monter kadlubow okretowych 721[02] z1 06 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Jan Sarniak
Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
721[02].Z1.06
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Henryk Stańczyk
mgr inż. Jerzy Giemza
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Jan Sarniak
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z1.06
 Przygotowanie statku i pochylni do wodowania , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Metody wodowania 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Pochylnie i doki 15
5.2.1. Ćwiczenia 15
5.3. Urządzenia do wodowania z pochylni 19
5.3.1. Ćwiczenia 19
5.4. Proces wodowania 22
5.4.1. Ćwiczenia 22
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 28
7. Literatura 42
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia w postaci 2 testów wielokrotnego wyboru, przy czym drugi
test zawiera również zadania otwarte, konieczne do analizy sposobu myślenia ucznia,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 4 tematów, są to: Metody
wodowania, Pochylnie i doki, Urządzenia do wodowania, Proces wodowania.
Treści zawarte w temacie  Metody wodowania pomogą uczniowi zapoznać się
z problematyką metod wodowania z pochylni i doków.
Treści zawarte w temacie  Pochylnie i doki pomogą uczniowi zapoznać się z podziałem
oraz rozwiązaniami konstrukcyjnymi pochylni i doków.
Treści zawarte w temacie  Urządzenia do wodowania pomogą uczniowi zapoznać się
z podbudową wodowaniową pochylni.
Treści zawarte w temacie  Proces wodowania pomogą uczniowi zapoznać się
z procesem przygotowania statku i pochylni do wodowania oraz procedurą wodowania.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- dyskusji dydaktycznych,
- pokazu z objaśnieniem,
- pogadanki,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:
- plany testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcję dla nauczyciela,
- instrukcję dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
721[02].Z1
Technologia budowy kadłuba
okrętowego
721[02].Z1.01
Trasowanie blach i profili
721[02].Z1.02
Wykonywanie obróbki blach i profili
721[02].Z1.03
Wykonywanie prefabrykacji sekcji
kadłuba
721[02].Z1.04
Montowanie kadłuba statku
721[02].Z1.05 721[02].Z1.06
Montowanie elementów zbrojenia Przygotowanie statku i pochylni do
kadłuba wodowania
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
- stosować terminologię z zakresu konstrukcji i technologii kadłuba statku,
- posługiwać się normami, dokumentacją technologiczną, rysunkami kadłubów okrętowych
oraz planami montażu,
- wykonywać szkice prostych elementów okrętowych,
- identyfikować ogólne i lokalne linie, płaszczyzny bazowe kadłuba oraz określać ich
przeznaczenie,
- posługiwać się urządzeniami, przyrządami, narzędziami i pomocniczym
oprzyrządowaniem monterskim, w tym narzędziami pneumatycznymi, magnetycznymi
i hydraulicznymi,
- przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,
- organizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii,
- udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach przy pracy,
- komunikować się z uczestnikami procesu pracy,
- przestrzegać przepisów kodeksu pracy dotyczących praw i obowiązków pracownika
i pracodawcy,
- przestrzegać przepisów prawa dotyczących wykonywanych zadań zawodowych,
- korzystać z różnych zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej powinieneś umieć:
- scharakteryzować metody wodowania statku,
- scharakteryzować urządzenia do wodowania,
- zaplanować prace przygotowawcze statku i pochylni do wodowania,
- określić warunki techniczno-organizacyjne procesu wodowania,
- dobrać materiały do wodowania,
- scharakteryzować podbudowę wodowaniową,
- skorzystać z dokumentacji technicznej dotyczącej przygotowania statku i pochylni do
wodowania,
- zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas przygotowania statku i pochylni do wodowania.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
721[02].Z1.06
Temat: Demontaż rusztowań na pochylni.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji technologicznych demontażu
rusztowań.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zaplanować proces technologiczny demontażu rusztowań,
- rozróżnić poszczególne operacje demontażu,
- dobrać środki transportowe i osprzęt do operacji demontażu.
Metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie praktyczne,
 pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
instrukcje technologiczne,
stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem:
nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Demontaż rusztowań na pochylni),
odpowiedzi na pytania sprawdzające.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Wykonanie ćwiczenia 5 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:
sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,
udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
przeprowadzenie pogadanki na temat operacji demontażu rusztowań na pochylni,
ocena pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia budowy kadłuba okrętowego 721[02].Z1
Jednostka modułowa: Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
721[02].Z1.06
Temat: Montaż korków spustowych w zbiornikach.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności wykonywania operacji technologicznych montażu
korków spustowych w zbiornikach przed wodowaniem.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zaplanować proces technologiczny montażu korków spustowych,
- rozróżnić poszczególne operacje montażu,
- dobrać narzędzia do montażu.
Metody nauczania uczenia się:
 ćwiczenie praktyczne,
 pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
papier formatu A4,
przybory do pisania,
instrukcje technologiczne,
stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
sprawdzenie obecności,
sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
przedstawienie przebiegu zajęć,
podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem
nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Montaż korków spustowych
w zbiornikach dennych),
odpowiedzi na pytania sprawdzające.
Wykonanie ćwiczenia 6 z części 4.4.3. poradnika dla ucznia:
sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie prace wg danych w ćwiczeniu,
udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.
3. Instruktaż końcowy:
podsumowanie zajęć,
wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
zwrócenie uwagi na błędy,
przeprowadzenie pogadanki na temat operacji montażu korków spustowych
w zbiornikach przed wodowaniem,
ocena pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Metody wodowania
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę
wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować metodę wodowania wzdłużnego.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Wodowanie wzdłużne
Cechy
charakterystyczne
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania z pochylni wzdłużnej, literatura poz. 1 i 2,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania wzdłużnego.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Ćwiczenie 2
Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz. 1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę
wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować metodę wodowania bocznego.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Wodowanie boczne z zeskokiem
Cechy
charakterystyczne
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania bocznego z zeskokiem, literatura
poz. 1 i 2,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania bocznego z zeskokiem.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Ćwiczenie 3
Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę
wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący wodowania z doku suchego, poz. 1 i 2 literatury,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne wodowania z doku suchego.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować wodowanie w doku suchym. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Wodowanie z doku suchego
Cechy
charakterystyczne
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 4
Na podstawie niniejszego poradnika i literatury poz.1 i 2, uzupełnij poniższą tabelę
wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować zagrożenia przy wodowaniu. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Typ wodowania Zagrożenia przy wodowaniu
Wodowanie
wzdłużne
Wodowanie
boczne z
zeskokiem
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący metod wodowania, literatura poz. 1 i 2,
2) uzupełnić tabelę podając zagrożenia przy wodowaniu zgodnie z poleceniem.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- literatura wskazana w poradniku poz. 1 i 2,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.2. Pochylnie i doki
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę pochylni wzdłużnej. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Pochylnia wzdłużna
Cechy
charakterystyczne
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni wzdłużnej,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne pochylni wzdłużnej.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę pochylni bocznej. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Pochylnia boczna
Cechy
charakterystyczne
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy pochylni bocznej,
2) wypełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę doku suchego. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
Suchy dok
Cechy
charakterystyczne
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy suchego doku,
2) wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 4
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę doku pływającego. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy doku pływającego,
2) wpisać w tabelę dane zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Dok pływający
Cechy
charakterystyczne
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
5.3. Urządzenia do wodowania z pochylni
5.3.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować urządzenia do wodowania z pochylni.
