E-mail: marcinte@o2.pl
Nauczyciel informatyki w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Koziegłowach / k. Poznania KONSPEKT LEKCJI ELEMENTÓW INFORMATYKI DLA KLAS W I ROKU NAUCZANIA Czas trwania: 90 minut
Temat:
Programy multimedialne – encyklopedie, leksykony.
Uaktywnianie płyt oraz napędu CD-ROM.
Cele lekcji:
zastosowanie multimediów jako elektronicznych nośników informacji /encyklopedii, leksykonów/, które operują dźwiękiem, ruchomym obrazem oraz umożliwiają użytkownikowi wpływanie na treść i formę przekazywanej informacji; zapoznanie się z możliwościami i technikami uaktywniania płyt multimedialnych oraz obsługą napędu CD-ROM;
kształcenie umiejętnego poruszania się oraz wyszukiwania określonych informacji w środowisku programów multimedialnych – zaprezentowanie i udostępnienie multimedialnej „Encyklopedii człowieka” na każdym stanowisku pracy; właściwe obchodzenie się z nośnikami informacji jakimi są płyty CD; poznanie pojęć: multimedia, eksploracja, hipertekst; pobudzanie zmysłowej percepcji ucznia.
Osiągnięcia ucznia:
potrafi prawidłowo uruchomić program oraz korzystać z menu; umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji; zna pojęcia: hipertekst, multimedia, eksploracja.
Treści nauczania:
posługiwanie się środkami, czyli urządzeniami technologii informacyjnej; sposób komunikowania się z komputerem np. oferta – menu, ikona, przycisk, wybór opcji, zatwierdzenie wyboru;
wyszukiwanie informacji na różne tematy.
pogadanka;
pokaz;
indywidualna praca z encyklopedią multimedialną.
Środki dydaktyczne:
zestaw komputerowy;
zeszyty przedmiotowe;
płyty CD-ROM /encyklopedie, leksykony, słowniki – ekspozycja/;
„Komputery, multimedia, internet, leksykon”, K. Pochwalski, T. Lewandowski, J. Szaniawski, RTW Warszawa 1997.
Przebieg lekcji:
TOK LEKCJI
CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA
CZYNNOŚCI UCZNIA
Wprowadzenie
Jednym z podstawowych źródeł informacji
do zajęć.
były
od
dawna
i
są
nadal
encyklopedie.
Podstawowym
ograniczeniem
drukowanych
encyklopedii jest brak dźwięku i ruchu filmu i animacji.
Nie można usłyszeć wypowiedzi, głosów zwierząt, dźwięków, utworów muzycznych.
Owszem pojawiły się: internet,
Jak sądzicie – czy obecnie powstały jakieś encyklopedie i słowniki na CD-nowe formy informacji?
ROM-ach.
Mogą być odtwarzane za
Spróbujcie je bliżej określić.
pomocą komputera.
„Jak to działa?”, „Fogra”,
Jakie tytuły są Wam znane?
„Encyklopedia Wszechświata”,
„Historia Świata” i inne.
Przedstawiam Wam kilka encyklopedii – kto odczyta ich tytuły? /ekspozycja encyklopedii, Np. „Multimedialna słowników i leksykonów/.
Encyklopedia Popularna Fogra”,
Elektroniczne
encyklopedie
multimedialne „Omnia”, itd.
łączą elementy audiowizualne, takie jak: tekst, narrację,
obraz,
animacje,
film
i
dźwięk.
Stały się poprzez swoją zawartość bardziej bliskie człowiekowi.
Możemy dzięki nim obejrzeć i usłyszeć głos sławnych ludzi, przywódców, poznać życie, głosy wielu zwierząt, łatwiej zrozumieć pewne zjawiska, procesy. Kiedyś było to niemożliwe.
Uczniowie czytają:
Kto odszuka pojęcie „multimedia”?
„multimedia”
–
metoda
prezentowania
informacji
za
pomocą
komputera,
łącząca
elementy audiowizualne, takie
jak
tekst,
dźwięk,
grafika
/nieruchome obrazy, animacje
komputerowe i zdigitalizowany
obraz wideo/.
Multimedialna
baza
danych
o
instrumentach
muzycznych
umożliwia
użytkownikowi
nie
tylko wyszukanie i odczytanie
opisu instrumentu, ale również
obejrzenie
ilustracji
i wysłuchanie fragmentu utworu
muzycznego.
Aplikacje
multimedialne
wyróżniają
się
wysokim
stopniem
interakcyjności
/dialogu
użytkownika
z komputerem/.
