MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Robert Nowakowski

Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej

313[07].Z1.02

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

Recenzenci:

dr inŜ. Marcin Chrzan

mgr inŜ. Jacek Szydłowski

Opracowanie redakcyjne:

mgr inŜ. Robert Nowakowski

Konsultacja:

mgr inŜ. Jacek Szydłowski

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej ,,Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej”, zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Kamery wideo

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Magnetowidy

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Studio telewizyjne

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

18

7. Literatura

29

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Stosowanie sprzętu i urządzeń do produkcji telewizyjnej”, który będzie pomocą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik organizacji produkcji telewizyjnej i filmowej.

W poradniku zamieszczono:

− wymagania wstępne tj. zakres wiedzy, którą uczeń powinien juŜ posiadać, aby mógł

swobodnie korzystać z poradnika,

− cele kształcenia – wykaz umiejętności, które uczeń będzie nabywał podczas pracy z poradnikiem,

− przykładowe scenariusze zajęć,

− ćwiczenia – przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania oraz środkami dydaktycznymi,

− ewaluację osiągnięć ucznia – przykładowe narzędzie pomiaru dydaktycznego,

− literatura.

W materiale nauczania w Poradniku dla ucznia treści omówiono w sposób ogólny, ale wystarczający do osiągnięcia celów kształcenia tej jednostki modułowej.

Wskazane jest zachęcenie uczniów do skorzystania z literatury zamieszczonej na końcu poradnika.

Program zakłada opanowanie przez uczniów pojęć i terminów z dziedziny elektroniki oraz nabycie umiejętności posługiwania się przyrządami.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróŜnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

Nauczyciel moŜe zlecić wykonanie wszystkich ćwiczeń lub tylko wybranych. MoŜe skorzystać z podanych wskazówek lub realizować własne pomysły. W poradniku zamieszczono dwa przykładowe scenariusze lekcji, ale nauczyciel moŜe przedstawić swoje propozycje.

Uczniowie powinni wykonywać ćwiczenia z poradnika samodzielnie, po czym mają moŜliwość weryfikacji swoich wiadomości poprzez sprawdzian postępów zamieszczony na końcu kaŜdego podrozdziału. Zestaw pytań zawarty w sprawdzianie postępów jest podstawą oceny przez nauczyciela wiedzy i umiejętności ucznia.

Obserwacja pracy uczniów podczas wykonywania ćwiczeń i ocena ich pracy zarówno w grupie, jak i indywidualnie powinny dostarczyć dość informacji o zakresie i poziomie realizacji celów kształcenia danej jednostki.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

313[07].Z1

Technologia produkcji

filmowej i telewizyjnej

313[07].Z1.01

313[07].Z1.02

Stosowanie sprzętu i urządzeń

Stosowanie sprzętu i urządzeń

w produkcji filmowej

w produkcji telewizyjnej

313[07].Z1.03

Wykorzystanie technik

informatycznych w produkcji

filmowej i telewizyjnej

Schemat układu jednostek modułowych

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej „Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej” uczeń powinien umieć:

− rozróŜniać źródła sygnału wizyjnego,

− rozróŜniać kable wizyjne i foniczne,

− rozróŜniać rodzaje wejść i wyjść wizyjnych i fonicznych,

− rozróŜniać urządzenia zapisujące i odtwarzające,

− porozumiewać się ze współpracownikami,

− rozwiązywać problemy w sposób twórczy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

− scharakteryzować sprzęt telewizyjny w kategoriach: sprzęt kamerowy w studio i poza studiem; sprzęt oświetleniowy; sprzęt dźwiękowy; sprzęt zdjęciowy towarzyszący; sprzęt do montaŜu liniowego i nieliniowego; sprzęt do wykonania efektów elektronicznych; transport; wóz transmisyjny; wóz łączowy,

− wyjaśnić zasady działania kamer elektronicznych,

− wyjaśnić zasady działania magnetowidów róŜnych systemów i formatów,

− scharakteryzować studia telewizyjne pod względem wykorzystania w produkcji audycji telewizyjnych oraz ich wyposaŜenia,

− wyjaśnić zasady działania komórek technologicznych w stacji telewizyjnych do obsługi i funkcjonowania studia telewizyjnego,

− wyjaśnić proces emisji programu telewizyjnego systemie telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca …………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji telewizyjnej i filmowej 313[07]

Moduł:

Technologia produkcji filmowej i telewizyjnej 313[07] Z1

Jednostka modułowa:

Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej

313[07].Z1.02

Temat: Uruchomienie kamery telewizyjnej.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności instalacji urządzeń wideo.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

− zorganizować stanowisko pracy

− zainstalować kamerę na statywie,

− podłączyć kable zasilające

− podłączyć mikrofon zewnętrzny,

− podłączyć monitory do wyjścia kontrolnego

− przeprowadzić nagranie sprawdzające wizję i fonię.

Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− zespołowa, grupy kilkuosobowe.

Czas: 180 min.

Środki dydaktyczne:

− instrukcje obsługi do wszystkich urządzeń będących na wyposaŜeniu stanowiska

− kamera wideo

− mikrofon dynamiczny wyposaŜony w odpowiednią wtyczkę

− kaseta wideo w odpowiednim formacie zapisu

− Monitor kontroly z moŜliwością sprawdzenia wizji i fonii.

Przebieg zajęć:

− Sprawy organizacyjne.

− Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

− Uczeń zapoznaje się z podstawowymi zagadnieniami dotyczącymi obsługi i instalacji kamery wideo,

− Organizuje stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

− Dokładnie analizuje instrukcję obsługi wszystkich urządzeń wykorzystywanych na stanowisku pracy,

− Podłącza według instrukcji obsługi kamerę do zasilacza.

− Podłącza mikrofon dynamiczny do odpowiedniego wejścia w kamerze.

− Podłącza monitor kontrolny do odpowiedniego gniazda wyjściowego w kamerze.

− Przeprowadza nagranie treści audio wizualnej.

− Prezentuje wykonane ćwiczenie,

− Dokonuje oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w bibliotece lub Internecie informacje dotyczące kamer telewizyjnych, zapoznaj się z ich parametrami, poznaj podstawowe elementy sterujące tych urządzeń. Zapoznaj się z testami i opiniami uŜytkowników.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca …………………………………….………….

Modułowy program nauczania:

Technik organizacji produkcji telewizyjnej i filmowej 313[07]

Moduł:

Technologia produkcji filmowej i telewizyjnej 313[07] Z1

Jednostka modułowa:

Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej

313[07].Z1.02

Temat: Ustawianie balansu bieli.

Cel ogólny: Zapoznanie się z podstawowymi parametrami kamer.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

− zorganizować stanowisko pracy do wykonywania zadania, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy,

− dokonać analizy potrzebnych urządzeń oraz oświetlenia,

− zainstalować oświetlenie oraz kamerę na statywie,

− podłączyć zasilanie do kamery,

− podłączyć kamerę do monitora kontrolnego

− uruchomić kamerę oraz oświetlenie sztuczne,

− ustawić balans bieli na funkcję automatyczną,

− ustawić kamerę na ręczny balans bieli,

− obserwować zmianę parametrów obrazu na monitorze kontrolnym w zaleŜności od rodzaju oświetlenia.

Metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia praktyczne.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

− praca grupowa, grupy kilkuosobowe.

Czas pracy: 240 min.

Środki dydaktyczne:

− kamera na statywie,

− zasilanie kamery,

− monitor kontrolny,

− okablowanie,

− oświetlenie halogenowe (temp < 3000 K),

− oświetlenie wyładowcze (temp > 4500 K),

− przedmioty róŜnokolorowe,

− biały matowy karton,

− przybory do pisania.

Przebieg zajęć:

1. Sprawy organizacyjne.

2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4. Realizacja tematu:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

− Uczniowie zapoznają się z instrukcją dotyczącą przebiegu ćwiczenia.

− Uczniowie zapoznają się ze scenariuszem.

− Uczniowie zapoznają się z instrukcją obsługi urządzeń niezbędnych do realizacji ćwiczenia.

− Uczniowie dobierają i instalują urządzenia wchodzące w skład ćwiczenia.

− Uczniowie pod nadzorem nauczyciela uruchamiają urządzenia oraz sprawdzają poprawność działania kaŜdego z nich.

− Nauczyciel kontroluje czynności uczniów i pomaga w sytuacjach problemowych.

5. Po wykonaniu zadania uczniowie dokonują analizy i interpretacji poprawności działania urządzeń. W sprawozdaniu umieszczają swoje spostrzeŜenia i wnioski.

