Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 21
klasa 2
Blok tematyczny: Wieczna zima
Temat: Jak zmierzyć mróz?
I. Cele
• Poznanie jednostek temperatury.
• Praktyczne wykorzystanie termometru.
• Ćwiczenia w odczytywaniu wskazań termometru.
• Ćwiczenia w odejmowaniu liczb.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 7.12 „Uczeń odczytuje temperaturę (bez konieczności posługiwania się liczbami ujemnymi, np. 5
stopni mrozu, 3 stopnie poniżej zera)”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
komputer z projektorem
gra/plansza interaktywna „Termometr”
różne rodzaje termometrów: pokojowy, lekarski, do mierzenia temperatury wody, zaokienny
III. Przebieg zajęć
1. Sposoby mierzenia temperatury
Rozmowa z dziećmi na temat sposobów mierzenia temperatury.
Uczniowie oglądają różne rodzaje termometrów i wypowiadają się na ich temat.
2. Czytanie informacji Poli – podręcznik cz.5, str.62
Poznanie jednostki mierzenia temperatury. Zapisanie do zeszytu: 1 stopień Celsjusza = 1°C
3. Mierzenie temperatury
Nauczyciel prezentuje uczniom jeden z termometrów, opisuje budowę, skalę, słupek rtęci, zwraca uwagę na liczbę zero i na kolor czerwony i niebieski na skali.
Dzieci mierzą temperaturę w sali i na zewnątrz. Zapisują zdania do zeszytu: W naszej klasie jest 22°C. Na dworze jest 2°C poniżej zera.
4. Odczytywanie temperatury na termometrach i zapisywanie ich –
podręcznik cz.5, ćw.2 i 3, str.63
1
Elżbieta Bowdur
5. Obliczanie różnicy temperatur. Uzupełnianie tabelki wg wzoru –
podręcznik cz.5, ćw.4, str.63
6. Gra/plansza interaktywna „Termometr”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole klasa 2 wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Kraina podróżnika (3)
→ Termometr (4)
Opis interaktywności
Gra „Termometr” ucząca praktycznego wykorzystywania termometru.
Omówienie gry
Zadanie polega na odczytywaniu i wpisywaniu wskazań termometru połączonym z odsłuchiwaniem ciekawostek z różnych stron Ziemi. Zadanie w praktyczny i ciekawy sposób pozwala na ćwiczenia w czytaniu temperatury oraz na poznanie charakterystycznych zwierząt żyjących w różnych miejscach kuli ziemskiej.
Wybrany uczeń podchodzi do tablicy i wybiera klikając miejsce na kuli ziemskiej.
Wysłuchuje krótkiej informacji, następnie wpisuje z klawiatury odczytaną temperaturę.
2