Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 15
klasa 1
Blok tematyczny: Odkrywamy piękno jesiennego lasu
Temat: Grzybobranie
I. Cele
• Poszerzanie słownictwa.
• Rozumienie niebezpieczeństwa spożywania grzybów bez kontroli dorosłych.
• Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu sylab.
• Doskonalenie analizy sylabowej wyrazów.
• Rozwijanie logicznego myślenia.
Podstawa programowa:
Pkt 1.3.d „Uczeń dostrzega różnicę pomiędzy literą i głoską; dzieli wyrazy na sylaby…”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz. 2
komputer z projektorem
plansza interaktywna/gra „Sylaby”
prezentacja multimedialna wykonana przez nauczyciela w PowerPoincie ze zdjęciami grzybów jadalnych i trujących
III. Przebieg zajęć
1. Słuchanie wiersza Jerzego Kiersta pt. „Borowik” – podręcznik cz.2, str. 51
Jak nazywał się grzyb? ( borowik)
Kiedy się pojawił? ( po deszczu)
Gdzie spotkał ślimaka? ( na polanie)
Co oznacza „ślimak oczy wytrzeszczył”? oraz „moje uszanowanie”?
( zaskoczony, zdumiony, zdziwiony) ( witam, dzień dobry) 2. Rozpoznawanie grzybów jadalnych i trujących – prezentacja multimedialna Omówienie konsekwencji zatrucia grzybem.
Rozmowa na temat kontrolowanego zbierania i kupowania grzybów.
1
Elżbieta Bowdur
Przypomnienie numeru alarmowego 999 lub 112 w razie podejrzenia o zatrucie.
3. Nazywanie grzybów jadalnych i trujących – podręcznik cz.2, str.51
4. Zabawa ruchowa „Idziemy na grzyby”
Dzieci poruszają się po sali i naśladują grzybiarzy szukających grzybów. Na słowa nauczyciela – dzieci wyklaskują określoną ilość sylab:
BOROWIK! – 3 razy
MAŚLAK! – 2 razy
KOZAK! – 2 razy itp.
Na słowo MUCHOMOR! czy SROMOTNIK! – dzieci nie klaszczą.
5. Plansza interaktywna „Sylaby”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie kolejno klikamy:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Pajęczyna (2)
→ Czarodziejskie listy (1)
Opis interaktywności
Gra „Czarodziejskie listy” polegająca na wypełnianiu krzyżówki sylabowej.
Omówienie gry
Wspólne rozwiązywanie krzyżówki sylabowej.
Nauczyciel pomaga odczytywać sylaby, dzieci liczą liczbę sylab w wyrazie.
Wyznaczony uczeń podchodzi do tablicy i przesuwa sylaby na właściwe miejsce w krzyżówce.
6. Czytanie i pisanie sylab – podręcznik cz.2, ćw. 4, str. 50
7. Rysowanie szlaczka - podręcznik cz.2, ćw. 6, str. 50
2