kominiarz 714[02] z1 04 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Grzegorz Pośpiech
Przygotowanie zapraw ognioodpornych 714[02].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci: mgr inż. Halina Gołąbek
mgr inż. Bogumiła Porębska
Opracowanie redakcyjne: mgr inż. Barbara Olech
Konsultacja:
Korekta:
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 714[02].Z1.04
,,Przygotowanie zapraw ognioodpornych  zawartej w modułowym programie nauczania dla
zawodu kominiarz
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 9
5.1. Przygotowanie zapraw budowlanych sposobem ręcznym 9
5.1.1. Ćwiczenia 9
5.2. Przygotowanie zapraw ogniotrwałych 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Przygotowanie zapraw budowlanych sposobem mechanicznym 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 18
7. Literatura 32
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela ,,Przygotowanie zapraw
ognioodpornych , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w zawodzie
kominiarz 714[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- cele kształcenia,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych i intelektualnych,
- przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- pokazu z objaśnieniem,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od
samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej. Czas wykonania ćwiczeń należy ustalać
w zależności od potrzeb i rozwoju grupy.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel
może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych.
W tym rozdziale podano również:
- plan testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań ,
- propozycje norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- kartÄ™ odpowiedzi,
- zestaw zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
Moduł 714[02].Z1
Konstrukcje zduńskie i kominiarskie
Moduł 714[02].Z1.01
Spalanie paliw technicznych
Moduł 714[02].Z1.02
Prowadzenie kanałów wentylacyjnych,
spalinowych i dymowych
Moduł 714[02].Z1.03
Przygotowanie materiałów stosowanych
w konstrukcjach ognioodpornych
Moduł 714[02].Z1.04
Przygotowanie zapraw ognioodpornych
Moduł 714[02].Z1.05
Wykonywanie podstawowych operacji
technologicznych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu budownictwa,
- rozpoznawać podstawowe materiały budowlane,
- posługiwać się dokumentacją techniczną,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej
i ochrony środowiska,
- magazynować, składować i transportować materiały budowlane,
- stosować przepisy bhp, ochrony przeciwpożarowej i przeciwporażeniowej obowiązujące
na stanowisku pracy,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:
- zastosować przepisy bhp, ochrony ppoż. i przeciwporażeniowe obowiązujące podczas
przygotowywania zapraw ognioodpornych
- rozróżnić zaprawy ognioodporne,
- określić skład zapraw ognioodpornych,
- zastosować zasady dozowania składników zapraw ognioodpornych metodą: objętościową,
wagową, wagowo-objętościową,
- wykonać zaprawy metodą: ręczną, mechaniczną,
- określić konsystencję i urabialność mieszanki,
- rozróżnić rodzaje i przydatność gliny,
- rozróżnić właściwości gliny chudej i tłustej,
- zastosować zasady dozowania składników zaprawy w zależności struktury gliny,
- wykonać moczenie i zarabianie gliny,
- urobić glinę w zależności od plastyczności,
- urobić glinę w zależności od zawartości iłu i jego rodzaju,
- wyjaśnić sposób wiązania gliny z innymi materiałami,
- wyjaśnić zasady przylegania gliny do cegieł i kafli,
- wyjaśnić proces marznięcia i rozmrażania gliny,
- urobić zaprawy glinowo-piaskowe,
- zagęścić gliny,
- oczyścić gliny z nadmiaru naleciałości organicznych,
- zbadać urabialność gliny,
- zastosować gotowe zaprawy ogniotrwałe,
- przygotować zaprawy wapienne,
- przygotować zaprawy wapienno-cementowe,
- przygotować zaprawy o nietypowym składzie.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca: & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Konstrukcje zduńskie i kominiarskie714[02].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie zapraw ognioodpornych714[02].Z1.04
Temat: Spoiwa stosowane do wykonania zapraw.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności rozpoznawania spoiw
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- określić rodzaj spoiwa,
- podać cechy spoiw.
Metody nauczania:
- pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- zbiorowa.
Czas: 90 min
Åšrodki dydaktyczne:
- próbki spoiw budowlanych,
- plansze.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Omówienie tematu i celów zajęć.
