MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Henryk Stańczyk
Montowanie elementów zbrojenia kadłuba
721[02].Z1.05
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Wojciech Giemza
mgr inż. Bożena Kuligowska
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Henryk Stańczyk
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.05
Montowanie elementów zbrojenia kadłuba, zawartego w programie nauczania dla zawodu
monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Proces technologiczny wyposażania statku 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku 13
5.2.1. Ćwiczenia 13
5.3. Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku 17
5.3.1. Ćwiczenia 17
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 23
7. Literatura 35
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Montowanie elementów zbrojenia
kadłuba , który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter kadłubów okrętowych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia w postaci dwóch testów wielokrotnego wyboru,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów, są to: Proces
technologiczny wyposażania statku, Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku,
Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku.
Treści zawarte w temacie Proces technologiczny wyposażania statku pomogą uczniowi
zapoznać się z całym procesem technologicznym wyposażania statku i etapami jego realizacji
w cyklu budowy.
Treści zawarte w temacie Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku pomogą
uczniowi zapoznać się z rodzajami wyposażenia, ich budową i rozmieszczeniem, a także
praktycznym zastosowaniem na statkach.
Treści zawarte w temacie Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku pomogą
uczniom zapoznać się z technologią montażu tego wyposażenia, głównie pod kątem prac
wykonywanych przez monterów kadłubowych.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- dyskusji dydaktycznych,
- pokazu z objaśnieniem,
- pogadanki,
- ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem rysunków i instrukcji technologicznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami sprawdzającymi.
W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:
- plany testów w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
Poniżej przedstawiono miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:
Technologia budowy kadłuba okrętowego.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
721[02].Z1
Technologia budowy kadłuba okrętowego
721[02].Z1.01
Trasowanie blach i profili
721[02].Z1.02
Wykonywanie obróbki blach i profili
721[02].Z1.03
Wykonywanie prefabrykacji sekcji kadłuba
721[02].Z1.04
Montowanie kadłuba statku
721[02].Z1.06
721[02].Z1.05
Przygotowanie statku i
Montowanie elementów
pochylni do wodowania
zbrojenia kadłuba
Schemat układu jednostek modułowych
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
- stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii budowy kadłuba statku,
- posługiwać się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami konstrukcyjnymi kadłuba
okrętowego,
- wykonywać szkice prostych elementów okrętowych,
- identyfikować ogólne i lokalne linie oraz płaszczyzny bazowe kadłuba,
- posługiwać się podstawowym sprzętem pomiarowym podczas prefabrykacji i montażu
okrętowych konstrukcji kadłubowych,
- posługiwać się urządzeniami, przyrządami, narzędziami i pomocniczym oprzyrządowaniem
monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi i hydraulicznymi,
- posługiwać się podstawowym sprzętem spawalniczym do cięcia i sczepiania,
- wykonywać obróbkę blach i profili,
- posługiwać się elementarnym sprzętem do prostowania cieplnego i oprzyrządowaniem
pomocniczym,
- charakteryzować właściwości technologiczne podstawowych materiałów kadłubowych,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
- organizować stanowisko pracy zgodnie z wymaganiami ergonomii,
- udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
- komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
- przestrzegać przepisów kodeksu pracy dotyczących praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,
- przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
określić etapy procesu technologicznego wyposażenia statku,
scharakteryzować elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba,
ustalić kolejność operacji montażu ślusarskiego wyposażenia kadłuba,
wykonać montaż zamocowania mechanizmów,
wykonać montaż gretingów,
wykonać montaż schodni,
wykonać montaż systemów rurociągowych,
posłużyć się dokumentacją montażu ślusarskiego wyposażenia kadłuba,
zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas montowania elementów zbrojenia kadłuba statku.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Montowanie elementów zbrojenia kadłuba 721[02].Z1.05
Temat: Proces technologiczny wyposażania statku.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania wyposażenia statków oraz etapów
procesu technologicznego montażu tego wyposażania.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżnić elementy należące do wyposażenia kadłuba statku,
- rozróżnić etapy procesu technologicznego wyposażania statku i zakres wykonywanych
prac.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
ćwiczenie praktyczne,
pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- dokumentacja dotycząca wyposażenia statku,
- poradnik dla ucznia,
- literatura podana w poradniku.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem
nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Proces technologiczny
wyposażania statku),
sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzajÄ…ce.
