monter kadlubow okretowych 721[02] o1 04 n


MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Piotr Kruk
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
Recenzenci:
mgr inż. Andrzej Zych
mgr inż. Grzegorz Śmigielski
Opracowanie redakcyjne:
mgr Piotr Kruk
Konsultacja:
mgr inż. Andrzej Zych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 721[02].O1.04
 Dobieranie materiałów konstrukcyjnych  , zawartego w modułowym programie nauczania
dla zawodu Monter kadłubów okrętowych.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji  Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
1
SPIS TREÅšCI
1. Wprowadzenie 3
2. Wymagania wstępne 5
3. Cele kształcenia 6
4. Przykładowe scenariusze zajęć 7
5. Ćwiczenia 13
5.1. Stale niestopowe (węglowe) 13
5.1.1. Ćwiczenia 13
5.2. Stale stopowe 14
5.2.1. Ćwiczenia 14
5.3. Staliwo: ogólna charakterystyka staliw, znakowanie staliw 15
5.3.1. Ćwiczenia 15
5.4. Żeliwo: ogólna charakterystyka żeliw, znakowanie żeliw 16
5.4.1. Ćwiczenia 16
5.5. Metale nieżelazne i ich stopy 17
5.5.1. Ćwiczenia 17
5.6. Materiały niemetalowe stosowane w budowie okrętów 18
5.6.1. Ćwiczenia 18
5.7. Szkło 20
5.7.1. Ćwiczenia 20
5.8. Kompozyty 21
5.8.1. Ćwiczenia 21
5.9. Drewno 22
5.9.1. Ćwiczenia 22
5.10. Materiały uszczelniające 23
5.10.1. Ćwiczenia 23
5.11. Materiały lakiernicze 24
5.11.1. Ćwiczenia 24
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia 25
7. Literatura 39
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
2
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie monter kadłubów okrętowych.
W poradniku zamieszczono:
- wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
- cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
- przykładowe scenariusze zajęć,
- przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji zalecanymi metodami nauczania-
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
- ewaluację osiągnięć oraz przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania, np. tekstu przewodniego,
ćwiczeń praktycznych, pokazu z objaśnieniem, pogadanki dydaktycznej.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
W testach wielokrotnego wyboru zamieszczono:
- plany testu w formie tabelarycznej,
- punktację zadań,
- propozycję norm wymagań,
- instrukcjÄ™ dla nauczyciela,
- instrukcjÄ™ dla ucznia,
- karty odpowiedzi,
- zestawy zadań testowych.
Poniżej przedstawiono miejsce tej jednostki modułowej w strukturze całego modułu:
Techniczne podstawy zawodu.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
3
721[02].O1
Techniczne podstawy
zawodu
721[02].O1.01
721[02].O1.02
Stosowanie przepisów bezpieczeństwa
Charakteryzowanie statku i jego
i higieny pracy, ochrony
wyposażenia
przeciwpożarowej i ochrony środowiska
721[02].O1.03 721[02].O1.04
Posługiwanie się dokumentacją Dobieranie materiałów
technicznÄ… konstrukcyjnych
721[02].O1.05
Wykonywanie pomiarów
warsztatowych
721[02].O1.06
Wykonywanie prac z zakresu obróbki
ręcznej i mechanicznej skrawaniem
721[02].O1.07
Wykonywanie połączeń spawanych
Schemat układu jednostek modułowych
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
4
2. WYMAGANIA WSTPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć.
 korzystać z różnych zródeł informacji,
 posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu statyki, dynamiki, kinematyki, takimi