6. Uczniowie wskazują swoje mocne i słabe strony.

7. Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza, czy zadanie zostało wykonane poprawnie.

8. Nauczyciel ocenia prawidłowość i estetykę wykonania ćwiczeń.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności podczas realizowania zadania i ukształtowanych umiejętności.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

5. ĆWICZENIA

5.1. Kamery telewizyjne

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zmianę oświetlenia obiektów przy automatycznym balansie bieli.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) połączyć kamerę wideo z monitorem zapoznać się z instrukcją kamery,

2) postawić przed kamerą na stole róŜnokolorowe przedmioty,

3) postawić po bokach dwie lampy: jedną halogenową drugą Ŝarową,

4) zastosować odpowiednie okablowanie,

5) wykonać połączenie urządzeń,

6) sprawdzić efekty na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− róŜnokolorowe przedmioty,

− biały matowy karton,

− kamera wideo,

− lampa Ŝarowa o temperaturze barwowej poniŜej 3200 K,

− lampa wyładowcza lub jarzeniowa o temperaturze barwowej wyŜszej niŜ 4500 K,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z monitorem i zasilaczem.

Ćwiczenie 2

Wykonaj ręczne ustawienie balansu bieli kamery w zaleŜności od rodzaju oświetlenia.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć kamerę do zasilacza i połączyć ją z monitorem,

2) postawić przed kamerą na stole róŜnokolorowe przedmioty,

3) postawić po bokach dwie lampy. Jedną halogenową drugą Ŝarową,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

4) zapoznać się z instrukcją kamery,

5) zastosować odpowiednie okablowanie,

6) wykonać połączenie urządzeń,

7) sprawdzić efekty na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− kamera wideo,

− lampa Ŝarowa o temperaturze barwowej poniŜej 3200 K,

− lampa wyładowcza lub jarzeniowa o temperaturze barwowej wyŜszej niŜ 4500 K,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z monitorem i zasilaczem.

Ćwiczenie 3

Wykonaj zmiany kadru przy uŜyciu transfokatora.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć kamerę do zasilacza i połączyć z monitorem,

2) postawić przed kamerą na stole róŜnokolorowe przedmioty,

3) zapoznać się z instrukcją kamery,

4) zastosować odpowiednie okablowanie,

5) wykonać połączenie urządzeń,

6) sprawdzić efekty na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− kamera wideo ze zmienną ogniskową,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z monitorem i zasilaczem.

Ćwiczenie 4

Wykonaj zmiany głębi ostrości w zaleŜności od ustawionej przesłony.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć kamerę do zasilacza i połączyć z monitorem,

2) postawić przed kamerą na stole przedmioty, które ustawione są w róŜnych odległościach od siebie,

3) zapoznać się z instrukcją kamery,

4) zastosować odpowiednie okablowanie,

5) wykonać połączenie urządzeń,

6) sprawdzić efekty na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− kamera wideo z ręczną regulacją przysłony,

− lampa wyładowcza lub jarzeniowa o temperaturze barwowej wyŜszej niŜ 4500 K,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z monitorem i zasilaczem.

Ćwiczenie 5

Wykonaj ręczne i automatyczne ustawienie ostrości.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć kamerę do zasilacza i połączyć z monitorem,

2) filmować przy dobrym oświetleniu róŜne przedmioty w róŜnych odległościach od kamery w trybie ręcznej ostrości i automatycznej,

3) zapoznać się z instrukcją kamery,

4) zastosować odpowiednie okablowanie,

5) wykonać połączenie urządzeń,

6) sprawdzić efekty na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− kamera wideo z moŜliwością ręcznego i automatycznego ustawiania ostrości,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z monitorem i zasilaczem.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Magnetowidy

5.2.1 Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj nagranie magnetowidem sygnału z kamery.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć kamerę wideo do zasilacza i połączyć z magnetowidem,

2) połączyć magnetowid z monitorem,

3) dokonać połączenie kablem wizyjnym całkowitym,

4) zapoznać się z instrukcją kamery,

5) zapoznać się z instrukcją magnetowidu,

6) zapoznać się z typami wejść i wyjść,

7) zastosować odpowiednie okablowanie,

8) wykonać połączenie urządzeń,

9) sprawdzić dokonane zapisy na monitorze.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− kamera wideo,

− magnetowid w formacie VHS,

− monitor kontrolny,

− okablowanie do połączenia kamery z magnetowidem i zasilaczem,

− okablowanie do połączenia magnetowidu z monitorem.

