04 Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ







Dorota Frąk






Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki
fryzjerskiej 514[02].Z2.01







Poradnik dla nauczyciela













Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji– Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci
mgr inż. Marcin Kostrzewa
mgr inż. Zuzanna Sumirska


Opracowanie redakcyjne
mgr Małgorzata Sołtysiak



Konsultacja
mgr Małgorzata Sołtysiak






Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[02].Z2.01,
„Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej", zawartego w modułowym
programie nauczania dla zawodu technik usług fryzjerskich.




















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji– Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rozwój fryzjerstwa na przestrzeni wieków, najwybitniejsze postaci

fryzjerstwa

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Historia fryzur, zarostu, zmiany proporcji modnej sylwetki człowieka 13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Cechy i organizacje fryzjerskie

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

32



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. „Charakteryzowanie rozwoju

rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć
dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik usług fryzjerskich.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie Uczeń powinien: mieć już
ukształtowane, aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie
kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,

materiał nauczania, który zawiera niezbędne informacje teoretyczne konieczne
do podjęcia dalszych działań związanych z poszukiwaniem bardziej szczegółowych
informacji i rozwiązaniem ćwiczeń,

zestaw pytań przydatnych do sprawdzenia, czy uczeń wystarczająco przyswoił
niezbędną wiedzę,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych
intelektualnych;

sprawdzian osiągnięć– przykładowy zestaw zadań i pytań oraz zadanie typu próba
pracy. Pozytywny wynik sprawdzianów potwierdzi, że uczeń osiągnął założone
w jednostce modułowej cele,

literaturę uzupełniającą.
W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien: zwrócić
się o pomoc do nauczyciela.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

































Schemat układu jednostki modułowej


514[02].Z2.02

Stosowanie

żnych

form kszta

łtowania fryzur

514[02].Z2.03

Stosowanie

form kolorystycznych

514[02] Z2.04

Wykonywanie rysunków technicznych fryzur

514[02].Z2.01

Charakteryzowanie rozwoju rzemios

ła

i sztuki fryzjerskiej

514[02].Z2

Stylizacja fryzur

514[02].Z2.05

Projektowanie fryzur

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

interpretować malarstwo portretowe,

określać proporcje sylwetek damskich i męskich,

szkicować fryzury damskie i męskie,

dobierać narzędzia i przybory do rysowania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

scharakteryzować czynniki wpływające na rozwój fryzjerstwa,

określić obszary działania polskich i zagranicznych organizacji fryzjerskich,

scharakteryzować rozwój rzemiosła fryzjerskiego,

określić zadania cechów fryzjerskich,

przedstawić historię rozwoju sztuki fryzjerskiej,

scharakteryzować style fryzur minionych epok,

scharakteryzować formy zarostu popularne w różnych epokach historycznych,

scharakteryzować zmiany wyglądu sylwetki kobiecej, męskiej i dziecięcej

zachodzące w różnych epokach historycznych,

przedstawić dokonania zawodowe mistrzów sztuki fryzjerskiej.








background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca:

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik usług fryzjerskich 514[02]

Moduł:

Stylizacja fryzur 514[01]. Z2

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki
fryzjerskiej 514[02].Z2.01

Temat:

Analiza trendów mody fryzjerskiej w dobie baroku.

Cel ogólny: Kształtowanie

umiejętności

obserwacji

i

analizowania

fryzur

historycznych oraz rozpoznawania cech charakterystycznych dla danej
epoki.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

obserwować i analizować kształty fryzur,

obserwować i analizować elementy zdobnicze fryzur,

rozpoznawać fryzury z epoki,

rozpoznawać elementy historyczne zastosowane we współczesnej stylizacji fryzur,

wskazać najważniejsze osiągnięcia w dziedzinie fryzjerstwa w danej epoce,

szkicować fryzury barokowe.

Metody nauczania–uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenia.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas 90 minut.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna slajdów z przykładami fryzur barokowych,

plansze z charakterystycznymi dla epoki fryzurami,

narzędzia i przybory rysunkowe,

arkusz rysunkowy A3.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela rysu historycznego epoki, omówienie fryzur,

zarostów, sylwetki

prezentacja multimedialna.

