-…………………………………………………
8.2-…………………………………………………
6,64-…………………………………………………
9.03-…………………………………………………
4.26-…………………………………………………
5.52-…………………………………………………
4.45-…………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem sposobu numeracji farb fryzjerskich (materiał nauczania 4.1.1),
2) dokonać analizy palety kolorystycznej,
3) określić poziom i odcień farb,
4) wpisać nazwy kolorów, odpowiadające poszczególnym symbolom,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczeń,

karta kolorów farb różnych producentów (ćwiczenie opracowano w oparciu o kartę
kolorów farb Majirel firmy L’OREAL),

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

Ćwiczenie 3

Stosując zasadę mieszania kolorów, zaproponuj barwy neutralizujące następujące

odcienie:
1) żółty - ……………………………………………….
2) czerwony - ……………………………………………
3) niebieski - ……………………………………………..
4) zielony - ………………………………………………..
5) fioletowy - ……………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z kołem barw i zasadą mieszania kolorów (materiał nauczania 4.1.1),
2) dokonać analizy palety kolorystycznej,
3) wpisać barwy neutralizujące dany odcień,
4) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

koło barw,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5.2. Sporządzanie emulsji farbującej


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Stężenie emulsji

utleniającej

Skala odbarwienia włosów

(ilość tonów)

% uwalnianego tlenu

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem emulsji utleniających stosowanych do sporządzania emulsji

farbującej (materiał nauczania 4.2.1),

2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę

Rodzaj zabiegu

Planowany efekt

Stężenie emulsji

utleniającej







Koloryzacja trwała



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15







Koloryzacja półtrwała



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1),
2) uzupełnić tabelę,
3) porównać swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Określ proporcje składników emulsji farbującej.



KARTA ĆWICZENIA

I.

Farbowanie właściwe na kolor ciemniejszy od wyjściowego o 2 tony. Włosy
krótkie, bez udziału siwizny.

Proporcje: ……… ml farby + …… ml oksydanta o stężeniu ………

II.

Farbowanie rozjaśniające na kolor jaśniejszy od wyjściowego o 3 tony. Włosy
długie, gęste, z 50 % udziałem siwizny

Proporcje: ……… ml farby + ……… ml oksydanta o stężeniu ………

III.

Farbowanie właściwe, kolor docelowy na tym samym poziomie kolorystycznym,
co kolor wyjściowy. Włosy półdługie, z 70 % udziałem siwizny

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Proporcje: ……… ml farby + ……… ml farby o odcieniu naturalnym + ….. ml oksydanta
o stężeniu ………

IV.

Farbowanie rozjaśniające na kolor jaśniejszy o 2 tony z intensywnym odcieniem.
Włosy krótkie, gęste, bez udziału siwizny.

Proporcje: ……… ml farby + …..ml mix + ..… ml oksydanta o stężeniu ………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem zasad sporządzania emulsji farbującej (materiał nauczania 4.2.1),
2) zapoznać się z treścią ćwiczenia,
3) określić proporcje emulsji farbującej,
4) uzupełnić zdania,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami opracowanymi przez koleżanki/ kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

literatura z rozdziału 7.























background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.3.

Przebieg technologiczny koloryzacji włosów


5.3.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym

zdjęciu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

środki pomocnicze np. rozjaśniacz, dekoloryzator,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich.


Ćwiczenie 2

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym

zdjęciu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 3

Wykonaj zabieg koloryzacji włosów tak, aby uzyskać efekt przedstawiony na poniższym

zdjęciu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) przeprowadzić konsultacje z klientem,
3) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
4) określić kolor wyjściowy włosów klienta,
5) ustalić technikę koloryzacji,
6) przygotować stanowisko pracy,
7) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
8) sporządzić emulsje farbującą,
9) wykonać farbowanie włosów,
10) uczesać włosy,
11) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

suszarka ręczna,

szczotka tunelowa,

prostownica,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy,

paleta koloru farb fryzjerskich.