Ćwiczenie 2

Wykonaj porównanie róŜnych formatów zapisu.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) podłączyć generator pasów kontrolnych z magnetowidem VHS oraz z magnetowidem DVCam,

2) dokonać nagrania na magnetowidach, porównać zapis na monitorze kontrolnym, 3) zapoznać się z instrukcją generatora pasów kontrolnych,

4) zapoznać się z instrukcją obsługi magnetowidów,

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

5) zapoznać się z typami wejść i wyjść,

6) wykonać połączenie urządzeń,

7) sprawdzić dokonane zapisy na monitorze i przy pomocy oscyloskopu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− instrukcja do wykonania ćwiczenia,

− generator pasów kolorowych,

− magnetowid VHS,

− magnetowid DVC,

− monitor kontrolny,

− oscyloskop,

− okablowanie do połączenia magnetowidów z monitorem i generatorem.

Ćwiczenie 3

Wykonaj kilkakrotne kopiowanie materiałów róŜnymi systemami.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczeń

Uczeń powinien:

1) dokonać z generatora pasów kolorowych zapisu w formacie VHS oraz DVC,

2) wykonać kolejne kopie z VHS na VHS oraz z DVC na DVC,

3) porównać po wykonaniu 5 kopii jakość kopii na monitorze kontrolnym lub oscyloskopie, 4) zapoznać się z instrukcją generatora pasów kontrolnych,

5) zapoznać się z instrukcją obsługi magnetowidów,

6) zapoznać się z typami wejść i wyjść,

7) wykonać połączenie urządzeń,

8) sprawdzić dokonane zapisy na monitorze i przy pomocy oscyloskopu.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− generator pasów kontrolnych,

− dwa magnetowidy VHS,

− dwa magnetowidy DVC,

− monitor kontrolny,

− oscyloskop,

− okablowanie do połączenia magnetowidów z monitorem i generatorem,

− okablowanie do połączenia magnetowidów ze sobą.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3. Studio telewizyjne

5.3.1.Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj zestawienie toru wizyjnego.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcjami wszystkich urządzeń zestawianego toru,

2) zapoznać się z typami wejść i wyjść,

3) wykonać połączenie urządzeń,

4) sprawdzić dokonane połączenia na monitorze podglądowym.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− wszystkie urządzenia niezbędne do zestawienia toru,

− monitor kontrolny,

− oscyloskop,

− okablowanie studyjne.

Ćwiczenie 2

Sprawdź prace kamery w studio.

Wskazówki do realizacji

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres wykonywania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z przepisami BHP obowiązującymi w studio,

2) zapoznać się z instrukcją obsługi kamery,

3) zapoznać się z instrukcją obsługi CCU,

4) zapoznać się z instrukcją obsługi urządzeń pomocnych,

5) zapoznać się z typami wejść i wyjść,

6) zapoznać się z rodzajami okablowania,

7) wykonać połączenie urządzeń,

8) sprawdzić ustawienia na monitorze kontrolnym i przy pomocy oscyloskopu.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

− ćwiczenia.

Środki dydaktyczne:

− kamera studyjna wraz z monitorem kontrolnym,

− kontroler CCU,

− słuchawki ,

− monitor kontrolny,

− oscyloskop,

− okablowanie do połączenia kamery z CCU,

− okablowanie do połączenia CCU z monitorem i generatorem.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie sprzętu

i urządzeń w produkcji telewizyjnej”

Test składa się z 22 zadań, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 20, 21, 22 są z poziomu podstawowego,

− zadania 11, 13, 18, 19 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 22 zadań w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz do testu: 1 b, 2 a, 3 d, 4 d, 5 d, 6 d, 7 b, 8 c, 9 a, 10 d, 11 a, 12 a, 13 c,

14 c, 15 b, 16 a, 17 a, 18 a, 19 c, 20 b, 21 d, 22 b.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad.

