��MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Lilia Kimber-Dziwisz
Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu
z kompleksowej rehabilitacji 346[02].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
Recenzenci:
mgr Iwona GrudzieD
mgr Aurelia WBoch
Opracowanie redakcyjne:
in|. Danuta Szczepaniak
Konsultacja:
mgr Hanna CaBuD
Poradnik stanowi obudow dydaktyczn programu jednostki moduBowej 346[02].Z1.04
Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji , zawartego
w moduBowym programie nauczania dla zawodu asystent osoby niepeBnosprawnej.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji PaDstwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
1
SPIS TREZCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstpne 4
3. Cele ksztaBcenia 5
4. PrzykBadowe scenariusze zaj 6
5. wiczenia 10
5.1. Przyczyny i rodzaje niepeBnosprawno[ci 10
5.1.1. wiczenia 10
5.2. Rehabilitacja kompleksowa 13
5.2.1. wiczenia 13
5.3. Proces rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych i jego etapy 15
5.3.1. wiczenia 15
5.4. Zesp�B rehabilitacyjny i jego zadania 17
5.4.1. wiczenia 17
5.5. Diagnozowanie potrzeb podopiecznego w zakresie rehabilitacji 19
5.5.1. wiczenia 19
5.6. Indywidualne programy rehabilitacji 21
5.6.1. wiczenia 21
5.7. Metody rehabilitacji 23
5.7.1 wiczenia 23
5.8. Sprzt rehabilitacyjny 25
5.8.1. wiczenia 25
5.9. Aktywizowanie os�b niepeBnosprawnych 27
5.9.1. wiczenia 27
6. Ewaluacja osigni ucznia 29
7. Literatura 43
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy PaDstwu Poradnik dla nauczyciela, kt�ry bdzie pomocny w prowadzeniu
zaj dydaktycznych w szkole ksztaBccej w zawodzie asystent osoby niepeBnosprawnej.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstpne wykaz umiejtno[ci, jakie uczeD powinien posiada, aby bez
problem�w m�gB korzysta z poradnika,
- cele ksztaBcenia wykaz umiejtno[ci, jakie uczeD opanuje podczas pracy z poradnikiem,
- przykBadowe scenariusze zaj,
- wiczenia przykBadowe wiczenia ze wskaz�wkami do realizacji, zalecanymi metodami
nauczania uczenia oraz [rodkami dydaktycznymi,
- ewaluacj osigni ucznia, przykBadowe narzdzia pomiaru dydaktycznego,
- wykaz literatury.
Wskazane jest, aby zajcia dydaktyczne prowadzone byBy r�|nymi metodami ze
szczeg�lnym uwzgldnieniem aktywizujcych metod nauczania, np. samoksztaBcenia
kierowanego, tekstu przewodniego, metody przypadk�w.
Formy organizacyjne pracy uczni�w mog by zr�|nicowane, poczwszy od samodzielnej
pracy uczni�w do pracy w zespoBach.
Schemat ukBadu jednostek moduBowych
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
3
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystpujc do realizacji programu jednostki moduBowej uczeD powinien umie:
- korzysta z r�|nych zr�deB informacji,
- stosowa zasady prawidBowej komunikacji z osob niepeBnosprawn,
- nawizywa kontakt terapeutyczny z podopiecznym kierujc si akceptacj,
zrozumieniem, empati,
- wsp�Bpracowa w grupie,
- r�|nicowa okresy rozwojowe jednostki,
- okre[la wpByw czynnik�w spoBecznych, psychicznych i emocjonalnych na rozw�j
jednostki,
- przestrzega procedur w pracy zespoBowej.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
4
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki moduBowej uczeD powinien umie:
- przedstawi przyczyny powstawania niepeBnosprawno[ci,
- scharakteryzowa rodzaje i stopnie niepeBnosprawno[ci,
- scharakteryzowa cele i zadania rehabilitacji kompleksowej,
- zdiagnozowa sytuacj osoby niepeBnosprawnej w rodzinie i [rodowisku,
- zmotywowa osob niepeBnosprawn do podjcia rehabilitacji,
- opracowa indywidualny program pomocy i rehabilitacji we wsp�Bpracy z osob
niepeBnosprawn i zespoBem rehabilitacyjnym,
- dostosowa metody rehabilitacji do potrzeb i mo|liwo[ci podopiecznych,
- przedstawi ofert sprztu rehabilitacyjnego wspomagajcego proces kompleksowej
rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych,
- wesprze aktywno[ i samodzielno[ os�b niepeBnosprawnych,
- zainspirowa osob niepeBnosprawn do nabywania wiedzy o zdrowiu i mo|liwo[ciach
wykorzystania r�|nych form postpowania rehabilitacyjnego.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
5
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJ
Scenariusz zaj 1
Osoba prowadzca .............................................
ModuBowy program nauczania: Asystent osoby niepeBnosprawnej 346[02]
ModuB: Metody pracy z osob niepeBnosprawn 346[02].Z1
Jednostka moduBowa: Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu
z kompleksowej rehabilitacji 346[02].Z1.04
Temat: Przyczyny i rodzaje niepeBnosprawno[ci.
Cel og�lny: Scharakteryzowanie przyczyn i rodzaj�w niepeBnosprawno[ci.
Po zakoDczeniu zaj edukacyjnych uczeD powinien umie:
okre[li kryteria podziaBu przyczyn niepeBnosprawno[ci,
okre[li kryteria podziaBu rodzaj�w niepeBnosprawno[ci,
scharakteryzowa poszczeg�lne grupy przyczyn niepeBnosprawno[ci,
dokona podziaBu rodzaj�w niepeBnosprawno[ci w zale|no[ci od przyjtych kryteri�w,
dokona podziaBu przyczyn niepeBnosprawno[ci w zale|no[ci od przyjtych kryteri�w,
okre[li najczstsze przyczyny niepeBnosprawno[ci.
Metody nauczania uczenia si:
prezentacja,
wiczenia,
dyskusja wielokrotna.
Formy organizacyjne pracy uczni�w:
- praca w dwuosobowych zespoBach.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- plansze lub prezentacje multimedialne zawierajce charakterystyk przyczyn i rodzaj�w
niepeBnosprawno[ci,
- plansze, filmy dydaktyczne lub prezentacje multimedialne obrazujce trudno[ci jakie
w warunkach |ycia codziennego napotykaj osoby z r�|nymi rodzajami
niepeBnosprawno[ci,
- arkusze papieru,
- arkusz do wiczeD,
- mazaki,
- flipchart,
- materiaBy przygotowane przez nauczyciela (w zale|no[ci od przyjtej formy wykonania
wiczenia),
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zaj:
1. Wprowadzenie, przedstawienie tematu, celu zaj.
2. WykBad na temat przyczyn i rodzaj�w niepeBnosprawno[ci. Podczas wykBadu nauczyciel
korzysta z przygotowanych wcze[niej plansz, prezentacji multimedialnych, filmu
dydaktycznego.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
6
3. Prezentacja rodzaj�w niepeBnosprawno[ci wedBug r�|nych kryteri�w.
4. Dyskusja na temat eliminowania i minimalizowania zaprezentowanych przyczyn
niepeBnosprawno[ci.
