monter kadlubow okretowych 721[02] z2 02 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Bożena Kuligowska
Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego
721[02].Z2.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Jerzy Giemza
mgr inż. Jan Sarniak
Opracowanie redakcyjne:
mgr inż. Bożena Kuligowska
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].Z2.02
 Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego , zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 11
5.1. Stocznia remontowa 11
5.1.1. Ćwiczenia 11
5.2. Remonty kadłuba statku 16
5.2.1. Ćwiczenia 16
5.3. Remonty wyposażenia statku 23
5.3.1. Ćwiczenia 23
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 33
7. Literatura 47
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela Wykonywanie remontu kadłuba
okrętowego, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej
w zawodzie monter kadłubów okrętowych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne,
- wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,
- ewaluację osiągnięć ucznia w postaci testu wielokrotnego wyboru i testu praktycznego,
- wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.
Poradnik zawiera materiał nauczania składający się z 3 tematów, są to: Stocznia
remontowa, Remonty kadłuba statku i Remonty wyposażenia statku.
Treści zawarte w temacie Stocznia Remontowa pomogą uczniowi zapoznać się
z organizacjÄ… i warunkami pracy stoczni remontowych, dowie siÄ™ o tym, jakie w tej stoczni sÄ…
wydziały i pozna zakres prac wykonywanych przez poszczególne wydziały.
Treści zawarte w temacie Remonty kadłuba statku umożliwią uczniowi poznanie przyczyn
i rodzajów remontów, pozna tu system planowo  zapobiegawczy remontów, którego celem
jest zapewnienie bezpieczeństwa statku i przebywających na nim ludzi, pozna też technologię
wykonywania remontów kadłuba statku.
Treści zawarte w temacie Remonty wyposażenia statku pomogą uczniowi zrozumieć
problemy związane z przeprowadzaniem remontów wyposażenia maszynowni i wyposażenia
pokładowego statku.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem:
- dyskusji dydaktycznych,
- pokazu z objaśnieniem,
- pogadanki,
- ćwiczeń praktycznych.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może
posłużyć się zamieszczonymi w rozdziale 6 testami.
W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:
- plany testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
Poniżej przedstawiono miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:
Technologia remontu kadłuba okrętu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
721[02].Z2
Technologia remontu kadłuba
okrętu
721[02].Z2.01 721[02].Z2.02
Wykonywanie konserwacji Wykonywanie remontu
kadłuba okrętowego kadłuba okrętowego
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 posługiwać się terminologią z zakresu techniki okrętowej,
 stosować zasady sporządzania rysunku technicznego,
 stosować zasady sporządzania rysunku kadłubowego,
 czytać rysunki kadłubowe,
 posługiwać się dokumentacją techniczną,
 charakteryzować materiały stosowane w budownictwie okrętowym,
 wykonywać pomiary warsztatowe,
 wykonywać prace z zakresu obróbki ręcznej i mechanicznej skrawaniem,
 stosować podstawowe metody i techniki spawalnicze,
 korzystać z norm, dokumentacji konstrukcyjnej i technologicznej oraz katalogów
unifikacyjnych,
 określać strukturę i zadania stoczni produkcyjnej,
 określać etapy procesu technologicznego budowy kadłuba statku,
 stosować szablony, narzędzia i materiały do trasowania, obróbki, prefabrykacji i montażu,
 wykonywać trasowanie i obróbkę blach i profili,
 wykonywać prefabrykację sekcji kadłuba,
 wykonywać montaż konstrukcji kadłuba,
 stosować środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania zadań związanych
z budowÄ… statku,
 przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej i ochrony
środowiska podczas wykonywania zadań,
 udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadku przy pracy,
 korzystać z różnych zródeł informacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
 scharakteryzować strukturę stoczni remontowej,
 określić zadania poszczególnych wydziałów stoczni remontowej,
 odczytać dokumentację technologiczną remontu kadłuba,
 zaplanować kolejność czynności wykonywanych podczas remontu kadłuba okrętowego,
 zaplanować kolejność demontażu i montażu elementów kadłuba okrętu,
 dobrać narzędzia do montażu lub demontażu elementów kadłuba okrętu,
 przeprowadzić montaż i demontaż elementów ślusarskiego wyposażenia kadłuba okrętu,
 przeprowadzić remont elementów kadłuba okrętu,
 przeprowadzić naprawę elementów ślusarskiego wyposażenia kadłuba okrętu,
 zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony p.poż. i ochrony środowiska
podczas wykonywania pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego 721[02].Z2.02
Temat: Dobieranie materiałów, urządzeń i narzędzi do remontów kadłuba okrętu.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania uszkodzeń kadłuba i określania
sposobu ich remontu.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżnić rodzaje uszkodzeń kadłuba,
- określić sposób remontu kadłuba,
- dobrać materiały, urządzenia i narzędzia w zależności od uszkodzenia kadłuba.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie praktyczne,
 pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna,
- praca w zespołach 2-osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy przedstawiające wżery, pęknięcia i inne uszkodzenia kadłuba,
- literatura zgodna z rozdziałem 7.
