MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Izabela Rosiak
U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[01].Z2.01
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr in\. Iwona Domachowska
mgr in\. Zenobia Zielińska
Opracowanie redakcyjne:
mgr in\. Joanna Kośka
Konsultacja:
mgr in\. Barbara Kapruziak
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 741[01].Z2.01
U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu cukiernik.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 13
5.1. Transport i magazynowanie surowców 13
5.1.1. Ćwiczenia 13
5.2. Maszyny i urzÄ…dzenia magazynowe 20
5.2.1. Ćwiczenia 20
6. Ewaluacja osiągnięć uczniów 23
7. Literatura 36
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w jednostce modułowej U\ytkowanie maszyn i urządzeń
magazynowych, w szkole kształcącej w zawodzie cukiernik.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, jakie są konieczne by uczeń mógł przystąpić do realizacji tej
jednostki modułowej;
- cele kształcenia, które uczeń opanuje podczas kształcenia w tej jednostce modułowej;
- przykładowe scenariusze zajęć;
- propozycje ćwiczeń po ka\dym z rozdziałów, które pozwolą uczniom osiągnąć
umiejętności praktyczne związane z tą jednostką modułową;
- przykładowe dwa sprawdziany osiągnięć, które umo\liwią sprawdzenie wiadomości
i umiejętności opanowanych przez uczniów podczas realizacji programu jednostki
modułowej;
- wykaz zalecanej literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać w celu poszerzenia swoich
wiadomości.
Przy realizacji jednostki modułowej mogą Państwo korzystać z zaproponowanych
w poradniku dla ucznia pytań sprawdzających oraz sprawdzianów postępów uczniów.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone ró\nymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem: sytuacyjnej, projektów, przypadków, gier dydaktycznych oraz
pokazu z instrukta\em i ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zró\nicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
741[01].Z2
Techniczna obsługa produkcji
741[01].Z2.02
741[01].Z2.01
U\ytkowanie maszyn
U\ytkowanie maszyn
i urządzeń do wytwarzania
i urządzeń magazynowych
i obróbki półproduktów
cukierniczych
741[01].Z2.03
U\ytkowanie maszyn
i urządzeń do wypieku, sma\enia
i konfekcjonowania
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- interpretować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy,
- charakteryzować zagro\enia związane z wykonywaniem pracy,
- określać sposoby udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym,
- określać zasady i techniki utrzymania higieny produkcji,
- posługiwać się instrukcjami obsługi maszyn i urządzeń,
- posługiwać się Dokumentacją Techniczno-Ruchową maszyn i urządzeń,
- odczytywać oraz sporządzać schematy i rysunki techniczne,
- charakteryzować maszyny i urządzenia stosowane w przetwórstwie spo\ywczym,
- charakteryzować instalacje techniczne zakładu spo\ywczego oraz rozpoznawać
i odczytywać ich oznakowanie,
- określać zasady korzystania z urządzeń elektrycznych i racjonalnego wykorzystywania
energii elektrycznej,
- określać zasady obsługi urządzeń chłodniczych,
- określać zasady posługiwania się sprzętem i aparaturą kontrolno-pomiarową,
- charakteryzować materiały konstrukcyjne,
- charakteryzować surowce, dozwolone substancje dodatkowe oraz substancje stosowane
w procesie przetwarzania,
- korzystać z przepisów, receptur i norm obowiązujących w produkcji cukierniczej,
- odczytywać oraz sporządzać schematy technologiczne,
- charakteryzować etapy procesu technologicznego, sporządzać harmonogram produkcji,
- określać zdolność produkcyjną zakładu,
- magazynować oraz prowadzić racjonalną gospodarkę surowcami, dozwolonymi substancjami
dodatkowymi oraz substancjami wspomagajÄ…cymi procesy przetwarzania,
- określać zasady dokonywania organoleptycznej oceny surowców cukierniczych,
- obliczać namiary surowców na podstawie receptur,
- przygotowywać surowce do procesu produkcji,
- sporządzać dokumentację produkcyjną,
- określać zagro\enia związane z produkcją cukierniczą,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo\arowej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- scharakteryzować magazyny zakładów cukierniczych,
- scharakteryzować środki transportu wewnętrznego i zewnętrznego stosowane w zakładach
cukierniczych,
- dobrać środki transportu w zale\ności od potrzeb produkcyjnych,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo\arowej
podczas obsługi środków transportu,
- scharakteryzować i porównać systemy przyjmowania mąki,
- dokonać charakterystyki pneumatycznego transportu mąki,
- zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki,
- odczytać wskazania przyrządów kontrolno-pomiarowych stosowanych w magazynach,
- scharakteryzować wyposa\enie magazynu podłogowego,
- określić zasady budowy silosów,
- określić sposoby zapobiegania zwisom mąki w silosach,
- scharakteryzować oraz porównać konstrukcje przesiewaczy,
- obsłu\yć maszyny i urządzenia magazynowe,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpo\arowej
podczas obsługi maszyn i urządzeń magazynowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Cukiernik 741[01]
Moduł: Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2
Jednostka modułowa: U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[01].Z2.01
Temat: Budowa, działanie i eksploatacja środków transportu wewnętrznego utrwalenie
wiadomości.
