„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Marek Kozieja
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
713[07].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr inż. Piotr Czerwiński
mgr inż. Marzena Więcek
Opracowanie redakcyjne:
inż. Zygfryd Gajewski
Konsultacja:
mgr inż. Jarosław Sitek
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 713[07].Z2.01.
„Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych” zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter instalacji gazowych 713[07].
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
12
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas instalowania kuchennych urządzeń gazowych
12
5.1.1. Ćwiczenia 12
5.2. Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
14
5.2.1. Ćwiczenia 14
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
31
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu „Poradnik” dla nauczyciela „Instalowanie kuchennych urządzeń
gazowych”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole zawodowej
kształcącej w zawodzie monter instalacji gazowych 713[07] oraz w przyswajaniu przez
uczniów wiedzy o zasadach instalowania i konserwacji kuchennych urządzeń gazowych.
Rodzajach i typach tych urządzeń, a także o zasadach bezpieczeństwa pracy i p.poż. przy
wykonywaniu prac na czynnych instalacjach gazowych.
W poradniku zamieszczono:
− wymagania wstępne określające umiejętności, jakie powinien posiadać uczeń, by mógł
bez problemów rozpocząć pracę ze swoim poradnikiem,
− cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy
z poradnikiem,
− wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
− przykładowe scenariusze zajęć,
− przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania-
uczenia oraz środkami dydaktycznymi,
− ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
− wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Wskazane jest, by zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami, ze
szczególnym uwzględnieniem:
− metody tekstu przewodniego,
− pokazu z objaśnieniami,
− metody projektów,
− ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierających
różnego rodzaju zadania.
W tym rozdziale podano również:
− plan testu w formie tabelarycznej,
− punktacje zadań,
− propozycje norm wymagań,
− instrukcje dla nauczyciela,
− instrukcje dla ucznia,
− kartę odpowiedzi,
− zestaw zadań testowych.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
713[07].Z2
Technologia instalacji urządzeń gazowych
713[07].Z2.01
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
713(07).Z2.02
Instalowanie urządzeń gazowych do przygotowania ciepłej wody użytkowej
713[07].Z2.03
Instalowanie kotłów gazowych i ogrzewaczy powietrza
713[07].Z2.04
Odprowadzanie spalin
713[07].Z2.05
Wykonywanie konserwacji i usuwanie usterek w urządzeniach gazowych
Schemat układu jednostek modułowych
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej „instalowanie kuchennych urządzeń
gazowych” uczeń powinien umieć:
− prowadzić pracę zgodnie z obowiązującymi przepisami bhp, ochrony p.poż. oraz
w oparciu o aktualne przepisy wykonawcze dotyczące instalowania kuchennych urządzeń
gazowych,
− organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
− dobierać i obsługiwać narzędzia monterskie,
− oceniać stan techniczny materiałów stosowanych do instalacji kuchennych urządzeń
gazowych,
− dobierać i mierzyć złączki do łączenia instalacji z urządzeniami gazowymi,
− wykonywać szczelne połączenia rozłączne i nierozłączne instalacji z rur stalowych,
− wykonywać szczelne połączenia gwintowane,
− wykonywać szczelne połączenia rozłączne i nierozłączne instalacji miedzianych,
− sprawdzać szczelność instalacji gazowej,
− przygotowywać instalację gazową do odbioru,
− przeprowadzać próbę szczelności instalacji gazowej,
− odpowietrzać instalację gazową zgodnie z zasadami bezpieczeństwa,
− uruchamiać instalację gazową,
− uczestniczyć w dyskusji i wymieniać doświadczenia,
− korzystać z różnych źródeł informacji.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej „Instalowanie urządzeń gazowych do
przygotowania ciepłej wody użytkowej” uczeń powinien umieć:
− zastosować przepisy bhp i ochrony ppoż. obowiązujące podczas montażu i uruchamiania
urządzeń gazowych,
− rozróżnić kuchenne urządzenia gazowe,
− zorganizować i zlikwidować stanowisko instalowania kuchennych urządzeń gazowych,
− posłużyć się dokumentacją techniczną instalacji gazowych,
− zaplanować kolejność prac,
− wyznaczyć miejsce lokalizacji kuchennych urządzeń gazowych,
− zastosować wymagania dotyczące instalowania i uruchamiania kuchennych urządzeń
gazowych,
− skorzystać z dokumentacji techniczno-ruchowej urządzeń i instrukcji producentów,
− dobrać narzędzia i sprzęt potrzebny do montażu kuchennych urządzeń gazowych,
− ocenić stan techniczny materiałów i urządzeń,
− dokonać instalacji kuchni gazowych,
− zainstalować urządzenia gazowe w kuchniach zbiorowego żywienia (kotły warzelne,
szybkowary, taborety, patelnie).