Przebieg zajęć:
1. Instruktaż wstępny:
 sprawdzenie obecności,
 sprawdzenie samopoczucia uczniów i ich przygotowania do zajęć,
 przedstawienie przebiegu zajęć,
 podanie kryteriów ocen.
2. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem:
 nadzorowanie pracy indywidualnej uczniów z poradnikiem (temat: remonty kadłuba
statku) oraz literaturÄ…,
 sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzajÄ…ce.
Wykonanie ćwiczenie 3 z części 4.2.3 poradnika dla ucznia:
 podział grupy na zespoły dwuosobowe,
 sprawdzenie, czy uczniowie poprawnie dobrali sposób naprawy uszkodzenia kadłuba,
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
 udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
 sprawdzenie, czy uczniowie ustalili niezbędne materiały, urządzenia i narzędzia
w zależności od rodzaju uszkodzenia i sposobu jego remontu,
 omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.
3. Instruktaż końcowy:
 podsumowanie zajęć,
 wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
 omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
 zwrócenie uwagi na błędy,
 przeprowadzenie pogadanki na temat sposobów wykonywania remontów kadłuba
w aspekcie ich pracochłonności i kosztów,
 ocena pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Technologia remontu kadłuba okrętu 721[02].Z2
Jednostka modułowa: Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego 721[02].Z2.02
Temat: Planowanie remontu urządzeń kotwicznych.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozróżniania operacji technologicznych: remontu
oraz prób i odbiorów urządzenia kotwicznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- zaplanować proces technologiczny remontu,
- rozróżnić poszczególne operacje remontowe,
- określić zakres prób i odbiorów urządzenia kotwicznego.
Metody nauczania uczenia siÄ™:
 ćwiczenie praktyczne,
 pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- praca indywidualna.
Czas: 2 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- foliogramy lub wersje elektroniczne schematu urzÄ…dzenia kotwicznego statku handlowego,
- DTR windy kotwicznej,
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z rozdziałem 7.
Przebieg zajęć:
4. Instruktaż wstępny:
 sprawdzenie obecności,
 sprawdzenie samopoczucia uczniów i przygotowania do zajęć,
 przedstawienie przebiegu zajęć,
 podanie kryteriów ocen.
5. Instruktaż bieżący:
Praca z poradnikiem:
 nadzorowanie pracy uczniów z poradnikiem (temat: Remonty urządzeń kotwicznych),
 sprawdzenie odpowiedzi na pytania sprawdzajÄ…ce.
Wykonanie ćwiczenia 1 z części 4.3.3. poradnika dla ucznia:
 sprawdzenie, czy uczniowie wykonują odpowiednie analizy wg danych w ćwiczeniu,
 udzielanie dodatkowych wyjaśnień i wydawanie dodatkowych poleceń,
 sprawdzenie czy wszyscy uczniowie wykonali zadania,
 omówienie ćwiczenia, wskazanie na błędy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
6. Instruktaż końcowy:
 podsumowanie zajęć,
 wskazanie na najlepiej wykonane ćwiczenia,
 omówienie ćwiczeń wykonanych przez wszystkich uczniów,
 zwrócenie uwagi na błędy,
 przeprowadzenie pogadanki na temat zakresu remontu wyposażenia w zależności od
rodzaju remontu (np. planowo  zapobiegawczy roczny, pośredni, dla odnowienia
klasy, awaryjny),
 ocena pracy uczniów.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
- poprzez przeprowadzenie pogadanki.
Zadanie domowe
Do każdej zaplanowanej operacji remontu urządzenia kotwicznego dobrać materiały,
urządzenia i narzędzia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
5. ĆWICZENIA
5.1. Stocznia remontowa
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Sporządz zestawienie podstawowego wyposażenia technicznego dowolnie wybranej
polskiej stoczni remontowej.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Podczas podsumowania ćwiczenia warto zainicjować dyskusję, podczas której uczniowie
mogliby zaprezentować sposób wyboru kryteriów, wg których szeregowali wyposażenie
stoczni remontowej. Wskazane byłoby, żeby opracowaniem objąć wszystkie większe stocznie
remontowe w Polsce.
Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność
wykonanego zestawienia i aktywność poszczególnych uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) ustalić listę stoczni remontowych działających w Polsce, wybrać jedną stocznię, dla której
będzie opracowane zestawienie,
2) korzystając z różnych zródeł wynotować informacje dotyczące podstawowego
wyposażenia technicznego poszczególnych stoczni,
3) wykonać zestawienie uzyskanych informacji w postaci tabeli,
4) przygotować się do dyskusji na temat sporządzonego zestawienia,
5) porównać tabelę z tabelami kolegów,
6) przekazać tabelę nauczycielowi do oceny.