W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można
wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Przeznaczenie wyposażenia
Tory ślizgowe
Płozy
Kołyska dziobowa
Kozioł rufowy
Zwalniacze
Podbudowa
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy urządzeń do wodowania,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne urządzeń do wodowania,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę zwalniaczy. W drugiej części
uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
Cechy charakterystyczne zwalniaczy
Zwalniacz ciesielski
Zwalniacz
mechaniczny
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy zwalniaczy,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne zwalniaczy,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę wpisując dane zgodnie z poleceniem.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować budowę kozłów dziobowych. W drugiej
części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać
dyskusję oraz pogadankę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Cechy charakterystyczne kozłów dziobowych
Kozioł z miękkimi
wkładkami
Kozioł obrotowy
z kołyską
Kozioł obrotowy
z łożyskiem
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący budowy kozłów dziobowych,
2) uzupełnić tabelę podając cechy charakterystyczne kozłów dziobowych,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.4. Proces wodowania
5.4.1 Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane charakterystyczne smarów stosowanych do torów
ślizgowych.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej
i dokumentacji stoczniowej. W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał
dotyczący smarów wodowaniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Charakterystyka smarów przeznaczonych do torów ślizgowych
Lp. Rodzaj smaru Główne składniki Zastosowanie
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący smarów wodowaniowych (literatura podana
w poradniku oraz instrukcja stoczniowa którą otrzymasz od nauczyciela),
2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- instrukcja przygotowania statku do wodowania,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
Ćwiczenie 2
Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane charakterystyczne smarów stosowanych do płóz.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej
i dokumentacji stoczniowej. W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał
dotyczący smarów wodowaniowych. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie
z poleceniem. Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Charakterystyka smarów przeznaczonych do płóz
Lp. Rodzaj smaru Główne składniki Zastosowanie
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący smarów wodowaniowych, (literaturę oraz instrukcję
stoczniowa, którą otrzymasz od nauczyciela),
2) uzupełnić tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- instrukcja przygotowania statku do wodowania,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Ćwiczenie 3
Uzupełnij tabelę podając rodzaj i dane wyposażenia do wodowania z pochylni. Ilość
pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z dokumentacji stoczniowej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować zestawienie do wodowania, które
otrzymają od nauczyciela. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Wyposażenie pochylni do wodowania
Lp. Nazwa wyposażenia Ilość
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować zestawienie do wodowania z pochylni, które otrzymasz od nauczyciela,
2) uzupełnić tabelę wpisując odpowiednie dane charakterystyczne wyposażenia.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- zestawienie do wodowania z pochylni,
- przybory do pisania,
- poradnik dla ucznia,
- literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Ćwiczenie 4
Uzupełnij tabelę podając czynności związane z przygotowaniem statku do wodowania.
Ilość pozycji w tabeli możesz zwiększyć w zależności od potrzeb.
Wskazówki do realizacji
Szczególną uwagę należy zwrócić na umiejętność korzystania z literatury technicznej.
W pierwszej części uczniowie powinni przeanalizować materiał dotyczący przygotowania
statku do wodowania. W drugiej części uzupełniają tabelę zgodnie z poleceniem. Przy
podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusję oraz pogadankę.
Prace związane z przygotowaniem statku do wodowania
Lp. Nazwa czynności
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować materiał dotyczący przygotowania statku do wodowania,
2) wpisać w tabelę zgodnie z poleceniem,
3) porównać wypełnioną tabelę z tabelami kolegów.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
- przybory do pisania,
- papier formatu A4,
- poradnik dla ucznia,
 literatura z rozdziału 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Ćwiczenie 5
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj prace przygotowawcze pochylni do
wodowania statku, np. demontaż rusztowań, wykorzystując instrukcję technologiczną
demontażu rusztowań i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od aktualnie
wykonywanych w stoczni prac przygotowawczych. W każdym jednak przypadku należy
zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań bhp, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze stoczniową instrukcją technologiczną demontażu rusztowań z pochylni
oraz wymaganiami przepisów bhp i ochrony środowiska dla danego rodzaju prac, przy
wykonaniu których będziesz współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji demontażowych,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz prac przygotowawczych, wykaz
urządzeń i osprzętu transportowego, wykaz użytych instrukcji technologicznych, wykaz
wymagań bhp i ochrony środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
instrukcje technologiczne,
stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,
papier formatu A4,
przybory do pisania.