3. Realizacja tematu:
- nauczyciel prezentuje kolejno spoiwa,
- nauczyciel charakteryzuje cechy spoiw,
- uczniowie rozpoznajÄ… wskazane spoiwa.
4.Nauczyciel wspólnie z uczniami dokonuje podsumowania zajęć.
Zakończenie zajęć
5. UporzÄ…dkowanie klasopracowni.
Praca domowa
Wypisz informacje jakie znajdujÄ… siÄ™ na worku z cementem.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca: & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
Modułowy program nauczania: Kominiarz 714[02]
Moduł: Konstrukcje zduńskie i kominiarskie714[02].Z1
Jednostka modułowa:
Przygotowanie zapraw ognioodpornych714[02].Z1.04
Temat: Oczyszczanie gliny z zanieczyszczeń.
Cel ogólny: kształtowanie umiejętności przygotowania gliny do wykonania zaprawy.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:
- dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
- oczyścić glinę z zanieczyszczeń organicznych,
- oczyścić glinę z kamieni.
Metody nauczania:
-instruktaż i pokaz,
-ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
-indywidualna
Czas: 135 min
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- glina zanieczyszczona,
- urzÄ…dzenie do rozrabiania gliny
- pojemnik na wodÄ™.
Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Podanie tematu zadania.
3. Realizacja tematu:
- uczniowie organizujÄ… stanowisko pracy,
- uczniowie wykonujÄ… oczyszczenie gliny,
- uczniowie sprzÄ…tajÄ… stanowisko.
4. Nauczyciel na bieżąco ocenia pracę uczniów.
5. Uczniowie prezentują wykonane ćwiczenie.
Zakończenie zajęć
6. UporzÄ…dkowanie pracowni.
Praca domowa
Wyjaśnij pojecie gliny tłustej i chudej.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
5. ĆWICZENIA
5.1. Przygotowanie zapraw budowlanych sposobem ręcznym
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zaprawę cementową o proporcji składników 1:4.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) rozłożyć kruszywo drobne w miejscu przeznaczonym do przygotowania zaprawy,
5) dosypać cement i przeprowadzić mieszanie składników suchych do jednolitej barwy,
6) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy.
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zaprawę wapienną o proporcji składników 1:2.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) rozłożyć kruszywo drobne w miejscu przeznaczonym do przygotowania zaprawy,
5) dosypać cement i przeprowadzić mieszanie składników suchych do jednolitej barwy,
6) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zaprawę cementowo - wapienną, o proporcji składników 1:2:6, sposobem
ręcznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) dobrać materiał zgodnie z recepturą,
4) rozłożyć kruszywo drobne w miejscu przeznaczonym do przygotowania zaprawy,
5) dosypać cement i przeprowadzić mieszanie składników suchych do jednolitej barwy,
6) dolewać wody z jednoczesnym mieszaniem wszystkich składników,
7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy.
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 4
Wykonaj zabezpieczenie dołu z wapnem. Wymiary dołu w rzucie poziomym
4,00x3,00m.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) dobrać materiał i przygotować według wymiaru,
4) ustawić zabezpieczenie zgodnie z przepisami bhp,
5) posprzątać stanowisko pracy,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- stanowisko robocze,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał drewniane do wykonania zabezpieczeń,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót ciesielskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 5
Wykonaj zaprawę cementowo - glinianą, o proporcji składników 1:2:16, sposobem
ręcznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) przygotować zawiesinę glinową,
4) dobrać cement zgodnie z recepturą,
5) dodać cement do zawiesiny glinowej,
6) wymieszać całość do odpowiedniej konsystencji,
7) oczyścić narzędzia,
8) posprzątać stanowisko pracy,
9) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
10) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Przygotowanie zapraw ogniotrwałych
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Przygotuj sposobem ręcznym 5kg zaprawy ognioodpornej wg zaleceń producenta.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) odmierzyć odpowiednią ilość wody i wlać do naczynia,
4) dodać suchą zaprawę ognioodporną,
5) wymieszać całość do odpowiedniej konsystencji,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Przygotuj 5kg zaprawy zduńskiej wg receptury podanej przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) przygotować zawiesinę glinianą,
4) dobrać środki schudzające zgadnie z recepturą,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5) wymieszać całość do odpowiedniej konsystencji,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Przygotuj 5kg zaprawy z gliny zwykłej wg receptury podanej przez nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiednie narzędzia,
3) przygotować zawiesinę glinianą,
4) dobrać środki schudzające zgadnie z recepturą,
5) wymieszać całość do odpowiedniej konsystencji,
6) oczyścić narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia,
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Przygotowanie zapraw budowlanych sposobem
mechanicznym
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zaprawÄ™ cementowo  wapiennÄ… sposobem mechanicznym o proporcji
składników 1:2:4.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania mieszanki betonowej rozdział 4.3
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku betoniarskim,
5) wykonać mieszankę betonową zgodnie z zadaną recepturą,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy.