Wykonanie ćwiczeń 1 do 2 z części 4.1.3. poradnika dla ucznia:
sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie analizy wg danych w ćwiczeniu,
udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
omówienie ćwiczeń, wskazanie na błędy.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
przeprowadzenie pogadanki na temat procesu technologicznego wyposażania statku,
ze szczególnym zwróceniem uwagi na etapy tego procesu,
ocena pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Montowanie elementów zbrojenia kadłuba
Temat: Montaż gretingów i podłóg.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania gretingów i podłóg w siłowni i na
pokładzie oraz montażu gretingów i podłóg.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
rozróżnić gretingi oraz podłogi w siłowni i na pokładzie,
wykonać montaż gretingów i podłóg w siłowni lub na pokładzie.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca w zespołach montujących wyposażenie kadłuba.
Czas: 16 godzin dydaktycznych.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska,
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przeprowadzenie mini wykładu na temat gretingów i podłóg w siłowni i na pokładzie
oraz ich montażu,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen,
nadzorowanie pracy uczniów wykonujących operacje montażowe.
2. Instruktaż bieżący:
Wykonanie ćwiczenia 2 z części 4.3.3 poradnika dla ucznia:
sprawdzenie czy uczniowie posiadajÄ… ubranie robocze wymagane przy pracach
wyposażeniowych na statku,
nadzór nad pracą poszczególnych zespołów uczniowskich,
prezentacja sprawozdań wykonanych przez poszczególnych uczniów,
pogadanka na temat montażu gretingów i podłóg.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
omówienie przebiegu prac i sprawozdań wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
ocena pracy i sprawozdań uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez ocenÄ™ prezentacji uczniowskich.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Proces technologiczny wyposażania statku
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Podaj przykłady wyposażenia maszynowego i pokładowego wypełniając poniższą tabelę.
Wyposażenie
Pokładowe Maszynowe
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z notatek i literatury.
Uczniowie powinni wykonać notatki które następnie wykorzystają przy identyfikacji
elementów składowych wyposażenia pokładowego i maszynowego. W drugiej części
uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę na temat wyposażenia pokładowego i maszynowego statku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych informacje na temat wyposażenia statku,
2) wykonać wykaz wyposażenia i dokonać jego podziału na wyposażenie pokładowe
i maszynowe,
3) uzupełnić kolumny tabeli zgodnie z poleceniem wydłużając ją wg potrzeb,
4) porównać swoje wyniki z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 2
Określ etapy procesu technologicznego wyposażania statku i rodzaj prac odpowiadający
tym etapom, uzupełniając poniższą tabelę.
ETAP ZBROJENIA LUB WYPOSAŻANIA RODZAJ PRAC
Obróbka blach
Montaż mebli po malowaniu pomieszczeń
Montaż wentylacji
Wyposażanie w inwentarz i części zamienne
Montaż fundamentów i drabin
Montaż łodzi ratunkowych
Montaż silnika głównego
Montaż uchwytów rurarskich i kablowych
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywane było samodzielnie. Szczególną uwagę należy
zwrócić na umiejętność kojarzenia etapu wyposażania statku z zakresem wykonywanych prac.
Na zakończenie ćwiczenia należy skomentować uzyskane przez uczniów wyniki i popełniane
błędy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w oparciu poradnik i literaturę uzupełniającą przypomnieć sobie zasadnicze etapy
wyposażania statku,
2) wykonać wykazy prac wykonywanych w ramach poszczególnych etapów,
3) uzupełnić lewą i prawą kolumnę tabeli zgodnie z poleceniem,
4) porównać swoje wyniki z rozwiązaniami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
Åšrodki dydaktyczne:
- literatura z rozdziału 7 .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5.2. Elementy ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ technologiczną kolejność montażu elementów, podczas prefabrykacji fundamentu
silnika głównego.