jak: masa, siła, prędkość, energia,
 stosować prawa i zależności matematyczne opisujące związki między wielkościami
fizycznymi,
 stosować układ SI,
 interpretować wykresy, a także odczytywać wielkości z wykresów,
 korzystać z instrukcji urządzeń,
 współpracować w grupie,
 uczestniczyć w dyskusji, prezentacji,
 organizować stanowisko pracy,
 przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania ćwiczeń,
pomiarów i obserwacji.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
5
3. CELE KSZTAACENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć.
- scharakteryzować materiały metalowe stosowane w budowie statku,
- sklasyfikować stale niestopowe i stopowe,
- określić wpływ węgla na właściwości stali,
- określić właściwości wytrzymałościowe i technologiczne metali i stopów stosowanych do
wykonywania kadłubów statków,
- rozróżnić gatunki stopów żelaza z węglem i metali nieżelaznych,
- scharakteryzować wyroby walcowane, odlewane i kute stosowane do budowy kadłubów,
- scharakteryzować materiały niemetalowe stosowane do budowy statków,
- posłużyć się PN, dokumentacją techniczną.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
6
4. PRZYKAADOWE SCENARIUSZE ZAJĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1.
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04
Temat: Dobieranie staliwa.
Cel ogólny: Nabycie wiedzy o staliwach i umiejętności w doborze staliwa do wykonania
wskazanej części statku.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżnić gatunki staliwa,
- oznaczyć staliwo,
- korzystać z Polskich Norm,
- korzystać z katalogów wyrobów,
- określić zastosowanie staliwa w budowie maszyn i urządzeń,
- dobrać odpowiedni rodzaj staliwa do wykonania określonego elementu urządzenia.
Metoda nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu,
- dyskusja dydaktyczna.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestawy ćwiczeń opracowane dla każdego zespołu uczniów,
- instrukcja pracy metodÄ… tekstu przewodniego,
- pytania prowadzÄ…ce, wykaz pomocy,
- Poradnik Mechanika,
- Polskie Normy,
- tablice wytrzymałościowe,
- katalog części,
- poradnik dla ucznia.
Zadanie dla ucznia:
Dobór odpowiedniego gatunku staliwa na wskazany element urządzenia.
Przebieg zajęć
Faza wstępna: czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zapoznanie
uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego, podział uczniów na zespoły 2 osobowe.
Faza właściwa: praca metodą tekstu przewodniego  fazy 1 5
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
7
Faza Przykłady pytań prowadzących Oczekiwane odpowiedzi
1. Informacje Analiza informacji o wyrobie: Staliwo jest to stop żelaza
Co nazywamy staliwem? z węglem o zawartości węgla do
2% nie poddany żadnej obróbce.
Jak dzielimy staliwa? Staliwa dzielimy na węglowe
i stopowe
Jak znakujemy staliwa węglowe? Literą L, liczbą dwucyfrową
określającą minimalną wartość
Rm w MPa.
2. Planowanie 1. Pytania prowadzÄ…ce:
 jakie wymagania techniczne stawiamy elementowi urzÄ…dzenia,
 w jakich warunkach dany element będzie pracować,
 jakiego rodzaju technologię można zastosować do wykonania
elementu,
 jakie staliwa można zastosować na element,
 jakie kryteria uwzględnić przy doborze staliwa.
Uczniowie pracujÄ…c w grupach ustalajÄ…:
 rodzaj elementu,
 własności elementu,
 przeglądają Katalog z częściami i wyszukują element, z Polskich Norm
wyznaczają parę gatunków staliw, dobierają najbardziej odpowiednie.
Plan wykonania ćwiczenia zapisują w zeszycie.
3.Ustalanie Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych
rozwiązań i uzasadniają je. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy
uniemożliwiające wykonanie i zatwierdza projekt pracy.
4. Wykonanie Uczniowie samodzielnie dobierajÄ… staliwo na element.
5. Sprawdzanie Sprawdzenia dokonują poprzez ustalenie faktycznego materiału, z jakiego
został wykonany element. Po sprawdzeniu odbywa się prezentacja pracy
grupy.
6. Analiza Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania
końcowa sprawiały im trudności. Nauczyciel powinien podsumować ćwiczenia,
zwrócić uwagę na kształtowane umiejętności, podkreślić mocne strony
pracy poszczególnych zespołów i omówić nieprawidłowości, które
wystąpiły podczas wykonywania ćwiczenia w celu ich eliminowania
w przyszłości.
ZAACZNIKI DO SCENARIUSZA
Załącznik A: Instrukcja pracy dla uczniów metodą tekstu przewodniego
W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach?