5. PodziaB grupy uczni�w na dwuosobowe zespoBy.
6. wiczenia w dwuosobowych zespoBach uczniowie wykonuj wiczenie 1 z rozdziaBu
4.1.3. z Poradnika dla ucznia. PrzykBadowy spos�b wykonania wiczenia:
- uczniowie otrzymuj od nauczyciela zestaw: pojedyncze kartki na kt�rych wypisane
s rodzaje niepeBnosprawno[ci (na ka|dej kartce tylko jeden rodzaj
niepeBnosprawno[ci),
- wiczenie polega na posortowaniu kartek na cztery grupy zgodnie z podanymi
przez nauczyciela kryteriami niepeBnosprawno[ci zawartymi w arkuszu wiczeD.
7. Po wykonaniu wiczenia nauczyciel prosi uczni�w o zaprezentowanie efekt�w swojej
pracy.
8. Podczas prezentacji nauczyciel prowadzi moderowan dyskusj, kt�rej celem jest
wskazanie ewentualnych nieprawidBowo[ci w wykonanych wiczeniach oraz poszukiwanie
prawidBowych odpowiedzi.
9. W prezentacji oraz dyskusji bierze udziaB ka|dy z dwuosobowych zespoB�w.
10. Po zakoDczeniu prezentacji i dyskusji nauczyciel podsumowuje zajcia.
Praca domowa
Przygotuj prac pisemn na temat najcz[ciej spotykanych Twoim zdaniem przyczyn
niepeBnosprawno[ci wrodzonej.
W pracy zaproponuj r�wnie|, w jaki spos�b mo|na zminimalizowa lub caBkowicie
wyeliminowa niekt�re przyczyny.
Spos�b uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoDczonych zajciach:
- anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczce sposobu prowadzenia zaj i zdobytych
umiejtno[ci.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
7
Scenariusz zaj 2
Osoba prowadzca .............................................
ModuBowy program nauczania: Asystent osoby niepeBnosprawnej 346[02]
ModuB: Metody pracy z osob niepeBnosprawn 346[02].Z1
Jednostka moduBowa: Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu
z kompleksowej rehabilitacji 346[02].Z1.04
Temat: Rehabilitacja kompleksowa.
Cel og�lny: KsztaBtowanie umiejtno[ci okre[lenia i scharakteryzowania cel�w oraz zadaD
rehabilitacji kompleksowej.
Po zakoDczeniu zaj edukacyjnych uczeD powinien umie:
zdefiniowa pojcia rehabilitacji i fizjoterapii,
okre[li cele rehabilitacji kompleksowej,
scharakteryzowa zadania rehabilitacji kompleksowej,
okre[li ide rehabilitacji kompleksowej,
wyja[ni na czym polega rehabilitacja os�b niepeBnosprawnych.
Metody nauczania uczenia si:
prezentacja,
wiczenia,
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczni�w:
- praca w 2 3 osobowych grupach.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Zrodki dydaktyczne:
- plansze lub prezentacje multimedialne zawierajce definicje pojcia rehabilitacji,
- foliogramy lub filmy z celami i zadaniami rehabilitacji kompleksowej,
- arkusze papieru,
- mazaki,
- flipchart,
- materiaBy przygotowane przez nauczyciela (w zale|no[ci od przyjtej formy wykonania
wiczenia),
- literatura zgodnie z punktem 7 poradnika dla nauczyciela.
Przebieg zaj:
1. Przedstawienie tematu, celu zaj.
2. WykBad na temat rehabilitacji kompleksowej, jej cel�w i zadaD. Podczas wykBad�w
nauczyciel korzysta z przygotowanych wcze[niej plansz, foliogram�w, prezentacji
multimedialnych, filmu dydaktycznego.
3. PodziaB uczni�w na 2 3 osobowe grupy.
4. wiczenia w 2 3 osobowych grupach uczniowie wykonuj wiczenie 1 z rozdziaBu
4.2.3. z Poradnika dla ucznia. PrzykBadowy spos�b wykonania wiczenia: uczniowie
otrzymuj od nauczyciela arkusz do wiczeD z podziaBem na 3 typy organizacji, do
arkusza wiczeD wpisuj propozycje organizacji w oparciu o metod burzy m�zg�w .
5. Po wykonaniu wiczenia nauczyciel prosi uczni�w o zaprezentowanie efekt�w swojej
pracy poszczeg�lne grupy.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
8
6. Po prezentacji nauczyciel przeprowadza analiz zapis�w z udziaBem uczni�w, kt�rej celem
jest wskazanie ewentualnych nieprawidBowo[ci w wykonanych wiczeniach oraz
poszukiwanie prawidBowych odpowiedzi.
7. Prezentacji dokonuje 1 uczeD z grupy, natomiast w analizie bierze udziaB ka|dy
z czBonk�w grupy.
8. Po zakoDczeniu prezentacji i analizy materiaBu wiczeD nauczyciel podsumowuje zajcia.
Praca domowa
Przygotuj prac pisemn z okre[leniem cel�w i zadaD rehabilitacji kompleksowej na
przykBadzie dobrowolnie wybranego przypadku osoby z niepeBnosprawno[ci ruchow.
Spos�b uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakoDczonych zajciach:
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczce sposobu prowadzenia zaj i zdobytych
umiejtno[ci.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
9
5. WICZENIA
5.1. Przyczyny i rodzaje niepeBnosprawno[ci
5.1.1. wiczenia
wiczenie 1
Podane rodzaje niepeBnosprawno[ci przyporzdkuj do odpowiedniego kryterium.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i technik wykonania. Uczniowie pracuj w dwuosobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) okre[li w jaki spos�b mo|na uporzdkowa podane rodzaje niepeBnosprawno[ci (burza
m�zg�w nie krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
2) przyporzdkowa podane rodzaje niepeBnosprawno[ci do odpowiedniego kryterium,
3) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy r�|nych grup.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- arkusz do wiczenia:
Rodzaje niepeBnosprawno[ci:
- zaburzenia sensoryczne (zmysB�w) brak, uszkodzenie lub zaburzenie funkcji
analizator�w zmysBowych ( osoby niewidome, niedowidzce, gBuche, niedosByszce,
z zaburzeniami percepcji wzrokowej i sBuchowej),
- niepeBnosprawno[ psychiczna obni|ona sprawno[ intelektualna upo[ledzenie
umysBowe, demencja starcza (osoby psychiczne chore z zaburzeniami osobowo[ci
i zachowania, osoby cierpice na epilepsj z zaburzeniami [wiadomo[ci),
- obni|ona sprawno[ komunikowania si utrudniony kontakt sBowny (zaburzenia mowy,
autyzm, jkanie si,
- niepeBnosprawno[ trwaBa (staBa) wiedza medyczna nie rokuje poprawy zdrowia,
- niepeBnosprawno[ okresowa wg wiedzy medycznej mo|e nastpi poprawa stanu
zdrowia,
- niepeBnosprawno[ powodujca cz[ciow lub caBkowit niezdolno[ do wykonywania
dotychczasowego zatrudnienia, ale umo|liwiajc wykonywanie innego, ni|ej
kwalifikowanego zatrudnienia,
- niepeBnosprawno[ powodujca niezdolno[ do wykonywania jakiegokolwiek
zatrudnienia,
- niepeBnosprawno[ znacznego stopnia uniemo|liwiajca podjcie zatrudnienia albo
uniemo|liwiajca wykonywanie zatrudnienia w szczeg�lno[ci w zakBadzie pracy
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
10
chronionej albo w zakBadzie aktywizacji zawodowej, wymagajc w celu peBnienia r�l
spoBecznych staBej lub dBugotrwaBej opieki lub pomocy innej osoby w zwizku ze
znacznie ograniczon mo|liwo[ci samodzielnej egzystencji,
- niepeBnosprawno[ lekkiego stopnia, oznaczajca naruszon sprawno[ organizmu
u osoby zdolnej do wykonywania zatrudnienia i nie wymagajcej pomocy innej osoby
w celu peBnienia r�l spoBecznych.