Ćwiczenie 6
W trakcie zajęć na terenie stoczni wykonaj prace przygotowawcze statku do wodowania,
np. montaż zaworów spustowych w zbiornikach, wykorzystując instrukcję technologiczną
montażu i stosując podczas pracy przepisy bhp i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od aktualnie
wykonywanych w stoczni prac przygotowawczych. W każdym jednak przypadku należy
zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań bhp, p.poż i ochrony środowiska. Należy też
bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistę.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze stoczniową instrukcją technologiczną montażu zaworów spustowych
w zbiornikach oraz wymaganiami przepisów bhp i ochrony środowiska dla danego rodzaju
prac, przy wykonaniu których będziesz współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji remontowych,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz prac przygotowawczych, wykaz
narzędzi, wykaz użytych instrukcji technologicznych, wykaz wymagań bhp i ochrony
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.
Zalecane metody nauczania-uczenia się:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Środki dydaktyczne:
instrukcja technologiczna,
stoczniowe przepisy bhp i ochrony środowiska,
papier formatu A4,
przybory do pisania,
poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Przygotowanie statku
i pochylni do wodowania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:
- zadania 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17 są z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. c, 5. b, 6. c, 7. d, 8. b, 9. a, 10. a, 11. d,
12. d, 13. c, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. c 20. b
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować wodowanie statku B P a
1
w doku suchym
B P b
Scharakteryzować wyposażenie do
2
wodowania wzdłużnego
D PP c
Scharakteryzować urządzenia do
3
odblokowania płóz.
A P c
Scharakteryzować urządzenia doku
4
suchego
D PP b
Określić zagrożenia przy wodowaniu
5
w doku suchym
B P c
6 Rozróżnić elementy kozła dziobowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Określić zakres prac B P d
7 przygotowawczych statku do
wodowania
Określić zakres prac B P b
8 przygotowawczych pochylni do
wodowania
Zaplanować czynności organizacyjno- B P a
9
techniczne do wodowania
Określić czynności przygotowawcze na B P a
10
podstawie harmonogramu wodowania
Dobrać smary do smarowania torów B P d
11
pochylni
Dobrać smary do smarowania kołyski B P d
12
dziobowej
Scharakteryzować elementy B P c
13
podbudowy do wodowania
Skorzystać ze stoczniowej technologii B P a
14
przygotowania i wodowania statków
Wskazać dokumentację do określenia C PP a
15
geometrii pochylni
Dobrać dokumentację do określenia C P d
16
miejsca montażu płóz
Określić wymagania bhp przy pracy na B P a
17
rusztowaniach
Określić wymagania bhp przy pracy D PP b
18
w zbiornikach
Określić postępowanie przy porażeniu D PP c
19
prądem
Określić środki bhp przy pracy D PP b
20
w przestrzeniach kadłuba
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. W procesie wodowania statku w doku suchym należy
a) napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek.
b) zastosować układy hydrauliki siłowej.
c) wykorzystać holowniki portowe do zsunięcia statku z doku.
d) wykorzystać bramownicę dokową.
2. Podczas wodowania statku na pochylni wzdłużnej należy zastosować
a) rolki.
b) tory wzdłużne.
c) tory poprzeczne.
d) płozy hydrostatyczne.
3. Odblokowanie płóz w procesie wodowania statku jest wykonywane przy pomocy
a) układu pneumatyki.
b) układu hydraulicznego popychacza.
c) wybiciu zwalniaka ciesielskiego.
d) demontażu uchwytów linowych.
4. Przy wodowaniu w doku suchym należy
a) zastosować tory wodowaniowe.
b) odblokować zwalniaki.
c) odholować bramę doku.
d) zastosować spychacze.