Otrzymałeś od nauczyciela problem do rozwiązania, który spróbujesz rozwiązać pracując
w zespole. Będziecie pracować metodą tekstu przewodniego składającego się z sześciu faz.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
8
W pierwszej fazie  Informacje wstępne oraz w fazie drugiej  Planowanie , pomogą Wam
pytania prowadzące. Odpowiedzi na te pytania opracujcie pisemnie, jeśli będziecie mieć
wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. Plan wykonania ćwiczenia zapiszcie w zeszycie.
W kolejnej fazie  Ustalenia analizujcie dokładnie z nauczycielem zaproponowany plan
pracy, omówcie kolejność poszczególnych operacji i zaplanowane środki dydaktyczne.
Uwzględnijcie zasady bezpiecznego wykonywania pracy i sposoby jej kontroli. Po analizie
projektu i zatwierdzeniu projektu pracy przez nauczyciela możecie przystąpić do kolejnego
etapu.
W fazie  Wykonanie samodzielnie musicie dobrać staliwo na wskazany wyrób.
W fazie  Sprawdzanie sprawdzicie poprawność dokonanego wyboru.
W fazie  Analiza końcowa samodzielnie ocenicie wyniki swojej pracy, wskażecie, które
etapy pracy nad rozwiązaniem zadania sprawiły Wam największą trudność i dlaczego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
9
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadzÄ…ca & & & & & & & & & & & & & & .& & & & .
Modułowy program nauczania: Monter kadłubów okrętowych 721[02]
Moduł: Techniczne podstawy zawodu 721[02].O1.
Jednostka modułowa: Dobieranie materiałów konstrukcyjnych 721[02].O1.04
Temat: Dobieranie stali.
Cel ogólny: Nabycie wiedzy o stalach i umiejętności w doborze stali do wykonania
wskazanej części statku.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
- rozróżnić gatunki stali,
- oznaczyć stal,
- korzystać z Polskich Norm,
- korzystać z katalogów wyrobów,
- określić zastosowanie stali w budowie kadłubów okrętowych,
- dobrać odpowiedni rodzaj stali do wykonania określonego elementu kadłuba.
Metoda nauczania uczenia siÄ™:
- metoda przewodniego tekstu,
- pogadanka.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
- uczniowie pracują w zespołach 2-osobowych.
Czas: 4 godziny dydaktyczne.
Åšrodki dydaktyczne:
- zestawy ćwiczeń opracowane dla każdego zespołu uczniów,
- instrukcja pracy metodÄ… tekstu przewodniego,
- pytania prowadzÄ…ce, wykaz pomocy,
- Poradnik Mechanika,
- Polskie Normy,
- tablice wytrzymałościowe,
- katalog części,
- poradnik dla ucznia.
Przebieg zajęć:
Zadanie dla ucznia:
Dobór odpowiedniego gatunku stali na wskazany element kadłuba statku.
Faza wstępna:
1. Czynności organizacyjno-porządkowe,
2. Podanie tematu lekcji,
3. Podział uczniów na zespoły 2 osobowe,
4. Zapoznanie uczniów z pracą metodą tekstu przewodniego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
10
Faza właściwa: praca metodą tekstu przewodniego
Faza Przykłady pytań prowadzących Oczekiwane odpowiedzi
1. Informacje Analiza informacji o wyrobie: Co Stal jest to stop żelaza
nazywamy stalą? z węglem o zawartości węgla
do 2%, który w dalszej
obróbce jest obrobiony
plastycznie
Jak dzielimy stale? Stale dzielimy na stopowe
i niestopowe
Jak znakujemy stale niestopowe? Znak gatunku stali składa się
z liter St oraz liczby
porzÄ…dkowej 0, 3, 4, 5, 6 lub 7,
litery C oraz liczby będącej
100-krotną średnią wymaganą
zawartością procentową
węgla: C35. Liczby będącej
100-krotną wymaganą średnią
zawartością węgla, symboli
pierwiastków chemicznych
oznaczających składniki
stopowe w stali, liczby
oznaczającej zawartości
pierwiastków stopowych
w stali: 28Mn6.