(mierzone osiągnięcia ucznia)

celu

wymagań

Odpowiedź

1

Zdefiniować zastosowanie kamery

A

P

b

2

Zdefiniować pojęcie kamery reporterskiej

A

P

a

3

Wyjaśnić skrót AWB

C

P

d

4

Określić zastosowanie transfokatora

C

P

d

5

Zdefiniować pojęcie przetwornika obrazu

A

P

d

6

Zdwefiniować technologię wielokamerowa

C

P

d

7

Określić zastosowanie magnetowidu

C

P

b

8

Wyjaśnić skrót VHS

C

P

c

9

RozróŜniać rodzaj zapisu sygnału

B

P

a

10 Określić wielkość nośnika

C

P

d

11 Określić komponent

C

PP

a

12 RozróŜniać rodzaje kabli sygnałowych

B

P

a

13 Porównać rodzaj zapisu sygnału

C

PP

c

14 Zdefiniować studio produkcyjne

A

P

c

15 Zdefiniować reŜyserkę

A

P

b

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

16 Zdefiniować tor wizyjny

A

P

a

17 Określić zastosowanie urządzenia

C

P

a

18 Oszacować wartość temperatury barwowej

C

PP

a

19 RozróŜnić rodzaj oświetlenia

C

PP

c

20 Zdefiniować stół wizyjny

C

P

b

21 Wyjaśnić skrót TBC

C

P

d

22 RozróŜnić systemy telewizji analogowej

A

P

b

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Proszę ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej jednotygodniowym.

2. NaleŜy przygotować odpowiednią liczbę testów.

3. Proszę zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania testu.

4. Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu proszę przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.

5. Proszę zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

6. Nie naleŜy przekraczać przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test pisemny zawiera 22 zadania czterokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę i umiejętności z zakresu łączenia urządzeń toru fonicznego i wizyjnego.

5. Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI.

6. Dla kaŜdego zadania podane są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d.

7. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

8. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie wpisać odpowiedź poprawną.

9. Pracuj samodzielnie.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1. Kamera telewizyjna słuŜy do

a. odtwarzania kaset.

b. nagrywania obrazów.

c. miksowania.

d. odtwarzania płyt CD.

2. Kamera reporterska to

a. kamera pracująca w terenie wyposaŜona w rejestrator.

b. kamera pracująca w studiu podłączona do CCU.

c. kamera pracująca w terenie podłączona do CCU.

d. mała amatorska kamera dla reportera.

3. Skrót AWB oznacza

a. automatyczne ustawienie ostrości.

b. ręczne ustawienie przesłony.

c. sterowanie transfokatorem.

d. automatyczny balans bieli.

4. Transfokator słuŜy do

a. do balansowania kamery.

b. do pomiaru przesłony.

c. do przesuwania kasety.

d. do zmiany ogniskowej optyki.

5. CCD jest to

a. super szybki dysk CD.

b. urządzenie do ustawienia parametrów kamery.

c. korektor bieli.

d. rodzaj przetwornika stosowany w kamerze.

6. Technologia wielokamerowa to

a. technologia budowy kamer.

b. pomieszczenie w którym przechowuje się duŜą ilość kamer.

c. ekipa realizacyjna.

d. praca wielokamerowa podłączonych do jednego stołu wizyjnego.

7. Magnetowid jest urządzeniem słuŜącym do

a. przetwarzania sygnałów optycznych na impulsy elektroniczne.

b. zapisu i odtwarzania sygnałów wizji i fonii.

c. tylko odtwarzania bez moŜliwości zapisu sygnałów wizji i fonii.

d. wytwarzania efektów wizyjnych.

8. VHS stosowany jest

a. w profesjonalnych studiach telewizyjnych.

b. w sprzęcie muzycznym.

c. w magnetowidach domowego uŜytku.

d. w oświetleniu.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

9. DVC-PRO oznacza

a. cyfrowy profesjonalny system zapisu.

b. cyfrowy system zapisu wykorzystywany w sprzęcie domowym.

c. profesjonalny magnetowid analogowy.

d. analogowy amatorski system zapisu.

10. Najmniejszym nośnikiem z przedstawionych poniŜej jest

a. VHS.

b. VHS-C.

c. DV.

d. Mini DV.

11. Component jest to

a. rodzaj sygnału wizyjnego YUV.

b. element kamery.

c. element magnetowidu.

d. przystawka stołu wizyjnego.

12. Rodzaj kabla z rozdzieloną luminancją i chrominancją nosi nazwę

a. S-Video.

b. Scart.

c. Chinch.

d. BNC.