- materiał do wykonania zapraw.
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka pierwszej pomocy,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zaprawę cementowo o proporcji składników 1:5, sposobem mechanicznym.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania zaprawy,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy,
5) wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
Ćwiczenie 3
Wykonaj zaprawę wapienną sposobem mechanicznym o proporcji składników 1:4.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zorganizować stanowisko pracy,
2) dobrać odpowiedni sprzęt i narzędzia,
3) określić sposób wykonania zaprawy,
4) sprawdzić instrukcję bhp przy stanowisku pracy,
5) wykonać zaprawę zgodnie z zadaną recepturą,
6) umyć sprzęt i narzędzia,
7) posprzątać stanowisko pracy,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny poprawności wykonania ćwiczenia.
Zalecane metody nauczania  uczenia siÄ™:
 instruktaż i pokaz,
 ćwiczenia praktyczne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Åšrodki dydaktyczne:
- odzież ochronna i sprzęt ochrony osobistej,
- podstawowy sprzęt pomiarowy,
- materiał do wykonania zapraw,
- podstawowy zestaw narzędzi i sprzętu do robót murarskich,
- narzędzia i sprzęt pomocniczy,
- apteczka,
- literatura z rozdziału 7 poradnika dla nauczyciela.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Przygotowanie zapraw
ognioodpornych
Test składa się z 20 zadań, z których:
 zadania 1 13 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 14 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. a, 4. d, 5. a, 6. b, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. c, 14. b, 15. a, 16. c, 17. c, 18. b, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad celu wymagań odpowiedzi
1 Określić rodzaj spoiwa C P a
2 Określić sposób uzyskania wapna C P c
niegaszonego
3 Podać głębokość dołu na wapno A P a
4 Wskazać objawy spalenia wapna B P d
5 Określić wilgotność wapna C P a
hydratyzowanego
6 Określić barwę cementu C P b
7 Określić rodzaj zapraw stosowanych do C P c
prac w konstrukcjach zduńskich i
kominiarskich
8 Określić czas zużycia zaprawy C P d
cementowo-glinianej
9 Określić główny składnik zaprawy C P c
zduńskiej
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
10 Wskazać cechy gliny tłustej B P b
11 Określić środki schudzajace dodawane C P c
do gliny
12 Określić czas moczenia gliny C P a
13 Określić wpływ zamrożenia gliny na jej C P c
własności
14 Określić dodatek gliny ogniotrwałej do C PP b
zaprawy szamotowej
15 Rozróżnić urządzenie do mieszania B PP a
zapraw
16 Określić kolejność dozowania C PP c
składników zaprawy cementowo 
wapiennej przy mieszaniu
mechanicznym
17 Określić wielkość kruszywa w zaprawie C PP c
szamotowej
18 Określić temperaturę do której można C PP b
stosować cement i szkło wodne w
zaprawie szamotowej
19 Określić skład zaprawy termalitowej C PP a
20 Określić skład zaprawy krzemianowej C PP b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zapraw ognioodpornych. Zarówno
w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na pózniej i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Cement portlandzki jest:
a) spoiwem hydraulicznym,
b) wypełniaczem hydrauliczne,
c) wypełniaczem,
d) spoiwem powietrznym.