4. Ćwiczenia praktyczne.

uczniowie przygotowują się teoretycznie do wykonywania ćwiczeń poprzez
analizowanie przykładów fryzur barokowych,

wykonują szkice fryzur,

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu
szkiców,

nauczyciel nadzoruje pracę i dokonuje drobnych korekt w szkicach.

5. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną

wykonanego zadania.

6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj w dostępnych Ci publikacjach przykładów fryzur barokowych

historycznych oraz współczesnych opartych na wzorcach z omawianej epoki.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca:

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Technik usług fryzjerskich 514[02]

Moduł:

Stylizacja fryzur 514[01]. Z2

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki
fryzjerskiej 514[02].Z2.01

Temat: Wybitni mistrzowie fryzjerscy i ich osiągnięcia.

Cel ogólny: Kształtowanie wiedzy na temat wielkich kreatorów mody fryzjerskiej oraz

przybliżanie ich osiągnięć.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

znać wybitne postaci ze świata fryzjerstwa,

znać dorobek pracy mistrzów,

znać postać i dorobek zawodowy Antoniego Cierplikowskiego.


Metody nauczania–uczenia się:

wykład połączony z pokazem,

dyskusja,

ćwiczenia.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

indywidualna.


Czas 45 minut.

Środki dydaktyczne:

prezentacja multimedialna przykładami prac mistrzów,

narzędzia i przybory rysunkowe,

arkusz rysunkowy A3.


Przebieg zajęć
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Przedstawienie przez nauczyciela postaci mistrzów fryzjerstwa wraz z ich dorobkiem

prezentacja multimedialna.

4. Ćwiczenia praktyczne..

uczniowie przygotowują się teoretycznie do wykonywania ćwiczeń poprzez
analizowanie postaci i ich osiągnięć,

wykonują szkice robocze fryzur charakterystycznych dla danego mistrza,

nauczyciel dokonuje korekt w rysunkach uczniów,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga w prawidłowym wykonaniu
szkiców.

5. nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza poprawność merytoryczną

wykonanego zadania.

6. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych uczniów na

zajęciach.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Wyszukaj w dostępnych Ci źródłach informacji informacje na temat słynnych

fryzjerów.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Rozwój

fryzjerstwa

na

przestrzeni

wieków,

najwybitniejsze postaci fryzjerstwa

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij tabelę.

Okresy w dziejach
ludzkości

Nowości w sztuce fryzjerskiej

Egipt

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Skonstruowanie i opatentowanie golarki z wymiennymi ostrzami

Secesja

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

uczesania na tzw. „modę faktów”– zdobienie fryzur
symbolami codziennych zdarzeń np. okrętem, amorkiem,
koszem warzyw itp.

Golenie brwi i czoła w celu jego wydłużenia

Duże peruki męskie spływające na ramiona i plecy

Lata dwudzieste
XX wieku

……………………………………………………………………
……………………………………………………………………
……………………………………………………………………

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach (materiał

nauczania pkt. 4.1.1.),

2) wpisać odpowiedź do tabeli,
3) porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Przeanalizuj rozwój sztuki fryzjerskiej i wskaż epoki, w których modne były peruki.

Opisz zmiany w wyglądzie peruk.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się chronologią rozwoju sztuki fryzjerskiej na przestrzeni wieków (materiał

nauczania pkt. 4.1.1.),

2) dokonać analizy rozwoju sztuki fryzjerskiej,
3) wybrać i zapisać epoki w których modne było noszenie peruk, porównać peruki

z poszczególnych okresów,

4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne..