Pliki
graficzne
i
dźwiękowe
zajmują
wyjątkowo
dużo
miejsca, dlatego też komputery
Podanie
multimedialne są wyposażone
w
napędy
dysków
tematu lekcji.
Zapisanie w zeszytach tematu lekcji oraz
kompaktowych
/optycznych/
o dużej pojemności CD-ROM”.1
zaznaczenie pojęcia „multimedialne”
/pierwsze zdanie definicji/.
Realizacja
Informacja, iż CD-ROM-y są komputerowymi tematu zajęć.
nośnikami danych.
Na jednym krążku można zapisać 650MB danych.
Na takiej płycie zmieści się około 450 dyskietek o pojemności 1,44 MB lub 150 milionów słów tekstu.
Są także większe nośniki danych.
1 K. Pochwalski, T. Lewandowski, J. Szaniawski: Komputery, multimedia, internet, leksykon, RTW Warszawa, 1997, s. 202 – 204.
1. Wyjaśnienie
oraz
pokazanie
umiejętnego Obserwacja.
napędu i płyt.
obsługiwania
się z płytami CD aby nie
zniszczyć ścieżki zapisu.
2. Instruktaż
obsługi napędu CD-ROM oraz Obserwacja.
postępowania z uaktywnianiem w nim płyt
z
automatycznym
„starterem”
oraz
bez
„startera”.
3. Udostępnienie „Encyklopedii człowieka” na Praktyczne działanie.
jedenaście stanowisk pracy. Nauczyciel poleca uczniom,
aby
otworzyli
stację
CD-ROM
i włożyli umiejętnie /zgodnie z instruktażem/
płytę.
4. Po
uruchomieniu
pojawia
się animowane
wprowadzenie. Na ekranie monitora widzimy
„Gabinet”,
należy
poruszyć
myszką
i obserwować jej wskaźnik. Można zauważyć, Wyjaśnienie
że w pewnych obszarach zmienia on postać
pojęcia
ze strzałki na dłoń z wyciągniętym palcem
„hiperłącza”.
wskazującym.
Są
to
obszary
aktywne,
z którymi związane są hiperłącza (odsyłacze, Obserwacja i praktyczne linki) do dalszych informacji na określony działanie.
temat.
5. Informacja, iż wystarczy raz kliknąć w miejscu hiperłącza, aby otworzyć następną stronę.
Encyklopedia składa się z czterech działów:
„Przegląd układów”, „Przegląd trójwymiarowy”,
„Przegląd
RTG”,
„Quiz”.
Do
wszystkich
wchodzi się z głównego „Gabinetu”, do którego można też w każdej chwili wrócić. W prawym górnym rogu ekranu znajduje się konsola
służąca
do
obsługi
programu.
Przegląd
układów umożliwia dostęp do wielu informacji o ludzkim ciele. Do poruszania się między ekranami tematycznymi służy menu.
Uczniowie odbywają
6. Zastanów się jaki organ wewnętrzny interesuje samodzielną – wirtualną
„podróż” do części ciała, ich
Sprawdź czy w „Encyklopedii człowieka” położenia, budowy i zasad znajdziesz informacje na ten temat.
funkcjonowania.
Nauczyciel obserwuje pracę uczniów, służ y radą i pomocą tym, którzy mają trudnoś ci.
Pojęcie
„eksploracja”.
7. Wyjaśnienie pojęcia „eksploracja” – co znaczy Notatka w zeszytach.
poszukiwanie, odkrywanie.
8. Przykładowy
pokaz
instalacji
innej
Obserwacja.
encyklopedii przez nauczyciela.
9. Polecenie wyboru dowolnej encyklopedii.
Przeprowadzenie indywidualnej
10. Propozycja zaspokojenia ciekawości i przegląd instalacji za pomocą kreatora zainstalowanych encyklopedii.
przez uczniów.
11. Wymiana encyklopedii między stanowiskami Indywidualny, dowolny przegląd komputerowymi.
zawartości danych encyklopedii.
Podsumowanie 1. Wystawienie ocen uczniom najbardziej Uczniowie dokonują
aktywnym i zaangażowanym.
samooceny, określają czego
2. Podanie tematyki następnych zajęć.
i jak się nauczyli.
3. Polecenie właściwego zamknięcia programów Zastanawiają się jak
i zabezpieczenia płyt.
wykorzystać zdobytą wiedzę.
4. Uporządkowanie stanowisk pracy.
Prawidłowe zakończenie pracy
W domu
programu oraz wyjęcie płyt
i zamknięcie napędu CD-ROM.
Zastanów się, czy drukowane encyklopedie za 10 lat będą się bardzo różniły od dzisiejszych?
Jak będzie z encyklopediami elektronicznymi?
Jakie są Twoje ich wizje???