− dokonać montażu armatury regulacyjno-zabezpieczającej w kuchennych urządzeniach
gazowych,
− połączyć urządzenia z instalacją gazową,
− uruchomić kuchenne urządzenia gazowe,
− ocenić proces spalania gazu,
− dokonać regulacji kuchennych urządzeń gazowych,
− wykonać obmiar prac, rozliczyć robociznę, materiały oraz sprzęt,
− przygotować zainstalowane urządzenia gazowe do odbioru,
− wykonać prace zgodnie z warunkami technicznymi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł:
Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z2.
Jednostka modułowa: Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 713[07].Z2.01
Temat: Przyłączenie kuchni gazowej do instalacji gazowej
Cel ogólny:
k
ształtowanie umiejętności praktycznych przy wykonywaniu montażu
kuchennych urządzeń gazowych do instalacji zasilających.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować stanowisko pracy do wykonania montażu kuchennych urządzeń gazowych,
− dobrać sprzęt i odpowiednie narzędzia monterskie,
− dobrać technologię do robót podłączeniowych gazowych urządzeń kuchennych,
− dobrać narzędzia pomiarowe do pomiarów miejsc podłączeń urządzeń gazowych do
istniejącej instalacji gazowej,
− dobrać odpowiednie złączki, armaturę i materiały uszczelniające,
− wykonać połączenie gwintowe,
− sprawdzić szczelność wykonanych połączeń,
− wyregulować płomień na palniku.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne
− metoda tekstu przewodniego
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna pod nadzorem osoby uprawnionej do wykonywania czynności
montażowych
Czas: 4 godziny lekcyjne (180min).
Środki dydaktyczne:
− teksty przewodnie do ćwiczeń,
− dokumentacja techniczno – ruchowa kuchni gazowej,
− instrukcja producenta kuchni gazowej,
− plansze – kuchenne urządzenia gazowe,
− narzędzia monterskie, klucze nastawne, piłka do metalu,
− gwintownica,
− materiały podstawowe ( armatura odcinająca, rury stalowe, złączki),
− materiały pomocnicze (konopie czesane, pasta uszczelniająca, taśma teflonowa),
− wykrywacze gazów,
− kuchenka gazowa,
− środki ochrony osobistej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:
a) Uczeń przygotowuje plan działania wykonania podłączenia kuchni gazowej.
b) Zapoznaje się z dokumentacja zadania i dokumentacją techniczno-ruchową kuchenki,
c) Sprawdza dane na tabliczce znamionowej kuchenki.
d) Zabezpiecza się w środki ochrony osobistej.
e) Uczeń gromadzi rury, złączki, materiały pomocnicze i uszczelniające niezbędne do
wykonania połączenia.
f) Sprawdza sprawność narzędzi, urządzeń i sprzętu kontrolno – pomiarowego
i gazometrycznego.
g) Uczeń mierzy i przygotowuje elementy do łączenia.
h) Uczeń łączy instalację z kuchenka gazową.
i) Uczeń uruchamia instalację gazową poprzez odkręcenie kurka gazomierzowego
i kurka odcinającego przed kuchenką gazową.
j) Wykonuje próbę szczelności wykonanych połączeń gwintowanych.
k) Uczeń uruchamia kuchnię i reguluje płomień palnika.
l) Podpisuje kartę uruchomienia kuchenki.
m) Uczeń porządkuje miejsce pracy.
Przez cały czas trwania ćwiczenia nauczyciel nadzoruje pracę uczniów i pomaga im
w uzyskaniu jak najlepszych rezultatów. Podpowiada najlepsze rozwiązania.
5. Po wykonaniu zadania uczeń dokonuje analizy wykonanego zadania.
6. Uczeń przeprowadza samoocenę i wskazuje swoje mocne i słabe strony.
7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy praca wykonana jest starannie i na
temat.
8. Uczniowie prezentują swoje prace wśród uczniów.
9. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rodzaje palników stosowanych
w kuchniach gazowych. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz budowę i zasadę
działania tych palników i opracowanie to przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania: Monter instalacji gazowych 713[07]
Moduł:
Technologia instalacji urządzeń gazowych 713[07].Z2.