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Historia fryzur, zarostu, zmiany proporcji modnej

sylwetki

człowieka

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Dokonaj charakterystyki fryzur z wybranych epok.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) dokonać charakterystyki fryzur z wybranej epoki,
3) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
4) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok,

literatura zgodna z punktem 7 poradnika dla ucznia.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę wpisując opis fryzury charakterystycznej dla danego okresu

Okresy w dziejach
ludzkości

Opis fryzury

Egipt


Barok


Rokoko


Empire


Secesja


Lata dwudzieste
XX wieku

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych w różnych epokach (materiał

nauczania pkt. 4.2.1.),

2) wpisać odpowiedź do tabeli,
3) porównać Swoją tabelę z tabelami opracowanymi przez koleżanki/kolegów.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczenia,

materiały piśmiennicze,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Na podstawie analizy najnowszych trendów mody fryzjerskiej wskaż ich powiązania

z fryzurami historycznymi.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) przeanalizować opisy fryzur historycznych (materiał nauczania pkt. 4.2.1.),
2) zapoznać się z najnowszymi trendami mody fryzjerskiej,
3) wybrać i scharakteryzować epoki do których nawiązuje w moda współczesna,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok,

żurnale fryzjerskie, prasa branżowa,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

Ćwiczenie 4

Po przeanalizowaniu rozwoju fryzjerstwa na przestrzeni wieków wskaż przykłady

fryzur opartych na wzorcach starożytnych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z opisem fryzur wykonywanych na przestrzeni wieków (materiał

nauczania pkt. 4.2.1.),

2) dokonać analizy fryzur w epokach,
3) wybrać, zapisać i scharakteryzować epoki w których odwoływano się do wzorców

antycznych,

4) wskazać podobieństwa wybranych fryzur z fryzurami starożytnymi,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A3,

reprodukcje obrazów mistrzów malarstwa z różnych epok,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

5.3. Cechy i organizacje fryzjerskie

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przeanalizuj rozwój organizacji cechowych i podaj, jakie warunki musiał spełnić

przyszły mistrz w zawodzie.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z zasadami naboru i nauki uczniów oraz egzaminu na mistrza (materiał

nauczania pkt. 4.3.1.),

2) dokonać analizy materiału,
3) zapisać w dowolnej formie drogę kariery,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Na podstawie materiału nauczania oraz dostępnych źródeł przygotuj kalendarz

imprez fryzjerskich na najbliższe pół roku.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się kalendarzem imprez fryzjerskich,
2) zapisać nazwy organizacji przygotowujących te imprezy,
3) wykonać zestawienie imprez fryzjerskich,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

Internet,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Napisz notkę biograficzną Antoniego Cierplikowskiego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego

zakres i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z biografią Antoniego Cierplikowskiego,
2) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
3) dokonać oceny ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

materiały piśmiennicze,

arkusze papieru A4,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie
rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”

Test składa się z 20 zadań, z których

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się

następujące

normy wymagań–

uczeń

otrzyma

następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1.
c, 2. d, 3. a, 4. b, 5. b, 6. d, 7. b, 8. d, 9. a, 10. c, 11. c,
12.
c, 13. c, 14. b, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. b, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać okres w dziejach, w którym nastąpił
regres fryzjerstwa

C

P

c

2

Wyjaśnić pojęcie tonsur

B

P

d

3

Scharakteryzować fryzury okresu biedermeier

C

P

a

4

Wyjaśnic pojęcie kalamis

C

P

b

5

Wskazać wynalazcę farb fryzjerskich

C

P

b

6

Określić zadania perukarzy

C

P

d

7

Wskazać twórcę trwałej ondulacji

C

P

b

8

Wskazać

pseudonim

Antoniego

Cierplikowskiego

C

P

b

9

Określić znaczenie króla i jego dworu dla
rozwoju fryzjerstwa w baroku

C

P

d

10 Określić zadania cechu

C

P

a

11 Rozróżnić krajowe imprezy fryzjerskie

B

P

c

12 Rozróżnić polskie organizacje fryzjerskie

B

P

c

13 Wskazać twórcę strzyżenia asymetrycznego

C

P

c

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

14

Scharakteryzować kanon sylwetki kobiecej
w średniowieczu

C

P

b

15 Określić cechy fryzur rokokowych

C

P

a

16

Wskazać okres w dziejach, w którym
wprowadzono farby metaliczne

C

PP

d

17

Zaproponować linie fryzury a’ la Hrabina
Fontanges

D

PP

a

18 Zaprezentować fryzjera Marii Antoniny

D

PP

b

19

Określić cechę fryzur niemieckich w okresie
renesansu

D

PP

b

20

Wskazać założyciela pierwszej Akademii
Fryzjerskiej

D

PP

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych– niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania rozwoju rzemiosła i sztuki

fryzjerskiej. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. W zadaniach

wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku pomyłki
należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową),

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego

zadania.

