monter kadlubow okretowych 721[02] z1 04 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Sarniak
Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Bożena Kuligowska
mgr inż. Krzysztof Wejkowski
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jan Sarniak
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.04
 Montowanie kadłuba statku , zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu
monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Organizacja montażu kadłuba 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Proces technologiczny montażu kadłuba 16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Technologia spawania kadłuba 21
5.3.1. Ćwiczenia 21
5.4. Transport sekcji i próby kadłubowe 26
5.4.1. Ćwiczenia 26
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 28
7. Literatura 42
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela  Montowanie kadłuba statku , który
będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter
kadłubów okrętowych 721[02].
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 4 tematów, są to: Organizacja
montażu kadłuba, Proces technologiczny montażu kadłuba, Technologia spawania kadłuba,
Transport sekcji i próby kadłubowe.
Treści zawarte w temacie  Organizacja montażu kadłuba pomogą uczniowi zapoznać się
z problematyką montażu kadłuba, urządzeniami, sprzętem i narzędziami. Ponadto w tym
temacie uczeń zostanie zapoznany z harmonogramem prac przygotowawczych do montażu
kadłuba, zakresem prac związanych z przygotowaniem pochylni a także pozna podpory do
budowy kadłuba i wyposażenie pochylni.
Treści zawarte w temacie  Proces technologiczny montażu kadłuba pomogą uczniowi
zapoznać się planem montażu kadłuba, metodami spawania, instrukcją transportu i obracania
sekcji.
Treści zawarte w temacie  Technologia spawania kadłuba pomogą uczniowi zapoznać się
z metodami spawania stosowanymi w technologii kadłubowej a także dokumentacja
spawalniczÄ….
Treści zawarte w temacie  Transport sekcji i próby kadłubowe pomogą uczniowi
zapoznać się z metodami transportu i dokumentacją transportową stosowaną w stoczni.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- inscenizacji,
- dyskusji dydaktycznych,
- pokazu z objaśnieniem,
- pogadanki,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:
- plany testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
721[02].Z1
Technologia budowy kadłuba
okrętowego
721[02].Z1.01
Trasowanie blach i profili
721[02].Z1.02
Wykonywanie obróbki blach
i profili
721[02].Z1.03
Wykonywanie prefabrykacji sekcji
kadłuba
721[02].Z1.04
Montowanie kadłuba statku
721[02].Z1.05 721[02].Z1.06
Montowanie elementów Przygotowanie statku i pochylni
zbrojenia kadłuba do wodowania
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.
- stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku,
- posługiwać się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych
oraz planami montażu,
- wykonywać szkice prostych elementów okrętowych,
- identyfikować ogólne i lokalne linie, płaszczyzny bazowe kadłuba oraz określać ich
przeznaczenie,
- trasować niezłożone płyty poszycia,
- posługiwać się szablonami orz szkicami montażowymi do trasowania przestrzennych
podzespołów konstrukcyjnych kadłuba,
- posługiwać się podstawowym sprzętem pomiarowym podczas prefabrykacji i montażu
okrętowych konstrukcji kadłubowych,
- posługiwać się urządzeniami, przyrządami, narzędziami i pomocniczym
oprzyrządowaniem monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi
i hydraulicznymi,
- posługiwać się podstawowym sprzętem spawalniczym do cięcia i szczepania;
- określać przyczyny nadmiernych odkształceń technologicznych wykonywanej konstrukcji,
- posługiwać się elementarnym sprzętem do prostowania cieplnego i oprzyrządowaniem
pomocniczym,
- charakteryzować właściwości technologiczne podstawowych materiałów kadłubowych;
dobierać urządzenia, narzędzia i sprzęt pomocniczy oraz materiały do operacji
technologicznych montażu kadłuba,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
- organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,
- udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
- komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
- przestrzegać przepisów kodeksu pracy dotyczących praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,
- przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, uczeń powinien umieć.