5. W trakcie wodowania bocznego może nastąpić
a) uderzenie burtą o dno akwenu wodnego.
b) utrata stateczności i przewrócenie się okrętu.
c) miejscowe zniszczenie nadbudówki.
d) uderzenie pokładu o próg pochylni.
6. Elementem kozła dziobowego jest
a) przegub kulisty.
b) poszycie kadłuba.
c) łożysko.
d) przegub sztywny.
7. Zakres prac przygotowawczych statku do wodowania obejmuje
a) montaż torów spustowych na pochylni.
b) przygotowanie podbudowy stałej.
c) smarowanie i montaż płóz.
d) sprawdzenie poprawności montażu i zamknięcie wszystkich zaworów.
8. W ramach przygotowania pochylni do wodowania należy
a) zablokować podpory denne.
b) nałożyć smar na powierzchnię ślizgową płóz.
c) odblokować zwalniaki.
d) zdemontować śrubę napędową statku.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
9. W planie organizacyjno-technicznym wodowania statku należy przewidzieć
a) oprzyrządowanie do hamowania.
b) ilość żurawi pokładowych na statku.
c) sposób zamocowania kontenerów na pokrywach luków ładunkowych.
d) typ silnika głównego.
10. Harmonogram wodowania powinien obejmować
a) dokładny zakres prac przy wodowaniu z uwzględnieniem kolejności technologicznej
oraz czasu ich trwania.
b) zespół pracowników do montażu rusztowań.
c) montaż śruby napędowej.
d) termin wyposażania po wodowaniu.
11. Do smarowania torów stosuje się
a) tłuszcz roślinny.
b) olej rzepakowy.
c) wazelinę kosmetyczną.
d) smar podkładowy, nośny i ślizgowy.
12. Smar nośny i ślizgowy jest stosowany do
a) smarowania kołyski.
b) konserwacji torów.
c) smarowania zwalniaczy.
d) części podwodnej torów.
13. Elementami podbudowy do wodowania są
a) kliny stalowe.
b) bloki patentowe.
c) kliny i belki drewniane.
d) bloki stałe.
14. Technologia wylewania smarów określona jest w
a) stoczniowej instrukcji przygotowania i wodowania statków z pochylni.
b) zestawieniu do wodowania.
c) ramowej technologii prefabrykacji.
d) planie montażu kadłuba.
15. Wymiary pochylni można określić na podstawie
a) instrukcji stoczniowej.
b) literatury technicznej.
c) własnych pomiarów.
d) wskazówek mistrza pracującego na pochylni.
16. Miejsce montażu płóz można określić na podstawie
a) stoczniowej instrukcji montażu kadłuba.
b) literatury technicznej.
c) własnego doświadczenia.
d) rysunku do zestawienia wodowania opracowanego przez stocznię.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
17. Podczas wykonywania prac na rusztowaniach należy stosować
a) linkę zabezpieczającą przed upadkiem.
b) chodnik izolacyjny.
c) maskę tlenową.
d) okulary przeciwsłoneczne.
18. Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest stosowanie
a) klimatyzacji.
b) asekuracji współpracownika.
c) maski przeciwpyłowej.
d) kombinezonu olejoodpornego.
19 W przypadku porażenia prądem elektrycznym, przy utracie przytomności należy
w pierwszej kolejności
a) wykonać sztuczne oddychanie, odłączyć zródło prądu, wezwać pomoc medyczną,
powiadomić przełożonego.
b) odłączyć zródło prądu, wezwać pomoc medyczną, wykonać sztuczne oddychanie,
powiadomić przełożonego.
c) odłączyć zródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie, wezwać pomoc medyczną,
powiadomić przełożonego.
d) powiadomić przełożonego, odłączyć zródło prądu, wykonać sztuczne oddychanie,
wezwać pomoc medyczną.