7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.

8. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Regres sztuki fryzjerskiej nastąpił w

a) starożytnym Rzymie.
b) Anglii.
c) Średniowieczu.
d) latach trzydziestych XX wieku.


2. Fryzjer męski w starożytnym Rzymie to

a) Balwierz.
b) Cyrulik.
c) Kosmeta.
d) Tonsur.


3. Moda na fryzury z fantazyjnymi przedziałkami i konstrukcjami na czubku głowy

występowała w okresie
a) biedermeieru.
b) rokoko.
c) średniowiecza.
d) starożytności.


4. Kalamis to

a) polerowane brązowe lusterko.
b) metalowa pałeczka do nawijania i ondulowania włosów.
c) nazwa fryzjera w starożytnym Rzymie.
d) określenie peruki.


5. Farby w paście pojawiły się dzięki firmie

a) Oriflame.
b) L’Oréal,
c) House of Gucci.
d) Procter & Gamble.


6. Podstawowym zadaniem perukarzy było

a) farbowanie włosów.
b) produkowanie kosmetyków i perfum.
c) wykonywanie nakryć głowy.
d) wykonywanie i konserwowanie wyrobów z włosów.


7. Pierwszej trwałej zmiany kształtu włosów dokonał

a) Georg Hardy.
b) Karol Nessler.
c) Vidal Sassoon.
d) Josef Mayer.


8. Antoni Cierplikowski, najsłynniejszy polski mistrz fryzjerstwa znany był pod

pseudonimem
a) Jean Louis David.
b) Antoine.
c) Vidal Sassoon.
d) Gabriel.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

9. W baroku modę dyktowały

a) warunki klimatyczne.
b) mieszczaństwo.
c) kościół i duchowieństwo.
d) król i jego dwór.


10. Do podstawowych zadań cechu zaliczamy

a) podnoszenie kwalifikacji członków cechu.
b) ubezpieczenie członów.
c) organizowanie pokazów.
d) promowanie organizacji cechowych.


11. Krajowa impreza przeznaczona dla fryzjerów to

a) Salon International.
b) Hair Word.
c) LOOK Forum Fryzjerstwa i Kosmetyki.
d) Hair and Beaty.


12.Polskie organizacje fryzjerskie to

a) OMC.
b) POLFRYZ.
c) Organisation Mondial Coiffure.
d) Coiffure EUROPE.


13. Jako pierwszy strzyżenie asymetryczne zastosował

a) Laurent.
b) Antoine.
c) Vidal Sassoon.
d) Gabriel.


14. Kanon sylwetki średniowiecznej kobiety to

a) barczysta, mocno zbudowana, krępa.
b) delikatna, wysmukła, o wypukłym brzuchu, długich, szczupłych nogach,

wypukłym brzuchu i twarzy zbliżonej do trójkąta.

c) zmysłowa, rosła, mocno zbudowana, o zdrowej cerze, regularnych rysach twarzy

i wypielęgnowanych rękach.

d) wysportowana, szczupła, zwinna, o harmonijnych rysach twarzy, o kształtnych,

małych piersiach i foremnych nogach.


15. Najwyższe i najzdobniejsze fryzury były w modzie o okresie

a) rokoko.
b) XVI wieku.
c) gotyku.
d) romanizmu.


16. Pierwsze farby metaliczne były w użyciu w

a) w Egipcie.
b) w XIX Hiszpanii.
c) w średniowiecznych Włoszech.
d) Starożytnym Rzymie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

17. Modę na wysokie fryzury ze spiętrzonych nad czołem loków, bocznymi spiralami

i długimi anglezami nazwane od jej nazwiska wprowadziła
a) Hrabina Fontanges.
b) Helena Foment.
c) Markiza de Pompadour.
d) Maria Antonina.


18. Leonard był nadwornym fryzjerem na dworze królowej

a) Marii Andegaweńskiej.
b) Marii Antoniny.
c) Marii Teresy Hiszpańskiej.
d) Marii Tudor.