Zestawienie wyposażenia technicznego dla stoczni....................................................................
Lp. Nazwa wyposażenia Parametry
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- katalogi, informatory i pisma branżowe,
- papier podaniowy, przybory piśmienne.
Ćwiczenie 2
Sporządz krótki opis działalności wybranej stoczni remontowej w minionym roku.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie indywidualnie.
Podczas oceny i omówienia wyników wykonania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na
umiejętność wykonywania samodzielnego opisu przedsięwzięć technicznych.
W zależności od bieżącej sytuacji dydaktycznej wykonanie ćwiczenia można zalecić
uczniom w całości lub w części jako pracę domową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać materiały informacyjne o wskazanej stoczni umieszczone na stronach www,
w informatorach, pismach branżowych itp.,
2) wybrać najciekawsze, Twoim zdaniem, realizacje w zakresie remontów, przebudów
i budowy nowych jednostek, jakie wykonała stocznia w minionym roku,
3) sporządzić krótką notatkę na temat tych realizacji, uzasadniając dokonany wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- informatory, pisma branżowe,
- zeszyt przedmiotowy, przybory piśmienne.
Ćwiczenie 3
Narysuj schemat organizacyjny wybranej stoczni remontowej.
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby uczniowie wykonywali ćwiczenie w grupach 2-osobowych.
Tydzień wcześniej należy poinformować uczniów, kiedy ćwiczenie będzie wykonywane
i zalecić zdobycie informacji dotyczących struktury organizacyjnej stoczni z różnych zródeł (ze
wskazaniem na pracowników stoczni remontowej).
Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność schematu
oraz aktywność poszczególnych uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać materiały informacyjne o wskazanej stoczni umieszczone na stronach www,
w informatorach, pismach branżowych itp. lub,
2) dotrzeć do pracowników stoczni remontowej i poznać od nich strukturę organizacyjną
stoczni,
3) przedstawić strukturę organizacyjną na schemacie.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- informatory, pisma branżowe,
- kartka formatu A4,
- przybory kreślarskie i piśmienne.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
Ćwiczenie 4
Sporządz zestawienie zadań poszczególnych wydziałów stoczni remontowej.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach dwuosobowych.
Wskazane byłoby, żeby opracowaniem objąć wszystkie większe stocznie remontowe
w Polsce.
Dokonując oceny wykonania ćwiczenia należy wziąć pod uwagę kompletność
wykonanego zestawienia i aktywność poszczególnych uczniów.
Przy podsumowaniu zajęć można wykorzystać dyskusje oraz pogadankę.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wypisać nazwy wydziałów stoczni remontowej,
2) wpisać zadania poszczególnych wydziałów (na podstawie poradnika dla ucznia,
Internetu),
3) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.
Zestawienie zadań wydziałów stoczni remontowej
Lp. Nazwa wydziału Zadania wydziału
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenie praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu,
- przybory piśmienne,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.2. Remonty kadłuba statku
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj zestawienie zakresu przeglądów (remontów) kadłuba i wyposażenia dla statku
posiadającego klasę PRS. Porównaj wymagania dla przeglądów rocznego, pośredniego i dla
odnowienia klasy.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie powinni pracować samodzielnie przy wykonywaniu
pierwszej części ćwiczenia (tabeli), a przy opracowywaniu wniosków w zespołach 3-
osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu rocznego,
2) zapisać zakres prac w tabeli,
3) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu
pośredniego,
4) zapisać zakres prac w tabeli,
5) odszukać w I części Przepisów PRS i przeanalizować wymagania dla przeglądu dla
odnowienia klasy,
6) zapisać zakres prac w tabeli,
7) porównać wymagania dla przeglądu rocznego, pośredniego i dla odnowienia klasy
i zapisać wnioski,
8) porównać wnioski z wnioskami kolegów.
Nazwa
Zakres przeglÄ…du
przeglÄ…du
PrzeglÄ…d
roczny
PrzeglÄ…d
pośredni
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
PrzeglÄ…d
dla
odnowienia
klasy
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- stanowisko komputerowe z dostępem do Internetu; www.prs.pl.,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Wykonaj zestawienie przyczyn przeprowadzania poszczególnych rodzajów remontów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Uczniowie wykonują ćwiczenie samodzielnie. Po wykonanym
ćwiczeniu nauczyciel powinien omówić przykłady przebudowy, modernizacji, odbudowy,
remontów gwarancyjnych i remontów dokowo - konserwacyjnych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) wpisać w pierwszej kolumnie rodzaje remontów,
2) dla każdego z rodzajów remontów określić ich przyczynę, wpisać w drugiej kolumnie.