13. Betacam jest to oznaczenie

a. prototypu VHS.

b. cyfrowego systemu zapisu na dyskach.

c. profesjonalnego systemu zapisu analogowego.

d. rodzaju sygnału wyjściowego z magnetowidu.

14. Studio produkcyjne jest to

a. pomieszczenia w których produkuje się sprzęt telewizyjny.

b. pomieszczenia w których wykonuje się scenografię.

c. kompleks pomieszczeń słuŜących do realizacji programów.

d. kompleks pomieszczeń słuŜących do emisji programów.

15. ReŜyserka to

a. pomieszczenie gdzie pisane są scenariusze.

b. pomieszczenie w którym przebywa realizator i producent programu w trakcie realizacji.

c. pomieszczenie w studiu emisyjnym w którym znajduje się aparatura pomiarowa.

d. pomieszczenie w którym znajdują się magnetowidy.

16. Elementy toru wizyjnego to

a. urządzenia elektroniczne słuŜące do nagrania i realizacji audycji.

b. urządzenia słuŜące do transportu kamer.

c. urządzenia słuŜące do ustawienia parametrów kamer.

d. urządzenia słuŜące do synchronizacji.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

17. CCU jest to

a. urządzenie sterujące parametrami kamery.

b. urządzenie korygujące impulsy synchronizacji.

c. urządzenie słuŜące do poprawy jakości zapisu w magnetowidach.

d. nazwa przetwornika w kamerze.

18. Oświetlenie halogenowe ma temperaturę barwową zbliŜoną do

a. 3200 K.

b. 4500 K.

c. 6300 K.

d. 15000 K.

19. Światło miękkie to

a. oświetlenie reporterskie skupione.

b. lampa generująca światło punktowe.

c. oświetlenie rozproszone.

d. ściemnione światło studyjne.

20. Stół wizyjny jest to

a. mebel w którym montuje się urządzenia elektroniczne.

b. urządzenie słuŜące do mieszania i obróbki wideo.

c. urządzenie słuŜące do sterowania oświetleniem.

d. stojak w którym zainstalowane są magnetowidy.

21. TBC oznacza

a. rodzaj przetwornika kamery.

b. rodzaj wejścia w mikserze.

c. nazwa tytularni.

d. korektor podstawy czasu.

22. Systemem telewizji analogowej w Polsce jest

a. SECAM.

b. PAL.

c. NTSC.

d. HDTV.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Test 2

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Stosowanie sprzętu

i urządzeń w produkcji telewizyjnej”

Test składa się z 22 zadań, z których:

− zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 12, 14, 15, 16, 17, 20, są z poziomu podstawowego,

− zadania 11, 13, 18, 19, 21, 22, są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt

Za kaŜdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

− dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,

− dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,

− dobry – za rozwiązanie co najmniej 16 zadań w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,

− bardzo dobry – za rozwiązanie co najmniej 22 zadań w tym co najmniej 3 z poziomu ponadpodstawowego.

Klucz do testu: 1 b, 2 a, 3 b, 4 d, 5 d, 6 c, 7 b, 8 c, 9 a, 10 a, 11 b, 12 d, 13 a,

14 a, 15 d, 16 b, 17 b, 18 d, 19 a, 20 a, 21 a, 22 a.

Plan testu

Nr

Cel operacyjny

Kategoria

Poziom

Poprawna

zad.

(mierzone osiągnięcia ucznia)

