Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 20
klasa 2
Blok tematyczny: Spotkanie z Nowym Rokiem
Temat: Czas to pieniądz
I. Cele
• Poznanie godziny jako jednostki czasu.
• Praktyczne korzystanie z zegara.
• Ćwiczenia w odczytywaniu wskazań zegara.
• Rozwijanie inwencji twórczej i kreatywnego myślenia.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.15 „Uczeń odczytuje wskazania zegarów: w systemach: 12- i 24-godzinnym, wyświetlających cyfry i ze wskazówkami; posługuje się pojęciami: godzina, pół godziny, kwadrans, minuta; wykonuje proste obliczenia zegarowe (pełne godziny)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Zegarmistrz”
materiały do działań twórczych: pudełka, butelki plastikowe, puszki, taśmy samoprzylepne, rolki po papierze toaletowym, flamastry itp.
III. Przebieg zajęć
1. Gra/plansza interaktywna „Zegarmistrz”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Miasteczko (1)
→ Zegarmistrz (5)
Opis interaktywności
Gra „Zegarmistrz” polegająca na odczytywaniu wskazań zegara.
Omówienie gry
Dzieci opisują zegary na ekranie – elektroniczny, budzik , wahadłowy z kukułką.
W zdaniu należy ustawić na zegarach godzinę określoną w poleceniu.
1
Elżbieta Bowdur
Na zakończenie prawidłowo wykonanego zadania można wysłuchać
opowiadania Oskara o tym, jak dawniej mierzono czas.
2. Czytanie nazw godzin. Dorysowywanie brakujących wskazówek na tarczach zegarów – podręcznik cz.5, ćw.2, str.32 i 33
3. Uzupełnianie informacji. Określanie godziny – podręcznik cz.5, ćw.3, str.33
4. Układanie odpowiedzi na pytania i zapisywanie godziny w zeszycie –
podręcznik cz.5, ćw.4, str.33
5. Rozwiązywanie problemu „Czy czas to pieniądz?”
Nauczyciel inspiruje dzieci do odpowiedzi na problematyczne pytania. Dzieci swobodnie wypowiadają się na temat czasu.
Czy czas można zatrzymać, złapać?
Czy można podróżować w czasie?
Czy można się cofnąć w czasie?
6. Budowa MACHINY CZASU
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły 2 – 3 osobowe.
Przygotowanie miejsca pracy oraz zgromadzonych materiałów.
Rozmowa na temat bezpiecznego posługiwania się narzędziami ostrymi, np.
nożyczkami.
Twórcza praca dzieci.
Ocena i omówienie prac. Zorganizowanie wystawki.
2