Rodzaj remontu Przyczyny remontu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 3
Zaplanuj sposoby naprawy typowych uszkodzeń kadłuba.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania i literaturą podaną w poradniku. Uczniowie powinni wykonywać
ćwiczenie w zespołach dwuosobowych. Jako podsumowanie ćwiczenia wskazane jest
przeprowadzenie pogadanki porównującej różne sposoby napraw uszkodzeń kadłuba,
uwzględniając pracochłonność i inne koszty.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się z literaturą,
2) dla każdego z uszkodzeń kadłuba ustalić sposób jego naprawy,
3) wypisać materiały, urządzenia i narzędzia niezbędne do wykonania remontu,
4) porównać swoją tabelę z tabelami kolegów.
Rodzaj uszkodzenia Opis sposobów naprawy Wykaz materiałów urządzeń
i narzędzi
Wżery w poszyciu
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
Pęknięcia poszycia
Skorodowane
spawy
Skorodowane
usztywnienie
Wgniecenie
poszycia
Znaczna korozja na
poszyciu
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- poradnik dla ucznia,
- literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 4
Wykonaj naprawę wżerów w poszyciu kadłuba na podstawie dokumentacji, którą
otrzymasz od nauczyciela lub pracownika stoczni remontowej.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone podczas zajęć w stoczni remontowej. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału
Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonywania prac w poszczególnych
etapach procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3-
osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację remontu poszycia kadłuba,
2) zgromadzić potrzebne narzędzia,
3) zgromadzić potrzebne środki BHP,
4) przygotować miejsce z wżerami do położenia spoin,
5) położyć spoiny,
6) skontrolować jakość wykonanej pracy.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- dokumentacja remontu poszycia kadłuba,
- materiały spawalnicze,
- urządzenia i sprzęt spawalniczy,
- sprzęt kontrolno-pomiarowy,
- środki ochrony BHP,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 5
Zaplanuj technologię wymiany fragmentu poszycia kadłuba na oble w rejonie śródokręcia.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment
rozdziału Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na analizowanie poszczególnych etapów
procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach 3-osobowych.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zaplanować technologię dokowania statku,
2) zapisać zakres prac w tabeli,
3) zaplanować technologię wycięcia fragmentu poszycia kadłuba,
4) zaplanować technologię cięcia i gięcia nowego fragmentu poszycia,
5) zaplanować technologię wstawienia nowego fragmentu poszycia,
6) ustalić urządzenia, materiały i narzędzia niezbędne do wykonania poszczególnych prac,
7) zaplanować sposób kontroli prac.
Nazwa operacji Wykaz materiałów Wykaz urządzeń i narzędzi
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- dokumentacja wymiany płyty poszycia,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 6
Wykonaj wymianę blachy poszycia kadłuba na podstawie dokumentacji, którą otrzymasz
od nauczyciela lub pracownika stoczni remontowej.
Wskazówki do realizacji
Ćwiczenie powinno być przeprowadzone podczas zajęć w stoczni remontowej. Przed
przystąpieniem do realizacji ćwiczenia uczniowie powinni przeczytać fragment rozdziału
Materiał nauczania. Należy zwrócić uwagę na jakość wykonywania prac w poszczególnych
etapach procesu technologicznego. Ćwiczenie powinno być wykonywane w zespołach
3-osobowych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przeanalizować dokumentację remontu poszycia kadłuba,
2) zgromadzić potrzebne narzędzia,
3) zgromadzić potrzebne środki BHP,
4) wykonać demontaż płyty poszycia,
5) przygotować nową płytę,
6) zamocować nową płytę w miejsce starej,
7) przyspawać nową płytę,
8) skontrolować jakość wykonanej pracy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
- dokumentacja remontu poszycia kadłuba,
- materiały konstrukcyjne,
- materiały spawalnicze,
- urządzenia i sprzęt do cięcia,
- urządzenia i sprzęt spawalniczy,
- sprzęt kontrolno-pomiarowy,
- środki ochrony BHP,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.3. Remonty wyposażenia pokładowego
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia kotwicznego wykorzystując załączoną
tabelÄ™.
Operacje technologiczne
remontu i prób urządzenia Materiały, urządzenia, narzędzia
kotwicznego
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób urządzeń kotwicznych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
urzÄ…dzenia kotwicznego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 2
Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia cumowniczego wykorzystując załączoną
tabelÄ™.
Operacje technologiczne
remontu i prób urządzenia Materiały, urządzenia, narzędzia
cumowniczego
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób urządzeń cumowniczych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
urzÄ…dzenia cumowniczego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
Ćwiczenie 3
Zaplanuj prace remontowe i próby żurawia pokładowego wykorzystując załączoną tabelę.
Operacje technologiczne
remontu i prób żurawia Materiały, urządzenia, narzędzia
pokładowego
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób urządzeń przeładunkowych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
żurawia pokładowego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
Ćwiczenie 4
Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia ratunkowego z żurawikami grawitacyjnymi
wykorzystując załączoną tabelę.