Jednostka modułowa: Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych 713[07].Z2.01
Temat: Przestawienie kuchni gazowej na inny gaz palny.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności dostosowywania kuchennych urządzeń gazowych do
różnych źródeł zasilania gazem.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
− zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
− dobrać narzędzia i sprzęt monterski,
− dobrać odpowiednie dysze do różnych gazów palnych,
− dobrać materiały uszczelniające,
− zdemontować palnik gazowy,
− wymienić odpowiednią dyszę,
− zamontować palnik i sprawdzić szczelność po zamontowaniu,
− uruchomić kuchnię i wyregulować płomień na palniku.
Metody nauczania–uczenia się:
− ćwiczenia praktyczne,
− metoda przewodniego tekstu.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
− indywidualna,
− grupowa.
Strategia: uczenie się przez doświadczenie pod nadzorem osoby uprawnionej do
wykonywania tego typu prac
Środki dydaktyczne:
− tekst przewodni do ćwiczeń,
− dokumentacja techniczno-ruchowa palnika gazowego,
− instrukcja obsługi kuchni gazowej,
− plansze – kuchenne urządzenia gazowe,
− narzędzia monterskie,
− materiały uszczelniające,
− dysze palnikowe,
− wykrywacze gazów,
− palniki inżektorowe o różnych mocach.
Czas: 2 godziny lekcyjne (90min).
Przebieg zajęć:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Zadanie dla ucznia
Przedmiotem zadania jest przestawienie palnika gazowego do pracy z gazu płynnego na
gaz ziemny GZ 50.
FAZA WSTĘPNA
Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów
z pracą metoda przewodniego tekstu.
FAZA WŁAŚCIWA
INFORMACJE
1. Budowa palnika gazowego inżektorowego.
2. Zasada działania pilnika gazowego inżektorowego.
3. Rodzaje dysz gazowych palnikowych.
4. Instrukcja demontażu i montażu dyszy w palniku.
5. Sprawdzenie szczelności kuchenki po wymianie dyszy.
6. Regulacja płomienia w palniku inżektorowym.
PLANOWANIE
1. Ustal plan działania.
2. Wybierz środki ochrony osobistej.
3. Wybierz odpowiednie narzędzia.
4. Wybierz odpowiednie materiały uszczelniające.
5. Dobierz dysze na gaz ziemny.
6. Sprawdź działanie aparatury kontrolnej.
UZGODNIENIE
1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.
2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.
WYKONANIE
1. Dokonaj pomiarów dysz do wymiany.
2. Zamknij kurek odcinający kuchnię gazową i kurek gazomierzowy.
3. Zdejmij nakrętki i kołpaki palników nawierzchniowych.
4. Wykręć wszystkie dysze i wymień na inne.
5. Po wymianie dysz sprawdź szczelność połączeń.
6. Uruchom instalację gazową poprzez otwarcie kurków: gazomierzowego i przed kuchenką
gazową.
7. Uruchom kuchnię i wyreguluj płomień na palniku.
8. Uporządkuj stanowisko pracy.
9. Wykonaj pracę zgodnie z obowiązującymi wymaganiami bhp.
10. Zwróć uwagę na dokładność wykonanej pracy.
11. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera
grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.
SPRAWDZANIE
1. Czy dobrano właściwe dysze palnikowe?
2. Czy odcięto gaz od kuchni gazowej?
3. Czy dokonano wymiany dysz zgodnie z instrukcją montażu?
4. Czy sprawdzono szczelność połączeń po wymianie dysz?
5. Czy prawidłowo wyregulowano płomień palnika?
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
ANALIZA
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej
trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne
umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.