celu

wymagań

odpowiedź

1

Określić zastosowanie kamery

C

P

b

2

Wyjaśnić skrót AF

A

P

a

3

Określić zastosowanie przesłony

C

P

b

4

Wyjaśnić skrót VITC

A

P

d

5

Zdefiniować technologię jednokamerową

A

P

d

6

Wyjaśnić skrót U-Matic

A

P

c

7

RozróŜnić rodzaj zapisu sygnału

B

P

b

8

RozróŜnić rodzaje nośników sygnału

B

P

c

9

RozróŜnić rodzaj sygnału

B

P

a

10 Rozpoznić rodzaj kabli sygnałowych

B

P

a

11 RozróŜnić rodzaj zapisu sygnału

B

P

b

12 Określić studio emisyjne

C

P

d

13 Wyjaśnić zastosowanie Intercomu

B

P

a

14 Wyjaśnić zastosowanie „Tytularki”

B

P

a

Wyjaśnić zastosowanie urządzenia Chroma

15

B

P

d

key

16 Oszacować temperaturę barwową

B

PP

b

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

17 RozróŜnić rodzaj światła

B

PP

b

Określić urządzenie do wykonywania efektów

18

C

P

d

telewizyjnych

19 Zdefiniować krosownicę wizji

A

P

a

20 Oszacować pasmo wizji

B

PP

a

21 RozróŜnić parametry obrazu telewizyjnego

B

PP

a

22 RozróŜnić parametry obrazu telewizyjnego

B

PP

a

Przebieg testowania

INSTRUKCJA DLA NAUCZYCIELA

1. Proszę ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem, co najmniej jednotygodniowym.

2. NaleŜy przygotować odpowiednią liczbę testów.

3. Proszę zapewnić samodzielność podczas rozwiązywania testu.

4. Przed rozpoczęciem rozwiązywania testu proszę przeczytać uczniom instrukcję dla ucznia.

5. Proszę zapytać, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnić ewentualne wątpliwości.

6. Nie naleŜy przekraczać przeznaczonego czasu na rozwiązanie zadań.

INSTRUKCJA DLA UCZNIA

1. Przeczytaj uwaŜnie instrukcję.

2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4. Test pisemny zawiera 22 zadania czterokrotnego wyboru i sprawdza Twoją wiedzę i umiejętności z zakresu łączenia urządzeń toru fonicznego i wizyjnego.

5. Odpowiedzi udzielaj na KARCIE ODPOWIEDZI.

6. Dla kaŜdego zadania podane są cztery moŜliwe odpowiedzi: a, b, c, d.

7. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

8. W przypadku pomyłki naleŜy błędną odpowiedź skreślić i zaznaczyć kółkiem, następnie wpisać odpowiedź poprawną.

9. Pracuj samodzielnie.

10. Na rozwiązanie testu masz 45 minut, od momentu przekazania instrukcji i zadań.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

− instrukcja,

− zestaw zadań testowych,

− karta odpowiedzi.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH II

1. Kamera studyjna to

a. kamera pracująca w terenie wyposaŜona w rejestrator.

b. kamera pracująca w studiu podłączona do CCU.

c. kamera pracująca w terenie podłączona do CCU.

d. mała amatorska kamera dla reportera.

2. Skrót AF oznacza

a. automatyczne ustawienie ostrości.

b. ręczne ustawienie przesłony.

c. sterowanie transfokatorem.

d. automatyczny balans bieli.

3. Przesłona słuŜy do

a. do balansowania kamery.

b. do ustawienia odpowiedniej ilości światła wpadającego do obiektywu.

c. do przesuwania kasety.

d. do zmiany ogniskowej optyki.

4. VITC jest to

a. automatyczne ustawienie przesłony.

b. urządzenie do ustawienia parametrów kamery.

c. korektor bieli.

d. kody czasowe rejestrowane podczas zapisu w kamerze.

5. Technologia jednokamerowa to

a. technologia budowy kamer.

b. pomieszczenie w którym przechowuje się duŜą ilość kamer.

c. ekipa realizacyjna.

d. praca kamery podłączonej do jednego rejestratora.

6. U-Matic oznacza

a. nazwę głowicy kamery.

b. nazwę statywu.

c. system zapisu wideo.

d. temperaturę barwową.

7. System DV stosowany jest w

a. odtwarzaczach DVD.

b. cyfrowych magnetowidach domowych.

c. profesjonalnych magnetowidach analogowych.

d. analogowym amatorskim sprzęcie.

8. Nośnikiem cyfrowym jest

a. VHS.

b. VHS-C.

c. DV.

d. BetaCam.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

9. S-Video jest to

a. rodzaj sygnału wizyjnego Y-C.

b. element kamery.

c. element magnetowidu.

d. przystawka stołu wizyjnego.

10. Rodzaj kabla z rozdzieloną luminancją i składowymi chrominancji to nazywamy a. Component.

b. Scart.

c. Chinch.

d. BNC.

11. DVC jest to oznaczenie

a. Prototypu VHS.

b. Cyfrowego systemu zapisu na kasetach.

c. Profesjonalnego systemu zapisu analogowego.

d. Rodzaju sygnału wyjściowego z magnetowidu.