Operacje technologiczne
remontu i prób urządzenia Materiały, urządzenia, narzędzia
ratunkowego
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób urządzeń ratunkowych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
urządzenia ratunkowego z żurawikami grawitacyjnymi,
3) wypełnić prawą kolumnę tabeli wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności
technologicznej.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 5
Zaplanuj prace remontowe i próby urządzenia sterowego wykorzystując załączoną tabelę.
Operacje technologiczne
remontu i prób urządzenia Materiały, urządzenia, narzędzia
sterowego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób urządzeń sterowych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
urzÄ…dzenia sterowego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 6
Zaplanuj prace remontowe i próby systemu klimatyzacyjnego wykorzystując załączoną
tabelÄ™.
Operacje technologiczne
remontu i prób systemu Materiały, urządzenia, narzędzia
klimatyzacyjnego
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
systemu klimatyzacyjnego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 7
Wykonaj remont wybranego wyposażenia okrętu, np. urządzenia kotwicznego,
wykorzystujÄ…c przy remoncie DTR, instrukcjÄ™ technologicznÄ… i stosujÄ…c podczas pracy
przepisy BHP i ochrony środowiska.
Wskazówki do realizacji
Jest to jedno z trudniejszych ćwiczeń proponowanych w poradniku. Sposób wykonywania
(indywidualnie lub grupowo) zależy od możliwości ulokowania uczniów w zespole
pracowników stoczni. Rodzaj prac nie musi być zgodny z zaproponowanym, gdyż zależy to od
aktualnie wykonywanych w stoczni operacji montażowych. W każdym jednak przypadku
należy zadbać o to, aby uczniowie mieli do dyspozycji niezbędną dokumentację konstrukcyjno-
technologiczną i dotyczącą wymagań BHP, przeciwpożarowych i ochrony środowiska. Należy
też bezwzględnie dopilnować, aby uczniowie wzięli udział w instruktażu stanowiskowym
prowadzonym przez mistrza lub brygadzistÄ™.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) zapoznać się ze stoczniowymi instrukcjami technologicznymi, DTR windy kotwicznej oraz
wymaganiami przepisów BHP i ochrony środowiska dla danego rodzaju prac, przy
wykonaniu których będzie współuczestniczył,
2) wziąć wspólnie z pracownikami stoczni udział w instruktażu stanowiskowym
i wykonywaniu operacji remontowych,
3) sporządzić sprawozdanie z praktyki zawierające: wykaz wykonywanych operacji
technologicznych, wykaz odbiorów i prób ze wskazaniem odbierającego, wykaz użytych
instrukcji technologicznych, rysunków i DTR, wykaz wymagań BHP i ochrony
środowiska związanych z wykonywanym zakresem prac.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
papier formatu A4, przybory do pisania,
instrukcje technologiczne i rysunki konstrukcyjne,
DTR windy kotwicznej,
stoczniowe przepisy BHP i ochrony środowiska.
Ćwiczenie 8
Określ typowe uszkodzenia rurociągów okrętowych i armatury oraz ich przyczyny
wykorzystując załączoną tabelę.
Typowe uszkodzenie Przyczyna
Wskazówki do realizacji
Podczas wykonywania ćwiczenia należy podzielić uczniów na zespoły 2-osobowe,
w których jeden uczeń będzie określał uszkodzenia, a drugi analizował ich przyczyny.
Nauczyciel powinien obserwować sposób wykonania, udzielać dodatkowych porad
i wskazówek, a na zakończenie skomentować uzyskane wyniki.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
typowych uszkodzeń rurociągów okrętowych i armatury oraz ich przyczyn,
2) wykonać notatki z tego zakresu,
3) wypełnić prawą kolumnę tabeli, wpisując operacje dotyczące uszkodzeń i przyczyn
w kolejności technologicznej.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 9
Zaplanuj proces technologiczny remontu i prób instalacji rurociągów wykorzystując
załączoną tabelę.
Operacje procesu
technologicznego Materiały, urządzenia, narzędzia
remontu i prób instalacji
rurociągów
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób instalacji rurociągów,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
instalacji,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
Ćwiczenie 10
Zaplanuj proces technologiczny remontu i prób armatury systemu balastowego
wykorzystując załączoną tabelę.
Operacje procesu
technologicznego remontu Materiały, urządzenia, narzędzia
i prób armatury systemu
balastowego
Wskazówki do realizacji
Zaleca się, aby ćwiczenie wykonywać w zespołach 2-osobowych. Szczególną uwagę
należy zwrócić na umiejętność określania technologicznej kolejności wykonywania prac
remontowych. Na zakończenie ćwiczenia należy przeprowadzić pogadankę, która pozwoli na
ocenę postępów uczniów.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) odszukać w materiałach dydaktycznych i literaturze uzupełniającej informacje na temat
remontu i prób armatury,
2) dokonać analizy koniecznego zakresu prac remontowych i prób po kapitalnym remoncie
armatury systemu balastowego,
3) wypełnić tabelę wpisując operacje dotyczące remontu i prób w kolejności technologicznej
oraz niezbędne do ich wykonania materiały, urządzenia i narzędzia.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- ćwiczenia praktyczne,
- pogadanka.