Kryteria niepeBnosprawno[ci
trwaBo[ci obowizujcego aktualnie
psychosomatyczne niezdolno[ci do pracy
(okresu trwania) orzecznictwa
- mazaki,
- flipchart,
poradnik ucznia.
wiczenie 2
Podziel podane przyczyny niepeBnosprawno[ci na nabyte i wrodzone.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i spos�b wykonania. Uczniowie pracuj w 4 osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) okre[li, w jaki spos�b mo|na uporzdkowa podane przyczyny niepeBnosprawno[ci
(metoda: burza m�zg�w nie oceniajc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
2) uporzdkowa zaproponowane przez czBonk�w grupy przyczyny niepeBnosprawno[ci,
3) por�wna propozycje swojej grupy z zapisami innych grup,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy r�|nych grup,
5) ustali koDcowy podziaB przyczyn niepeBnosprawno[ci.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- arkusz do wiczeD:
Przyczyny niepeBnosprawno[ci
- czynniki dziedziczne genetycznie uwarunkowane uszkodzenia narzd�w, funkcji
i sprawno[ci organizmu, uszkodzenia centralnego ukBadu nerwowego,
- czynniki wrodzone powodujce uszkodzenia pBodu w okresie ci|y, jak zatrucia, choroby i
urazy przyszBej matki,
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
11
- choroby specyficzne dla danego narzdu (oka, narzdu ruchu) powodujce
w konsekwencji uszkodzenie r�|nych narzd�w, funkcji i sprawno[ci organizmu,
- choroby przewlekBe zwBaszcza tzw. neurologiczne np. SM, SLA, lub narzdu ruchu, np.
RZS, choroby ukBadu sercowo-naczyniowego,
- nagBe wypadki, w tym wypadki przy pracy, urazy, zatrucia,
- choroby psychiczne i negatywne skutki dotyczce higieny i jako[ci zdrowia psychicznego,
- utrata zdrowia wskutek r�|nych szkodliwych substancji wystpujcych w [rodowisku
pracy i zamieszkania, wadliwy styl |ycia, zanieczyszczenie [rodowiska naturalnego,
- naturalne starcze zmiany organizmu obni|ajce jego og�ln sprawno[ lub niekt�rych
narzd�w.
Przyczyna niepeBnosprawno[ci nabyta Przyczyna niepeBnosprawno[ci wrodzona
- mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
12
5.2. Rehabilitacja kompleksowa
5.2.1. wiczenia
wiczenie 1
Na podstawie poni|szej definicji rehabilitacji kompleksowej, podaj przykBady instytucji
samorzdowych, paDstwowych i organizacji pozarzdowych, wBczajcych si w proces
rehabilitacji kompleksowej.
Rehabilitacj kompleksow rozumie nale|y jako cigBy i trwajcy proces
og�lnospoBeczny, w kt�rym bierze udziaB wiele instytucji na szczeblu samorzdowym,
paDstwowym, a tak|e organizacji charytatywnych, fundacji. GB�wny cel tych dziaBaD to
tworzenie warunk�w umo|liwiajcych osobom niepeBnosprawnym powr�t do peBnego zdrowia
lub wyksztaBcenie mechanizm�w kompensacyjnych w przypadku utraty normalnych funkcji
organizmu. Rehabilitacja powinna w mo|liwie szybki spos�b przygotowa osob
niepeBnosprawn do czynnego udziaBu w |yciu rodziny i spoBeczeDstwa. Osign ten cel
mo|na realizujc zadania rehabilitacji leczniczej, zawodowej, spoBecznej .
Organizacje/instytucje Organizacje/instytucje Organizacje/instytucje
paDstwowe samorzdowe pozarzdowe
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i spos�b wykonania. Uczniowie wykonuj zadanie w grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) okre[li, jakie instytucje wBczaj si w proces rehabilitacji kompleksowej,
2) zapisa propozycje,
3) uporzdkowa zapisane propozycje i wpisa je do tabeli,
4) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
5) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
- arkusz do wiczenia z tabel do wypeBnienia,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
13
wiczenie 2
Zaprezentuj ide nowoczesnej rehabilitacji w oparciu o tzw. polsk szkoB rehabilitacji
prof. W. Degi.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w 4 osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) okre[li, w jaki spos�b mo|na uporzdkowa i w jakiej formie zapisa tre[ci dotyczce
nowoczesnej rehabilitacji,
2) uporzdkowa i zapisa w opracowanym schemacie okre[lone informacje,
3) skonfrontowa wBasny zapis z zapisami innych uczni�w,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
14
5.3. Proces rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych i jego etapy
5.3.1. wiczenia
wiczenie 1
Przyporzdkuj nazwy poszczeg�lnych etap�w rehabilitacji do podanych opis�w.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i spos�b wykonania.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeczyta opis etap�w rehabilitacji,
2) wypeBni tabel w arkuszu do wiczenia,
3) przeanalizowa wBasne propozycje z zapisami innych uczni�w,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy,
5) przedstawi propozycj koDcowego zapisu.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
- arkusze papieru,
- arkusz do wiczenia:
Opisy etap�w:
1. & rozpoczynamy szeroki proces rehabilitacyjny, wBczajc wszystkie skBadowe fizjoterapii
kinezyterapi, fizykoterapi, masa| itd. Na tym etapie jeste[my w stanie najwicej
osign w caBym procesie usprawniania. Trzeba tutaj powiedzie, |e jest to etap
o najwikszej dynamice w procesie rehabilitacji. Wprowadzani s do zespoBu kolejni
specjali[ci.