2. Planowanie 1. Pytania prowadzÄ…ce:
- jakie wymagania techniczne stawiamy elementowi statku,
- w jakich warunkach dany element będzie pracować,
3.Ustalanie Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność proponowanych
rozwiązań i uzasadniają je. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy
uniemożliwiające wykonanie i zatwierdza lub nie projekt pracy.
4. Wykonanie Uczniowie samodzielnie dobierajÄ… stal na element.
5. Sprawdzanie Sprawdzenia dokonują poprzez ustalenie faktycznego materiału, z jakiego
został wykonany element. Po sprawdzeniu odbywa się prezentacja pracy
grupy.
6. Analiza Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy rozwiązania zadania
końcowa sprawiały im trudności. Nauczyciel powinien podsumować ćwiczenia,
zwrócić uwagę na kształtowane umiejętności, podkreślić mocne strony
pracy poszczególnych zespołów i omówić nieprawidłowości, które
wystąpiły podczas wykonywania ćwiczenia w celu ich eliminowania
w przyszłości.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
11
ZAACZNIKI DO SCENARIUSZA
Załącznik A: Instrukcja pracy dla uczniów metodą tekstu przewodniego
W jaki sposób będziesz pracować na zajęciach?
Otrzymałeś od nauczyciela problem do rozwiązania, który spróbujesz rozwiązać pracując
w zespole. Będziecie pracować metodą tekstu przewodniego składającego się z sześciu faz.
W pierwszej fazie  Informacje wstępne oraz w fazie drugiej  Planowanie , pomogą Wam
pytania prowadzące. Odpowiedzi na te pytania opracujcie pisemnie, jeśli będziecie mieć
wątpliwości, nauczyciel udzieli Wam pomocy. Plan wykonania ćwiczenia zapiszcie w zeszycie.
W kolejnej fazie  Ustalenia analizujcie dokładnie z nauczycielem zaproponowany plan
pracy, omówcie kolejność poszczególnych operacji i zaplanowane środki dydaktyczne.
Uwzględnijcie zasady bezpiecznego wykonywania pracy i sposoby jej kontroli. Po analizie
projektu i zatwierdzeniu projektu pracy przez nauczyciela możecie przystąpić do kolejnego
etapu.
W fazie  Wykonanie samodzielnie musicie dobrać stal na wskazany wyrób.
W fazie  Sprawdzanie sprawdzicie poprawność dokonanego wyboru.
W fazie  Analiza końcowa samodzielnie ocenicie wyniki swojej pracy, wskażecie, które
etapy pracy nad rozwiązaniem zadania sprawiły Wam największą trudność i dlaczego.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
12
5. ĆWICZENIA
5.1. Stale niestopowe (węglowe)
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Określ rodzaj stali oznaczonej St52-3, S355J0, 1.0570, Ck45, C45E
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić sposób korzystania z Polskich Norm i różnych
poradników.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych określić rodzaj stali i jej skład
chemiczny oraz właściwości mechaniczne,
2) wyniki zapisać w zeszycie,
3) przedstawić swoje wyniki na forum grupy.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik Mechanika,
- Polskie Normy,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
13
5.2. Stale stopowe
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz stal dla wykonania kadłuba statku, który pracuje w niskich temperaturach i pod
dużymi obciążeniami.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić warunki, w jakich pracuje kadłub statku i wymagania
stawiane stali do jego wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać rodzaj stali, podać jej
oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać swoje wyniki w zeszycie,
3) skonsultować swoje wyniki z kolegami,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Poradnik Mechanika,
- Polskie Normy,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
14
5.3. Staliwo: ogólna charakterystyka staliw, znakowanie staliw
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz staliwo do wykonania kotwicy statku.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić warunki, w jakich pracuje kotwica statku.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać rodzaj staliwa do
wykonania elementu, podać oznaczenie staliwa i skład chemiczny,
2) zapisać wyniki w zeszycie,
3) skonsultować swoje wyniki z kolegami,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
15
5.4. Żeliwo  ogólna charakterystyka żeliw, znakowanie żeliw
5.4.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odpowiednie żeliwo do wykonania wskazanego przez nauczyciela elementu
wyposażenia kadłuba statku.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane elementowi kadłuba statku.