Ćwiczenie 4

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej

włosów to ciemny blond (odrost 3 cm), na długości i końcach – ciemny brąz w odcieniu
popielatym. Włosy długie, grube o lekko przesuszonych końcach. Efekt koloryzacji będący
życzeniem klientki przedstawiono na poniższym zdjęciu:

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania.
Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji
ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) ustalić technikę koloryzacji,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować klientkę i włosy do zabiegu,
6) sporządzić emulsje farbującą,
7) wykonać farbowanie włosów,
8) uczesać włosy,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

prostownica,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające, rozjaśniacz,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy.


Ćwiczenie 5

Do salonu fryzjerskiego zgłosiła się klientka na zabieg koloryzacji. Naturalny kolor jej

włosów to jasny brąz z 50 % siwizną. Włosy krótkie, grube i sztywne. Życzeniem klientki jest
koloryzacja włosów na średni blond z pasemkami w przedniej części porostu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania zabiegu koloryzacji włosów z uwzględnieniem
przygotowania klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej, techniki pracy oraz określenia
wskazań pielęgnacyjnych do domu. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach
(jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu.
Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po
zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji ćwiczenia,
wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem przebiegu technologicznego koloryzacji włosów siwych (materiał

nauczania pkt. 4.3.1),

2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) ustalić technikę koloryzacji,
4) przygotować stanowisko pracy,
5) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
6) sporządzić emulsje farbującą,
7) wykonać farbowanie włosów,
8) uczesać włosy,
9) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

papierki (folia),

spryskiwacz

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Ćwiczenie 6

Wykonaj korektę koloru włosów ufarbowanych na kolor jaśniejszy od planowanego o 2 tony.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania korekty koloru z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej oraz techniki pracy. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem)
lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
5) sporządzić emulsje farbującą,
6) wykonać podciągnięcie koloru,
7) uczesać włosy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 7

Wykonaj korektę koloru włosów ufarbowanych na kolor ciemniejszy od planowanego

o 1 ton.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić
instruktaż obejmujący etapy wykonania korekty koloru z uwzględnieniem przygotowania
klientki do zabiegu, składu emulsji farbującej oraz techniki pracy. Ćwiczenie należy
realizować w 2 – osobowych zespołach (jeden uczeń wykonuje zadanie, drugi jest modelem)
lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby
pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu pracy nauczyciel powinien omówić z uczniami
szczegóły realizacji ćwiczenia, wskazać błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem technik korekty koloru (materiał nauczania pkt. 4.3.1),
2) wykluczyć przeciwwskazania do wykonania zabiegu,
3) przygotować stanowisko pracy,
4) przygotować klienta i włosy do zabiegu,
5) sporządzić emulsje farbującą,
6) wykonać modyfikację koloru,
7) uczesać włosy,
8) zaprezentować efekt swojej pracy na forum klasy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

grzebień do rozczesywania włosów,

grzebień szpikulec z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje),

suszarka ręczna,

zestaw szczotek do modelowania włosów,

klamry,

waga i cylinder ze skalą do odmierzania ilości składników,

miseczki lub aplikator,

pędzelki,

spryskiwacz,

preparaty fryzjerskie: szampon, odżywka do włosów po koloryzacji, farby fryzjerskie,
emulsje utleniające,

ręczniki frotte,

ręczniki papierowe,

rękawiczki lateksowe lub foliowe,

peleryna foliowa do zabiegów chemicznych,

karta diagnozy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA


Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego


Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Farbowanie włosów”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. a, 4. d, 5. c, 6. c, 7. a, 8. b, 9. d, 10. b, 11. c,
12.
a, 13. d, 14. b, 15. c, 16. b, 17. a, 18. c, 19. a, 20. a.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozróżnić kolory farb umieszczonych w palecie
fryzjerskiej