- ustalić kolejność operacji w procesie montażu kadłuba statku,
- określić warunki stosowania narzędzi podczas montażu konstrukcji kadłuba statku,
- ułożyć spoiny montażowe i spoiny krótkie,
- scharakteryzować metody badania i ujawniania wad technologicznych,
- zlikwidować pod nadzorem wady technologiczne,
- określić zakres odbioru oraz zasady wykonywania prób kadłubowych,
- określić metody transportu sekcji kadłuba okrętu,
- rozróżnić urządzenia transportowe stosowane w stoczni,
- posłużyć się dokumentacją technologiczną,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04
Temat: Technologia kadłuba.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania prac spawalniczych przy montażu
kadłuba na pochylni.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- posługiwać się instrukcjami spawalniczymi,
- dobierać sprzęt i materiały spawalnicze,
- dobierać środki indywidualnej ochrony przy wykonywaniu prac spawalniczych,
- posługiwać się sprzętem spawalniczym,
- wykonywać proste prace spawalnicze pod nadzorem i przy stosowaniu przepisów BHP.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach dwuosobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki,
urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze,
narzędzia prefabrykacyjne,
poradnik BHP,
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem
nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Wykonywanie prac
spawalniczych przy montażu kadłuba),
sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzajÄ…ce.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Wykonanie ćwiczenia 4 z części 4.3.3. poradnika dla ucznia:
sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,
udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
omówienie wykonanych prac, wskazanie na błędy.
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
przeprowadzenie pogadanki na temat prac spawalniczych przy montażu kadłuba,
ocena pracy uczniów,
poradnika dla ucznia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Montowanie kadłuba statku 721[02].Z1.04
Temat: Transport sekcji kadłuba.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji transportu sekcji w procesie
montażu kadłuba na pochylni.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- posługiwać się stoczniową instrukcją transportu i obracania sekcji kadłuba,
- dobierać osprzęt transportowy,
- dobierać środki BHP do przeprowadzenia operacji transportowych przy montażu kadłuba
na pochylni,
- stosować przepisy BHP podczas operacji transportowych przy montażu kadłuba.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie praktyczne,
 pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w grupach dwuosobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
 instrukcje transportu i obracania sekcji kadłuba,
 stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska,
 suwnica bramowa pochylni,
 osprzęt transportowy,
 środki ochrony indywidualnej,
 poradnik BHP,
 papier formatu A4,
 przybory do pisania,
 poradnik.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem
nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Transport sekcji kadłuba),
sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzajÄ…ce.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:
sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,
udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
przeprowadzenie pogadanki na temat transportu sekcji w procesie montażu kadłuba,
ocena pracy uczniów,
poradnika dla ucznia.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Organizacja montażu kadłuba
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie
Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter
kadłubowy), uzupełnij tabelę wpisując kolejno operacje wytyczenia linii świetnej,
oprzyrządowanie, narzędzia i urządzenia pomiarowe. Ilość pozycji w tabeli dostosuj do
potrzeb.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują poszczególne operacje wyznaczania linii świetlnej
i prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankÄ™.
Oprzyrządowanie, narzędzia
Lp. Opis operacji traserskiej
i urzÄ…dzenia pomiarowe
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować procedurę wyznaczania linii świetlnej poz. 1 literatury,
2) wpisać w tabelę opisy operacji traserskich oraz podać oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe do wykonania poszczególnych operacji wyznaczania linii
świetlnej,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter
kadłubowy), uzupełnij poniższą tabelę wpisując kolejno operacje wyznaczania płaszczyzny
podstawowej. Ilość pozycji w tabeli dostosuj do potrzeb.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują poszczególne operacje wyznaczania płaszczyzny
podstawowej. W drugiej części uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankÄ™.