FAZA KOŃCOWA
Zakończenie zajęć
Praca domowa
Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Regulacja palnika gazowego
inżektorowego. Na podstawie zgromadzonych informacji opisz sposób regulowania tych
palników i opracowanie to przynieś na zajęcia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
− anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć, trudności
podczas realizowania zadania i zdobytych umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
5.ĆWICZENIA
5.1. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony
przeciwpożarowej i ochrony środowiska podczas
instalowania kuchennych urządzeń gazowych
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wymienień i krótko opisz zagrożenia występujące na stanowisku montera podczas
wykonywania instalacji kuchennych urządzeń gazowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania
kuchennych urządzeń gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować sobie miejsce pracy,
2) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej – instalowania kuchennych
urządzeń gazowych,
3) wymienić zagrożenia występujące podczas wykonywania montażu kuchennych urządzeń
gazowych,
4) wymienione zagadnienia krótko opisać oraz wskazać jak można ich uniknąć,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Opisz podstawowe zasady bezpiecznej pracy podczas wykonywania montażu
kuchennych urządzeń gazowych oraz wymień środki ochrony osobistej przewidziane na
stanowisku pracy montera.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania
kuchennych urządzeń gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować sobie miejsce pracy,
2) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej – zasad bezpiecznej pracy
podczas instalowania kuchennych urządzeń gazowych,
3) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej, który dotyczy środków ochrony
indywidualnej pracownika,
4) wymienione zagadnienia krótko opisać,
5) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
6) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
− metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
5.2. Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ warunki techniczne dla montażu kuchennych urządzeń gazowych.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania
kuchennych urządzeń gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować miejsce pracy,
2) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalowania kuchennych
urządzeń gazowych,
3) określić warunki dla montażu kuchennych urządzeń gazowych zapisując je na arkuszu,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem.
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 2
Podłącz i dokonaj uruchomienia kuchni gazowej 4 palnikowej na gaz ziemny zgodnie
z instrukcją producenta. Ćwiczenie wykonaj pod kierunkiem osoby uprawnionej.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania
kuchennych urządzeń gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować miejsce pracy,
2) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalacji kuchennych
urządzeń gazowych oraz z dołączoną do urządzenia instrukcją,
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
3) zabezpieczyć się w wymagane środki ochronny osobistej,
4) zgromadzić niezbędny sprzęt, narzędzia, materiały,
5) wykonać montaż kuchenki gazowej wg wskazówek zawartych w opracowaniu oraz
instrukcji producenta urządzenia,
6) uruchomić zamontowane urządzenie,
7) sprawdzić szczelność wykonanych połączeń,
8) wystawić dokument potwierdzający montaż kuchni gazowej,
9) uporządkować stanowiska pracy,
10) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
11) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, zajęcia praktyczne
Środki dydaktyczne:
– wiertarka elektryczna z kompletem wierteł (od Ø 6 do Ø 12),
– stojak monterski (imadło przenośne),
– gwintownica z narzynką ½”,
– narzędzia i sprzęt do cięcia rur: obcinarki do rur; ręczne piły do metalu z brzeszczotem,
– sprzęt monterski: komplet kluczy płaskich do śrub (szczególnie 27 oraz 32),
klucze imbusowe, komplet narzędzi ślusarskich, komplet narzędzi monterskich robót
instalacyjnych, pilnik płaski o długości ok. 30 cm (zdzierak i gładzik),
– przyrządy pomiarowe: kątomierz monterski, suwmiarka, poziomnica, przymiar,
– detektor, tester,
– literatura rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj kolejne czynności dla montażu kotła warzelnego na gaz płynny w kuchni
zbiorowego żywienia.
Wskazówki do realizacji:
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy podczas instalowania
kuchennych urządzeń gazowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować miejsce pracy,
2) zapoznać się z materiałem jednostki modułowej dotyczącej instalacji kuchennych
urządzeń gazowych oraz z dołączoną instrukcją do urządzenia,
3) zaplanować montaż kotła warzelnego w punktach,
4) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
5) dokonać oceny ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
– metoda przewodniego tekstu, pokaz z objaśnieniem, zajęcia praktyczne
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Środki dydaktyczne:
– stolik,
– krzesło,
– zeszyt,
– ołówek,
– gumka,
– literatura z rozdziału 7.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie kuchennych
urządzeń gazowych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
− zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. b,
12. b, 13. a, 14. b, 15. b, 16. d, 17. b, 18. a, 19. d, 20. c
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
Wymaga
ń
Poprawna
Odpowiedź
1.
Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia
pożarów.
B P
a
2. Wskazać akty prawne dotyczące bhp.
A P
b
3.
Rozpoznać parametry stosowanych urządzeń
grzewczych.
A P
c
4.
Określić rodzaj powietrza niezbędnego do
spalania.
C P
c
5. Rozróżnić typy urządzeń gazowych.
B P
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
6.
Przewidzieć skutki wadliwej pracy palnika
inżektorowego.
D P
d
7.
Wymienić rodzaj stosowanych w kuchniach
palników gazowych.
A P
b
8.
Rozpoznać warunki montażowe armatury
zabezpieczającej.