B

P

c

2

Określić udział pigmentów w refleksach ciepłych

C

P

b

3

Zaproponować kolor komplementarny
neutralizujący żółty odcień włosów

D

P

a

4

Przewidzieć efekt koloryzacji wskazaną farbą

D

P

d

5

Określić zasady doboru stężenia utleniacza
użytego do sporządzania emulsji farbującej

C

P

c

6

Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do
odbarwiania włosów o 3 tony w procesie
koloryzacji rozjaśniającej

C

P

c

7

Wskazać stężenie utleniacza stosowanego do
uzyskania ciemniejszego odcienia włosów
w procesie koloryzacji półtrwałej

C

P

a

8

Określić proporcje składników emulsji farbującej

C

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

9

Rozróżnić skład emulsji farbującej stosowanej do
koloryzacji włosów siwych

B

P

d

10

Wskazać stężenie oksydanta stosowanego do
farbowania włosów siwych

C

P

b

11

Rozróżnić czynności etapu przygotowawczego
koloryzacji włosów

B

P

c

12 Rozróżnić techniki koloryzacji włosów

B

P

a

13

Rozróżnić kreatywne techniki farbowania
włosów

B

P

d

14

Określić czas działania farby na włosy w procesie
koloryzacji trwałej

B

P

b

15

Określić wskazania do mycia włosów przed
koloryzacją

B

P

c

16 Określić wskazania do wykonania prekoloryzacji

C

PP

b

17 Zaproponować sposób korekty koloru

D

PP

a

18

Określić zasady składowania pustych opakowań
po farbach i utleniaczach

C

PP

c

19

Określić przygotowanie włosów do koloryzacji
półtrwałej

C

PP

a

20

Zaproponować kolor włosów odpowiedni do
wiosennego typu urody

D

PP

a

Przebieg testowania


Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących farbowania włosów. To zadania wielokrotnego

wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania. Na
rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.


ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Naturalnym kolorem włosów w palecie fryzjerskiej odpowiadają

a) odcienie kolorystyczne.
b) refleksy.
c) poziomy kolorystyczne.
d) refleksy wzmocnione.


2. Refleksy ciepłe zawierają więcej pigmentów żółtych i niebieskich

a) żółtych i niebieskich.
b) czerwonych i żółtych.
c) fioletowych i niebieskich.
d) czerwonych i niebieskich.


3. Do zneutralizowania żółtego odcienia włosów stosuje się preparat z udziałem pigmentów

w kolorze
a) fioletowym.
b) czerwonym.
c) zielonym.
d) pomarańczowym.


4. Do zabiegu koloryzacji użyto farby o symbolu 6,4. przyjmując, że producent farb

fryzjerskich symbolem 4 określa odcień miedziany, po koloryzacji wskazaną farbą
uzyskano kolor
a) jasny miedziany blond.
b) ciemny miedziany brąz.
c) intensywnie miedziany brąz.
d) ciemny miedziany blond.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

5. O stężeniu utleniacza użytego do sporządzania emulsji farbującej decyduje

a) długość włosów.
b) gęstość porostu.
c) różnica tonów.
d) różnica odcieni.


6. Do koloryzacji utlenijącej włosów naturalnych, bez udziału siwizny o 3 tony używa się

utleniacza o stężeniu
a) 3 %.
b) 6 %.
c) 9 %.
d) 12 %.


7. Do uzyskania odcienia ciemniejszego od wyjściowego w procesie koloryzacji półtrwałej

stosuje się oksydant o stężeniu
a) 1,9 %.
b) 4 %.
c) 6 %.
d) 12 %.


8. Sporządzając emulsję farbującą do zabiegu koloryzacji właściwej, składniki łączy się

w proporcji
a) 1 : 2.
b) 1 : 1.
c) 1 : 3.
d) 1 : 4.


9. Wprowadzenie farby w kolorze naturalnym do emulsji farbującej jest stosowane przy

farbowaniu włosów z
a) 20 % udziałem siwizny.
b) 30 % udziałem siwizny.
c) 40 % udziałem siwizny.
d) 50 % udziałem siwizny.