2. & kontynuujemy rehabilitacj z okresu poprzedniego, wBczajc coraz to inne formy
usprawniania leczniczego, rehabilitacj spoBeczn, zawodow itp. Na tym etapie uczymy
pacjenta samodzielnego funkcjonowania w spoBeczeDstwie.
3. & przewa|nie stosujemy rehabilitacj lecznicz, inaczej medyczn pod tym pojciem
rozumiemy proces leczenia umo|liwiajcy szybszy proces naturalnej regeneracji oraz
zmniejszenie si fizycznych i psychicznych nastpstw choroby. Unowocze[nianie technik
diagnostycznych oraz leczniczych, kontrolowanie procesu leczenia i regeneracji
organizmu, ograniczaj skutki trwajcej choroby.
Etap kompensacyjny Etap adaptacyjny
Etap ostry szpitalny
poszpitalny wczesny poszpitalny p�zny
- mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
15
wiczenie 2
Na podstawie poni|szej definicji, przedstaw przykBady dziaBaD adaptacyjnych osoby
niepeBnosprawnej.
Adaptacja polega na umiejtno[ci przystosowania si osoby do okre[lonych warunk�w
socjalnych i do takiego stanu morfologicznego, kt�ry nale|y uzna za trwaBy. Adaptacji
podlega zar�wno sfera umysBowa (duchowa), jak i organiczna czBowieka.
Umo|liwia ona przystosowa si do obni|onej sprawno[ci powa|nych narzd�w,
powstaBej po urazach bdz chorobach. Odpowiednie stosowanie i wykorzystanie procesu
adaptacyjnego daje optymalne efekty leczenia koDcowego. Najwa|niejszym wynikiem
stosowanych dziaBaD adaptacyjnych jest doprowadzenie osoby niepeBnosprawnej do
samodzielno[ci |yciowej zwizanej z funkcjonowaniem w |yciu osobistym i rodzinnym oraz
zawodowym i spoBecznym.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Zapozna uczni�w z zasadami bezpiecznej pracy. Uczniowie powinni
pracowa w grupie.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) okre[li, w jaki spos�b mo|na podzieli dziaBania adaptacyjne (burza m�zg�w nie
krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
2) zapisa propozycje,
3) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy r�|nych grup,
5) przedstawi koDcow wersj zapisu.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
16
5.4. Zesp�B rehabilitacyjny i jego zadania
5.4.1. wiczenia
wiczenie 1
Na podstawie analizy przypadku zaproponuj skBad zespoBu rehabilitacyjnego w II etapie
rehabilitacji. Uzasadnij wyb�r.
Opis przypadku:
Student politechniki lat 22, po amputacji koDczyny lewej dolnej, w wyniku urazu
komunikacyjnego, dotychczas mieszkaB w akademiku.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w grupie.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa dokBadnie opis przypadku,
2) zapisa zaproponowane przez czBonk�w grupy propozycje z uzasadnieniem (burza
m�zg�w nie krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
3) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup,
5) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja,
analiza przypadku.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
wiczenie 2
Na podstawie analizy przypadku zaproponuj skBad zespoBu rehabilitacyjnego. Uzasadnij
wyb�r poszczeg�lnych specjalist�w w okresie kompensacyjnym rehabilitacji.
Opis przypadku:
M|czyzna, lat 67, mieszka na wsi, z niedowBadem poBowiczym prawostronnym po udarze
m�zgu, wdowiec.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w grupie.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
17
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa dokBadnie opis przypadku,
2) zapisa zaproponowane przez czBonk�w grupy propozycje z uzasadnieniem (burza
m�zg�w nie krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
3) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
4) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup,
5) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
18
5.5. Diagnozowanie potrzeb podopiecznego w zakresie
rehabilitacji
5.5.1. wiczenia
wiczenie 1
Okre[l na podstawie analizy przypadku co najmniej 3 istotne elementy [rodowiskowe,
kt�re uwzgldnisz przy diagnozowaniu potrzeby rehabilitacji osoby niepeBnosprawnej.
Opis przypadku:
Student lat 22 z niedowBadem koDczyn dolnych, porusza si na w�zku inwalidzkim.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa opis przypadku,
2) zapisa zaproponowane przez czBonk�w grupy propozycje,
3) uzasadni wyb�r,
4) przedstawi koDcow wersj propozycji element�w [rodowiskowych istotnych dla
diagnozy.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
dyskusja,
analiza przypadku.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
wiczenie 2
Opracuj zestaw pytaD kierowanych do osoby niepeBnosprawnej. Odpowiedz na nie bdzie
istotna przy diagnozowaniu sytuacji spoBecznej podopiecznego. Zestaw musi zawiera
minimum 8 pytaD.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa, jakie informacje nale|y uzyska,
2) zaproponowa pytania (burza m�zg�w nie krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek /
koleg�w),
3) uporzdkowa propozycje,
4) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
19
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zgu,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
20
5.6. Indywidualne programy rehabilitacji
5.6.1. wiczenia
wiczenie 1
Na podstawie poni|szego zapisu, przygotuj przykBadow kart obserwacji podopiecznego
do programu indywidualnej rehabilitacji.
...wa|n rol stanowi arkusze lub karty obserwacji, w kt�rych na bie|co odnotowujemy
zachowania, u postpy oraz zmiany terapeutyczne osoby objtej programem .
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i spos�b wykonania.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) opisa przykBad osoby niepeBnosprawnej, zaznaczajc wiek, zainteresowania, sytuacj
rodzinn podopiecznego, rodzaj stosowanej rehabilitacji,
2) okre[li zaBo|ony cel programu rehabilitacji,
3) okre[li czsto[ wpis�w przebiegu procesu terapeutycznego do karty obserwacji,
4) utworzy kart obserwacji podopiecznego.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
papier,
dBugopis/oB�wek,
linijka,
komputer,
drukarka.
wiczenie 2
Na podstawie analizy przypadku oraz poni|szego zapisu okre[l najistotniejsze elementy,
kt�re musz by zawarte w indywidualnym programie rehabilitacji.
Opis przypadku:
Podopieczny, poruszajcy si na w�zku inwalidzkim, mieszkajcy w [rodowisku
rodzinnym.
...konstruujc program rehabilitacji nale|y pamita o jego dostosowaniu do indywidualnych
potrzeb zdrowotnych, spoBecznych, edukacyjnych itp. podopiecznego a tak|e, |e powinien on
mie charakter edukacyjno-terapeutyczny, z uwagi na fakt, |e w przypadku, zwBaszcza
rehabilitacji dzieci i mBodzie|y, tych funkcji nie mo|na od siebie oddziela .