B P
b
9.
Wymienić warunki eksploatacyjne urządzenia
gazowego.
A P
a
10.
Określić obowiązujące warunki montażowe
palników.
C P
b
11.
Określić obowiązujące warunki montażowe
kuchni gazowych.
C P
b
12.
Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego
inżektorowego.
B P
b
13.
Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego
inżektorowego.
B P
a
14.
Ustalić przyczynę wadliwej pracy palnika
gazowego.
D P
b
15. Określić sposób naprawy kurka gazowego.
C
P
b
16.
Zanalizować przyczynę zaburzeń w pracy
urządzenia gazowego.
D PP
d
17.
Przewidzieć skutek wadliwej pracy
urządzenia.
D PP
b
18. Wyjaśnić zasadę działania palnika gazowego.
B
PP
a
19. Ustalić skutki wadliwej pracy gazomierza.
D
PP
d
20.
Zastosować urządzenie gazowe do innego
rodzaju paliwa.
C PP
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte,
wielokrotnego wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy
II część – poziom ponadpodstawowy.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Na rozwiązanie testu masz 45min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw pytań i zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
I część
1. Do gaszenia pożarów grupy B służą gaśnice:
a) płynowe, śniegowe, proszkowe,
b) płynowe, pianowe, śniegowe, proszkowe,
c) tylko proszkowe,
d) tylko pianowe.
2. Jaki jest podstawowy akt prawny określający przepisy prawne ochronny pracy w tym
bezpieczeństwa i higieny pracy?
a) Instrukcja stanowiskowa,
b) Kodeks pracy uchwalony przez Sejm,
c) Umowa o pracę,
d) wszystkie wymienione akty.
3. Moc średniego palnika wynosi w kuchni domowej:
a) 0,9 kW,
b) 0,6 kW,
c) 1,5 kW,
d) 2,4 kW.
4. Podczas spalania z otoczenia do płomienia dopływa dodatkowa ilość powietrza, które
nazywamy:
a) pierwotnym,
b) zassanym,
c) wtórnym,
d) zassanym wtórnym.
5. Urządzenia pobierające powietrze z pomieszczenia i odprowadzające spaliny do
pomieszczenia, w którym są zamontowane to:
a) urządzenia typu C,
b) urządzenia typu A,
c) urządzenia typu B,
d) urządzenia typu B1.
6. Silnie kopcący płomień palnika spowodowany jest:
a) zanieczyszczeniem otworu dyszy,
b) zanieczyszczeniem przewodów,
c) nadmiernym nagrzaniem palnika,
d) niedostateczną ilością powietrza pierwotnego i wtórnego.
7. Palniki wykorzystywane w kuchniach przeznaczonych do zabudowy to palniki:
a) fajkowe,
b) kubełkowe,
c) pionowe,
d) fajkowe i kubełkowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
8. Odległość termopary od palnika ustalono na podstawie badań i wynosi ona:
a) 6 – 8 mm,
b) 3 – 8 mm,
c) 3 – 5 mm,
d) 6 – 10 mm.
9. Konstrukcja kuchni domowej powinna być odpowiednio sztywna i mieć nośność:
a) co najmniej 100 kg,
b) co najmniej 60 kg,
c) co najmniej 120 kg,
d) co najmniej 80 kg.
10. Odległość pomiędzy palnikami nawierzchniowymi a odciągiem kominowym powinna
wynosić :
a) 650 mm,
b) 750 mm,
c) 550 mm,
d) 850 mm.
11. Kuchnie gazowe mierząc od boku urządzenia do skraju wnęki należy instalować
w odległości od okien i drzwi:
a) 0,7 m,
b) 0,5 m,
c) 1,0 m,
d) 0,3 m.
12. Typowe paliki inżektorowe przy kuchniach domowych mają określony współczynnik
zassania powietrza pierwotnego w granicach:
a) 0,2 ÷ 0,8,
b) 0,4 ÷ 0,6,
c) 0,6 ÷ 0,8,
d) 0,6 ÷ 1,0.
13. Strumień gazu zasysa powietrze z otoczenia (tzw. powietrze pierwotne) w ilości około:
a) 40% do 50%,
b) 20% do 60%,
c) 50% do 70%,
d) 20% do 30%.