Pozycja / Operacja Kolejność technologiczna
1. Montaż węzłówek bocznych
2. Spawanie węzłówek z płytą
3. Montaż płyty w oprzyrządowaniu w pozycji odwróconej
4. Montaż (sczepianie) poprzecznic fundamentowych
5. Montaż (sczepianie) wzdłużników fundamentowych
6. Spawanie poprzecznic do płyty
7. Spawanie wzdłużników do płyty
8. Spawanie usztywnień fundamentu między sobą
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu kształtowanie u uczniów umiejętności kojarzenia technologicznej
kolejności wykonywania operacji związanych z prefabrykacją fundamentów. Zaleca się
umożliwienie uczniom skonsultowania swoich rozwiązań z rozwiązaniami kolegów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w poradniku i literaturze oraz przypomnieć sobie informacje dotyczące
prefabrykacji fundamentów silników głównych,
2) przeanalizować operacje związane z prefabrykacją fundamentów,
3) uzupełnić prawą kolumnę tabeli, wpisując numery operacji w kolejności technologicznej,
4) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- wymiana doświadczeń w zespole.
Åšrodki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7 .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 2
Określ materiał, sposób montażu oraz dopuszczalne obciążenie robocze gretingów
i podłóg w siłowni statku.
Materiał na: Sposób montażu DOR
greting podłogę gretingu podłogi gretingu podłogi
Wskazówki do realizacji
Zaleca się aby ćwiczenie było wykonywane w zespołach 2-osobowych. Pozwoli to na
przeprowadzenie dyskusji dydaktycznej i porównanie różnych rodzajów rozwiązań
wykonanych przez grupy uczniowskie. Podczas wykonywania ćwiczenia grupy nie powinny
konsultować się między sobą.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w oparciu o poradnik i literaturę uzupełniającą przypomnieć sobie wiadomości na temat
gretingów i podłóg,
2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- papier formatu A4,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7 .
Ćwiczenie 3
Określ wymagane parametry i materiał urządzeń komunikacyjnych, wybierając je
z poniższych danych i wpisując do tabeli.
Minimalna szerokość: 200, 400, 600 mm,
Maksymalny kÄ…t pochylenia: 45, 60, 90°,
Materiał stopni: greting, blacha ryflowana, pręt kwadratowy.
Urządzenie Minimalna Maksymalny kąt Materiał
komunikacyjne szerokość pochylenia na stopnie
Schodnia
Drabina
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu utrwalenie wiadomości na temat parametrów urządzeń
komunikacyjnych statku. Na zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić pogadankę, aby
sprawdzić zakres wiedzy jaką uczniowie przyswoili sobie podczas wykonywania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w oparciu o poradnik i literaturę uzupełniającą przypomnieć sobie wiadomości na temat
urządzeń komunikacyjnych na statku,
2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia,
literatura z rozdziału 7 .
Ćwiczenie 4
Wybierz z poniższego wykazu i wypisz na oddzielnej liście instalacje rurociągów
kadłubowych:
instalacja zęzowa,
instalacja chłodzenia silnika głównego,
instalacja oleju smarnego,
instalacja balastowa,
rurociÄ…gi wlewowe, odpowietrzajÄ…ce i pomiarowe,
instalacja pary i wody zasilającej kotły pomocnicze,
instalacje zaopatrzenia wodnego,
instalacje sanitarne (kanalizacyjne) i ściekowe,
instalacje gaśnicze (wodne, gazowe, pianowe) i wykrywcze,
instalacja zasilania silników paliwem,
instalacje ładunkowe zbiornikowców i ogrzewania zbiorników,
instalacje wentylacji i klimatyzacji.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu utrwalenie wiadomości o instalacjach rurociągów kadłubowych. Na
zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić pogadankę, aby sprawdzić zakres wiedzy jaką
uczniowie przyswoili sobie podczas wykonywania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) w oparciu o poradnik i literaturę uzupełniającą przypomnieć sobie wiadomości na temat
instalacji rurociągów kadłubowych,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
2) sporządzić listę wybierając z wykazu instalacje rurociągów kadłubowych,
3) porównać swoją listę z wynikami kolegów.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia,
literatura z rozdziału 7 .