Åšrodki dydaktyczne:
poradnik dla ucznia,
literatura zgodna z rozdziałem 7.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie remontu
kadłuba okrętowego
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 16, 17, 19, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 5, 9, 13, 14, 15, 18 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. c, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. a.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić przyczyny remontów planowo-
1 B P b
zapobiegawczych
Ustalić okres między remontami dla
2 A P d
odnowienia klasy
Ustalić okres między remontami dla
3 A P a
utrzymania klasy
Określić wykonawcę specyfikacji
4 B P b
remontowej
Ustalić liczbę Dzienników remontu na
5 C PP c
dużym statku
Rozróżnić harmonogram remontu
6 B P d
Określić metodę usunięcia niewielkich
7 B P c
wżerów
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Rozróżnić narzędzie do pomiaru ubytku
8 B P d
płyty poszycia
Określić temperaturę prostowania
9 C PP c
konstrukcji kadłuba
Określić sposób wprowadzania statku
10 B P b
na dok
Określić sposób remontu niewielkich C P c
11
pęknięć poszycia
Określić próby urządzenia B P c
12
cumowniczego
c
Rozróżnić wyposażenie techniczne
13 B PP
stoczni remontowych.
Rozróżnić sposób regulacji sprzęgła D PP a
14
przeciążeniowego windy kotwicznej
Określić urządzenie z próbą B PP d
15
prostowodności
Określić zastosowanie dokumentacji B P a
16
techniczno-ruchowej
Określić wydział wykonujący remonty B P b
17
wyposażenia ślusarskiego
Rozróżnić układ pirsowy stoczni B PP a
18
remontowej
Określić przeznaczenie kilbloków B P d
19
Określić wydział wykonujący wymianę B P a
20
fragmentu poszycia kadłuba
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Wymagania dotyczące remontów planowo-zapobiegawczych stawiają
a) producenci materiałów hutniczych.
b) instytucje klasyfikacyjne.
c) armatorzy.
d) stocznie remontowe.
2. Remont dla odnowienia klasy przeprowadza siÄ™
a) co 1 rok.
b) co 2 lata.
c) co 3 lata.
d) co 5 lat.
3. Remont dla utrzymania klasy przeprowadza siÄ™
a) co 1 rok.
b) co 2 lata.
c) co 3 lata.
d) co 5 lat.
4. SpecyfikacjÄ™ remontowÄ… wykonujÄ…
a) pracownicy stoczni remontowej.
b) przedstawiciele armatora.
c) inspektorzy instytucji klasyfikacyjnej.
d) kontrolerzy jakości.
5. Dla dużego statku prowadzi się
a) jeden Dziennik remontu.
b) dwa Dzienniki remontu.
c) trzy Dzienniki remontu.
d) cztery Dzienniki remontu.
6. Rozkład prac remontowych wykonywanych przez poszczególne wydziały zwarty jest w
a) specyfikacji remontowej.
b) dokumentacji warsztatowej.
c) dokumentacji konstrukcyjnej.
d) harmonogramie remontu.
7. Jeśli w poszyciu kadłuba występują niewielkie wżery to usuwa się tą usterkę poprzez
a) wstawienie nowego poszycia.
b) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
c) zaspawanie wżerów.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.
8. Ubytek korozyjny blachy określa się wykorzystując pomiary wykonane przy pomocy
a) teodolitu geodezyjnego.
b) mikrometru o odpowiednio dobranej dokładności .
c) suwmiarki elektronicznej.
d) defektoskopu ultradzwiękowego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
9. Prostowanie odkształceń poszycia kadłuba odbywa się w temperaturze
a) otoczenia.
b) ok. 500ºC.
c) ok. 1000ºC.
d) ok. 1500ºC.
10. Statek wpływa do doku
a) wykorzystując własny napęd.
b) przy pomocy holowników.
c) przy pomocy steru strumieniowego.
d) przy pomocy portowych urządzeń przeładunkowych.
11. Jeżeli w poszyciu występują niewielkie pęknięcia, to remontuje się je poprzez
a) wstawienie nowego poszycia.
b) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
c) zaspawanie pęknięć.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.
12. Do prób na uwięzi, po remoncie statku zalicza się próby
a) szczelności kadłuba.
b) wytrzymałościowe wycinków spoin.
c) działania wyposażenia cumowniczego.
d) mające na celu określenie promienia cyrkulacji.