Cel ogólny: Projektowanie działania zapobiegającego powstawaniu ró\nych
nieprawidłowości i zagro\eń w sposobie działania i obsługi środków transportu
wewnętrznego występujących w zakładzie cukierniczym.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wymienić główne elementy budowy środków transportu wewnętrznego,
objaśnić działanie środków transportu wewnętrznego na podstawie schematu,
dobrać odpowiedni rodzaj materiału transportowanego przy pomocy danego środka
transportu wewnętrznego,
ustalić potencjalne skutki wystąpienia nieprawidłowości i zagro\eń w sposobie działania
środków transportu wewnętrznego,
przewidzieć skutki nieprawidłowego doboru materiału przenoszonego przez dany środek
transportu wewnętrznego,
przewidzieć skutki nieprawidłowej obsługi danego środka transportu wewnętrznego,
zaprojektować działania zapobiegające powstawaniu ró\nych nieprawidłowości
i zagro\eń w sposobie działania i obsługi środków transportu wewnętrznego.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda sytuacyjna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa zró\nicowana.
Czas: 45 minut
Åšrodki dydaktyczne:
- schematy budowy środków transportu wewnętrznego,
- opis działania środków transportu wewnętrznego,
- opis sposobu stosowania F.M.E.A. Analizy przyczyn i skutków błędów (foliogramy),
- arkusze papieru,
- przybory do pisania.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne:
podział klasy na grupy,
podanie tematu,
wyjaśnienie celów lekcji i omówienie zasad pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
2. Zapoznanie z F.M.E.A (narzędziem doskonalenia jakości):
wyjaśnienie celu stosowania F.M.E.A.,
przedstawienie zasad tworzenia F.M.E.A.
3. Praca w grupach:
Poszczególne grupy uczniów wybierają dowolny środek transportu wewnętrznego
stosowany w zakładzie cukierniczym, dla którego będzie przeprowadzać analizę zapobiegania
powstawaniu ró\nych nieprawidłowości i zagro\eń w sposobie działania i obsługi. (Ka\da
grupa wybiera inny rodzaj środków transportu wewnętrznego np.: wózki dwukołowe
pionowe, wózki widłowe ręczne, przenośnik taśmowy, przenośnik szczebelkowy. Druga
wersja to wybór tego samego środków transportu przez kilka grup uczniów, co mo\e być
podstawą do porównania pracy uczniów w grupach).
Dla danego środka transportu wewnętrznego nale\y:
przeanalizować budowę i działanie i obsługę,
przewidzieć potencjalne nieprawidłowości i zagro\enia wynikające ze złej pracy
urządzenia, nieodpowiedniego doboru materiału transportowanego lub
nieprawidłowej obsługi (uczniowie w grupach wypełniają drugą kolumnę w tabeli
Co się mo\e zdarzyć? np. chwilowy poślizg taśmy podczas pracy przenośnika
taśmowego),
określić potencjalne skutki wystąpienia nieprawidłowości (uczniowie wypełniają
trzecią kolumnę w tabeli Jakie będą skutki? np. materiał transportowany nie jest
podawany w sposób ciągły przez przenośnik),
oszacować prawdopodobieństwo zdarzenia (uczniowie wypełniają kolejną kolumnę
w tabeli Prawdopodobieństwo, na podstawie drugiej tabeli, wybierając między
1 5 np. 3),
oszacować skutki zdarzenia (uczniowie wypełniają kolejną kolumnę w tabeli
Skutki, na podstawie drugiej tabeli, wybierając między 1 5 np. 3),
oszacować wykrywalność zdarzenia (uczniowie wypełniają kolejną kolumnę
w tabeli Wykrywalność, na podstawie drugiej tabeli, wybierając między 1 5
np. 2),
obliczyć wskaznik priorytetu ryzyka WPR (mno\ąc wartości liczbowe z trzech
poprzednich rubryk, np. 3 x 3 x 2 = 18),
dla wybranego środka transportu wewnętrznego nale\y podać jak największą liczbę
potencjalnych nieprawidłowości i zagro\eń wynikających ze złej pracy urządzenia
i obsługi oraz obliczyć dla nich wskaznik priorytetu ryzyka (wypełniając
poszczególne wiersze tabelki). W wierszach, w których wartość wskaznika jest
największa nale\y wskazać przyczyny wystąpienia nieprawidłowości i zagro\eń oraz
zaproponować działanie zapobiegające (uczniowie wypełniają ostatnią kolumnę np.
poprawić naciąg taśmy przez prawidłowe ustawienie bębna napinającego).
4. Prezentacja pracy.
5. Ocena wykonanego zadania.
Praca domowa:
Przeczytać w Dokumentacji Techniczno-Ruchowej (dla danego środka transportu
wewnętrznego, opisywanego na lekcji) dział dotyczący niesprawności i przeanalizować
sposoby ich usunięcia oraz dział dotyczący obsługi zgodnej z bhp.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Załączniki:
Foliogram 1
F.M.E.A. Analiza przyczyn i skutków błędów
(Failure mode and effect analisis)
F.M.E.A. jest narzędziem słu\ącym do zapobiegania powstawaniu ró\nych
nieprawidłowości i zagro\eń.
Wymaga ona następujących operacji:
przewidywanie potencjalnych zagro\eń
określanie prawdopodobieństwa ich występowania i stopnia ich wystąpienia
ustalenie potencjalnych skutków ich wystąpienia
wskazanie przyczyn ich wystÄ…pienia
zaprojektowanie działań zapobiegających ich występowaniu.
Foliogram 2
Lp. Co się mo\e Jakie będą skutki? Jak zapobiegać?
zdarzyć?
1.
2.
....
...