Ćwiczenie 5
Wypisz nazwy i cechy elementów instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
a) b) c)
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie ma na celu utrwalenie wiadomości o elementach składowych instalacji
wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Na zakończenie ćwiczenia zaleca się przeprowadzić
pogadankę, aby sprawdzić zakres wiedzy jaką uczniowie przyswoili sobie podczas
wykonywania ćwiczenia.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w poradniku i literaturze oraz przypomnieć sobie informacje dotyczące budowy
instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
2) przeanalizować rysunki: a, b, i c oraz określić przeznaczenie pokazanych urządzeń,
3) wypisać nazwy urządzeń, system w którym występują oraz ich przeznaczenie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia,
literatura z rozdziału 7 .
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.3. Montaż ślusarskiego wyposażenia kadłuba statku
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych zamocowań mechanizmów,
np. montaż fundamentów silnika głównego lub mechanizmów pomocniczych siłowni,
wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując podczas pracy przepisy BHP,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od
aktualnie wykonywanych w stoczni operacji montażowych. W każdym jednak przypadku
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz użytych instrukcji technologicznych i rysunków, wykaz
wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska związanych z wykonywanym
zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Ćwiczenie 2
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych gretingów lub podłóg,
np. w siłowni statku lub na pokładzie, wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną
i stosując podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od
aktualnie wykonywanych w stoczni prac wyposażeniowych. W każdym jednak przypadku
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz użytych instrukcji technologicznych i rysunków, wykaz
wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska związanych z wykonywanym
zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 3
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych schodni, np. w siłowni
statku lub na pokładzie, wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując
podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być dokładnie zgodny z zaproponowanym, gdyż
zależy to od aktualnie wykonywanych w stoczni prac wyposażeniowych. W każdym jednak
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
przypadku należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz użytych instrukcji technologicznych i rysunków, wykaz
wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska związanych z wykonywanym
zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4, przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 4
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych elementów zbrojenia
kadłuba, np. montaż kołnierzy wzmacniających do montażu armatury dennej lub burtowej,
wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując podczas pracy przepisy BHP,
ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być dokładnie zgodny z zaproponowanym, gdyż
zależy to od aktualnie wykonywanych w stoczni prac zbrojeniowych. W każdym jednak
przypadku należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz użytych instrukcji technologicznych i rysunków, wykaz
wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska związanych z wykonywanym
zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 5
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych odcinków instalacji
rurociągów kadłubowych, np. montaż odcinków rur balastowych w sekcji lub odcinków
instalacji zęzowej, wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując podczas
pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być dokładnie zgodny z zaproponowanym, gdyż
zależy to od aktualnie wykonywanych w stoczni prac wyposażeniowych. W każdym jednak
przypadku należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych podczas prefabrykacji, na pochylni lub doku,
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz użytych instrukcji technologicznych i rysunków, wykaz
wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska związanych z wykonywanym
zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 6
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj montaż wybranych elementów ślusarskiego
wyposażenia kadłuba statku, np. montaż znaków, anod cynkowych lub uchwytów na poszyciu
zewnętrznym kadłuba, wykorzystując przy montażu dokumentację techniczną i stosując
podczas pracy przepisy BHP, ochrony przeciwpożarowej i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być dokładnie zgodny z zaproponowanym, gdyż
zależy to od aktualnie wykonywanych w stoczni prac wyposażeniowych. W każdym jednak
przypadku należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację
konstrukcyjno-technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, p.poż i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z dokumentacją techniczną i stoczniowymi instrukcjami technologicznymi
oraz wymaganiami przepisów BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska dla danego
rodzaju prac, przy wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji montażowych na pochylni lub doku,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych z określeniem kolejności wykonywania, wykaz użytych instrukcji
technologicznych i rysunków, wykaz wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
poradnik dla ucznia,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Montowanie elementów
zbrojenia kadłuba
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 15, 16, 17, 18, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 2, 9, 11, 14, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. c, 3. d, 4. a, 5. d, 6. b, 7. d, 8. a, 9. c, 10. b, 11. d,
12. b, 13. a, 14. c, 15. c, 16. b, 17. b, 18. d, 19. d, 20. d.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić sposób montażu fundamentu B P a
Określić zastosowanie fundamentu C PP c
2
3 Rozróżnić elementy instalacji balastowej B P d
Rozróżnić wyposażenie pokładowe C P a
4
Rozróżnić elementy instalacji pożarowej C P d
5
6 Rozróżnić armaturę burtową C P b
7 Rozróżnić elementy zbrojeniowe B P d
Określić etap zbrojenia kadłuba D P a
8
9 Określić prace wyposażeniowe na pochylni C PP c
10 Określić etap montażu kotła pomocniczego C P b
11 Rozróżnić dokumentację technologiczną C PP d
12 Określić DOR podłogi na statku B P b
13 Określić kąt pochylenia schodni B P a
14 Rozróżnić głowice wentylacyjne C PP c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
15 Określić usytuowanie schodni D P c
Określić usytuowanie rurociągu B P b
16
pomiarowego
Określić obciążenie próbne uchwytów C P b
17
demontażowych
Określić usytuowanie znaków zanurzenia na B P d
18
kadłubie statku
Określić rodzaj rysunku z dokumentacji C PP d
19
wyposażeniowej
Rozróżnić elementy na rysunku C P d
20
wyposażeniowym
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na
pózniej i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Fundamenty na których będą montowane pompy poziome należy umieszczać w siłowni
a) równolegle do PS.
b) prostopadle do PS.
c) równolegle do grodzi.
d) w dowolny sposób, zależnie od miejsca które jest do dyspozycji.
2. Na pokazanym obok fundamencie
można zamontować
w siłowni
a) silnik pomocniczy.
b) chłodnicę płytową.
c) pompÄ™ pionowÄ….
d) silnik główny.
3. Zespół oznaczonych krzyżykami prostokątów
na schemacie systemu balastowego obok, to
a) regulatory poziomu balastów.
b) filtry wody balastowej.
c) osadniki systemu balastowego.
d) skrzynie zaworowe.
4. Do ślusarskiego wyposażenia kadłuba nie
należą
a) wiatrochrony dziobowe.
b) przejścia grodziowe.
c) uchwyty demontażowe na poszyciu zewnętrznym.
d) osadniki instalacji zęzowej.
5. Hydranty stanowią wyposażenie instalacji pożarowej
a) proszkowej.
b) CO2.
c) parowej.
d) wodnej.
6. Rysunek obok przedstawia
a) zasuwy kingstonowe.
b) burtowe zawory wylewowe.
c) zawory bezpieczeństwa kotła.
d) zawory hydrantowe.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
7. Elementami zbrojenia kadłuba są
a) zawory denne.
b) fundament silnika głównego.
c) odcinki rurociągów balastowych.
d) uchwyty odcinków rurociągów balastowych.
8. Elementy zbrojenia kadłuba montuje się
a) już podczas prefabrykacji wstępnej.
b) dopiero podczas prefabrykacji sekcji.
c) dopiero podczas prefabrykacji bloków.
d) dopiero podczas montażu kadłuba na pochylni.