2. Wapno niegaszone otrzymuje siÄ™ przez:
a) dołowanie,
b) zalanie wapna palonego wodÄ…,
c) wypalanie kamienia wapiennego,
d) wypalanie wapna palonego.
3. Głębokość dołu na wapno nie powinna być większa niż:
a) 2m,
b) 3m,
c) 1m,
d) 0,8m.
4. Zbyt mała ilość wody użyta do gaszenia spowoduje tzw. spalenie wapna, objawiające się:
a) granatowym zabarwieniem,
b) śnieżnobiałym zabarwieniem,
c) żółtym zabarwieniem,
d) brÄ…zowym zabarwieniem.
5. Wapno hydratyzowane powinno mieć wilgotność nie większą niż:
a) 3%,
b) 5%,
c) 4%,
d) 10%.
6. Cementy majÄ… barwÄ™:
a) niebieską o różnych odcieniach,
b) szarą o różnych odcieniach,
c) brązową o różnych odcieniach,
d) żółtą o różnych odcieniach.
7. Do prac w konstrukcjach zduńskich i kominiarskich stosowane są zaprawy:
a) gipsowo-wapienne, cementowe, cementowo-wapienne,
b) wapienne, gipsowe, gipsowo-wapienne,
c) cementowe, cementowo-wapienne, cementowo-gliniane,
d) wapienne, gipsowe, cementowe.
8. Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowo-gliniana musi być zużyta wynosi:
a) 0,5 godziny,
b) 3 godziny,
c) 8 godzin,
d) 2 godziny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
9. Głównym surowcem, z którego sporządzamy zaprawy zduńskie jest:
a) gips,
b) cement,
c) glina,
d) wapno.
10. Glina tłusta charakteryzuje się:
a) brakiem połysku i dużą lepkością,
b) połyskiem i dużą lepkością,
c) połyskiem i małą lepkością,
d) brakiem połysku i małą lepkością.
11. Do gliny tłustej dodaje się środków schudzających, takich jak:
a) cement i mÄ…czka ceglana,
b) cement i piasek,
c) piasek i mÄ…czka ceglana,
d) wapno i piasek.
12. GlinÄ™ przed zarobieniem zalewa siÄ™ wodÄ… i pozostawia siÄ™ tak:
a) jeden dzień,
b) dwa dni,
c) tydzień,
d) miesiÄ…c.
13. Zamrożenie gliny:
a) nie ma wpływu,
b) wpływa na nią ujemnie,
c) wpływa na nią dodatnio,
d) wpÅ‚ywa na niÄ… dodatnio tylko powyżej 5°C.
14. Do zaprawy szamotowej dodaje się gliny ogniotrwałej w ilości:
a) 10÷20%,
b) 20÷30%,
c) 10÷15%,
a) 30÷50%.
15. Na rysunku obok przedstawione jest urzÄ…dzenie:
a) mieszarka do zapraw,
b) mieszalnik do zapraw,
c) wiertarka z mieszadłem,
d) betoniarka.
16. Dozowanie składników zaprawy cementowo  wapiennej przy mieszaniu mechanicznym
jest następująca:
a) cement, piasek, woda, wapno,
b) woda, piasek, cement, wapno,
c) cement, wapno, piasek, woda,
d) wapno, cement, piasek, woda.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
17. Wielkość ziaren mielonego szamotu w zaprawie szamotowej nie powinna przekraczać:
a) 4mm,
b) 1mm,
c) 2mm,
d) 5mm.
18. Do zaprawy szamotowej można dodać cementu portlandzkiego lub szkła wodnego
w przypadku gdy zaprawa będzie użyta do urządzeń, w których temperatura nie
przekroczy:
a) 800°C,
b) 1000°C,
c) 1200°C,
d) 500°C.
19. Zaprawy termalitowe produkuje siÄ™ z mieszaniny ziemi okrzemkowej i:
a) plastycznej glinki ogniotrwałej,
b) cementu portlandzkiego,
c) cementu hutniczego,
d) gipsu budowlanego.