Oprzyrządowanie narzędzia
Lp. Opis operacji traserskiej
i urzÄ…dzenia pomiarowe
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować procedurę wyznaczania płaszczyzny podstawowej,
2) wpisać do tabeli opisy operacji traserskich oraz podać oprzyrządowanie, narzędzia
i urządzenia pomiarowe do wykonania poszczególnych operacji wyznaczania płaszczyzny
podstawowej,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 3
Przy wykorzystaniu planu ustawienia statku do montażu, który otrzymasz od nauczyciela,
uzupełnij poniższą tabelę wpisując rodzaj podpory, oznaczenie, ilość sztuk oraz miejsce
montażu.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują plan ustawienia statku do montażu. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając oprzyrządowanie, narzędzia i urządzenia pomiarowe. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Wymiary wskazujące położenie
Lp. Rodzaj podpory Oznaczenie Ilość sztuk względem miejsc bazowych
[mm]
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować plan ustawienia statku do montażu,
2) wpisać do tabeli dane charakterystyczne podpór zgodnie z poleceniem w tabeli,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- plan ustawienia statku do montażu,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku (Szarejko J., Roguski
R.: Zarys budowy okrętu), uzupełnij poniższą tabelę zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują rozwiązania konstrukcyjne podpór. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając nazwy elementów konstrukcyjnych i ilość sztuk. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Podpora w rozwiÄ…zaniu skrzynki z piaskiem
Lp. Nazwa elementu podpory Ilość sztuk
1
2
3
4
5
6
Sposób montażu i demontażu
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować rozwiązania konstrukcyjne podpór,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Korzystając z literatury technicznej wyszczególnionej w poradniku, (L. Palasik: Monter
kadłubowy), uzupełnij poniższą tabelę.
Podpora w postaci bloku patentowego
Lp. Nazwa elementu Ilość sztuk
Sposób montażu i demontażu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują budowę bloku patentowego. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając nazwy elementów konstrukcyjnych i ilość sztuk. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować opis bloku patentowego na podstawie literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.2 Proces technologiczny montażu kadłuba
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne piętrowej metody
montażu kadłuba.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują piętrową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Metoda piętrowa
Lp. Zalety Wady
1
2
3
4
5
Cechy charakterystyczne:
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować piętrową metodę montażu kadłuba przy wykorzystaniu literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika, poz. 1, 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne piramidalnej metody
montażu kadłuba.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują piramidalną metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Metoda piramidalna
Lp. Zalety Wady
1
2
3
4
5
Cechy charakterystyczne:
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować piramidalną metodę montażu kadłuba na podstawie literatury technicznej,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika, poz. 1, 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne wyspowej metody
montażu kadłuba.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują wyspową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Metoda wyspowa
Lp. Zalety Wady
1
2
3
4
5
Cechy charakterystyczne:
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować wyspową metodę montażu kadłuba, literatura rozdz. 6 poradnika,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika, poz. 1, 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Uzupełnij tabelę podając wady i zalety oraz cechy charakterystyczne blokowej metody
montażu kadłuba.
Metoda blokowa
Lp. Zalety Wady
1
2
3
4
5
Cechy charakterystyczne:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie analizują blokową metodę montażu kadłuba. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając zalety i wady tej metody montażu. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować blokową metodę montażu kadłuba rozdz. 6 poradnika, poz. 1, 2 literatury,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z poradnika, poz. 1, 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Na podstawie planu montażu kadłuba, który otrzymasz od nauczyciela uzupełnij tabelę
podajÄ…c brakujÄ…ce dane.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.
W pierwszej części uczniowie analizują plan montażu kadłuba. W drugiej części uzupełniają
tabelę podając dane dotyczące kolejności montażu sekcji dla pierwszej grupy obróbczej. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Kolejność montażu sekcji kadłuba z pierwszej grupy obróbczej
Oznaczenie
Nazwa sekcji Kolejność montażu
sekcji kadłuba
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować plan montażu kadłuba,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- plan montażu kadłuba,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.3. Technologia spawania kadłuba
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę parametrów spawania nadbudówki podczas montażu kadłuba na
pochylni. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj plan spawania kadłuba na montażu oraz
katalogi kart technologii spawania, które otrzymasz od nauczyciela. Tabela w miarę potrzeb
może być powiększana o dalsze pozycje.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.
W pierwszej części uczniowie analizują plan spawania kadłuba i odpowiednie karty technologii
spawania oraz prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z
poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Parametry spawania sekcji nadbudówki podczas montażu na pochylni
Numer karty Nazwa parametru
Lp. Wartość Jednostka
technologii spawania spawania
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować plan spawania kadłuba oraz odpowiednie karty technologii spawania,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- plan montażu kadłuba,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę wykazu urządzeń, sprzętu i materiałów do spawania bloków burtowych
podczas montażu kadłuba na pochylni. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj plan spawania
kadłuba na montażu oraz katalogi kart technologii spawania, które otrzymasz od nauczyciela.