Zakres punktów Określenie
Prawdopodobieństwo 1 5 1 nieprawdopodobne
5 bardzo prawdopodobne
Skutki 1 5 1 \adne
5 katastroficzne
Wykrywalność 1 5 1 du\e
5 nie widać
WPR 1 125 WPR >100 du\e
WPR WSKAśNIK PRIORYTETU RYZYKA
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Prawdopodobie
Å„
stwo
Skutki
Wykrywalno
ść
WPR
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Cukiernik 741[01]
Moduł: Techniczna obsługa produkcji 741[01].Z2
Jednostka modułowa: U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
741[01].Z2.01
Temat: CiÄ…g transportu pneumatycznego mÄ…ki.
Cel ogólny: zaprojektować ciąg pneumatycznego transportu mąki
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
wymienić elementy ciągu transportu pneumatycznego,
określić budowę i zasadę działania poszczególnych elementów ciągu transportu
pneumatycznego,
określić rolę elementy ciągu transportu pneumatycznego,
zestawić ciąg pneumatycznego transportu mąki.
W czasie zajęć będą kształtowane umiejętności ponadzawodowe:
- pracy zespołowej,
- korzystania z ró\norodnych zródeł informacji,
- zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce,
- sporzÄ…dzania sprawozdania,
- prezentowania wyników opracowań przy zastosowaniu ró\nych środków.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- metoda projektów.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- grupowa jednolita (lub zró\nicowana).
Czas: 45 minut (4 x 45 minut realizacja projektów, konsultacje oraz prezentacja projektów).
Åšrodki dydaktyczne:
- film dydaktyczny Transport pneumatyczny mÄ…ki ,
- modele i schematy: mąkowozów, silosów, sprę\arki Roots a, dozatora, zaworu
kierunkowego, przenośników ślimakowego, zgarniakowego, wagi dozującej,
- plansza (makieta) tablicy sterowniczej,
- dokumentacja techniczno-ruchowe,
- podręczniki, literatura tematyczna,
- sprawozdania i pomoce wykonane przez uczniów.
Przebieg zajęć:
1. Czynności organizacyjne
2. Wprowadzenie do tematu:
- wyjaśnienie celów i zasad pracy metodą projektów,
- omówienie kryteriów oceniania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
3. Faza wstępna metody projektów:
- wprowadzenie do projektu, zapoznanie z literaturÄ… fachowÄ… z danej dziedziny,
- zaproponowanie tematów projektu,
- dobór zespołów 3 4 osobowych,
- wybór i sprecyzowanie tematów projektu i ustalenie zakresu ich realizacji,
- podpisanie kontraktu (zaplanowanie terminarza wykonania projektów),
4. Podsumowanie
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
test wyboru z zakresu transportu pneumatycznego.
Załączniki
Załącznik 1
METODA PROJEKTÓW
Metoda projektów umo\liwia nabywanie umiejętności rozwiązywania ró\nych zadań lub
problemów. Rozwija postawy twórcze.
Metoda ta polega na wykonaniu przez uczniów zadań obejmujących pewną większą
partię materiału przez samodzielne sformułowanie tematu i samodzielne poszukiwanie
rozwiÄ…zania pod dyskretnÄ… opiekÄ… nauczyciela.
Wynikiem pracy uczniów jest:
- pisemne sprawozdanie w którym zawarty jest opis rozwiązania postawionego problemu
i informacje porzÄ…dkowe oraz
- część praktyczna wykonana przez uczniów w celu lepszego przedstawienia omawianego
zagadnienia.
Załącznik 2
FAZY PRACY METOD PROJEKTÓW
Faza 1
Wyjaśnienie istoty metody projektów
Wybór odpowiedniej partii materiału
Faza 2
Wprowadzenie do tematu z sugestią problemów (zadań) do rozwiązania
Sformułowanie tematów poszczególnych projektów i ustalenie zakresu ich
realizacji
Faza 3
Realizacja projektów
Konsultacje, w wyniku których dokonuje się weryfikacji sposobów
wykonania oraz treści projektów
Faza 4
Prezentacja projektów
Ocena projektów
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Załącznik 3
KRYTERIA OCENIANIA OSIGNIĆ:
W ocenianiu nale\y uwzględnić umiejętności ukształtowane zgodnie z zało\onym celem
projektu.
Szczególnie wa\ne są takie kryteria jak:
poprawność formułowania zagadnienia,
prawidłowość toku rozumowania,
samodzielność i zaanga\owanie,
oryginalność i trafność rozwiązań,
korzystanie z ró\nych zródeł informacji,
Ocenie podlegajÄ… przedstawiona dokumentacja sprawozdanie z wykonania projektu,
oraz sama prezentacja.
Nale\y zwrócić równie\ uwagę na estetykę części pisemnej (sprawozdania) jak
i materiałów wspomagających prezentację (np. plansze, foliogramy).
Załącznik 4
KONTRAKT NA WYKONANIE PROJEKTU
W dniu .................................................. (dzień, miesiąc, rok)
zawarto kontrakt pomiędzy ...............................................................................
(nauczycielem)
i uczniami klasy: ....................
..............................................................................
..............................................................................
na wykonanie projektu, na temat:
..............................................................................................................................................
Szczegółowe zadania projektu:
wybierz jednÄ… z zasad lub metod wymiarowania,
uzasadnij cel stosowania tej zasady (metody),
wyjaśnij ogólne zało\enia tej zasady (metody) na wybranych przykładach,
oceń wpływ danej zasady (metody) na całość procesu wymiarowania.
Na mocy niniejszego KONTRAKTU:
1. Uczniowie zobowiÄ…zujÄ… siÄ™ do wykonania projektu.
ZÅ‚o\enia pisemnego sprawozdania w dniu .....................................
i zaprezentowania projektu w dniu ................................................