13. Do urządzeń technicznych nieprzydatnych w procesie remontu statku można zaliczyć
a) suche doki.
b) bramownice.
c) pochylnie.
d) pontony i podnośniki.
14. Regulację sprzęgła przeciążeniowego windy kotwicznej po remoncie, wykonuje się
a) gdy silnik napędowy jest elektryczny.
b) gdy silnik napędowy jest hydrauliczny.
c) bez względu na rodzaj silnika napędowego.
d) wyłącznie po zaleceniu przez klasyfikatora.
15. Próby prostowodności urządzenia przeładunkowego po remoncie wykonuje się
a) dla bramownicy pokładowej,
b) dla suwnicy pokładowej,
c) dla żurawia bomowego każdego typu,
d) dla żurawia pokładowego.
16. DTR będzie potrzebna przy remoncie
a) centrali klimatyzacyjnej.
b) rurociągów.
c) armatury.
d) zbiornika sprężonego powietrza.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
17. Przeglądy i remonty pokryw lukowych w stoczni remontowej wykonuje wydział
a) kadłubowy.
b) ślusarski.
c) konserwacji.
d) elektryczny.
18. W układzie pirsowym stoczni remontowej statki ustawia się
a) przy pomostach wybiegających w głąb basenu.
b) wzdłuż nabrzeża wokół stoczni.
c) prostopadle do nabrzeża.
d) w dokach pływających, suchych i na wyciągach.
19. Kilbloki w stoczni remontowej służą do
a) zamocowania nowej blachy do poszycia kadłuba.
b) wymiany łożyska trzonu sterowego.
c) wymiany lin w urządzeniu przeładunkowym.
d) ustawienia statku na doku.
20. Wymiany skorodowanych usztywnień burty dokonają pracownicy wydziału
a) kadłubowy.
b) ślusarski.
c) konserwacji.
d) elektryczny.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Wykonywanie remontu
kadłuba okrętowego
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 16, 17, 18, 20 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 5, 9, 14, 15, 19 sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
- dostateczny  za rozwiązanie co najmniej 13 zadań z poziomu podstawowego,
- dobry  za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,
- bardzo dobry  za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 4 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1.b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. c, 8. d, 9. c, 10. b, 11. c,
12. c, 13. c, 14. a, 15. d, 16. a, 17. b, 18. a, 19. d, 20. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad. (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
Określić najczęściej stosowaną
1 B P b
przebudowÄ™ statku
Określić pojęcie długości podporowej
2 C P d
doku
Ustalić wydział dokonujący napraw
3 B P a
sterów i maszyn sterowych
Ustalić wydział dokonujący napraw
4 B P b
pokryw lukowych
Określić częstotliwość przeglądów
5 D PP d
i remontów pośrednich statku
Rozróżnić harmonogram remontu
6 B P d
statku
Określić częstotliwość remontów dla
7 B P c
odnowienia klasy
Określić przyczyny wykonywania
8 B P d
remontów planowo-zapobiegawczych
Określić rodzaj remontu po znacznym
9 C PP c
zniszczeniu statku
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
40
Określić sposób remontu pęknięć
10 C P b
kadłuba
11 Określić sposób naprawy wżerów C P c
12 Ustalić zastosowanie kilbloków B P c
Rozróżnić dokument niezbędny do
13 określenia parametrów spawania B P c
podczas remontu kadłuba.
Określić zastosowanie próby C PP a
14
prostowodności
15 Określić układ stoczni remontowej B PP d
16 Określić sposób gięcia profili C P a
17 Określić rodzaj próby zaworu B P b
Określić czas próby urządzenia C P a
18
sterowego wg PRS
19 Określić próby pompy zęzowej D PP d
Zastosować przepisy bezpieczeństwa
20 i higieny pracy podczas wykonywania C P b
pracy w pomieszczeniach zamkniętych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
41
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
5. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
6. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
7. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się
czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.
8. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
9. Sprawdz wyniki.
10. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu.
11. Opracuj wnioski do dalszego postępowania.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedz prawidłową.
5. W przypadku odpowiedzi zbliżonych wybierz tę, która wydaje ci się najlepsza.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, odłóż jego rozwiązanie na
pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci czas wolny.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 30 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
 instrukcja,
 zestaw zadań testowych,
 karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
42
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Najczęściej przebudową wykonywaną w stoczniach remontowych jest
a) podwyższanie statku.
b) przedłużanie statku.
c) poszerzanie statku.
d) wymiana części dziobowej.
2. Długość podporowa doku to
a) długość całkowita doku.
b) odległość między podporami.
c) maksymalna długość statku, który można dokować.
d) długość na jakiej opiera się dno statku.
3. Naprawy sterów i maszyn sterowych przeprowadza wydział
a) Mechanizmów Okrętowych (Maszynowy).
b) Åšlusarski.
c) Konserwacji.
d) Kadłubowy.