Tabela w miarę potrzeb może być powiększana o dalsze pozycje.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej
oraz literatury technicznej. W pierwszej części uczniowie analizują plan spawania kadłuba i
odpowiednie karty technologii spawania oraz prowadzą notatki. W drugiej części uzupełniają
tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusjÄ™ oraz pogadankÄ™.
Wykaz urządzeń, sprzętu i materiałów do spawania bloków burtowych podczas montażu na
pochylni
Lp. Nazwa urządzenia, sprzętu i materiału spawalniczego Ilość
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować plan spawania kadłuba na montażu (schemat spawania kadłuba),
2) przeanalizować odpowiednie karty technologii spawania,
3) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- plan spawania kadłuba na montażu,
- katalogi kart technologii spawania,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij wykaz środków ochrony osobistej do wykonania prac spawalniczych przy
montażu kadłuba na pochylni. Tabela w miarę potrzeb może być powiększana o dalsze
pozycje.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury oraz
poradników technicznych. W pierwszej części uczniowie analizują zagrożenia przy
wykonywaniu prac spawalniczych na pochylni oraz prowadzą notatki. W drugiej części
uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Wykaz środków ochrony osobistej przy montażu kadłuba na pochylni
Lp. Nazwa środka ochrony Ilość
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zagrożenia przy spawaniu kadłuba na pochylni,
2) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik BHP,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 4
Wykonaj prace spawalnicze przy montażu pokładu, wykorzystując dokumentację
montażową kadłuba, instrukcje technologiczne i stosując podczas pracy przepisy BHP
i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby to ćwiczenie było wykonane na terenie stoczni. Szczególną uwagę należy
zwrócić na przestrzeganie przez uczniów przepisów BHP podczas wykonywania prac
spawalniczych na pochylni. W pierwszej części uczniowie analizują dokumentację montażową i
zapoznają się z przepisami BHP. W drugiej części wykonują prace spawalnicze pod nadzorem
pracowników stoczni. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankÄ™.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z planem spawania kadłuba przy montażu,
2) zapoznać się ze stoczniowymi instrukcjami technologicznymi,
3) zapoznać się z wymaganiami przepisów BHP i ochrony środowiska dla danego rodzaju
prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
4) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu prac spawalniczych podczas montażu pokładu,
5) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz narzędzi, wykaz użytych instrukcji technologicznych, rysunków,
wykaz wymagań BHP i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
- stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
- materiały konstrukcyjne sekcji nadbudówki,
- urządzenia, sprzęt i materiały spawalnicze,
- narzędzia prefabrykacyjne,
- poradnik BHP,
- papier formatu A4,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Uzupełnij tabelę podając rodzaj wad technologicznych, powstałych podczas montażu
kadłuba. sposób ujawniania i metodę usuwania. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj
stoczniowe instrukcje technologiczne, które otrzymasz od nauczyciela oraz literaturę
techniczną podaną w poradniku. Tabela w miarę potrzeby może być powiększana o dalsze
pozycje.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury i poradników
technicznych oraz instrukcji stoczniowych. W pierwszej części uczniowie analizują przyczyny
powstawania wad technologicznych i metody ich usuwania oraz prowadzÄ… notatki. W drugiej
części uzupełniają tabelę podając dane zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Wady technologiczne kadłuba
Metoda usuwania,
Lp. Rodzaj wady Sposób ujawniania
sprzęt i narzędzia
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować stoczniowe instrukcje technologiczne dotyczące usuwania wad
technologicznych kadłuba,
2) przeanalizować odpowiednią literaturę techniczną,
3) wypełnić tabelę zgodnie poleceniem.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stoczniowe instrukcje technologiczne,
- literatura techniczna podana w poradniku,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
5.4. Transport sekcji i próby kadłubowe
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wypełnij tabelę podając rodzaje urządzeń do przeprowadzenia operacji transportowych.
Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj instrukcję transportu i obracania sekcji kadłuba, którą
otrzymasz od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z instrukcji stoczniowych.