10. Do koloryzacji włosów siwych stosuje się oksydant o stężeniu

a) 3 %.
b) 6 %.
c) 9 %.
d) 12 %.


11. Czynnością etapu przygotowawczego do zabiegu koloryzacji nie jest

a) ustalenie koloru wyjściowego.
b) ustalenie koloru docelowego.
c) korekta koloru.
d) sporządzenie emulsji farbującej.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

12. Na poniższym zdjęciu przedstawiono technikę

a) koloryzacji pasemek.
b) koloryzacji całego porostu.
c) koloryzacji odrostów.
d) kreatywną koloryzację.


13. Na poniższym zdjęciu przedstawiono jedną z technik koloryzacji kreatywnej. Jest to

technika

a) rombu.
b) blokowa.
c) panelowa.
d) różnobarwnych pasów.

14. Całkowity czas farbowania trwałego włosów bez dodatkowego źródła ciepła wynosi

a) 20 minut.
b) 35 minut.
c) 50 minut.
d) 15 minut.


15. Wskazaniem do mycia włosów przed zabiegiem koloryzacji trwałej jest

a) siwizna do 50 %.
b) zróżnicowanie koloru włosów.
c) silne zabrudzenie włosów.
d) siwizna powyżej 50 %.


16. Prekoloryzację wykonuje się, gdy włosy mają barwę

a) jaśniejszą o 1 ton od planowanej.
b) jaśniejszą o 2–3 tony od planowanej.
c) ciemniejszą o 1 ton od planowanej.
d) ciemniejszą o więcej niż 1 ton od planowanej.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

17. Kolor komplementarny nie może być zastosowany do zlikwidowania

a) zbyt ciemnego odcienia włosów.
b) żółtego odcienia włosów.
c) czerwonego odcienia włosów.
d) niebieskiego odcienia włosów.


18. Puste opakowania po preparatach do koloryzacji należy

a) składować w magazynie.
b) wyrzucać do kosza.
c) składować w szczelnie zamykanych pojemnikach.
d) myć z stosować do powtórnego użytku.


19. Włosy przed zabiegiem koloryzacji półtrwałej należy

a) umyć, nie wykonując masażu skóry głowy.
b) umyć z wykonaniem masażu skóry głowy.
c) nie myć.
d) umyć szamponem głęboko myjącym.


20. Przy wiosennym typie urody preferuje się kolor włosów o odcieniu

a) złocistym.
b) metalicznym.
c) popielatym.
d) intensywnie czerwonym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….

Farbowanie włosów



Zakreśl prawidłową odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Farbowanie włosów” przewiduje

się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono określić poziom
ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało tak
skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko pracy
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie koloryzacji włosów. Należy
również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone narzędzia, przybory,
preparaty fryzjerskie oraz bielizna ochronna i zabiegowa, spośród których uczeń wybierze
właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania wynosi
240 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:

1) sporządzić plan pracy,
2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) przeprowadzenie diagnozy stanu włosów,
4) wykonanie zabiegu koloryzacji trwałej włosów,
5) nadanie kształtu fryzurze,
6) uczesanie włosów.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego.
1. Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.

Opis pracy:
2. Przygotowanie stanowiska pracy i klienta do zabiegu.

przygotowanie stanowiska pracy – zgromadzenie na stanowisku pracy:

narzędzi i przyborów: grzebienia do rozczesywania włosów, grzebienia – szpikulca
z tworzywa sztucznego (ułatwiającego separacje), klamer, wagi i cylindra ze skalą
do odmierzania ilości składników, 4 miseczki, 4 pędzelki, papierków do oddzielania
sekcji, spryskiwacza

preparatów fryzjerskich: szamponu, odżywki do włosów po koloryzacji, farb
fryzjerskich, emulsji utleniających, rozjaśniacza

bielizny zabiegowej: ręczników frotte, ręczników papierowych, peleryny foliowej,

bielizny ochronnej: rękawiczek lateksowych,

przygotowanie klienta do zabiegu – wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu,
zabezpieczenie odzieży klientki ręcznikiem frotte, peleryna foliową i ręcznikami
papierowymi, zabezpieczenie skóry wokół granicy porostu

3. Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów – określenie koloru wyjściowego i docelowego,

wybór techniki koloryzacji, określenie receptury emulsji farbującej

Wynik:
Kolor wyjściowy: włosy naturalne na poziomie ciemny blond, końce lekko zniszczone, brak
siwizny
Kolor docelowy: podstawa: jasny blond złocisty, pasma: ciemny blond złocisto – opalizujący
oraz blond popielaty
Technika: różnobarwnych pasów

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

źródło poz. 5

Receptura:
Platinium + 6 % emulsja aktywująca w proporcji 1 : 1,5

a) Majirel 8,3 + 9 % oksydant w proporcji 1 : 1,5
b) Majirel 6,32 + 6 % oksydant w proporcji 1 : 1,5
c) Majirel 7,1 + 6 % oksydant w proporcji 1: 1,5*

4. Na wyznaczone sekcje nałożyć przygotowane emulsje farbujące (najpierw sekcje

prostokątów i kwadratów następnie na resztę porostu, każdą sekcję oddzielić
papierkami). Pozostawić emulsje na włosach przez 35 minut. Starannie zmalaksowac
emulsję w sekcji 1 (podstawa) i spłukać preparat, następnie zmalaksować i spłukać
emulsję z sekcji 2 (kwadraty). Na koniec spłukać podkład rozjaśniający z sekcji 3
(prostokąty). Całość włosów umyć szamponem. Sporządzić emulsję c). Preparat nałożyć
na włosy w sekcji 3. Mieszankę pozostawić na włosach na 10 minut, stale malaksując.
Spłukać preparat i umyć włosy. Nałożyć odżywkę. Spłukać preparat.

5. Nadanie kształtu fryzurze – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z4.02
6. Czesanie włosów – umiejętność sprawdzana w JM 514[01] Z3.02

* recepturę opracowano w oparciu o preparaty Majirel i Platinium firmy L’OREAL

Treść zadania

Wykonaj zabieg koloryzacji trwałej zgodnie z życzeniem klientki wykorzystując dostępne

preparaty fryzjerskie. Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu
pracy, przygotowanie stanowiska pracy i klientki do zabiegu, przeprowadzenie diagnozy
stanu włosów, wykonanie koloryzacji oraz nadanie ostatecznego kształtu fryzurze. Na
stanowisku pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We
wskazanym przez nauczyciela miejscu umieszczono narzędzia, przybory, preparaty
fryzjerskie oraz bieliznę zabiegową, spośród, których wybierzesz środki potrzebne Ci do
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 180 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1.

Sporządzanie planu pracy

0,6

2.

Przygotowanie stanowiska pracy i klientki do
zabiegu

0,5

3.

Przeprowadzenie diagnozy stanu włosów

0,8

4.

Wyznaczenie sekcji do koloryzacji

0,8

5.

Aplikacja emulsji farbujących na włosy

0,8

6.

Ustalenie czasu działania mieszanek

0,6

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

7.

Spłukanie mieszanek farbujących

0,7

8.

Mycie włosów

0,4

9.

Neutralizacja odczynu włosów

0,5

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.


Klucz oceniania

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych wyborów.

18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań.

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy.

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku przeprowadzonej
korekty naprawiono.

7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek.

0 pkt. czynność wykonana błędnie.

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

75

dostateczny

90

dobry

140

bardzo dobry

160





















background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2006
2. Pr. Zbiorowa Fryzjerstwo wraz z poradami kosmetycznymi, wyd. REA, Warszawa 2002
3. Pr. Zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej Nowoczesne fryzjerstwo, wyd. P.P.H.U.

SUZI, Warszawa 2005

4. Przewodnik szkoleniowy L’OREAL
5. strona internetowa: www.fryzjer.pl