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
21
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie powinni pracowa w 3 osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa z czBonkami grupy przedstawiony przypadek osoby niepeBnosprawnej,
2) zapisa propozycje czBonk�w zespoBu,
3) wybra najistotniejsze elementy istotne do opracowania planu rehabilitacji,
4) przygotowa projekt planu indywidualnej rehabilitacji dla przedstawionego przypadku.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
22
5.7. Metody rehabilitacji
5.7.1. wiczenia
wiczenie 1
Przyporzdkuj zabiegi i wiczenia do grup metod terapeutycznych stosowanych
w rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) dobra osoby do pracy w grupie,
2) okre[li, w jaki spos�b mo|na uporzdkowa podane propozycje (burza m�zg�w nie
krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
3) uporzdkowa i zapisa zaproponowane przez czBonk�w grupy propozycje,
4) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
5) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup,
6) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
karta wiczeD:
metoda Peto, hipoterapia,
jonoforeza, metoda Knilla,
metoda Faya, w. oddechowe,
w. redresyjne, wodolecznictwo,
[wiatBolecznictwo, w. izometryczne,
metoda Domana, Program Stymulacji Intelektualnej,
w. czynne wolne, w. bierne,
laseroterapia, ultradzwiki,
metoda Sherbourne, Metoda Dobrego Startu,
TENS, metoda o[rodk�w pracy.
kinezyterapia fizykoterapia wczesna interwencja
mazaki,
- flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
23
wiczenie 2
Na podstawie poni|szego opisu, podaj propozycje dziaBaD upowszechniania wiedzy
w spoBeczeDstwie na temat niepeBnosprawno[ci.
...bardzo wa|n cz[ci rehabilitacji spoBecznej jest przygotowanie rodziny i najbli|szego
otoczenia osoby niepeBnosprawnej, a tak|e caBego spoBeczeDstwa do wsp�B|ycia i wsp�Bpracy z
czBowiekiem z niepeBn sprawno[ci. W tym celu konieczne jest upowszechnianie wiedzy
o niepeBnosprawno[ci, o mo|liwo[ciach rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych, o mo|liwo[ciach
i ograniczeniach tych os�b, a w konsekwencji o tym, w jakim zakresie osoby te mog, a nawet
powinny radzi sobie same, a w jakim potrzebuj pomocy. Bardzo wa|n rol maj tutaj do
odegrania [rodki masowego przekazu; wiele bowiem zale|y od sposobu prezentowania
problem�w ludzi niepeBnosprawnych i sBu|b rehabilitacyjnych przez pras, radio, telewizj... .
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zaproponowa i zapisa dziaBania upowszechniania wiedzy na temat niepeBnosprawno[ci
(np. burza m�zg�w nie krytykujc |adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
2) zaprezentowa wBasne propozycje,
3) przedyskutowa propozycje z grup.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
24
5.8. Sprzt rehabilitacyjny
5.8.1. wiczenia
wiczenie 1
Pomoce techniczne stosowane w r�|nych fazach rehabilitacji mo|na podzieli wedBug ich
przeznaczenia na: sprzt ortopedyczny, rehabilitacji leczniczej, lokomocyjny, rehabilitacji
zawodowej, rehabilitacyjny do obsBugi osobistej. Do ka|dego rodzaju sprztu, podaj co
najmniej po 2 przykBady.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Zapozna uczni�w z zasadami bezpiecznej pracy.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zastanowi si nad przykBadami,
2) zapisa wBasne propozycj,
3) por�wna wBasne propozycje z zapisami innych grup,
4) na podstawie wBasnych propozycji i propozycji pozostaBych grup stworzy jeden plakat
prezentujcy przykBady sprztu rehabilitacyjnego.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
wiczenie 2
Okre[l podziaB pomocy technicznych w procesie rehabilitacji, stosujc kryterium
u|yteczno[ci.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zastanowi si, i zapisa wszystkie propozycje (np. burza m�zg�w nie krytykujc
|adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
2) por�wna i przedyskutowa ewentualne r�|nice z propozycjami innych grup,
3) przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
25
Zrodki dydaktyczne:
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
26
5.9. Aktywizowanie os�b niepeBnosprawnych
5.9.1. wiczenia
wiczenie 1
Okre[l rodzaje/sposoby spdzania wolnego czasu, pobudzajce aktywno[ os�b
niepeBnosprawnych. Zapisz je w tabeli.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w 3 osobowych grupach.
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) zapisa wszystkie podane propozycje,
2) przedstawi wBasn propozycj na forum klasy,
3) zapozna si z propozycjami zapis�w innych grup,
4) uzupeBni tabel,
5) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup,
6) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne
arkusze papieru,
wz�r tabeli:
choreoterapia estetoterapia ludoterapia muzykoterapia
mazaki,
flipchart,
poradnik dla ucznia.
wiczenie 2
Na podstawie programu Wzmocnienie roli wolontariatu na rzecz os�b
niepeBnosprawnych , podaj kilka przykBad�w wpBywu programu na aktywizowanie os�b
niepeBnosprawnych.
Wskaz�wki do realizacji
Przed przystpieniem do realizacji wiczenia nauczyciel powinien om�wi jego zakres
i techniki wykonania. Uczniowie pracuj w grupach.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
27
Spos�b wykonania wiczenia
UczeD powinien:
1) przeanalizowa program wzmocnienie roli wolontariatu na rzecz os�b
niepeBnosprawnych ,
2) zapisa propozycje poszczeg�lnych czBonk�w grupy (np. burza m�zg�w nie krytykujc
|adnego z pomysB�w kole|anek/koleg�w),
3) przygotowa wsp�lny dla grupy zapis,
4) skonfrontowa wBasne propozycje z zapisami innych grup,
5) przedyskutowa ewentualne r�|nice w efektach pracy innych grup,
6) zapisa i przedstawi koDcow wersj.
Zalecane metody nauczania uczenia si:
burza m�zg�w,
dyskusja wielokrotna.
