Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 20
klasa 1
Blok tematyczny: W świecie dźwięków
Temat: Dźwięki jesieni
I. Cele
• Ćwiczenia w mówieniu i słuchaniu.
• Poszerzanie słownictwa.
• Ćwiczenia w pisaniu.
• Kształtowanie umiejętności świadomego odbioru muzyki.
Podstawa programowa (…):
Pkt 3.5 „Uczeń świadomie i aktywnie słucha muzyki”.
Pkt 1.1.a „Uczeń obdarza uwagą dzieci i dorosłych, słucha ich wypowiedzi i chce zrozumieć, co przekazują”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.3
komputer z projektorem i głośnikami
plansza interaktywna/gra „Kogut”
gitara przyniesiona przez ucznia lub nauczyciela
CD1 audio
III. Przebieg zajęć
1. Ukierunkowana rozmowa na temat instrumentów gitary i gry na gitarze Obserwacja wyglądu, ilości strun, ciężaru, uchwytu.
Gdzie można zabrać gitarę? ( na wycieczkę, przy ognisku) Słuchanie brzmienia strun – uderzanie pojedynczymi paluszkami, całą ręką lub piórkiem. Słuchanie dźwięków od najwyższego (cienka struna) do najniższego (grusza struna). Słuchanie odgłosów uderzeń palcami w pudło gitary.
2. Wprowadzenie litery G,g w oparciu o wyraz „gitara”, „gra” – podręcznik cz.3, str.90
3. Słuchanie ze zrozumieniem dialogu – podręcznik cz.3, ćw.1, str.90
Kto prowadzi rozmowę?
O czym rozmawiają dzieci?
Kto gra melodię w parku?
1
Elżbieta Bowdur
Czytanie zdania wyrazowo – obrazkowego.
4. Wyróżnienie litery G,g w wyrazach - podręcznik cz.3, ćw.2, str.90
5. Zabawa dźwiękonaśladowcza „Odgłosy deszczu”
Nauczyciel dzieli klasę na trzy grupy. Jedna grupa otrzymuje worki foliowe, druga część gazety. Trzecia grupa będzie uderzać opuszkami palców o blat ławki.
Uczniowie zamykają oczy i na słowa nauczyciela starają się naśladować deszcz i wiatr o różnym nasileniu – mżawka, kapuśniaczek, deszczyk, deszcz, ulewa.
6. Śpiewanie piosenki „W deszczowym rytmie” z towarzyszeniem nagrania CD1audio
Dzieci stoją w sali w rozsypce. Dowolna interpretacja ruchowa piosenki.
7. Plansza interaktywna „Kogut”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Patefon (5)
→ Kogut (4)
Opis interaktywności
Rozróżnianie dźwięków instrumentów.
Omówienie gry
Dzieci słuchają melodii. Zastanawiają się, czy jest to melodia oparta o jeden dźwięk, wtedy wybrany uczeń umieszcza koguta na płocie - kogut idzie w linii prostej.
Jeśli melodia się wznosi, uczeń umieszcza koguta u dołu drabiny – kogut idzie do góry po drabinie.
Jeśli melodia opada, uczeń umieszcza koguta na górze drabiny – kogut schodzi w dół.
8. Pisanie litery G,g – podręcznik cz.3, str.91
9. Nazywanie rysunków i wpisywanie litery g w odpowiednie miejsca –
podręcznik cz.3, ćw.3, str.91
10. Wyszukiwanie litery G,g w wyrazach. Podział wyrazów na sylaby –
podręcznik cz.3, ćw. 4, str.91
2