9. Do typowych prac wyposażeniowych na pochylni należy
a) przegląd rewizyjny urządzeń i mechanizmów.
b) wykonywanie prac izolacyjno-stolarskich.
c) montaż wentylacji.
d) wyposażanie statku w części zamienne.
10. Kotły pomocnicze montuje się w siłowni podczas wyposażania
a) na etapie prefabrykacji.
b) na pochylni.
c) po wodowaniu.
d) przed próbami morskimi statku.
11. Zamieszczony obok rysunek przedstawia
a) technologię trasowania zapasu montażowego.
b) montaż fundamentu silnika głównego.
c) kolejność montażu elementów fundamentu.
d) kolejność spawania fundamentu.
12. DOR podłogi poza siłownią główną wynosi
a) 2 [kN/m2].
b) 3 [kN/m2].
c) 4 [kN/m2].
d) 5 [kN/m2].
13. Kąt pochylenia schodów głównych na statku, nie może przekraczać
a) 45°.
b) 55°.
c) 60°.
d) 90°.
14. UrzÄ…dzenie na rysunku obok, to
a) głowica stosowana w klimatyzacji naturalnej.
b) głowica nawiewowa wentylacji naturalnej.
c) głowica wyciągowa wentylacji naturalnej.
d) głowica nawiewowa wentylacji sztucznej.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
15. Schodnie należy montować tak, aby ich pierwszy górny stopień znajdował się
a) nieco powyżej poziomu pokładu.
b) nieco poniżej poziomu pokładu.
c) na poziomie pokładu.
d) w pozycji określonej na podstawie doświadczenia montera.
16. Rurociąg pomiarowy (sondażowy) montuje się
a) w najwyższym punkcie zbiornika.
b) w najniższym punkcie zbiornika.
c) w środkowym punkcie zbiornika.
d) w miejscu najdogodniejszym do zamocowania.
17. Obciążenie próbne uchwytów demontażowych na zewnętrznym poszyciu kadłuba wynosi
a) DOR.
b) 1,25 DOR.
c) 1,50 DOR.
d) 1,75 DOR.
18. Znak Plimsolla montuje siÄ™
a) na dziobie.
b) na rufie.
c) na śródokręciu na jednej z burt.
d) na śródokręciu na obu burtach.
19. Rysunek obok przedstawia
a) montaż chłodnic na fundamencie.
b) montaż armatury burtowej.
c) zbrojenie skrzyni kingstonowej.
d) blok wyposażeniowy rurociągów.
20. Poz. 3 na rysunku poniżej, to
a) anoda cynkowa skrajna.
b) anoda cynkowa środkowa.
c) anoda cynkowa wzdłużna.
d) klin ochronny anod cynkowych.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko ...............................................................................
Montowanie elementów zbrojenia kadłuba
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej Montowanie elementów
zbrojenia kadłuba
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 17, 18, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 9, 11, 15, 16, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. c, 2. d, 3. c, 4. c, 5. c, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. b, 11. c,
12. d, 13. c, 14. a, 15. c, 16. b, 17. d, 18. c, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad.
(mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Rozróżnić zbrojenie kadłuba C P c
Rozróżnić etapy wyposażania statku
2 C P d
3 Określić kolejność spawania fundamentu B P c
Rozróżnić zbrojenie i wyposażenie
4 C P c
Określić etap montażu napędu głównego
5 C P c
6 Określić etap wyposażania pomieszczeń C P d
Rozróżnić oprzyrządowanie do
7 C P b
prefabrykacji
Określić zastosowanie kingstonów
8 D P b
Rozróżnić elementy zbrojenia kadłuba
9 C PP a
10 Rozróżnić elementy instalacji zęzowej C P b
11 Rozróżnić armaturę burtową C PP c
12 Określić usytuowanie odpowietrzeń C P d
13 Określić kąt pochylenia schodni B P c
14 Rozróżnić głowice odpowietrzające C P a
15 Rozróżnić instalację ściekową D PP c
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Określić miejsce montażu rurociągu
16 C PP b
pomiarowego
Określić usytuowanie uchwytów do prac
17 C P d
malarskich
18 Określić etap montażu anod cynkowych C P c
19 Rozróżnić cyfry na poszyciu kadłuba C PP a
20 Rozróżnić elementy wentylacji B P b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
5. znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie na
pózniej i wróć do tego zadania, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiÄ…zanie testu masz 60 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
instrukcja,
zestaw zadań testowych,
karta odpowiedzi.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Montaż przejść grodziowych jest
a) wyposażaniem sekcji.