2. Nauczyciel zobowiÄ…zuje siÄ™ do:
opieki merytorycznej nad uczniami i ustala następujące terminy konsultacji:
.......................................................... oraz oceny projektu wg ustalonych kryteriów.
Niewykonanie projektu w ustalonym terminie spowoduje wystawienie uczniom czÄ…stkowej
oceny niedostatecznej.
Podpisy akceptujące treść kontraktu:
......................................................... ....................................................
(podpisy uczniów) (podpis nauczyciela)
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Transport i magazynowanie surowców
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Rozwią\ krzy\ówkę.
1. Wózki, których nie wolno ciągnąć za sobą, lecz nale\y pchać przed sobą.
2. Układa się na nich worki z mąką.
3. Urząd Dozoru ................, któremu podlegają wózki jezdne.
4. Jeden z ześlizgów.
5. Podnośnik u\ywany do transportu worków z mąką.
6. Układ ......... umo\liwiający podnoszenie i opuszczanie platformy wózka widłowego.
7. Instalacja niezbędna w magazynie.
1
2
3
4
5
6
7
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach, by
móc przygotować odpowiednią ilość diagramów krzy\ówki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z warunkami magazynowania mąki w workach,
2) przeanalizować budowę, działanie i obsługę środków transportu wewnętrznego słu\ących
do transportu worków z mąką,
3) rozwiązać krzy\ówkę,
4) odczytać hasło,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie krzy\ówki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
wykład informacyjny,
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- film dydaktyczny nt. Dostawa i magazynowanie mÄ…ki w opakowaniu ,
- schematy środków transportu wewnętrznego słu\ących do transportu worków z mąką,
- poradnik,
- diagram krzy\ówki,
- przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Zidentyfikuj rodzaj podnośnika pokazanego na rysunku. Omów jego zastosowanie,
budowę, działanie i zasady prawidłowej eksploatacji.
Rysunek do ćw. 2. Podnośnik .................... [6, s. 131]
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) określić rodzaj podnośnika, który umo\liwia transport mąki w workach,
2) zapoznać się z budową i działaniem podnośnika,
3) określić zasady prawidłowej eksploatacji zgodne z bhp,
4) zaprezentować rozwiązanie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pogadanka z dyskusjÄ… sterowanÄ…,
- pokaz z instrukta\em.
Åšrodki dydaktyczne:
- schemat budowy silosu na mÄ…kÄ™,
- model silosu na mÄ…kÄ™,
- foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Na schemacie przedstawiajÄ…cym ciÄ…g transportu pneumatycznego wska\:
a) najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzie\y w ciastowni,
b) miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy).
W oparciu o schemat budowy rozdzielacza dwudro\nego, wyjaśnij zasadę działania
zaworów kierunkowych.
Rysunek do ćw. 3. Zawór kierunkowy [5, s. 18]
1 - otwór przelotowy, 2 zamknięty otwór wylotu, 3 - głowica, 4 tarcza przesłonowa
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową, działaniem i obsługą ciągu transportu pneumatycznego,
2) przeanalizować schemat ciągu transportu pneumatycznego,
3) wskazać najkrótszą drogę przebiegu mąki z cysterny samochodowej do dzie\y
w ciastowni,
4) wskazać miejsca występowania zaworów kierunkowych (rozdzielaczy),
5) przeanalizować schemat budowy zaworu dwudro\nego,
6) omówić działanie zaworu dwudro\nego,
7) w oparciu o działanie rozdzielacza dwudro\nego, wyjaśnij zasadę działania zaworów
kierunkowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
wykład informacyjny,
pokaz z instrukta\em.
Åšrodki dydaktyczne:
- film dydaktyczny nt. Transport pneumatyczny mÄ…ki ,
- schemat ciÄ…gu transportu pneumatycznego,
- schemat budowy zaworu dwudro\nego (dwukierunkowego),
- model zaworu dwudro\nego,
- poradnik.
Ćwiczenie 4
Zaprojektuj sposoby zapobiegania powstawania zwisów mąki w silosie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy
w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem silosu,
2) zdefiniować pojęcie powstawania zwisów mąki w silosie,
3) określić skutki tworzenia się zwisów mąki w silosach,
4) wskazać przyczyny powstawania zwisów mąki w silosie,
5) zaproponować dwa sposoby, które zapobiegają powstawanie zwisów mąki w silosie,
6) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
pogadanka z dyskusjÄ… sterowanÄ…,
ćwiczenia,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- schemat budowy silosu na mÄ…kÄ™,
- model silosu na mÄ…kÄ™,
- foliogramy/plansze ukazujące powstawanie zwisów mąki w silosie,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 5
Zidentyfikuj elementy ciÄ…gu mÄ…cznego przedstawionego na schemacie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Rysunek do ćw. 5. Schemat ciągu mącznego w małym zakładzie cukierniczym [6, s. 132]
..... przesiewacz
..... waga pomostowa zegarowa
..... silnik elektryczny
..... wsporniki wspierajÄ…ce silosy
..... rękaw, przez który zsypuje się mąkę
..... przenośnik ślimakowy (poziomy)
..... podnośnik czerpakowy
..... bateria silosów mącznych
..... przenośnik ślimakowy
..... wzierniki umo\liwiające kontrolę stopnia napełnienia silosów
..... boczny spust
..... przenośnik ślimakowy
..... układ wa\ąco-dozujący
..... dzwignia otwierajÄ…ca zbiornik wagi
..... dzie\a
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z działaniem ciągu mącznego,
2) przeanalizować schemat ciągu mącznego,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
3) opisać jego zasadę działania,
4) dopasować nazwy poszczególnych elementów ciągu transportu pneumatycznego do cyfr
oznaczonych na schemacie (od 1 do 15), dopisujÄ…c odpowiednie cyfry przy danym
elemencie,
5) wskazać ró\nice między ciągiem transportu pneumatycznego, a ciągiem mącznym często
stosowanym w małym zakładzie cukierniczym (przedstawionym na schemacie),
6) zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
instrukta\ z objaśnieniem,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- schemat ciÄ…gu mÄ…cznego,
- schemat ciÄ…gu transportu pneumatycznego,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 6
Porównać i ocenić zalety i wady dostawy i magazynowania mąki w opakowaniu
i luzem.
