Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 15
klasa 2
Blok tematyczny: Święta, święta
Temat: Przy wigilijnym stole
I. Cele
• Rozwijanie umiejętności swobodnej wypowiedzi na dany temat.
• Poszerzanie wiadomości na temat tradycji wieczerzy wigilijnej.
• Wyrabianie właściwego stosunku do tradycji i zwyczajów świątecznych.
• Poznawanie zasad dobrych obyczajów.
• Doskonalenie umiejętności starannego przepisywania tekstu.
• Kształtowanie wyobraźni przestrzennej.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 1.3.c i d „Uczeń uczestniczy w rozmowach: zadaje pytania, udziela odpowiedzi i prezentuje własne zdanie; poszerza zakres słownictwa i struktur składniowych, dba o kulturę wypowiadania się; (…)”
Pkt.5.2 „Uczeń identyfikuje się ze swoją rodziną i jej tradycjami; podejmuje obowiązki domowe i rzetelnie je wypełnia”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.4
komputer z projektorem
zestaw talerzy i sztućców
gra/plansza interaktywna„Stoliki”
CD2 audio klasa 2, nagrania z kolędami
III. Przebieg zajęć
1. Rozmowa wprowadzająca na temat zwyczajów wigilijnych
Swobodne wypowiedzi uczniów naprowadzane przez nauczyciela.
Kiedy rozpoczynamy wigilijną wieczerzę? ( symbolem rozpoczęcia jest
pierwsza gwiazdka. Ten znak ma przypominać narodziny Jezusa, kiedy to na
niebie niezwykle mocno świeciła gwiazda, oświetlając miejsce narodzin
dzieciątka)
Dlaczego zostawiamy jedno wolne miejsce przy stole? ( dla niespodziewanego gościa lub dla nieobecnego członka rodziny)
1
Elżbieta Bowdur
Co symbolizuje sianko po obrusem? ( ma przypominać o ubóstwie, w jakim
przyszedł na świat mały Jezus)
Dlaczego dzielimy się opłatkiem? ( opłatek symbolizuje miłość i przebaczenie, dzielimy się nim i składamy życzenia od najdawniejszych czasów)
Co symbolizują potrawy wigilijne? (12 potraw na stole wigilijnym symbolizuje 12 apostołów lub 12 miesięcy, zgodnie z tradycją należy skosztować każdą potrawę, aby w ciągu roku nie ominęła nas żadna przyjemność. Np. miód
symbolizuje dostatek, mak obfitość, orzechy zdrowie i miłość, a ryby długie życie i sprawność fizyczną)
2. Układanie i pisanie zdań o świątecznych zwyczajach
Wspólne układanie zdań zapisywanych na tablicy. Staranne przepisywanie do
zeszytów. Przykłady:
Gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, rozpoczynamy wieczerzę.
Stół nakrywamy białym obrusem, pod który wkładamy sianko.
Jedno nakrycie stawiamy dla niespodziewanego gościa.
Wieczerzę zaczynamy od dzielenia się opłatkiem.
Kosztujemy wszystkich dwunastu potraw.
Pogrubione wyrazy nauczyciel może wymazać na tablicy, omawiając wcześniej
ich pisownię.
3. Zasady nakrywania stołu
Czy pomagacie rodzicom w przygotowaniach do Wigilii?
Czy wiecie jak powinien być przygotowany stół na uroczystość?
Nauczyciel przygotowuje jeden stolik, wokół którego gromadzą się dzieci. Dzieci
pomagają nakryć stolik obrusem i ułożyć talerze i sztućce. Uczniowie
z nauczycielem ustalają, jak powinien wyglądać prawidłowo nakryty stół zgodnie
z zasadami savoir-vivre.
Nauczyciel wyjaśnia, czym jest savoir-vivre ( dobre maniery, zwyczaje towarzyskie, dobre obyczaje, reguły kulturalnego zachowania).
Ustalenie położenia sztućców w stosunku do talerzy oraz względem do stojącego
ucznia – po lewej stronie, po prawej stronie, nad, obok.
2
Elżbieta Bowdur
4. Gra / plansza interaktywna „Stoliki”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina smakoszy (4)
→ Stoliki (6)
Opis interaktywności
Gra „Stoliki” polegająca na właściwym ułożeniu sztućców na stole. Określanie
stosunków przestrzennych – po lewej stronie, po prawej stronie, nad, obok.
Omówienie gry
Należy przeciągnąć łyżki, widelce i noże na właściwe miejsce obok talerza.
Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i rozwiązują zadanie, pozostali
obserwują i sprawdzają poprawność jego wykonania.
5. Uzupełnianie zdań magicznymi słowami – podręcznik cz.4, ćw.5, str.62
6. Słuchanie nagrania kolędy „Przylecieli aniołkowie” CD2audio klasa2
3