Zrodki dydaktyczne
arkusze papieru,
mazaki,
flipchart.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
28
6. EWALUACJA OSIGNI UCZNIA
PrzykBady narzdzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki moduBowej Wspieranie osoby
niepeBnosprawnej w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji
Test skBada si z 20 zadaD wielokrotnego wyboru, z kt�rych:
- zadania 1, 2, 4, 6, 7, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 19, 20 s z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 5, 8, 9, 16 s z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadaD: 0 lub 1 punkt
Za ka|d prawidBow odpowiedz uczeD otrzymuje 1 punkt. Za zB odpowiedz lub jej brak
uczeD otrzymuje 0 punkt�w.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
- dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 10 zadaD z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwizanie co najmniej 13 zadaD z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwizanie 16 zadaD, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwizanie 18 zadaD, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. b, 3. b, 4. b, 5. a, 6. a, 7. a, 8. b, 9. b, 10. b, 11. a,
12. b, 13. b, 14. c, 15. c, 16. a, 17. c, 18. c, 19. b, 20. c.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osignicia ucznia) celu wymagaD odpowiedz
1 Scharakteryzowa czym jest niepeBnosprawno[ A P c
2 Okre[li czym jest kinezyterapia B P b
Przeanalizowa w jaki spos�b mo|na okre[li czy
3 C PP b
program rehabilitacji jest prowadzony prawidBowo
Scharakteryzowa na czym polega rehabilitacja
4 B P b
kompleksowa
5 Okre[li inaczej niepeBnosprawno[ci dziedziczne A PP a
Scharakteryzowa wg Polskiego modelu
6 rehabilitacji, jakie elementy powinna posiada B P a
rehabilitacja kompleksowa
Okre[li do jakiej metody rehabilitacji nale|y
7 C P a
stosowanie ultradzwik�w
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
29
Scharakteryzowa w jakiej grupie os�b
8 niepeBnosprawnych stosowana jest metoda C PP b
wczesnej interwencji
Przeanalizowa z czym powinno by zwizane
9 C PP b
aktywizowanie os�b niepeBnosprawnych
10 Okre[li kogo nazywamy osob niepeBnosprawn A P b
Scharakteryzowa od czego w wikszo[ci
11 B P a
przypadk�w rozpoczyna si proces rehabilitacji
Okre[li liczb grup niepeBnosprawno[ci
12 uwzgldniajc kryteria biologiczne, spoBeczne A P b
i zawodowe
Scharakteryzowa do jakiego kryterium
13 A P b
niepeBnosprawno[ci zaliczysz umiarkowany stopieD
Scharakteryzowa kto opracowuje indywidualny
14 B P c
program rehabilitacji
Okre[li w jakim czasie powinien by opracowany
15 B P c
indywidualny program rehabilitacji
Scharakteryzowa cele zaopatrzenia
16 C PP a
ortopedycznego
Okre[li jakiego typu przywracanie sprawno[ci
17 B P c
powinno by celem koDcowym rehabilitacji
Scharakteryzowa rodzaj rehabilitacji kt�ra si
18 zajmuje uBatwianiem uzyskiwania zatrudnienia B P c
osobie niepeBnosprawnej
19 Okre[li inaczej rehabilitacj lecznicz A P b
20 Okre[li przyczyny naturalne niepeBnosprawno[ci A P c
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
30
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Om�w z uczniami cel przeprowadzenia testu.
3. Zapoznaj uczni�w z zasadami punktowania i oceny.
4. Przygotuj odpowiedni ilo[ test�w.
5. Zapewnij samodzielno[ podczas rozwizywania testu.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom, instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidBowo zrozumieli, wyja[nij wtpliwo[ci.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. 5 minut przed koDcem czasu wypeBniania testu, przypomnij uczniom o zbli|ajcym si
czasie zakoDczenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa|nie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zadaD testowych.
4. Test zawiera 20 zadaD. Dla ka|dego zadania s doBczone 4 mo|liwo[ci odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaBczonej karcie odpowiedzi, zakre[lajc X prawidBow
odpowiedz.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Na rozwizanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadaD testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. NiepeBnosprawno[ci nazywamy
a) niepeBnosprawno[ fizyczn.
b) niezdolno[ do wykonywania pracy zarobkowej.
c) niezdolno[ do wykonywania zawodu.
d) niepeBnosprawno[ spoBeczn.
2. Kinezyterapi jest
a) leczenie przy pomocy bodzc�w fizykalnych i ruchu.
b) leczenie ruchem.
c) leczenie przy pomocy bodzc�w fizykalnych.
d) balneoterapia.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
31
3. PrawidBowo[ prowadzenia programu rehabilitacji ocenisz
a) poprzez obserwacj.
b) drog ewaluacji.
c) poprzez przeprowadzenie wywiadu.
d) poprzez rozmow z pacjentem.
4. Rehabilitacja kompleksowa polega na
a) sp�jnych dziaBaniach medycznych i zawodowych.
b) zorganizowanych dziaBaniach medycznych, spoBecznych i zawodowych.
c) sp�jnych dziaBaniach psychologicznych i leczniczych.
d) zorganizowanych dziaBaniach spoBecznych i zawodowych.
5. NiepeBnosprawno[ciami dziedzicznymi s niepeBnosprawno[ci
a) genetyczne.
b) nabyte.
c) przewlekBe.
d) ostre.
6. Polski model rehabilitacji kompleksowej zakBada
a) powszechno[, cigBo[, wczesno[, kompleksowo[.
b) powszechno[, wczesno[, kompleksowo[, cigBo[.
c) powszechno[, wczesno[, kompleksowo[, og�lno[.
d) powszechno[, szeroko[, jasno[, kompleksowo[.
7. Stosowanie ultradzwik�w nale|y do
a) fizykoterapii.
b) kinezyterapii.
c) balneoterapii.
d) ergoterapii.
8. Metoda wczesnej interwencji stosowana jest
a) u os�b z niepeBnosprawno[ci ruchow.
b) u dzieci niepeBnosprawnych.
c) u mBodzie|y niepeBnosprawnej.
d) u os�b w wieku podeszBym.
9. Aktywizowanie os�b niepeBnosprawnych zwizanej jest
a) tylko z integracj spoBeczn osoby niepeBnosprawnej.
b) z integracj i reintegracj spoBeczn osoby niepeBnosprawnej.
c) tylko z reintegracj spoBeczn osoby niepeBnosprawnej.
d) z usprawnianiem ruchowym.
10. Osob niepeBnosprawn nazywamy, osob kt�rej stan fizyczny
a) trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie spoBeczne.
b) lub/i psychiczny trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza albo uniemo|liwia
wypeBnianie zadaD |yciowych i r�l spoBecznych zgodnie z normami prawnymi
i spoBecznymi.
c) trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie zawodowej.
d) trwale lub okresowo utrudnia funkcjonowanie ruchowe.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
32
11. Proces rehabilitacji rozpoczyna si od
a) leczenia funkcjonalnego tzn. prowadzenia wiczeD ruchowych.
b) terapii zajciowej.
c) terapii sztuk.
d) psychoterapii.
12. Liczba grup niepeBnosprawno[ci wg kryterium biologicznego, spoBecznego i zawodowego
to
a) 4.
b) 3.
c) 2.
d) 1.
13. Umiarkowany stopieD niepeBnosprawno[ci zaliczamy do kryterium
a) somatycznego.
b) obowizujcego orzecznictwa.
c) wg zdolno[ci do pracy zawodowej.
d) wg spisu powszechnego.
14. Indywidualny program rehabilitacji opracowuje
a) lekarz specjalista w rehabilitacji, fizjoterapeuta, pielgniarka, psycholog kliniczny.
b) logopeda, pracownik socjalny, technik ortopedyczny, pedagog specjalny.
c) wszyscy czBonkowie zespoBu rehabilitacyjnego.
d) lekarz i pacjent z rodzin.
15. Indywidualny program rehabilitacji powinien by opracowany
a) w okresie 3 miesicy.
b) w okresie 1 miesica.
c) mo|liwie najkr�tszym czasie.
d) po powrocie ze szpitala.