19. Czepce poduszkowe osiągnęły największą popularność w

a) Średniowiecznych Włoszech.
b) Renesansowych Niemczech.
c) Średniowiecznych Niemczech.
d) Renesansowej Polsce.


20. Jednym z założycieli pierwszej Akademii Fryzjerskiej był

a) Leonard.
b) Antoni Cierplikowski.
c) Karol Nessler.
d) Dagé.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………….

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej


Zakreśl prawidłową odpowiedź

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Charakteryzowanie
rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej”

Test składa się z 20 zadań, z których

zadania 1–15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16–20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej

brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma
następujące oceny szkolne:

-

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

-

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

-

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu

ponadpodstawowego,

-

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego.

Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3.

a, 4. c, 5. a, 6. c, 7. d, 8. b, 9. d, 10. a, 11. b,

12. d, 13. a, 14. d, 15. d, 16. c, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b.

Plan testu

Nr

zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Wskazać okres w dziejach, w którym nastąpił
rozwój perukarstwa

C

P

c

2

Wyjaśnić pojęcie kypassis

B

P

d

3

Scharakteryzować kanon damskiej sylwetki
w okresie secesji

C

P

a

4

Scharakteryzować fryzurę a’ la Tytus

C

P

c

5

Określić sposób uzyskiwania tzw. blondu
weneckiego

C

P

a

6

Scharakteryzować warunki rozwoju
fryzjerstwa w średniowieczu

C

P

c

7

Wskazać firmę będącą twórcą farb
fryzjerskich

C

P

d

8

Scharakteryzować trendy mody
średniowiecznych fryzur

C

P

b

9

Wskazać pseudonim Antoniego
Cierplikowskiego

C

P

d

10

Określić kanon sylwetki damskiej w okresie
baroku

C

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

11

Wskazać fryzjera, który jako pierwszy
wykonał farbowanie włosów

C

P

b

12 Wskazać twórcę strzyżenia wewnątrz dłoni

C

P

d

13 Wskazać twórcę strzyżenia asymetrycznego

C

P

a

14

Rozróżnić fryzury charakterystyczne dla epoki
dyrektoriatu

B

P

d

15 Rozróżnić krajowe organizacje fryzjerskie

B

P

d

16

Scharakteryzować fryzurę a’ la hrabina
Fontangens

C

PP

c

17

Oszacować rok wprowadzenia strzyżenia
włosów na mokro

D

PP

c

18

Określić historię fryzur zwanych „moda
faktów” Leonarda

D

PP

a

19 Wyjaśnić pojęcie czepce siodłowe

D

PP

a

20

Wskazać firmę fryzjerską, która jako pierwsza
wprowadziła na rynek lakier do włosów

D

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej

jednotygodniowym wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami

punktowania.

4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas

przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym

się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie

niepowodzeń dydaktycznych– niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących charakteryzowania rozwoju rzemiosła i sztuki

fryzjerskiej. Są to zadania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest
prawidłowa.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi
6. w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X (w przypadku

pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową),

7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego

zadania.

8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego

rozwiązanie na później. Wróć do niego, gdy rozwiążesz pozostałe zadania.
Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Rozkwit perukarstwa nastąpił w

a) Starożytnej Grecji.
b) Hiszpanii.
c) Baroku i rokoko.
d) Latach trzydziestych XIX wieku.


2. Fryzjer damski w starożytnym Rzymie to

a) balwierz.
b) kalamis.
c) kosmeta.
d) kypassis.


3. Moda na esowatą linię sylwetki kobiecej zapanowała w okresie

a) Secesji.
b) Rokoko.
c) Dyrektoriatu.
d) Starożytności.

4. Fryzura a la Tytus to

a) warkocze owinięte wokół głowy.
b) krótkie włosy „rozwiane wiatrem”.
c) drobne loczki spiętrzone nad czołem, z tyły zwarty kok.
d) gładki, wysoki wałek nad czołem, tył ujęty w drobne warkocze.


5. Dzięki długiemu wystawianiu na działanie słońca włosów moczonych morską wodą

uzyskiwano
a) blond wenecki.
b) jasny blond.
c) przyciemnienie włosów.
d) czerwień Tycjana.