12. Studio emisyjne jest to

a. Pomieszczenia w których produkuje się sprzęt telewizyjny.

b. Pomieszczenia w których wykonuje się scenografię.

c. Kompleks pomieszczeń słuŜących do realizacji programów.

d. Kompleks pomieszczeń słuŜących do emisji programów.

13. Interkom słuŜy do

a. Porozumiewania się ekipy realizacyjnej.

b. Przekazywania informacji do gości w studiu.

c. Komunikacji między ośrodkami telewizji.

d. Urządzenie pozwalające na wejście do studia.

14. Tytularka jest to

a. Urządzenie do generowania napisów wyświetlanych na ekranie.

b. Urządzenie do drukowania okładek na kasetach.

c. Funkcja osoby odpowiedzialnej za produkcję programu.

d. Urządzenie do składowania materiałów programowych.

15. Chroma key to

a. Urządzenie korygujące kolory.

b. Urządzenie korygujące impulsy synchronizacji.

c. Urządzenie słuŜące do poprawy jakości zapisu w magnetowidach.

d. Funkcja miksera słuŜąca do kluczowania kolorów.

16. Oświetlenie dzienne ma temperaturę barwową zbliŜoną do

a. 3200 K.

b. 5600 K.

c. 2100 K.

d. 15000 K.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

17. Światło twarde to

a. Oświetlenie reporterskie z filtrem zmiękczającym.

b. Lampa generująca światło punktowe.

c. Oświetlenie rozproszone.

d. Ściemnione światło studyjne.

18. Efekty wizyjne dokonywane są w

a. Krosownicy.

b. mikserze analogowym.

c. generatorze podstawy czasu.

d. cyfrowym mikserze wizyjnym.

19. Krosownica wizyjna słuŜy do

a. Dowolnej konfiguracji źródeł na wejściu stołu wizyjnego.

b. Do sterowania parametrami kamery.

c. Do sterowania i przełączania oświetlenia.

d. Do sterowania magnetowidami w procesie montaŜu.

20. Maksymalna szerokość pasma wizji to

a. < 6 MHz.

b. 8 MHz.

c. 1,25 MHz.

d. 36 MHz.

21. Liczba linii obrazu telewizyjnego wynosi

a. 625.

b. 555.

c. 411.

d. 1100.

22. Podnośna Nicam w Polsce to

a. 5,85 MHz.

b. 5,50 MHz.

c. 5,74 MHz.

d. 6,25 MHz.

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko:.........................................................................................................................

Stosowanie sprzętu i urządzeń w produkcji telewizyjnej

Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

Odpowiedzi

Punkty

zadania

1.

a

b

c

d

2.

a

b

c

d

3.

a

b

c

d

4.

a

b

c

d

5.

a

b

c

d

6.

a

b

c

d

7.

a

b

c

d

8.

a

b

c

d

9.

a

b

c

d

10.

a

b

c

d

11.

a

b

c

d

12.

a

b

c

d

13.

a

b

c

d

14.

a

b

c

d

15.

a

b

c

d

16.

a

b

c

d

17.

a

b

c

d

18.

a

b

c

d

19.

a

b

c

d

20.

a

b

c

d

21.

a

b

c

d

22.

a

b

c

d

Razem:

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7. LITERATURA

1. Adair K.J.: Fotografuj cyfrowo. Wydawnictwo RM 2005

2. Chabowski J., Skulimowski W.: Telewizja w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo NT

3. Fiok A.: Telewizja podstawy ogólne. WKiŁ. Warszawa 1991

4. Hudgecoe J.: Nowy podręcznik fotografii. Wydawnictwo Arkady 2005

5. Kamler J., Kania J., Janczewska E.: Telewizja kolorowa w pytaniach i odpowiedziach.

Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1984

6. Katalogi sprzętu broadcastowego firmy SONY

7. Kurek T.: Technologie elektroniczne telewizji, Warszawa 1992

8. Lezano D., Thomassen B., Fotografia portretowa. Wydawnictwo Zone Press 2007

9. Otto L., Horst P.: Telewizja: Poradnik. WKiŁ. Warszawa 1993

10. Potocki A.: Poradnik filmowca amatora. Wydawnictwo Carpathia. Rzeszów 2004

11. Salt B.: Warsztat realizatora filmowego i TV. Wydawnictwo PWSFTiT

12. Strony internetowe producentów sprzętu wideo

13. Urbański B.: Magnetowid w pytaniach i odpowiedziach. Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 1989

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29