4. Naprawy pokryw lukowych wykonuje wydział
a) Mechanizmów Okrętowych (Maszynowy).
b) Åšlusarski.
c) Konserwacji.
d) Kadłubowy.
5. Remonty pośrednie statku wykonuje się co
a) jeden rok.
b) dwa lata.
c) trzy lata.
d) pięć lat.
6. Rozkład prac remontowych wykonywanych przez poszczególne wydziały zawarty jest
a) specyfikacja remontowa.
b) dokumentacja warsztatowa.
c) dokumentacja konstrukcyjna.
d) harmonogram remontu.
7. Remonty dla odnowienia klasy wykonuje siÄ™ co
a) 4 lata.
b) 2 lata.
c) 5 lat.
d) 1 rok.
8. O konieczności wykonywania remontów planowo-zapobiegawczych decydują wymagania
a) stoczni remontowej.
b) producentów wyposażenia.
c) armatora.
d) Instytucji Klasyfikacyjnych.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
43
9. Po pożarze statku wykonuje się remont, który nazywa się
a) przebudowÄ… statku.
b) modernizacjÄ… statku.
c) odbudowÄ… statku.
d) remontem planowo-zapobiegawczym.
10. Jeżeli w poszyciu statku występują niewielkie pęknięcia, to remontuje się je poprzez
a) wstawienie nowego poszycia.
b) zaspawanie pęknięć.
c) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
d) zastosowanie płyty nakładkowej.
11. Jeżeli w poszyciu statku występują niewielkie wżery, to remontuje się je poprzez
a) zastosowanie płyty nakładkowej.
b) wstawienie nowego poszycia.
c) zaspawanie pęknięć.
d) dokładne oczyszczenie i pomalowanie farbami gruntową i przeciwporostową.
12. Kilbloki w stoczni remontowej przeznaczone sÄ… do
a) wymiany koła orzechowego wciągarki kotwicznej.
b) wymiany lin w urządzeniu przeładunkowym.
c) ustawienia statku na doku.
d) zamocowania nowej blachy do poszycia kadłuba.
13. Parametry spawania przy wymianie fragmentu poszycia kadłuba dobierane są na podstawie
a) uwag na rysunku prefabrykacyjnym.
b) katalogu typowych elementów konstrukcji kadłuba.
c) instrukcji spawalniczej.
d) doświadczenia spawacza.
14. Próby prostowodności po remoncie urządzenia przeładunkowego wykonuje się dla
a) żurawia pokładowego.
b) bramownicy pokładowej.
c) suwnicy pokładowej.
d) żurawia bomowego każdego typu.
15. W stoczni o układzie pirsowym statki ustawia się
a) wzdłuż nabrzeża stoczni.
b) prostopadle do nabrzeża.
c) w dokach pływających i suchych.
d) przy pomostach wybiegających w głąb basenu.
16. Na bokserkach hydraulicznych wykonujemy gięcie
a) profili na zimno.
b) profili na gorÄ…co.
c) blach o grubości poniżej10 mm.
d) blach na gorąco o grubości powyżej 15 mm .
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
44
17. Po kapitalnym remoncie zaworu z wymianą szczeliwa i docieraniem, należy wykonać
a) tylko próbę szczelności.
b) próbę szczelności i wytrzymałości.
c) tylko próbę wytrzymałości.
d) próbę w zakresie uzgodnionym z PRS.
18. Urządzenie sterowe po remoncie będzie odebrane przez PRS, jeśli czas przełożenia steru
z burty na burtÄ™ wynosi
a) 20 s.
b) 30 s.
c) 40 s.
d) 60 s.
19. Próby pompy zęzowej przeprowadza się
a) tylko po zaleceniu przez klasyfikatora.
b) na specjalnym stoczniowym stanowisku do badania pomp.
c) po każdym wyłączeniu na czas dłuższy niż 8 h.
d) na statku wraz z systemem zęzowym.
20. Przy pracach spawalniczych w przestrzeniach komory łańcucha kotwicznego należy
koniecznie stosować
a) klimatyzacjÄ™.
b) instalacjÄ™ nawiewowo-wyciÄ…gowÄ….
c) maskÄ™ gazowÄ….
d) maskę przeciwpyłową.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
45
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie remontu kadłuba okrętowego
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
46
7. LITERATURA
1. Doerffer J.: Technologia remontu kadłubów okrętowych. Wydawnictwo Morskie,
Gdańsk 1969
2. Orszulok W.: Wiewiórski S.: Wyposażenie pokładowe statku handlowego. Wydawnictwo
Morskie, Gdańsk 1982
3. Palasik L.: Monter kadłubowy. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1969
4. Szarejko J., Roguski R.: Zarys budowy okrętu. Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1974
5. Przepisy Budowy i Klasyfikacji Statków Morskich Polskiego Rejestru Statków
6. www.gryfia.com.pl
7. www.nauta.pl
8. www.wikipedia.org
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
47