W pierwszej części uczniowie analizują rodzaje uchwytów transportowych na podstawie
instrukcji transportu i obracania sekcji. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Rodzaj operacji transportowej Rodzaj stosowanych urządzeń transportowych
Transport arkusza blachy
Transport sekcji dna
ze stanowiska prefabrykacji na
pochylniÄ™
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować instrukcję transportu i obracania sekcji kadłuba,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcja transportu i obracania sekcji kadłuba,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Ćwiczenie 2
Wypełnij tabelę podając cechy charakterystyczne prób kadłubowych zgodnie
z poleceniem. Do wykonania ćwiczenia wykorzystaj stoczniową instrukcję prób kadłubowych,
którą otrzymasz od nauczyciela.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej
i instrukcji stoczniowych. W pierwszej części uczniowie analizują procedury przeprowadzania
prób kadłubowych na podstawie instrukcji stoczniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę
zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz
pogadankÄ™.
Rodzaj próby Cechy charakterystyczne
Pomiar wymiarów głównych
Próba nośności statku
Próba przechyłów
Próba wodoszczelności
wszystkich zbiorników
Próba gazoszczelności
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować procedury przeprowadzania prób kadłubowych na podstawie instrukcji
stoczniowej,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- instrukcje przeprowadzania prób kadłubowych,
- przybory do pisania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Montowanie kadłuba statku
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 9, 11, 12, 13, 15, 16, 17, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 7, 8, 10, 14, 18, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. a, 6. b, 7. b, 8. b, 9. c, 10. d, 11. d,
12. a, 13. b, 14. a, 15. c, 16. b, 17. c, 18. a, 19. c 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Ustalić na podstawie dokumentacji
1 technologicznej kolejność operacji B P b
w procesie montażu kadłuba
2 Dobrać dokumentację do procesu
B P a
montażu kadłuba
Dobrać narzędzia pomiarowe do
3 B P c
montażu kadłuba
Dobrać narzędzia prefabrykacyjne do
4 B P d
montażu kadłuba
Dobrać metody spawania w procesie
5 B P a
montażu kadłuba
Dobrać materiały spawalnicze
6 B P b
w procesie montażu kadłuba
Dobrać metody rozpoznawania
7 D PP b
deformacji technologicznych kadłuba
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Określić przyczyny powstawania
8 C PP b
deformacji technologicznych kadłuba
Określić sposoby zapobiegania
9 B P c
deformacjom technologicznym kadłuba
Dobrać metody prostowania
10 D PP d
konstrukcji
11 Określić zakres prób kadłubowych B P d
Scharakteryzować próby
12 B P a
gazoszczelności
Dobrać urządzenia do transportu sekcji
13 B P b
na pochylniÄ™
Dobrać urządzenia dzwigowe do
14 C PP a
kadłuba na pochylni
Dobrać dokumentację spawalniczą do
15 C P c
ustalenia parametrów spawania
Posługiwać się zestawieniem
16 D P b
materiałowym
Posługiwać się katalogiem typowych
17 D P c
elementów konstrukcyjnych kadłuba
Dobrać dokumentację spawalniczą do
18 ustalenia oprzyrzÄ…dowania D PP a
technologicznego.
Określić metody postępowania przy
19 D PP c
porażeniu prądem elektrycznym
Określić warunki wykonywania prac
20 spawalniczych w przestrzeniach B P b
kadłuba
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi. Tylko
jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Niektóre zadania mogą wymagać stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś
wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie na
pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Zgodnie z planem montażowym kadłuba, pierwszą sekcją montowaną na pochylni będzie
a) pierwsza sekcja rufowa.
b) druga sekcja denna.
c) blok burtowy.
d) sekcja grodzi poprzecznej.
2. Sekcje kadłuba są montowane w kolejności zgodnej z
a) kierunkami montażu i numerami grup obróbczych.
b) kolejnością numerów sekcji.
c) planem spawania kadłuba na montażu.
d) numerem zespołu technologicznego.
3. W procesie montażu konstrukcji kadłuba pomiary sekcji do odpalenia zapasów
wykonywane sÄ… przy pomocy
a) miary zwijanej.
b) przymiaru kreskowego.
c) teodolitu.
d) poziomicy wodnej.