14. Przyczyną zbyt małego płomienia palnika w kuchni gazowej jest:
a) niedostateczna ilość powietrza pierwotnego,
b) obniżenie ciśnienia gazu w sieci,
c) nadmiar powietrza pierwotnego,
d) brak smaru w gnieździe czopu kurkowego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
15. Trudności w obracaniu kurków palnika możemy wyeliminować przez:
a) oczyszczenie palnika,
b) rozebranie i nasmarowanie kurków,
c) oczyszczenie przewodów,
d) przymknięcie przysłony powietrza wtórnego,
II część
16. Odrywanie płomienia ma miejsce w przypadku:
a) gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa powietrze lub gaz,
b) gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa gaz,
c) gdy w mieszaninie gazowo-powietrznej przeważa powietrze,
d) gdy szybkość wypływu mieszanki gazowo-powietrznej jest zbyt duża w porównaniu
z szybkością spalania gazu.
17. Podwyższenie temperatury spalania palnika prowadzi do:
a) odrywania płomienia,
b) wzrostu ilości azotu w spalinach,
c) całkowitego spalania gazu (metanu) w mieszaninie gazowo-powietrznej,
d) odrywania się płomienia oraz wzrostu ilości azotu w spalinach.
18. W palnikach inżektorowych zostało wykorzystane zjawisko:
a) obniżenia ciśnienia strumienia gazu wypływającego z dyszy z dużą prędkością, który
zasysa powietrze z otoczenia,
b) podwyższenie ciśnienia strumienia powietrza wypływającego z dyszy z dużą
prędkością, który tworzy mieszaninę gazu z powietrzem,
c) podwyższenia i obniżenia ciśnienia strumienia gazu w celu zassania powietrza
pierwotnego,
d) obniżenia ciśnienia strumienia zassanego powietrza wypływającego z dyszy.
19. Prawidłowość działania gazomierza należy sprawdzić, gdy:
a) następuje przeskakiwanie płomienia do palnika,
b) palnik pali się żółtoczerwonym silnie kopcącym płomieniem,
c) następuje odrywanie płomienia od palnika,
d) płomień palnika jest zbyt mały.
20. Aby przestawić kuchenne urządzenie gazowe na inny gaz należy:
a) wyregulować palnik główny,
b) wymienić palnik na inną wydajność cieplną,
c) wymienić dyszę palnika,
d) zwiększyć ilość powietrza pierwotnego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
Odpowiedź Punktacja
1.
a b c d
2.
a b c d
3.
a b c d
4.
a b c d
5.
a b c d
6.
a b c d
7.
a b c d
8.
a b c d
9.
a b c d
10.
a b c d
11.
a b c d
12.
a b c d
13.
a b c d
14.
a b c d
15.
a b c d
16.
a b c d
17.
a b c d
18.
a b c d
19.
a b c d
20.
a b c d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Instalowanie kuchennych
urządzeń gazowych”.
Test składa się z 20 zadań, z których:
− zadania 1-15 są z poziomu podstawowego,
− zadania 16-20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
-
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 9 zadań z poziomu podstawowego,
-
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
-
dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
-
bardzo dobry – za rozwiązanie 19 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. c, 3. a, 4. c, 5. b, 6. b, 7. a, 8. c, 9. a, 10. c, 11. b,
12. d, 13. c, 14. b, 15. d, 16. c, 17. a, 18. a, 19. d, 20. b
Plan testu
Nr zadania
Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)
Kateg
or
ia
celu
Poziom
Wymaga
ń
Poprawna
odpowiedź
1.
Rozróżnić elementy budowy palnika
gazowego.
B P
b
2.
Przewidzieć skutki w przypadku wadliwej
regulacji palnika.
D P
c
3.
Określić wpływ współczynnika nadmiaru
powietrza w palniku na prawidłowe spalanie.
C P
a
4. Określić lokalizację armatury w instalacji.
C P
c
5.
Rozpoznać właściwe parametry techniczne dla
danego palnika gazowego.
A P
b
6. Określić przebieg instalacji w budynku.
C P
b
7.
Określić wpływ zanieczyszczenia palnika na
jego pracę.
C P
a
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
8.
Rozróżnić rodzaje sprzętu do gaszenia
pożarów.
B P
c
9.
Wymienić wymagania kwalifikacyjne montera
instalacji gazowej.
A P
a
10.
Rozpoznać parametry pracy instalacji
gazowej.
A P
c
11. Wymienić parametry pracy kotła warzelnego.
A P
b
12. Zastosować właściwy rodzaj palników.
C P
d
13.
Podać właściwe gabaryty urządzenia
gazowego.