b) wyposażaniem bloków.
c) zbrojeniem kadłuba.
d) wyposażaniem kadłuba.
2. Do zasadniczych etapów wyposażania statku nie należy
a) zbrojenie i wyposażanie w fazie prefabrykacji.
b) wyposażanie podczas montażu kadłuba na pochylni.
c) wyposażanie kadłuba po wodowaniu.
d) wyposażanie kadłuba po próbach morskich.
3. Podczas prefabrykacji fundamentu w pierwszej kolejności spawamy
a) węzłówki do płyty.
b) wzdłużniki do płyty.
c) usztywnienia między sobą.
d) poprzecznice do płyty.
4. Proces montażu schodni w siłowni statku nazywamy
a) prefabrykacjÄ….
b) zbrojeniem.
c) wyposażaniem.
d) operacjÄ… technologicznÄ… zbrojenia prefabrykacyjnego.
5. Silnik główny montujemy
a) podczas prefabrykacji sekcji.
b) podczas prefabrykacji bloków na kadłubowni.
c) na pochylni.
d) po wodowaniu.
6. Wyposażenie pomieszczeń montujemy
a) podczas prefabrykacji sekcji.
b) podczas prefabrykacji bloków na kadłubowni.
c) na pochylni.
d) po wodowaniu.
7. Rysunek obok przedstawia
a) fundament silnik głównego.
b) stół do prefabrykacji fundamentów.
c) montaż fundamentu na statku.
d) kolejność operacji prefabrykacyjnych fundamentu.
8. Aby umożliwić pobór wody zaburtowej na statek montujemy
a) zawory wylewowe.
b) skrzynie kingstonowe.
c) klapy sztormowe.
d) zwrotnÄ… armaturÄ™ dennÄ….
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. Rysunek obok przedstawia
a) przejścia grodziowe.
b) rurociągi uzbrojenia zbiorników.
c) zakończenia rur odpowietrzających.
d) zbrojenie zaworów wylewowych.
10. W tzw. osadniki wyposażamy instalację
a) balastowÄ….
b) zęzową.
c) wentylacyjnÄ….
d) przeciwpożarową wodną.
11. Zamieszczony obok rysunek nie przedstawia
a) zaworu zwrotnego.
b) klapy sztormowej.
c) zasuwy kingstonowej.
d) zaworu wylewowego na burcie.
12. W najwyższym punkcie zbiornika montujemy rurociąg
a) przelewowy.
b) sondażowy.
c) wlewowy.
d) odpowietrzajÄ…cy.
13. Kąt pochylenia schodni w siłowni statku, nie może przekraczać
a) 30°.
b) 45°.
c) 60°.
d) 90°.
14. UrzÄ…dzenia na rysunku obok, to
a) zakończenia odpowietrzeń zbiorników.
b) głowice nawiewowe wentylacji naturalnej.
c) głowice wyciągowe wentylacji naturalnej.
d) zakończenia rur sondażowych i wlewowych.
15. Spigaty montujemy jako wyposażenie kadłuba w instalacji
a) zaopatrzenia wodnego.
b) balastowej.
c) ścieków pokładowych.
d) zęzowej.