16. Celem zaopatrzenia ortopedycznego jest
a) uzupeBnienie podstawowego leczenia bezoperacyjnego lub operacyjnego.
b) uzupeBnienie podstawowego leczenia bezoperacyjnego.
c) uzupeBnienie podstawowego leczenia operacyjnego.
d) leczenie ortopedyczne.
17. Celem koDcowym rehabilitacji jest przywr�cenie sprawno[ci
a) fizycznej, psychicznej.
b) fizycznej, psychicznej, spoBecznej.
c) fizycznej, psychicznej, spoBecznej, zawodowej.
d) motorycznej.
18. Rehabilitacja, kt�ra si zajmuje uBatwianiem uzyskiwania zatrudnienia osobie
niepeBnosprawnej to
a) rehabilitacja spoBeczna.
b) rehabilitacja lecznicza.
c) rehabilitacja zawodowa.
d) rehabilitacja pedagogiczna.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
33
19. Rehabilitacj lecznicz nazywamy rehabilitacj
a) spoBeczn.
b) medyczn.
c) pielgniarsk.
d) zawodow.
20. Naturalne przyczyny niepeBnosprawno[ci to przyczyny
a) [rodowiskowe.
b) spoBeczne.
c) starcze.
d) wrodzone.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
34
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko..........................................................................................
Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu z kompleksowej
rehabilitacji
Zakre[l poprawn odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
35
TEST 2
Test dwustopniowy do jednostki moduBowej Wspieranie osoby
niepeBnosprawnej w korzystaniu z kompleksowej rehabilitacji
Test skBada si z 20 zadaD wielokrotnego wyboru, z kt�rych:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 9, 11, 12, 15, 16, 17, 18, 20 s z poziomu podstawowego,
- zadania 7, 8, 10, 13, 14, 19 s z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadaD: 0 lub 1 punkt
Za ka|d prawidBow odpowiedz uczeD otrzymuje 1 punkt. Za zB odpowiedz lub jej brak
uczeD otrzymuje 0 punkt�w.
Proponuje si nastpujce normy wymagaD uczeD otrzyma nastpujce
oceny szkolne:
- dopuszczajcy za rozwizanie co najmniej 10 zadaD z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwizanie co najmniej 13 zadaD z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwizanie 16 zadaD, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwizanie 18 zadaD, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi : 1. c, 2. d, 3. d, 4. c, 5. b, 6. c, 7. a, 8. b, 9. c, 10. c, 11. a,
12. c, 13. b, 14. c, 15. b, 16. c, 17. b, 18. c, 19. b, 20. a
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osignicia ucznia) celu wymagaD odpowiedz
1 Okre[li znaczenie terminu rehabilitacja B P c
2 Okre[li cel rehabilitacji A P d
Przeanalizowa czego dotyczy
3 B P d
niepeBnosprawno[
4 Okre[li kim jest logopeda A P c
5 Okre[li znaczenie rehabilitacji leczniczej A P b
Scharakteryzowa niepeBnosprawno[
6 A P c
sensoryczn
Okre[li dziedziczne przyczyny
7 C PP a
niepeBnosprawno[ci
Scharakteryzowa na czym polega rehabilitacja
8 C PP b
kompleksowa
Przeanalizowa co uBatwia uzyskiwanie
9 B P c
zatrudnienia osobie niepeBnosprawnej
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
36
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osignicia ucznia) celu wymagaD odpowiedz
Okre[li, kt�r z cech zalicza si do istoty
10 C PP c
rehabilitacji wg prof. Degi
Scharakteryzowa na czym polega cigBo[
11 B P a
procesu rehabilitacji
Okre[li przyczyny naturalne
12 A P c
niepeBnosprawno[ci
Scharakteryzowa wg jakiego kryterium
13 wyr�|niamy umiarkowany stopieD C PP b
niepeBnosprawno[ci
Scharakteryzowa kryterium niezdolno[ci do
14 pracy wg, jakiego wyr�|niamy grupy C PP c
niepeBnosprawno[ci
Okre[li kto jest Bcznikiem midzy osob
15 niepeBnosprawn a [rodowiskiem, zakBadem A P b
pracy
Okre[li kto opracowuje indywidualny
16 B P c
program rehabilitacji
17 Okre[li pojcie kinezyterapii A P b
18 Okre[li termin ergoterapii A P c
Okre[li jak si dowiesz czy program
19 C PP b
rehabilitacji jest prawidBowo prowadzony
20 Okre[li co to jest rehabilitacja A P a
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
37
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Om�w z uczniami cel przeprowadzenia testu.
3. Zapoznaj uczni�w z zasadami punktowania i oceny.
4. Przygotuj odpowiedni ilo[ test�w.
5. Zapewnij samodzielno[ podczas rozwizywania testu.
6. Przed rozpoczciem testu przeczytaj uczniom, instrukcj dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko prawidBowo zrozumieli, wyja[nij wtpliwo[ci.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. 5 minut przed koDcem czasu wypeBniania testu, przypomnij uczniom o zbli|ajcym si
czasie zakoDczenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uwa|nie instrukcj.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kart odpowiedzi.
3. Zapoznaj si z zestawem zadaD testowych.
4. Test zawiera 20 zadaD. Dla ka|dego zadania s doBczone 4 mo|liwo[ci odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5. Udzielaj odpowiedzi na zaBczonej karcie odpowiedzi, zakre[lajc X prawidBow
odpowiedz.
6. Pracuj samodzielnie.
7. Na rozwizanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
MateriaBy dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadaD testowych,
karta odpowiedzi.
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Rehabilitacja to
a) kinezyterapia.
b) fizykoterapia.
c) fizjoterapia.
d) balneoterapia.
2. Rehabilitacja ma na celu
a) popraw stanu fizycznego.
b) popraw stanu psychicznego.
c) adaptacj do uszkodzenia.
d) przywracanie sprawno[ci.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
38
3. NiepeBnosprawno[ dotyczy sfery
a) psychicznej.
b) fizycznej.
c) sensorycznej.
d) psychicznej, fizycznej i sensorycznej.
4. Logopeda to
a) terapeuta zajciowy
b) terapeuta ruchowy
c) terapeuta mowy
d) terapeuta zaopatrzenia ortopedycznego.
5. Rehabilitacja lecznicza to inaczej rehabilitacja
a) spoBeczna.
b) medyczna.
c) pielgniarska.
d) zawodowa.
6. NiepeBnosprawno[ tzw. sensoryczna
a) wi|e si z utrat mo|liwo[ci zarobkowania.
b) wi|e si z utrat podejmowania wysiBku fizycznego.
c) mo|e, ale nie musi ogranicza zdolno[ci zarobkowania.
d) nie wpBywa na rodzaj podejmowanej pracy.
7. Dziedzicznymi przyczynami niepeBnosprawno[ci s przyczyny
a) genetyczne.
b) nabyte.
c) przewlekBe.
d) ostre.
8. Rehabilitacj kompleksow s
a) sp�jne dziaBania medyczne i zawodowe.
b) zorganizowane dziaBania medyczne, spoBeczne, zawodowe.
c) sp�jne dziaBania psychologiczne i lecznicze.
d) zorganizowane dziaBania spoBeczne i zawodowe.