6. W średniowieczu dbanie o sprawy cielesne było

a) zgodne z ówczesną filozofią.
b) zalecane przez Kościół.
c) potępiane przez Kościół jako niemoralne.
d) powszechnym obyczajem.


7. Firma L’Oréal jako pierwsza wypuściła na rynek

a) lakier do włosów.
b) szampon.
c) wosk do włosów.
d) farbę w kremie.


8. Golenie brwi i włosów było modne w epoce

a) Odrodzenia.
b) Średniowiecza.
c) Dyrektoriatu.
d) Romanizmu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

9. Pseudonim Antoniego Cierplikowskiego to

a) Laurent.
b) Gabriel.
c) Tytus.
d) Antoine.


10. Wzorem sylwetki kobiecej w okresie baroku jest

a) mocno zbudowana, wysoka, pulchna.
b) szczupła, bez wydatnych bioder, o małym biuście.
c) wysportowana, chłopięca.
d) barczysta, o dużych piersiach i wyraźnym dekoldzie z szerokim czołem.


11. Pierwszej udanej próby użycia farby do włosów w płynie dokonał

a) Vidal Sassoon.
b) August Hoffmann.
c) Josef Mayer.
d) Leonard.


12. Strzyżenie włosów wewnątrz dłoni zapoczątkował

a) Georg Hardy.
b) Laurent.
c) Leonard.
d) Vidal Sassoon.


13. Vidal Sassoon zastosował jako pierwszy

a) strzyżenie asymetryczne,
b) strzyżenie brzytwą,
c) trwałą ondulację elektryczną,
d) trwała ondulację parową.


14. Moda na fryzurę „rozwianą wiatrem” nastąpiła w okresie

a) baroku.
b) empire.
c) latach dwudziestych XX w.
d) dyrektoriacie.


15. Krajowe organizacje fryzjerskie to

a) Coiffure EUROPE.
b) Hair and Beauty.
c) Organisation Mondial Coiffure.
d) POLFRYZ.


16. Fryzura wprowadzona do mody przez hrabinę Fontangens to

a) luźno zaczesane do góry i ujęte w kok na czubku głowy włosy.
b) włosy oplatające twarz w kształcie serca.
c) włosy spiętrzone nad czołem z długimi anglezami.
d) fryzury z dwoma przedziałkami i lokami nad uszami.


17. Strzyżenie włosów na mokro rozpowszechniło się w roku

a) w 1900.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

b) w 1950.
c) w 1946.
d) w 1926.


18. Ludwik XVI wprowadził zakaz na noszenie fryzur

a) „Mody faktów” Leonarda.
b) krótko obciętych włosów.
c) z pudrowanych peruk.
d) z naturalnych włosów.

19. Czepce siodłowe zbudowane były z

a) bocznych poduszek na metalowych stelażach podtrzymujących konstrukcję.
b) stożka z welonem.
c) poduszek wypychających obszerny czepiec z brokatu.
d) kaptura obszytego drogocenną pasmanterią.


20. Jednym z pierwszych lakierów w aerozolu wprowadziła na rynek firma

a) Procter & Gamble.
b) L’Oréal.
c) Pollena.
d) AVON.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko…………………………………………………………………….

Charakteryzowanie rozwoju rzemiosła i sztuki fryzjerskiej


Zakreśl prawidłową odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:









background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

7. LITERATURA

1. Król D., Stańczyk I., Historia fryzur z zarysem historii ubioru europejskiego,

wyd. TELBIT, Warszawa 2005

2. Pr. zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej,

Nowoczesne

fryzjerstwo,

wyd. P.P.H.U.” SUZI”, Warszawa 2005

3. Pr. zbiorowa pod kierunkiem Z. Sumirskiej, Stylizacja, wyd. PPHU „SUZI”,

Warszawa 2004

4. Pr. zbiorowa, Stylizacja, wyd. REA, Warszawa 2006
5. Pr. zbiorowa pod red. Z. Sumirskiej, Koki Upięcia Warkocze, wyd. PPHU „SUZI”,

Warszawa 2005

6. Sumirska Z, Wach–Mińkowska B., Męskie fryzjerstwo, Warszawa 2006