4. Operację wypalania grani spoin w procesie montażu kadłuba wykonuje się przy pomocy
a) palnika acetylenowo-tlenowego.
b) szlifierki pneumatycznej.
c) szlifierki elektrycznej.
d) elektrody węglowej i strumienia sprężonego powietrza.
5. Spoinę o długości 2500 mm należy wykonywać
a) metodą odśrodkową.
b) metodÄ… odcinkowo-wstecznÄ….
c) przelotowo.
d) dowolnie.
6. Przy spawaniu ręcznym elektrodami otulonymi, styków doczołowych należy zastosować
a) elektrody wolframowe.
b) podkładki ceramiczne.
c) drut spawalniczy.
d) topnik.
7. Deformacje poszycia pokładu górnego w sekcji skrajnej rufowej sprawdza się poprzez
wykonanie
a) pomiarów odkształceń poziomicą optyczną.
b) niwelacji poszycia pokładu górnego przy pomocy teodolitu.
c) pomiarów przy pomocy struny i suwmiarki.
d) specjalnego szablonu do sprawdzania deformacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
8. Deformacje technologiczne kadłuba mogą powstać w wyniku
a) pochylenia pochylni.
b) nieprawidłowej technologii spawania.
c) braku wentylacji nawiewowo-wyciągowej w procesie montażu kadłuba.
d) błędnie wykonanej dokumentacji konstrukcyjnej.
9. Dla zmniejszenia nadmiernych deformacji w procesie montażu kadłuba należy
a) zastosować płytki wybiegowe w procesie spawania.
b) zastosować podkładki ceramiczne.
c) wykonywać spoiny metodą odcinkowo wsteczną.
d) spawać przy użyciu podkładek ceramicznych.
10. Do prostowania bezudarowego konstrukcji kadłuba należy zastosować
a) zestaw siłowników pneumatycznych.
b) prasÄ™ hydraulicznÄ….
c) palnik gazowy i młot.
d) palnik gazowy i wodÄ™.
11. Zakres prób kadłubowych obejmuje
a) próbę steru strumieniowego.
b) próby prądnicy wałowej.
c) układ regulacji temperatury.
d) próby przechyłów i nośności statku.
12. Próba gazoszczelności dotyczy
a) instalacji gaśniczej CO2.
b) instalacji tlenowej.
c) butli sprężonego powietrza.
d) instalacji rozruchowej siłowni.
13. Do transportu przy montażu sekcji kadłuba na pochylni należy zastosować
a) przenośnik rolkowy.
b) platformÄ™ samojezdnÄ….
c) żurawi stoczniowy.
d) suwnicÄ™ bramowÄ… pochylni.
14. Do montażu sekcji skrajnika rufowego należy użyć
a) dwóch wciągników bramownicy na pochylni.
b) żurawia pochylniowego.
c) żurawia stoczniowego.
d) dzwigu kołowego.
15. Parametry spawania do wykonania styków międzysekcyjnych można ustalić na podstawie
a) ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba.
b) planu spawania kadłuba statku na montażu.
c) katalogów kart technologii spawania.
d) bezpośrednio z rysunku montażowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
16. Wymiary blach zespołu technologicznego są podane
a) bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym.
b) w specyfikacji materiałowej profili.
c) w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba.
d) w zestawieniu materiałowym płyt.
17. Operacje transportowe sekcji podczas montażu kadłuba na pochylni są wykonywane na
podstawie
a) rysunku montażowego.
b) specyfikacji materiałowej profili.
c) instrukcji transportu i obracania sekcji.
d) ramowej technologii montażu sekcji.
18. Materiały i sprzęt do spawania kadłuba na pochylni można ustalić na podstawie
a) planu spawania kadłuba na montażu.
b) ramowej technologii prefabrykacji sekcji kadłuba.
c) katalogów typowych elementów konstrukcji kadłuba.
d) bezpośrednio z rysunku montażowego.
19. W przypadku porażenia prądem elektrycznym, przy utracie przytomności należy
w pierwszej kolejności
a) wykonać sztuczne oddychanie, odłączyć zródło prądu, wezwać pomoc medyczną,
powiadomić przełożonego.
b) odłączyć zródło prądu, wezwać pomoc medyczną, wykonać sztuczne oddychanie,
powiadomić przełożonego.
c) odłączyć zródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie, wezwać pomoc medyczną,
powiadomić przełożonego.
d) powiadomić przełożonego, odłączyć zródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie,
wezwać pomoc medyczną.