20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy
koniecznie stosować
a) klimatyzację.
b) wentylację nawiewowo-wyciągową.
c) maskę gazową.
d) maskę przeciwpyłową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Przygotowanie statku
i pochylni do wodowania
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru i na dobieranie, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, są z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 5, 15, 18, 19, 20 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. b, 3. a, 4. a, 5. a, 6. d, 7. c, 8. b, 9. a, 10. c, 11. d,
12. a, 13. b, 14. a, 15. a, 16. d, 17. a, 18. b, 19. a 20. c
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Scharakteryzować wodowanie statku
1 B P b
w doku pływającym
Scharakteryzować wyposażenie do
2 B P b
wodowania z pochylni bocznej
Scharakteryzować urządzenia do
3 D PP a
odblokowania płóz.
Dobrać urządzenia hamujące do
4 A P a
wodowania
Określić zagrożenia przy wodowaniu
5 D PP a
wzdłużnym
6 Rozróżnić elementy kozła rufowego B P d
Określić zakres przygotowań statku do
7 B P c
wodowania
Określić zakres przygotowań pochylni
8 B P b
do wodowania
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
Zaplanować czynności organizacyjno-
9 B P a
techniczne do wodowania
Określić czynności na podstawie
10 B P c
harmonogramu wodowania
11 Dobrać smary do płóz B P d
Określić zakres stosowania smaru
12 B P a
ślizgowego
Rozróżnić elementy podbudowy do
13 B P b
wodowania
Skorzystać ze stoczniowej technologii
14 B P a
przygotowania i wodowania statków
15 Dobrać dokumentację do wodowania C PP a
Dobrać dokumentację do określenia lin
16 C P d
hamujących
Określić wymagania bhp przy pracy na
17 B P a
rusztowaniach
Określić wymagania bhp przy pracy
18 D PP b
w zbiornikach
Określić postępowanie przy
19 D PP a
poparzeniach
Określić zabezpieczenia ppoż. przy
20 D PP c
pracach spawalniczych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2 Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
Tylko jedna jest prawdziwa.
5. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
7. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
8. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
9. Na rozwiązanie testu masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. W procesie wodowania statku w doku pływającym należy
a) napełnić dok wodą do uzyskania pływalności przez statek.
b) zatopić dok poprzez zanurzenie w wodzie.
c) zsunąć statek do wody przy wykorzystaniu lin.
d) przemieścić statek przy użyciu wciągarek pochylni.
2. Podczas wodowania statku na pochylni bocznej należy zastosować
a) urządzenia do hamowania.
b) tory wzdłużne.
c) płozy.
d) podpory hydrostatyczne.
3. Przy wodowaniu statku płozy odblokowuje się przy użyciu
a) zespołu dzwigni zwalniaka.
b) napędu elektrycznego popychacza.
c) zwalniaka ciesielskiego.
d) wciągarek linowych.
4. Urządzenia hamujące stosowane są przy wodowaniu
a) wzdłużnym.
b) bocznym.
c) w doku suchym.
d) przy użyciu doku pływającego.
5. W trakcie wodowania wzdłużnego może nastąpić
a) zatrzymanie się statku na pochylni.
b) uderzenie burtą o próg pochylni.
c) uderzenie burty o dno akwenu wodnego.
d) przewrócenie się okrętu na pochylni.
6. Elementem kozła rufowego jest
a) przegub kulisty.
b) poszycie kadłuba.
c) łożysko.
d) zespół klinów.
7. Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na statku obejmuje
a) kontrolę stanu technicznego torów spustowych ze szczególnym uwzględnieniem części
podwodnej.
b) demontażu i usunięciu z pochylni zbędnych rusztowań.
c) sprawdzeniu urządzeń cumowniczych.
d) wykonanie pomiarów głębokości dna basenu w rejonie wodowania w celu określenia
czy jest ona wystarczająca.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
8. Zakres prac przygotowawczych do wodowania, wykonywanych na pochylni uwzględnia
a) ustawienie podpór dennych.
b) demontaż i usunięcie z pochylni zbędnych rusztowań.
c) odblokowanie zwalniaków.
d) zdemontowanie steru.