16. Rurociąg pomiarowy (sondażowy) montuje się
a) w najwyższym punkcie zbiornika.
b) w najniższym punkcie zbiornika.
c) w środkowym punkcie zbiornika.
d) w miejscu najdogodniejszym do zamocowania.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
17. Uchwyty do prac malarskich na dziobie i rufie rozmieszczamy
a) co 2 odstępy wręgowe.
b) co 3 odstępy wręgowe.
c) co 4 odstępy wręgowe.
d) co 5 odstępów wręgowych.
18. Anody cynkowe montujemy podczas
a) obróbki blach i profili.
b) prefabrykacji sekcji.
c) na pochylni lub doku.
d) wyposażania po wodowaniu.
19. Zanurzenie statku w stopach mierzone w płaszczyznie symetrii, oznaczamy
a) cyframi rzymskimi na dziobie i rufie.
b) cyframi rzymskimi na śródokręciu.
c) cyframi arabskimi na dziobie i rufie.
d) cyframi arabskimi na śródokręciu.
20. GÅ‚owica wyciÄ…gowa wentylacji naturalnej, to
a) urzÄ…dzenie przedstawione na rysunku a.
b) urzÄ…dzenie przedstawione na rysunku b.
c) urzÄ…dzenie przedstawione na rysunku c.
d) urządzenie nie przedstawione na poniższych rysunkach.
a) b) c)
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Montowanie elementów zbrojenia kadłuba
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
7. LITERATURA
1. Doerffer J.: Technologia wyposażania statków. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
2. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych. Wydawnictwo Morskie,
Gdańsk 1967
3. Domański Z, Danielewicz J.: Rysunek techniczny maszynowy i okrętowy. Wydawnictwo
Morskie, Gdańsk 1982
4. Michalski R.: Siłownie okrętowe. Wydawnictwo Uczelniane PS, Szczecin 1987
5. Misiur L.: Spawanie gazowe i elektryczne. WSi P, Warszawa 1991
6. Orszulok W, Wiewiórski S.: Wyposażenie pokładowe statku handlowego. Wydawnictwo
Morskie, Gdańsk 1982
7. Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
8. Perepeczko A.: Okrętowe pompy, sprężarki i wentylatory. Wydawnictwo Morskie,
Gdańsk 1976
9. Szarejko J, Roguski R.: Zarys Budowy Okrętu. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
10. Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1977
11. Åšledziewski E, Augustyn J.: Konstrukcje spawane. WSiP, Warszawa 1992
12. Wewiórski S.: Wyposażenie kadłuba okrętowego. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1971
13. Przepisy Budowy i Klasyfikacji Statków Morskich Polskiego Rejestru Statków,
Gdańsk 2007
14. Zasoby Internetu: www.teknotherm.pl.
15. Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki,
sporządzona w Londynie 2 listopada 1973 wraz z Protokołem uzupełniającym podpisanym
w Londynie 17 lutego 1978 MARPOL 1973/78 (Dz. U. z 1987r, Nr 17, poz.101)
16. Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu, sporządzona w Londynie
1 listopada 1974 (Dz. U. z 1984 r., Nr 61, poz.318 i 319) wraz z Protokołem
uzupełniającym sporządzonym w Londynie 17 lutego 1978 SOLAS 1974/78 (Dz. U.
z 1984 Nr 61, poz. 320 i 321 oraz z 1986r Nr 35,poz.177)
17. Międzynarodowa konwencja o liniach ładunkowych, sporządzona w Londynie 5 kwietnia
1966 r. (Dz. U. z 1969, Nr 33, poz. 282)
18. Międzynarodowa konwencja o zapobieganiu zderzeniom na morzu, sporządzona
w Londynie 20 pazdziernik a 1972 COLREG 1972 (Dz. U. z 1977 r., Nr 15, poz.61 i 62
oraz z 1984 r. Nr 23, poz. 106)
19. Ustawa o bezpieczeństwie morskim z 9 listopada 2000 r. (Dz. U. z 2000 r., Nr 109,
poz.1156)
20. Ustawa o zapobieganiu zanieczyszczaniu morza przez statki z 16 marca 1995 r. (Dz. U.
z 1995, Nr 47, poz. 243).
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35