Ćwiczenie można przeprowadzić stosując metodę dyskusji.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
żeliwa do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać swoje wyniki w zeszycie,
3) skonsultować swoje wyniki z kolegami,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
16
5.5. Metale nieżelazne i ich stopy
5.5.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz stop do wykonania panewki mało obciążonej i pracującej przy dużej prędkości.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na wymagania stawiane panewce oraz na rodzaje
stopów, które mogą zostać użyte do wykonania elementu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
stopu do wykonywanego elementu maszyny, podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać swoje wyniki w zeszycie,
3) przedstawić swoje wyniki na forum grupy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
17
5.6. Materiały niemetalowe stosowane w budowie statków
5.6.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz tworzywo sztuczne do wykonania odpowiedniego elementu z wyposażenia
statku.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić warunki stawiane do wykonania odpowiedniego
elementu z wyposażenia statku i sposoby jego wykonania.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
tworzywa sztucznego do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład
chemiczny,
2) zapisać swoje wyniki w zeszycie,
3) przedstawić swoje wyniki na forum grupy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
Ćwiczenie 2
Dobierz właściwy materiał ceramiczny do wykonania odpowiedniego elementu.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania dotyczące odpowiedniego elementu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
materiału ceramicznego do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład
chemiczny,
2) zapisać swój wynik w zeszycie,
3) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
18
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
19
5.7. Szkło
5.7.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz szkło do wykonania okna odpornego na stłuczenie.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane oknu.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
szkła do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać swój wynik w zeszycie,
3) przedstawić swoją pracę na forum grupy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
20
5.8. Kompozyty
5.8.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odpowiedni laminat do wykonania kadłuba łodzi bezpokładowej.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane kadłubowi łodzi bezpokładowej.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
laminatu do wykonywanego kadłuba podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać swój wynik w zeszycie,
3) przedstawić swoją pracę na forum grupy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem,
- ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
21
5.9. Drewno
5.9.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz odpowiedni laminat do wykonania elementu z wyposażenia statku.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane elementowi.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
materiału do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać wynik swojej pracy w zeszycie,
3) przedstawić swoją pracę na forum grupy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- Tablice Wytrzymałościowe,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
22
5.10. Materiały uszczelniające
5.10.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz materiał uszczelniający do wykonania uszczelki pompy hydraulicznej.
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane uszczelce.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm i Tablic Wytrzymałościowych dobrać odpowiedni rodzaj
szkła do wykonywanego elementu, podać jego oznaczenie i skład chemiczny,
2) zapisać wynik swojej pracy w zeszycie,
3) dokonać prezentacji swojej pracy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- Poradnik Mechanika,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
23
5.11. Materiały lakiernicze
5.11.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Dobierz powłokę malarską do pokrycia powierzchni kadłuba narażoną na działanie wody
orskiej
Wskazówki do realizacji
Nauczyciel powinien przedstawić wymagania stawiane powierzchni kadłuba i powłoki
malarskiej
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) korzystając z Polskich Norm dobrać odpowiedni rodzaj powłoki malarskiej do pokrycia
powierzchni kadłuba, podaj jej oznaczenie,
2) zapisać wynik swojej pracy w zeszycie,
3) dokonać prezentacji swojej pracy,
4) uzasadnić swój wybór.
Zalecane metody nauczania uczenia siÄ™:
- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne,
- dyskusja dydaktyczna.
Åšrodki dydaktyczne:
- Polskie Normy,
- komputer z dostępem do Internetu,
- poradnik dla ucznia.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
24
6. EWALUACJA OSIGNIĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej  Dobieranie materiałów
konstrukcyjnych
Test składa się z 20 zadań na poziomie podstawowym.
Punktacja zadań 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za uzyskanie 10 12 punktów,
- dostateczny  za uzyskanie 13 15 punktów,
- dobry  za uzyskanie 16 18 punktów,
- bardzo dobry  za uzyskanie 19 20 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. b, 5. d, 6. d, 7. b, 8. b, 9. a, 10. d, 11. d,
12. c, 13. c, 14. a, 15. a, 16. b, 17. d, 18. b, 19. a, 20. a.