20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy
koniecznie stosować
a) klimatyzacjÄ™.
b) wentylacjÄ™ nawiewowo-wyciÄ…gowÄ….
c) maskÄ™ gazowÄ….
d) maskę przeciwpyłową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Montowanie kadłuba statku
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Montowanie kadłuba statku
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 17, 18, 19 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 6, 7, 8, 10, 13, 20 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. d, 2. a, 3. b, 4. a, 5. a, 6. c, 7. a, 8. c, 9. c, 10. b, 11. c,
12. a, 13. d, 14. c, 15. a, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Ustalić kolejność montowania sekcji
1 B P d
przy metodzie dwuwyspowej
Ustalić kolejność wprowadzania sekcji
2
na pochylniÄ™ na podstawie planu B P a
montażu kadłuba
3 Dobrać narzędzia do montażu kadłuba B P b
Dobrać materiały spawalnicze
4 B P a
w procesie montażu kadłuba
Dobrać materiały spawalnicze do
5 B P a
spawania metodÄ… MAG
Planować operacje spawania ręcznego
6 C PP c
przy montażu kadłuba
Określać przyczyny powstawania
7 D PP a
deformacji technologicznych kadłuba
Określić sposoby zapobiegania
8 D PP c
deformacjom technologicznym kadłuba
Dobrać metody prostowania
9 B P c
konstrukcji
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
Określić dopuszczalne odchyłki
10 D PP b
deformacji
11 Określić zakres prób kadłubowych B P c
12 Scharakteryzować próby przechyłów B P a
Dobrać urządzenia do transportu sekcji
13 C PP b
na pochylniÄ™
Dobrać urządzenia dzwigowe do
14 B P c
obracania sekcji na prefabrykacji
15 Dobrać wyposażenie transportowe B P a
Posługiwać się zestawieniem
16 B P b
materiałowym
17 Posługiwać się kartami wykroju B P c
Rozpoznawać dokumentację
18 B P c
spawalniczą kadłuba
Wskazywać kolejność postępowania
19 B P d
przy oparzeniach
Wskazywać kolejność postępowania
20 D PP a
przy złamaniach kręgosłupa
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2 Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Niektóre zadania mogą wymagać stosunkowo prostych obliczeń, które powinieneś
wykonać przed wskazaniem poprawnego wyniku.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Przy montażu dwuwyspowym sekcja będąca drugą wyspą montażową jest ustawiana na
pochylni w
a) pierwszej kolejności.
b) w dowolnej kolejności.
c) według wskazań mistrza kadłubowego.
d) zgodnie z planem montażu.
2. Zgodnie planem montażu kadłuba ostatnią sekcją montowaną będzie
a) komin statku.
b) blok burtowy.
c) czwarta sekcja skrajnika rufowego.
d) sekcja Å‚Ä…cznikowa dna.
3. Do wycinania grani spoiny w procesie montażu kadłuba na pochylni należy zastosować
a) palnik acetylenowo-tlenowy.
b) elektrodę węglową i strumień sprężonego powietrza.
c) elektrodÄ™ zasadowÄ….
d) szlifierkÄ™ pneumatycznÄ….
4. Przy wykonywaniu styków bloku burtowego należy
a) zastosować stalowy drut spawalniczy, podkładki ceramiczne i dwutlenek węgla.
b) drut stalowy, topnik dwutlenek węgla.
c) elektrody nietopliwe.
d) gazy osłonowe argon lub hel.
5. Do wykonywania spoin metodą MAG należy zastosować
a) dwutlenek węgla CO.
b) elektrodę węglową.
c) elektrody zasadowe.
d) butlÄ™ z argonem.
6. Przy spawaniu ręcznym styków doczołowych bez użycia podkładek spawalniczych, należy
a) wykonać spoinę z drugiej strony bez dodatkowych zabiegów.
b) zakończyć na tym prace spawalnicze.
c) wykonać spoinę z drugiej strony po wypaleniu grani elektrodą węglową.
d) wykonać spoinę z drugiej strony powypalaniu grani palnikiem acetylenowym.