A P
c
14.
Scharakteryzować własności fizyczne
stosowanego gazu.
C P
b
15.
Określić właściwe warunki eksploatacji
urządzenia.
C P
d
16.
Określić właściwe wymagania kontrolne po
montażu.
C PP
c
17.
Wyjaśnić zasadę działania palnika
inżektorowego.
B PP
a
18.
Przewidzieć przyczynę odrywania się
płomienia w palniku.
D PP
a
19.
Przewidzieć przyczynę cofania się płomienia
w palniku.
D PP
d
20.
Dobrać właściwe zabezpieczenia w urządzeniu
gazowym.
C PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję zanim zaczniesz rozwiązywać zadania.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.
4. Przed wykonaniem każdego zadania lub udzieleniem odpowiedzi na pytania przeczytaj
bardzo uważnie polecenia.
5. Test zawiera 20 pytań o różnym stopniu trudności. Są to pytania: zamknięte,
wielokrotnego wyboru.
6. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, zakreślając kółeczkiem
prawidłową odpowiedź. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź przekreślić
znakiem X i otoczyć kółkiem prawidłową odpowiedź.
7. Za każde poprawne rozwiązanie zadania otrzymasz jeden punkt.
8. Test składa się z dwóch części o różnym stopniu trudności:
I część – poziom podstawowy
II część – poziom ponadpodstawowy.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania
10. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
11. Na rozwiązanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
– instrukcja,
– zestaw zadań testowych,
– karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH 2
Część I
1. Dysza Venturiego składa się z inżektora, mieszalnika i dyfuzora gdzie następuje
wyrównanie:
a) ciśnienia powietrza,
b) składu mieszaniny gazu z powietrzem,
c) składu gazu w stosunku do powietrza zassanego pierwotnego,
d) ciśnienia gazu.
2. Przeskakując płomień swoim powrotem do dyszy może spowodować :
a) zgaśnięcie płomienia ,
b) uszkodzenie dyszy Venturiego ,
c) uszkodzenie palnika inżektorowego,
d) uszkodzenie termopary.
3. Współczynnik nadmiaru powietrza określany jest na podstawie:
a) składu spalin,
b) zawartości trującego tlenku węgla,
c) ciśnienia powietrza,
d) ciśnienia gazu.
4. Reduktor w instalacji zasilanej gazem płynnym z butli powinien być zainstalowany:
a) pomiędzy kuchnią gazową a źródłem zasilania,
b) przed kurkiem odcinającym urządzenia gazowego,
c) bezpośrednio za zaworem butli gazowej,
d) wszystkie w/w rozwiązania są poprawne.
5. Jakie powinno być ciśnienie paliwa gazowego grupy II-GZ-50 przed odbiornikiem gazu?
a) 2 MPa,
b) 2 kPa,
c) 5 kPa,
d) do 2 MPa.
6. W jakich miejscach w budynku wielorodzinnym może być montowana instalacja gazowa
z rur miedzianych?
a) Po zewnętrznej ścianie budynku.
b) Na klatce schodowej i w mieszkaniach.
c) Tylko w mieszkaniach.
d) Po zewnętrznej ścianie budynku i w mieszkaniu.
7. Zanieczyszczenie palnika w kuchni gazowej może przejawiać się:
a) nierównym płomieniem palnika,
b) przeskakiwaniem płomienia do wnętrza palnika,
c) odrywaniem się płomienia od palnika,
d) trudnością w obracaniu kurka kuchenki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
8. Do gaszenia pożarów grupy C służą gaśnice:
a) halonowe,
b) tylko płynowe,
c) proszkowe i śniegowe,
d) tylko śniegowe.
9. Prace monterskie przy instalowaniu kuchennych urządzeń grzewczych może wykonywać
pracownik posiadający :
a) świadectwo kwalifikacji w zakresie eksploatacji przy urządzeniach i instalacjach gr.
3,
b) dyplom mistrza w zawodzie monter instalacji sanitarnych,
c) dyplom czeladnika w zawodzie monter instalacji wod-kan i gaz,
d) dyplom technika budowlanego w zakresie instalacji sanitarnych.
10. Maksymalne ciśnienie gazu w instalacji wewnętrznej nie może przekroczyć wartości:
a) 0,2 MPa,
b) 2 kPa,
c) 5 kPa,
d) 0,1 MPa.