9. UBatwianiem uzyskiwania zatrudnienia osobie niepeBnosprawnej zajmuje si
a) rehabilitacja spoBeczna.
b) rehabilitacja lecznicza.
c) rehabilitacja zawodowa.
d) rehabilitacja pedagogiczna.
10. Istot rehabilitacji wg prof. W. Degi jest
a) staranno[.
b) jasno[.
c) powszechno[.
d) dBugotrwaBo[.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
39
11. CigBo[ procesu rehabilitacji polega na
a) jednolitym i nie przerywanym procesie rehabilitacji.
b) skoordynowanym dziaBaniu rehabilitant�w.
c) staBym wiczeniu.
d) sp�jno[ci dziaBaD.
12. Przyczynami naturalnymi niepeBnosprawno[ci s przyczyny
a) [rodowiskowe.
b) spoBeczne.
c) starcze.
d) wrodzone.
13. Umiarkowany stopieD niepeBnosprawno[ci wynika z podziaBu wg kryterium
a) somatycznego.
b) obowizujcego orzecznictwa.
c) zdolno[ci do pracy zawodowej.
d) spisu powszechnego.
14. Kryterium niezdolno[ci do pracy wyr�|nia nastpujc liczb grup niepeBnosprawno[ci
a) 2.
b) 5.
c) 3.
d) 4.
15. Acznikiem midzy osob niepeBnosprawn a [rodowiskiem i zakBadem pracy jest
a) terapeuta zajciowy.
b) pracownik socjalny.
c) psycholog.
d) pielgniarka.
16. Indywidualny program rehabilitacji opracowuje
a) lekarz.
b) rehabilitant.
c) zesp�B rehabilitacyjny.
d) rodzina pacjenta.
17. Kinezyterapi jest
a) leczenie [wiatBem.
b) leczenie ruchem.
c) leczenie sanatoryjne.
d) wodolecznictwo.
18. Ergoterapi jest
a) terapia ruchem.
b) terapia [rodowiskowa.
c) terapia prac.
d) terapia fizykalna.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
40
19. Informacji o prawidBowo[ci prowadzonego programu rehabilitacji dostarcza
a) obserwacja.
b) ewaluacja.
c) wywiad.
d) rozmowa z pacjentem.
20. Rehabilitacja to proces
a) medyczno-spoBeczny.
b) leczniczy.
c) spoBeczny.
d) zawodowy.
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
41
KARTA ODPOWIEDZI
Imi i nazwisko..........................................................................................
Wspieranie osoby niepeBnosprawnej w korzystaniu z kompleksowej
rehabilitacji
Zakre[l poprawn odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
42
7. LITERATURA
1. Dykcik W.: Pedagogika specjalna. Wyd. Naukowe Uniwersytetu im. A. Mickiewicza,
PoznaD 1997
2. Garrison S.J.: Podstawy rehabilitacji i medycyny fizykalnej. PZWL, Warszawa 1997
3. Hulek A.: KsztaBcenie i wychowanie dzieci i mBodzie|y niepeBnosprawnej a sBu|by socjalne
zadania pedagoga. ZakBad Narodowy im. OssoliDskich PAN, WrocBaw 1992
4. Karwat I. D.: Problemy rehabilitacyjne i zagadnienia pomocy spoBecznej os�b
niepeBnosprawnych w Polsce T.2. Liber, Lublin 2002
5. KawczyDska-Butrym Z.: NiepeBnosprawno[-specyfika pomocy spoBecznej. BPS,
Katowice 1998
6. Kirenko J.: PsychospoBeczne przystosowanie os�b z paraplegi. Wyd. UMCS,
Lublin 1991
7. Kirenko J.: Rehabilitacja lecznicza mBodzie|y niepeBnosprawnej w warunkach
pozaszpitalnych. Post. Reh. 1991
8. Kirenko J.: Oblicza niepeBnosprawno[ci. WA, Lublin 2006
9. Kiwerski J. (red): Rehabilitacja medyczna. PZWL, Warszawa 2006
10. Kowalik S.: PsychospoBeczne podstawy rehabilitacji os�b niepeBnosprawnych,
Warszawa 1996
11. Kostrzewa. E., Marek E., Patkiewicz. J., W�jcik M.: Vademecum niepeBnosprawnych,
WrocBaw 1993
12. Kwolek A.: Rehabilitacja medyczna. T1-2. Wyd. Medyczne Urban i Partner,
WrocBaw 2003
13. Laidler P.: Rehabilitacja po udarze m�zgu: zasady i strategia. Wyd. Lekarskie PZWL,
Warszawa 2004
14. Levitt S.: Rehabilitacja w pora|eniu m�zgowym i zaburzeniach. PZWL, Warszawa 2000
15. Milanowska K.: Rehabilitacja medyczna. Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2001
16. Marciniak J.: Sprzt szpitalny i rehabilitacyjny. Wyd. Politechniki Zlskiej, Gliwice 2003
17. MichaBowicz R.: M�zgowe pora|enie dziecice. PZWL, Warszawa 2000
18. Mika T.: Fizykoterapia. PZWL, Warszawa 2003
19. Podolski K., Turnowiecki W.: Polityka spoBeczna. GdaDsk 1993
20. Przezdziak B.: Zaopatrzenie rehabilitacyjne. Via Medica, GdaDsk 2003
21. Rutkowska E.: Rehabilitacja i pielgnowanie os�b niepeBnosprawnych. Czelej,
Lublin 2002
22. StraburzyDski. G., StraburzyDska-Lupa. A.: Medycyna fizykalna, Warszawa 2000.
23. Sowa. J.: Pedagogika specjalna w zarysie. Wydawnictwo O[wiatowe FOSZE,
Rzesz�w 1997
24. Sherborne V.: Ruch rozwijajcy dla dzieci. Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2002
25. Speck O.: NiepeBnosprawni w spoBeczeDstwie: Podstawy ortopedagogiki. GdaDskie
Wydawnictwa Psychologiczne, GdaDsk 2005
26. UchwaBa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 1 sierpnia 1997 r. Karta Praw Os�b
NiepeBnosprawnych. (M.P. z 3 sierpnia 1997 r., Nr 50, poz. 475)
27. Ustawa z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i spoBecznej oraz zatrudnianiu os�b
niepeBnosprawnych. (Dz. U. z 9 pazdziernika 1997 r., Nr 123, poz. 776 z p�zn. zm.)
28. Ustawa z marca 2004 r. o pomocy spoBecznej (Dz. U z 15 kwietnia 2004 r., Nr 64, poz.
593, ze zm.)
29. ZabBocki K. J.: Dziecko niepeBnosprawne, jego rodzina i edukacja. Wyd. Akad., Warszawa
1995
Projekt wsp�Bfinansowany ze [rodk�w Europejskiego Funduszu SpoBecznego
43