cechy
Zalety wady
sposób dostawy
mÄ…ka w opakowaniu ..................... .....................
(workach)
mÄ…ka luzem ..................... ......................
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze sposobem dostawy i magazynowania mąki w workach i luzem,
2) porównać dostawę i magazynowanie mąki w workach i luzem,
3) wskazać zalety i wady poszczególnych rodzajów dostawy i magazynowania mąki,
4) wypełnić tabelkę,
5) zaprezentować pracę.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
wykład informacyjny,
instrukta\ wstępny,
ćwiczenia.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Åšrodki dydaktyczne:
- filmy dydaktyczne nt. Dostawa i magazynowanie mÄ…ki w opakowaniu , Transport
pneumatyczny mÄ…ki ,
- foliogramy/plansze przedstawiające sposób magazynowania mąki w opakowaniu oraz
silosach,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.2. Maszyny i urzÄ…dzenia magazynowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaproponuj wyposa\enie magazynu podłogowego w rzemieślniczym zakładzie
cukierniczym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przyjąć zało\enia, jakie musi spełniać magazyn,
2) zapoznać się z rodzajami oraz przeznaczeniem maszyn i urządzeń magazynowych,
3) dobrać odpowiednie wyposa\enie magazynowe,
4) uzasadnić swój wybór,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z instrukta\em,
pogadanka z dyskusjÄ… sterowanÄ…,
ćwiczenia,
metoda projektów.
Åšrodki dydaktyczne:
- katalogi maszyn i urządzeń magazynowych,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 2
Dokonaj charakterystyki przesiewaczy w oparciu o podane opisy.
- małe gabaryty,
- łatwa obsługa,
- konieczność opró\niania sita z zanieczyszczeń,
- praca ciągła,
- praca okresowa,
- oddzielanie zanieczyszczeń i usuwanie ich oddzielnym wylotem,
- obudowa zaopatrzona w kółka;
Przesiewacz odśrodkowy Przesiewacz bębnowy
- ..................... - ....................
- .......... - ......
- ..
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nauczyciel powinien zaplanować, czy uczniowie pracują samodzielnie, czy w grupach.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem przesiewaczy: odśrodkowego i bębnowego,
2) znać sposób obsługi poszczególnych przesiewaczy,
3) przeanalizować podane opisy dotyczące przesiewaczy,
4) dopasować opisy do danych typów przesiewaczy (uzupełniając tabelkę),
5) wskazać ró\nice między przesiewaczami,
6) zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pogadanka z dyskusjÄ… sterowanÄ…,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- film dydaktyczny dotyczÄ…cy przesiewaczy,
- foliogramy/plansze przedstawiające schematy budowy przesiewacza odśrodkowego
i bębnowego,
- modele przesiewaczy,
- dokumentacje techniczne przesiewaczy,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 3
Dobierz odpowiedniÄ… wagÄ™ do zwa\enia:
a) surowców w magazynie np. worki z mąką, cukrem,
b) surowców w niewielkich ilościach,
c) przy sprawdzaniu cię\aru kęsów ciasta,
d) większej ilości surowców i półproduktów w toku produkcji (np. dzie\y z ciastem).
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową, działaniem i przeznaczeniem wag,
2) zaproponować wagę, przy pomocy której mo\na dokonać pomiaru masy
w poszczególnych przypadkach,
3) uzasadnić odpowiedz,
4) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
pogadanka z dyskusjÄ… sterowanÄ…,
ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
- film dydaktyczny dotyczÄ…cy wag,
- foliogramy/plansze przedstawiajÄ…ce schematy budowy wag,
- dokumentacje techniczne wag,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Ćwiczenie 4
Odczytaj wartość wilgotności powietrza posługując się psychrometrem aspiracyjnym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z budową i działaniem psychrometru aspiracyjnego,
2) odczytać wskazania temperatury na termometrze suchym i mokrym,
3) nanieść odpowiednie wartości temperatur na nomogram,
4) wyznaczyć na nomogramie wartość wilgotności względnej,
5) zapisać i zaprezentować rozwiązanie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
wykład informacyjny,
pokaz z instrukta\em,
ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- psychrometr aspiracyjny,
- instrukcja postępowania przy odczycie wartości wilgotności za pomocą psychrometru
aspiracyjnego,
- nomogram,
- poradnik,
- zeszyt, przybory do pisania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej U\ytkowanie maszyn
i urządzeń magazynowych
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1 9, 11 14, 16, 17, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 10, 15, 18, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie nie mniej ni\ 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. d, 5. b, 6. a, 7. b, 8. c, 9. d, 10. c, 11. b, 12.
d, 13. d, 14. b, 15. d, 16. d, 17. a, 18. a, 19. b, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Wskazać optymalne wartości
1 temperatury i ciśnienia panujące A P c
w magazynie.