11. Punkt wrzenia gliceryny, która wypełnia wnętrze ścianek kotła warzelnego wynosi:
a) 120˚C,
b) 290˚C,
c) 110˚C,
d) 240˚C.
12. W kuchennych urządzeniach gazowych stosowane są głównie palniki:
a) podciśnieniowe,
b) nadmuchowe,
c) kinetyczne,
d) inżektorowe.
13. Kuchenka wolnostojąca 4-palnikowa standardowo ma wysokość:
a) 650 mm,
b) 900 mm,
c) 850 mm,
d) 750 mm.
14. Ulatujący się gaz z butli z gazem płynnym jest w stosunku do powietrza:
a) lżejszy,
b) cięższy około 2 razy,
c) lżejszy o około 10%,
d) cięższy około 5 razy.
15. Wykorzystanie sprawności palnika uzyskuje się poprzez:
a) utrzymanie go w czystości,
b) zwiększenie wysokości płomienia,
c) zwiększenie ilości powietrza wtórnego,
d) dopasowanie mocą do średnicy dna naczynia.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
II część
16. Po wymianie kuchenki gazowej w instalacji gazowej należy przeprowadzić próbę
szczelności:
a) uproszczoną,
b) nie jest wymagana próba,
c) główną,
d) na ciśnienie wyższe o 100% od ciśnienia w instalacji.
17. W palniku inżektorowym „powietrze pierwotne” uzyskuje energię kinetyczną dzięki:
a) budowie palnika,
b) wentylatorowi podmuchu,
c) ciśnieniu wylatującym z dyszy palnika,
d) ciśnieniu gazu przed dyszą palnika.
18. Przyczyną odrywania się płomienia w palniku inżektorowym jest:
a) za duża ilość powietrza pierwotnego,
b) niezupełne spalanie gazu,
c) za mała ilość powietrza pierwotnego,
d) za wysokie ciśnienie gazu,
19. Przyczyną cofania się płomienia do palnika jest:
a) za małe ciśnienie gazu,
b) za duża ilość powietrza pierwotnego,
c) za mała ilość powietrza wtórnego,
d) złe ustawienie szybkości wypływu gazu z palnika w stosunku do szybkości spalania
danego gazu.
20. Zabezpieczeniem płomienia przed zgaśnięciem na palniku kuchennym może być:
a) presostat ciśnienia gazu,
b) termoelektromagnetyczne,
c) termostat,
d) zawór elektromagnetyczny.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko ……………………………………………………..
Instalowanie kuchennych urządzeń gazowych
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Numer
pytania
ODPOWIEDŹ
Punktacja
1. a
b
c
d
2. a
b
c
d
3. a
b
c
d
4. a
b
c
d
5. a
b
c
d
6. a
b
c
d
7. a
b
c
d
8. a
b
c
d
9. a
b
c
d
10. a
b
c
d
11. a
b
c
d
12. a
b
c
d
13. a
b
c
d
14. a
b
c
d
15. a
b
c
d
16. a
b
c
d
17. a
b
c
d
18. a
b
c
d
19. a
b
c
d
20. .
a b c d
Razem
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
31
7. LITERATURA
1. Barczyński A.: Instalacje gazowe z miedzi. Centrum Szkolenia Gazownictwa, Warszawa
1998
2. Bąkowski K., Bartuś J., Zajda R.: Projektowanie instalacji gazowych. Arkady, Warszawa
1995
3. Bąkowski K.:. Gazyfikacja. Wydawnictwo Naukowo Techniczne, Warszawa 1996
4. Cieślowski S., Krygier K.: Instalacje sanitarne cz. 1 i 2. WSiP, Warszawa1998
5. http://www.perfexim.com.pl/
6. http://www.gastrokomis.pl/
7. http://www.kromet.com.pl/
8. Instalacje gazowe. Cobo-Profil, Warszawa 1996
9. Instrukcja obsługi i użytkowania – KG 1319 „Mastercook”
10. Instrukcja obsługi kuchni gazowej – KG 1409 B „Mastercook”
11. Instrukcja obsługi kuchni gazowej KSG „Amica”
12. Otoka W.: Konserwacja i naprawa instalacji i urządzeń gazowych. ZZDZ, Warszawa
1974
13. Technologia instalacji wodociągowych i gazowych – podręcznik do nauki zawodu.
Część II – Instalacje gazowe. Rea, Warszawa 1998
14. Zajda R., Tymiński B.: Instalacje i urządzenia gazowe. Centrum Szkolenia Gazownictwa,
Warszawa 1999