7. Przyczyną deformacji technologicznych sekcji kadłuba może być
a) wykonywanie prac transportowych bez usztywnień technologicznych.
b) nadmierna grubość powłoki malarskiej.
c) niewłaściwe zabezpieczenie rusztowania do wykonania prac monterskich.
d) uszkodzony przewód spawalniczy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
8. W celu uniknięcia deformacji technologicznych, przy wykonywaniu spoin o długości
powyżej 1m należy stosować
a) metodÄ… przelotowÄ….
b) metoda odcinkowo wstecznÄ….
c) metoda odśrodkową.
d) według własnego doświadczenia.
9. Prostowanie niskotemperaturowe polega na nagrzaniu do temperatury:
a) 100 ºC.
b) 100 200 ºC.
c) do 200 ºC.
d) 200 900 ºC.
10. Przy prostowaniu usztywnień tolerancję prostopadłości należy ustalić na podstawie
a) karty pomiarów bloków kadłuba.
b) tolerancji dokładności wymiarów kadłuba.
c) rysunku prefabrykacyjnego.
d) karty pomiarów podsekcji kadłuba.
11. Do zakresu prób kadłubowych należy
a) próba prędkości.
b) próba urządzeń kotwicznych.
c) próba przechyłów.
d) próba rurociągów kadłubowych.
12. Do wykonania próby przechyłów należy
a) rozmieścić ciężary obciążeniowe zgodnie z planem rozmieszczenia.
b) wykonywać przechyły statku przy pomocy holowników.
c) systematycznie sprawdzać poziom przegłębienia statku.
d) zmieniać położenie ładunku.
13. Operację załadunku sekcji burtowej z łoża prefabrykacyjnego na platformę samojezdną do
transportu na pochylnię, należy wykonać przy zastosowaniu
a) podnośników śrubowych.
b) prasy hydraulicznej.
c) dzwigu pływającego.
d) suwnicy.
14. Operację obracania płata poszycia do wykonania spoiny z drugiej strony, należy użyć
a) przenośników rolkowych.
b) dwóch żurawi pochylniowych.
c) suwnicy belkowej.
d) siłownika hydraulicznego.
15. Trawersa jest stosowana do
a) wykonywaniu operacji transportowych złożonych elementów.
b) montażu sekcji dna podwójnego.
c) spawania fundamentu żurawia pokładowego.
d) transportu profili hutniczych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
16. Długość usztywnienia jest podawana
a) bezpośrednio na rysunku prefabrykacyjnym.
b) w specyfikacji materiałowej profili.
c) w katalogu typowych elementów konstrukcyjnych kadłuba.
d) w zestawieniu materiałowym płyt.
17. Kody fazowania krawędzi blach można ustalić na podstawie
a) zestawienia materiałowego blach.
b) specyfikacji płyt.
c) karty wykroju.
d) rysunku prefabrykacyjnego.
18. Kolejność spawania kadłuba na montażu można określić na podstawie
a) katalogu kart technologii spawania.
b) rysunku montażowego sekcji.
c) planu spawania kadłuba.
d) własnego doświadczenia.
19. W przypadku oparzenia podczas wykonywania prac przy montażu kadłuba należy
w pierwszej kolejności
a) powiadomić przełożonego.
b) udać się do lekarza stoczniowego.
c) powiadomić inspektora BHP o wypadku.
d) obficie schłodzić oparzenie wodą.
20. Przy złamaniach kręgosłupa należy w pierwszej kolejności
a) ułożyć poszkodowanego na sztywnym podłożu i natychmiast wezwać pomoc.
b) przenieść poszkodowanego do lekarza zakładowego.
c) powiadomić o wypadku inspektora BHP.
d) powiadomić kierownika zmiany.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Montowanie kadłuba statku
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
7. LITERATURA
1. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych, Wydawnictwo Morskie, Gdynia
1963
2. Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
3. Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Poradnik inżyniera  spawalnictwo, praca zbiorowa, Wydawnictwo Naukowo-
-Techniczne, Warszawa 1983
5. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
6. Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961
7. Dokumentacja i instrukcje stoczniowe
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42