Dobrać środki transportu
wewnętrznego stosowane do
2 B P d
przemieszczania surowców
w opakowaniu, w cukierni.
Wskazać nośność wózka
3 A P c
dwukołowego.
Określić wymagania stawiane
4 operatorom wózka widłowego A P d
jezdnego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Zastosować zasady bezpieczeństwa
5 C P b
związane z eksploatacją wózków.
Dobrać środki transportu do
6 B P a
transportowania mÄ…ki luzem.
Wskazać główne elementy budowy
7 A P b
silosu.
Wskazać cel stosowania filtru
8 B P c
w silosie.
Wskazać sposoby eliminowania
9 B P d
powstawania zwisów mąki w silosie.
Wyjaśnić działanie ciągu transportu
10 C PP c
pneumatycznego
Oceniać działanie transportu
11 C P b
pneumatycznego
Wyjaśnić zasadę działania
12 C P d
przesiewacza bębnowego
Oceniać działanie przesiewacza
13 C P d
odśrodkowego
14 Wyjaśnić znaczenie znaku C. B P b
Ustalić masę odwa\nika potrzebną do
15 odwa\enia danej masy na wadze C PP d
dziesiętnej
Wskazać zasadę prawidłowego
16 B P d
wa\enia
17 Zdefiniować pojęcie netto. A P a
Dobrać urządzenie do wartości
18 C PP a
wskazania.
Wyjaśnić zasadę działania termometru
19 C PP b
rozszerzalnościowego cieczowego.
Rozpoznać urządzenie kontrolno-
20 -pomiarowe na podstawie głównego B P a
elementu jego budowy.
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej dwutygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom mo\liwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
7. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, motywuj uczniów do rozwiązywania zadań).
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz testy i dokonaj zbiorczego zestawienia wyników.
10. Przeprowadz analizę ilościową i jakościową zadań (m.in. wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności).
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych uczniów.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań wyboru czterokrotnego (tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Test składa się z pytań o ró\nym stopniu trudności: pytania 10, 15, 18, 19 są z poziomu
ponadpodstawowego, pozostałe z poziomu podstawowego.
6. Odpowiedzi udzielaj na załączonej karcie odpowiedzi. Prawidłową odpowiedz zakreśl
X .
7. W przypadku pomyłki dotyczącej wyboru odpowiedzi poprzednio zaznaczoną odpowiedz
zakreśl kółkiem i zaznacz ponownie X właściwą odpowiedz.
8. Przestrzegaj podanej przez nauczyciela normy czasowej (40 min).
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Porozumiewanie się z innymi uczniami lub korzystanie ze środków pomocy wią\e się
z otrzymaniem oceny niedostatecznej.
11. Je\eli masz jakieś wątpliwości dotyczące testu spytaj nauczyciela.
12. Po skończonej pracy test wraz z kartą odpowiedzi oddaj nauczycielowi.
śyczę powodzenia
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Optymalne warunki w pomieszczeniach magazynowych to:
a) temperatura 0 10°C, wilgotność do 75%,
b) temperatura 10 15°C, wilgotność do 45%,
c) temperatura 15 18°C, wilgotność do 75%,
d) temperatura 18 23°C, wilgotność do 65%.
2. Do przemieszczania surowców w opakowaniu, w cukierni stosuje się środki transportu
wewnętrznego takie jak
a) \urawie.
b) palety.
c) wyciÄ…garki.
d) ześlizgi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
3. Nośność wózka dwukołowego wynosi
a) 20 kg.
b) 45 kg.
c) 75 kg.
d) 90 kg.
4. Wózki widłowe jezdne mo\e obsługiwać osoba, która
a) przeczytała DTR dla wózka.
b) zna budowę i działanie wózka.
c) ma ukończone 17 lat.
d) ma uprawnienia operatora obsługi wózka.
5. Przedmioty przewo\one na wózkach
a) mogą wystawać za obrze\e wózka w granicach 30cm.
b) nie mogą przysłaniać widoczności pracownika obsługującego wózek.
c) muszą być przewo\one pojedynczo.
d) nale\y zawsze przypinać je specjalnymi linkami.
6. MÄ…ka luzem do cukierni dostarczana jest za pomocÄ…
a) mÄ…kowozu.
b) samochodu dostawczego.
c) transportu pneumatycznego.
d) wózków widłowych.
7. W skład silosu wchodzą:
a) mąkowóz, zawór wielodro\ny, filtr,
b) wybierak, filtr, wskaznik poziomu mÄ…ki,
c) cyklon, filtr, przesiewacz,
d) przesiewacz, przewody rurowe, wybierak.
8. Filtr w silosie umo\liwia oddzielenie mÄ…ki od
a) zanieczyszczeń mechanicznych.
b) zanieczyszczeń ferromagnetycznych.
c) sprÄ™\onego powietrza.
d) wilgotnego powietrza.
9. Zwisy mąki w silosie mo\na eliminować przez
a) stosowanie urządzenia przyśpieszającego prędkość mąki na wlocie do silosu.
b) magazynowanie mąki o wilgotności powy\ej 16%.
c) wytwarzanie specjalnych chropowatych powierzchni na wewnętrznych ściankach
silosu.
d) areacjÄ™ dennÄ….