9. Przy opracowywaniu warunków technicznych wodowania statku należy uwzględnić
a) sprawdzenie zestawów kotwicznych.
b) sprawdzenie żurawi pokładowych.
c) sposób zamocowania pokryw luków ładunkowych.
d) sposób montażu silnika głównego.
10. Harmonogram wodowania powinien obejmować
a) zakres prac przygotowawczych do budowy statku.
b) zespół pracowników do montażu rusztowań.
c) załogę wodowanego okrętu do obsługiwania cum, lin holowniczych i urządzeń do
hamowania.
d) termin prób morskich statku.
11. Do smarowania płóz stosuje się
a) olej maszynowy.
b) towot.
c) wazelinę techniczną.
d) smar ślizgowy.
12. Do smarowania części podwodnej torów wodowaniowych należy zastosować
a) olej maszynowy.
b) olej wrzecionowy.
c) olej hydrauliczny.
d) smar ślizgowy.
13. Elementami podbudowy do wodowania nie mogą być
a) kliny z drewna.
b) brama pochylni.
c) podpory w postaci skrzynek z piaskiem.
d) podpory wysokie.
14. Grubość warstw wylewanych smarów na tory wodowaniowe podana jest w
a) stoczniowej technologii przygotowania i wodowania statków z pochylni.
b) planie bunkrowania.
c) instrukcji transportu sekcji kadłuba.
d) planie spawania kadłuba.
15. Kolejność komend wydawanych w czasie wodowania powinna być zgodna z
a) technologią przygotowania i wodowania statków.
b) literaturą techniczną.
c) doświadczeniem kierownika wodowania.
d) instrukcją transportu sekcji kadłuba.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
16. Długość lin hamujących można określić na podstawie
a) instrukcji transportu i obracania sekcji kadłuba.
b) poradnika marynarza.
c) własnych obliczeń.
d) zestawienia do wodowania sporządzonego przez stocznię.
17. Rusztowania powinny posiadać
a) obramowanie przy podłodze zabezpieczający przed wypadnięciem narzędzi
i przedmiotów.
b) podłogę z wykładziną gumową.
c) butlę tlenową.
d) zestaw narzędzi do wykonywanych prac.
18. Przy pracach montażowych w zbiornikach wymagane jest
a) stosowanie klimatyzacji.
b) stosowanie aparatu tlenowego.
c) stosowanie maski przeciwpyłowej.
d) posiadanie zestawu leków umieszczonych przed wejściem do zbiornika.
19. W przypadku poparzenia należy w pierwszej kolejności
a) obficie schłodzić poparzone miejsce wodą, założyć opatrunek na oparzone miejsce,
powiadomić przełożonego, udać się do lekarza.
b) obficie schłodzić poparzone miejsce wodą, powiadomić przełożonego, założyć
opatrunek na oparzone miejsce, udać się do lekarza.
c) założyć opatrunek na oparzone miejsce, powiadomić przełożonego, udać się do
lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą.
d) powiadomić przełożonego, założyć opatrunek na oparzone miejsce, udać się do
lekarza, obficie schłodzić poparzone miejsce wodą.
20. Przy pracach spawalniczych w siłowni należy
a) stosować klimatyzację.
b) spawać bez zabezpieczeń.
c) zabezpieczyć miejsce wykonywanych prac przed powstaniem pożaru.
d) wezwać do asekuracji stoczniową straż pożarną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Przygotowanie statku i pochylni do wodowania
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
7. LITERATURA
1. Doerffer J.: Technologia budowy kadłubów okrętowych, Wydawnictwo Morskie,
Gdynia 1963
2. Doerffer J: Technologia wyposażania statków, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1975
3. Palasik L.: Monter kadłubowy, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
5. Staliński J.: Teoria okrętu, Wydawnictwo Morskie, Gdynia 1961
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42