20. Zaprawy krzemionkowe sporzÄ…dza siÄ™ ze zmielonego kwarcytu, piasku i Å‚upku
kwarcytowego z dodatkiem:
a) 10÷20% zmielonych margli,
b) 10÷20% gliny ogniotrwaÅ‚ej,
c) 10÷20% cementu portlandzkiego,
d) 10÷20% gliny krzemianowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Przygotowanie zapraw ognioodpornych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
TEST II
Test dwustopniowy do jednostki modułowej ,, Przygotowanie zapraw
ognioodpornych
Test składa się z 20 zadań, z których:
 zadania 1-13 sÄ… z poziomu podstawowego,
 zadania 14-20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej
brak uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 6 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 8 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 10 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 13 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. b, 3. b, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. d, 9. c, 10. d, 11. c,
12. b, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. c, 18. d, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad celu wymagań odpowiedzi
1 Określić rodzaj spoiwa C P d
2 Określić sposób uzyskania wapna C P b
gaszonego
3 Określić czas dojrzewania wapna C P b
gaszonego
4 Wskazać skutek dodania zbyt małej ilości B P d
wody do gaszenia wapna
5 Określić rozmiar grudek dopuszczalnych C P a
w wapnie hydratyzowanym
6 Podać cechę cementu A P b
7 Określić zalety zaprawy cementowo- C P b
glinianej
8 Określić czas zużycia zaprawy C P d
cementowej
9 Określić główny składnik zaprawy C P c
zduńskiej
10 Wskazać cechy gliny chudej B P d
11 Określić środki schudzajace dodawane do C P c
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
gliny
12 Określić proporcje składników w C P b
zaprawie cementowo - glinianej
13 Określić przydatność zaprawy dołączenia C P c
kafli
14 Określić zastosowanie zaprawy C PP a
szamotowej
15 Rozróżnić urządzenie do mieszania B PP a
zapraw
16 Określić kolejność dozowania składników C PP b
zaprawy wapiennej przy mieszaniu
mechanicznym
17 Określić wielkość kruszywa w zaprawie C PP c
szamotowej
18 Określić rodzaj zaprawy do łączenia C PP d
kształtek krzemionkowych
19 Określić skład zaprawy termalitowej C PP d
20 Określić skład zaprawy krzemianowej C PP b
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustalić z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej
jednotygodniowym wyprzedzeniem.
2. Omówić z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznać uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadzić z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,
jakie będą w teście.
5. Omówić z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnić uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdać uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podać czas przeznaczony
na udzielanie odpowiedzi.
8. Stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru dydaktycznego
(rozładować niepokój, zachęcić do sprawdzenia swoich możliwości).
9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnieć uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zebrać karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdzić wyniki i wpisać do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadzić analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybrać te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustalić przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracować wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  ewentualne niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących przygotowania zapraw ognioodpornych. Zarówno
w części podstawowej jak i ponadpodstawowej znajdują się zadania wielokrotnego
wyboru( jedna odpowiedz jest prawidłowa).
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi, prawidłową odpowiedz
w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz X (w przypadku pomyłki należy błędną
odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
na pózniej i wróć do zadania gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 90 min.
Powodzenia
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wapno hydratyzowane jest:
a) spoiwem hydraulicznym,
b) wypełniaczem hydrauliczne,
c) wypełniaczem,
d) spoiwem powietrznym.
2. Wapno gaszone otrzymuje siÄ™ przez:
a) dołowanie,
b) zalanie wapna palonego wodÄ…,
c) wypalanie kamienia wapiennego,
d) wypalanie wapna palonego.
3. Przy gaszeniu wapna bez rozdrabniania okres dojrzewania powinien trwać co najmniej:
a) dwa miesiÄ…ce,
b) trzy miesiÄ…ce,
c) tydzień,
d) dwa tygodnie.
4. Zbyt mała ilość wody użyta do gaszenia objawia się:
a) granatowym zabarwieniem,
b) śnieżnobiałym zabarwieniem,
c) żółtym zabarwieniem,
d) brÄ…zowym zabarwieniem.
5. Wapno hydratyzowane nie powinno zawierać grudek większych niż:
a) 0,20mm,
b) 0,30mm,
c) 0,40mm,
d) 0,50mm.