10. Do zbiornika wagi dozujÄ…cej mÄ…ka pobierana jest z
a) dozatora.
b) zaworu wielodro\nego.
c) silosu.
d) worka.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
11. ZaletÄ… transportu pneumatycznego jest
a) brak kosztów magazynowania.
b) zmniejszenie powierzchni magazynowej.
c) połączenie ciągu mąki z młyna do cukierni.
d) mo\liwość przechowywania mąki o wysokiej temperaturze.
12. W przesiewaczu bębnowym zanieczyszczenia oddzielone od mąki
a) pozostajÄ… na sicie.
b) gromadzone sÄ… w specjalnym zbiorniku.
c) transportowane są przenośnikiem zgarniakowym do wylotu.
d) usuwanie sÄ… oddzielnym wylotem.
13. Wadą przesiewacza odśrodkowego jest
a) wmontowana magneśnicą.
b) prosta obsługa.
c) korpus na kółkach.
d) ręczne oczyszczanie sita z zanieczyszczeń.
14. Znak C na produkcie oznacza
a) legalizacjÄ™.
b) świadectwo zgodności.
c) bezpieczeństwo ekologiczne.
d) zdatność do utylizacji.
15. Do odwa\ania mąki o masie 20 kg na wadze dziesiętnej nale\y u\yć odwa\nika
a) 0,2 kg.
b) 20 kg.
c) 10 kg.
d) 2 kg.
16. Waga nie powinna być
a) zalegalizowana.
b) wytarowana.
c) wypoziomowana.
d) brudna.
17. Netto oznacza masÄ™
a) towaru bez opakowania.
b) towaru z opakowaniem.
c) opakowania.
d) maszyny.
18. Urządzenie kontrolno-pomiarowe w magazynie wskazujące wartość 80% to
a) higrometr.
b) termometr.
c) czasomierz.
d) przepływomierz.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
19. W termometrze rozszerzalnościowym wraz ze wzrostem temperatury
a) zmienia siÄ™ kolor cieczy.
b) zwiększa się objętość cieczy.
c) zmniejsza się objętość cieczy.
d) zwiększa się ilość odparowanej cieczy.
20. Włos jest głównym elementem
a) higrometru.
b) psychrometru.
c) termometru.
d) wagi elektronicznej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1
a b c d
2
a b c d
3
a b c d
4
a b c d
5
a b c d
6
a b c d
7
a b c d
8
a b c d
9
a b c d
10
a b c d
11
a b c d
12
a b c d
13
a b c d
14
a b c d
15
a b c d
16
a b c d
17
a b c d
18
a b c d
19
a b c d
20
a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
ZADANIE TYPU PRÓBA PRACY
Test praktyczny typu próba pracy, dwustopniowy do jednostki modułowej
U\ytkowanie maszyn i urządzeń magazynowych
Zadanie praktyczne
Odwa\ 0,15 kg mÄ…ki, u\ywajÄ…c wagi elektronicznej.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom
czynności (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań
1 Zaplanować kolejność wykonywanych czynności C P
Zaplanować niezbędne surowce pomocnicze
2 C P
zgodnie z warunkami zadania
Zaplanować wyposa\enie (urządzenie) zgodnie
3 C P
z warunkami zadania
4 Zorganizować stanowisko pracy C P
Sprawdzić stan techniczny urządzenia zgodnie
5 C P
z dokumentacjÄ… technicznÄ…
Dobrać środki ochrony indywidualnej zgodnie
6 C P
z zasadami bhp
Ustawić wagę na odpowiednim miejscu zgodnie
7 C P
z instrukcją obsługi
8 Wypoziomować wagę zgodnie z instrukcją obsługi C PP
Podłączyć wagę do instalacji elektrycznej zgodnie
9 C P
z instrukcją obsługi
10 Włączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi C P
Ustawić na szalce wagi pojemnik zgodnie
11 C P
z instrukcją obsługi
12 Wytarować wagę zgodnie z instrukcją obsługi C PP
Wsypać mąkę do wytarowanego pojemnika
13 C P
zgodnie z instrukcją obsługi
Odczytać wskazanie wagi zgodnie z instrukcją
14 C P
obsługi
Zdjąć z wagi pojemnik z surowcem zgodnie
15 C P
z instrukcją obsługi
16 Wyłączyć wagę zgodnie z instrukcją obsługi C P
Odłączyć wagę od zasilania zgodnie z instrukcją
17 C P
obsługi
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
18 Utrzymać ład i porządek C P
19 Zaprezentować i ocenić wykonane zadanie C PP
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za ka\dą prawidłowo wykonaną czynność uczeń otrzymuje 1 punkt. Za zle wykonaną
czynność lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
Za uzyskanie: 13 punktów dopuszczający
15 punktów dostateczny
17 punktów dobry
19 punktów bardzo dobry
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia testu praktycznego z wyprzedzeniem co
najmniej jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadania oraz z zasadami oceniania.
4. Omów z uczniami sposób wykonania ćwiczeń.
5. Zapewnij uczniowi stanowisko do samodzielnej pracy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Karta obserwacji ucznia
Obszar Punktacja
Sprawdzana czynność Kryterium wykonania
wymagań (0 lub 1)
Planowanie 1. Zaplanowanie kolejności Zapisał według kolejności
wykonywanych czynności następujące czynności:
ustawienie wagi,
wypoziomowanie wagi,
podłączenie wagi do instalacji
elektrycznej,
włączenie wagi,
ustawienie pojemnika,
wytarowanie wagi,
wsypanie surowca do
wytarowanego pojemnika,
odczytanie wskazania wagi,
zdjęcie z wagi pojemnika
z surowcem,
wyłączenie wagi,
odłączenie wagi od zasilania,
oczyszczenie wagi;
2. Zaplanowanie Zapisał: mąka
niezbędnych surowców
3. Zaplanowanie Zapisał: waga elektroniczna,
wyposa\enia pojemnik na odwa\any surowiec
Organizowanie 4. Organizowanie stanowiska Zgromadził potrzebny sprzęt
stanowiska pracy i surowce do wykonania zadania
pracy 5. Sprawdzenie stanu Sprawdził sprawność wagi
technicznego urzÄ…dzenia
6. Dobranie środków Do wykonywania zadania ubrał
ochrony indywidualnej siÄ™ w fartuch ochronny, czepek
zasłaniający włosy oraz buty
ochronne
Wykonanie 7. Ustawienie wagi na Ustawił wagę na równym
zadania odpowiednim miejscu i stabilnym podło\u
8. Wypoziomowanie wagi Wypoziomował wagę wg
poziomniczki zamontowanej
z tyłu w korpusie wagi lub pod
szalką wagi, pokręcając nó\kami
wagi tak, aby pęcherzyk
powietrza umieszczony
w poziomnicy znalazł się w jej
centralnym poło\eniu
9. Podłączenie wagi do Podłączył przewód zasilający
instalacji elektrycznej wagÄ™ do gniazda instalacji
elektrycznej
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
10. Włączenie wagi Włączył wagę, przez naciśnięcie
przycisku ON/OFF
11. Ustawienie pojemnika Ustawił na szalce wagi pojemnik,
w którym będzie odwa\ał mąkę
12. Wytarowanie wagi Wytarował wagę, naciskając
przycisk TARE
13. Wsypanie surowca do Wsypał mąkę do wytarowanego
wytarowanego pojemnika pojemnika
14. Odczytanie wskazania Odczytał wskazanie wagi
wagi
15. Zdjęcie z wagi Zdjął z wagi opakowanie
pojemnika z surowcem z mÄ…kÄ…
16. Wyłączenie wagi Wyłączenie wagi, przez
naciśnięcie przycisku ON/OFF
17. Odłączenie wagi od Odłączył i zabezpieczył przewód
zasilania zasilajÄ…cy
18. Oczyszczenie wagi Oczyścił wagę (z ewentualnie
rozsypanej) mąki i umieścił ją
w pojemniku na odpady
Prezentowanie 19. Prezentowanie i ocena Ocenił wykonywane czynności
i ocena wykonanego zadania i wskazał ewentualne
wykonanego nieprawidłowości
zadania
Materiały dla ucznia:
- Zadanie praktyczne do wykonania,
- Instrukcja obsługi wagi,
- Plan działania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa\nie instrukcjÄ™.
2. Przeanalizuj treść zadania typu próba pracy.
3. W trakcie wykonywania zadań będziesz obserwowany przez nauczyciela.
4. Na wykonanie zadania masz 30 minut.
5. Pracuj samodzielnie.
6. Zapisz w przygotowanym miejscu w Planie działania następujące informacje:
- kolejność wykonywanych czynności,
- wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych,
- niezbędne wyposa\enie (urządzenie).
6. Zorganizuj stanowisko pracy.
7. Sprawdz stan techniczny urzÄ…dzenia.
8. Dobierz środki ochrony indywidualnej.
9. Wykonaj czynności zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony
przeciwpo\arowej.
10. Po zakończeniu zadania uporządkuj stanowisko pracy.
11. Zaprezentuj sposób i oceń jakość wykonanego zadania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Zadanie praktyczne dla ucznia
Odwa\ 0,15 kg mÄ…ki, u\ywajÄ…c wagi elektronicznej.
W czasie wykonywania czynności będziesz obserwowany i oceniany.
Będą oceniane następujące czynności:
- przygotowanie stanowiska pracy zgodnie z zasadami bhp i ergonomii,
- sprawdzenie sprawności sprzętu,
- wykonanie zadania zgodnie z zasadami bhp - odwa\enie surowca,
- utrzymanie Å‚adu i porzÄ…dku na stanowisku pracy,
- zaprezentowanie wykonanego rozczynu \ytniego nauczycielowi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Plan działania
1. Kolejność wykonywanych czynności:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
2. Wykaz niezbędnych surowców i materiałów pomocniczych
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
3. Wykaz niezbędnego wyposa\enia:
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
7. LITERATURA
1. Ambroziak Z.: Produkcja piekarsko-ciastkarska. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1998
2. Bo\enko L.: Maszynoznawstwo. WSiP, Warszawa 1996
3. Giergielewicz S.: Wyposa\enie techniczne w przemyśle ciastkarskim. WSiP,
Warszawa 1998
4. Dąbrowski A.: Podstawy techniki w przemyśle spo\ywczym. WSiP, Warszawa 1999
5. Reński A.: Aparatura i urządzenia techniczne w piekarstwie. WSiP, Warszawa 1987
6. Reński A.: Piekarstwo. Cz. 1. WSiP, Warszawa 1995
7. Poradnik Piekarza. Organizacja pracy piekarni, podstawy technologii, normy, porady
i przepisy prawne. Handlowo Usługowa Spółdzielnia Samopomoc Chłopska ,
Warszawa 1996
8. Zajączkowska A.: Podstawy przetwórstwa spo\ywczego. Format AB, Warszawa 1998
Literatura metodyczna
1. Niemierko B.: Ocenianie szkolne bez tajemnic. Wydawnictwa Szkolne
i Pedagogiczne, Warszawa 2002
2. Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. Wydawnictwo Instytutu
Technologii Eksploatacji, Radom 1995
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36