6. Najważniejszą cechą cementu jest jego:
a) gęstość,
b) wytrzymałość na ściskanie,
c) spoistość,
d) wodoszczelność.
7. ZaletÄ… zaprawy cementowo-glinianej jest:
a) wodoprzepuszczalność i izolacyjność,
b) wodoszczelność i ciepłochronność,
c) wodoszczelność i izolacyjność,
d) izolacyjność i ciepłochronność.
8. Maksymalny czas, po którym zaprawa cementowa musi być zużyta wynosi:
a) 0,5 godziny,
b) 3 godziny,
c) 8 godzin,
d) 2 godziny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
9. Głównym surowcem, z którego sporządzamy zaprawy zduńskie jest:
a) gips,
b) cement,
c) glina,
d) wapno.
10. Glina chuda charakteryzuje siÄ™:
a) brakiem połysku i dużą lepkością,
b) połyskiem i dużą lepkością,
c) połyskiem i małą lepkością,
d) brakiem połysku i małą lepkością.
11. Do gliny tłustej dodaje się środków schudzających, takich jak:
a) cement i mÄ…czka ceglana,
b) cement i piasek,
c) piasek i mÄ…czka ceglana,
d) wapno i piasek.
12. W zaprawie cementowo glinianej proporcje 1:4:16 oznaczają objętościową ilość składników:
a) cement: glina : woda,
b) cement: zawiesina glinowa: piasek,
c) cement: glina: piasek,
d) piasek: glina: cement.
13. Przygotowana zaprawa do łączenia kafli zaciśnięta w dłoni powinna:
a) w niej pozostać,
b) ułożyć się w wałek,
c) łatwo wydostawać się przez palce,
d) w małych ilościach wydostawać się przez palce.
14. Zaprawy szamotowe są stosowane do łączenia ceramicznych elementów ogniotrwałych
przy budowie:
a) palenisk,
b) ścian,
c) słupów,
d) kuchni.
15. Na rysunku obok przedstawione jest urzÄ…dzenie:
a) mieszarka do zapraw,
b) mieszalnik do zapraw,
c) wiertarka z mieszadłem,
d) betoniarka.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
16. Dozowanie składników zaprawy wapiennej przy mieszaniu mechanicznym jest
następująca:
a) piasek, woda, wapno,
b) woda, piasek, wapno,
c) wapno, piasek, woda,
d) wapno, cement, piasek.
17. Wielkość ziaren mielonego szamotu w zaprawie szamotowej nie powinna przekraczać:
a) 4mm,
b) 1mm,
c) 2mm,
d) 5mm.
18. Do Å‚Ä…czenia ksztaÅ‚tek krzemionkowych narażonych na dziaÅ‚anie temperatury do 1200°C
stosuje siÄ™:
a) zaprawy gipsowe,
b) zaprawy cementowe,
c) zaprawy szamotowe z dodatkiem cementu,
d) zaprawy krzemionkowe.
19. Zaprawy termalitowe produkuje się z mieszaniny plastycznej glinki ogniotrwałej i:
a) gipsu budowlanego,
b) cementu portlandzkiego,
c) cementu hutniczego,
d) ziemi okrzemkowej.
20. Zaprawy krzemionkowe sporzÄ…dza siÄ™ ze zmielonego kwarcytu, piasku i Å‚upku
kwarcytowego z dodatkiem:
a) zmielonych margli,
b) gliny ogniotrwałej,
c) cementu portlandzkiego,
d) gliny krzemianowej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & ..
Przygotowanie zapraw ognioodpornych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
" punktów
& & & & & & & & & & & & & & & &
Ocena
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
7. LITERATURA
1. Paradistal A.: Roboty zduńskie. Arkady, Warszawa 1973
2. Szymański E. Wrześniowski W.: Materiałoznawstwo budowlane. WSiP, Warszawa 1997
3. Urban. L. Technologia robót malarskich i tynkarskich WSiP, Warszawa 1988
4. Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano-montażowych. ITB,
Warszawa 1997
5. Wojewoda K.: Wykonywanie zapraw budowlanych i betonów. Kowel, Warszawa 2002
6. Katalogi producentów
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32