Plan testu
Nr
Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad
(mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Podać oznaczenie literowe stali o gwarantowanych
A P b
własnościach w kierunku grubości
2 Określić skład chemiczny mosiądzu
A P d
3 Wskazać maksymalną zawartość węgla w stali A P a
4 Określić skład chemiczny duraluminium
A P b
5 Wskazać co oznacza  X w stali St4WX A P d
6 Określić stal niestopową wyższej jakości A P d
7 Podać oznaczenie literowe krzemu A P b
8 Wskazać rodzaj stali SW12C A P b
9 Określić staliwo A P a
10 Określić sposób wytopu staliwa L45IVB A P d
11 Określić zawartość węgla w żeliwie A P d
12 Podać różnice w budowie żeliwa szarego i
A P c
białego
13 Określić skład chemiczny brązu A P c
14 Określić silumin A P a
15 Podać określenie szkła ołowiowego A P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
25
16 Określić reakcje w wyniku których
A P b
powstaje tworzyw termoutwardzalne
17 Podać grupę, do której należy porcelana A P d
18 Podać definicję kompozytów A P b
19 Zdefiniować fornir A P a
20 Podać skład gumy A P a
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
26
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na
udzielanie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących doboru materiałów konstrukcyjnych. Są to zadania
wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedz jest prawidłowa.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:
- w pytaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedz X (w przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedz zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedz prawidłową).
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu masz 45 min.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
27
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Stale o gwarantowanych własnościach w kierunku grubości oznaczamy przez
a) ZW.
b) Z.
c) PW.
d) SW.
2. MosiÄ…dz jest to stop:
a) miedzi z cynÄ….
b) miedzi z krzemem.
c) brÄ…zu z cynÄ….
d) miedzi z cynkiem.
3. Stal jest to przerobiony plastycznie stop żelaza z węglem o zawartości węgla
a) do 2%.
b) do 5%.
c) do 12%.
d) do 1%.
4. Składnikiem duraluminium oprócz aluminium i manganu jest
a) nikiel.
b) miedz.
c) cyna.
d) chrom.
5. W oznaczeniu stali St4WX,  X oznacz
a) ograniczoną zawartość węgla.
b) stal uspokojonÄ….
c) ograniczoną zawartość krzemu.
d) stal nieuspokojonÄ….
6. Która z podanych stali jest stalą niestopową konstrukcyjną wyższej jakości
a) St0.
b) 18HGT.
c) SW18.
d) 40.
7. Dodatek krzemu w stali oznacza siÄ™ literÄ…
a) W.
b) S.
c) C.
d) U.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
28
8. Stal SW12C należy do grupy stali stopowych narzędziowych
a) do hartowania w wodzie.
b) szybkotnÄ…cych.
c) do pracy na zimno.
d) do pracy na gorÄ…co.
9. Staliwo to stop żelaza z węglem w postaci
a) lanej.
b) kutej.
c) walcowanej.
d) hartowanej.
10. Symbol L45IVB oznacza staliwo wytopione w
a) w piecu Martenowskim.
b) w piecu elektrycznym.
c) w wielkim piecu.
d) w konwertorze.
11. Żeliwo to stop żelaza z węglem o zawartości węgla
a) do 0.5%.
b) ponad 4%.
c) do 1%.
d) ponad 2%.
12. Żeliwo szare różni się od białego
a) zawartością węgla.
b) zawartością siarki.
c) formą występowania węgla.
d) zawartością tlenu.
13. BrÄ…z jest to stop
a) miedzi z aluminium.
b) cyny z cynkiem.
c) miedzi z cynÄ….
d) miedzi z cynkiem.
14. Silumin to stop
a) aluminium z krzemem.
b) ołowiu z miedzią.
c) cynku z ołowiem.
d) aluminium z ołowiem.
15. Szkło ołowiowe to inaczej
a) szkło jenajskie.
b) światłowodowe.
c) szkło hartowane.
d) szkło zbrojone.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
29
16. Tworzywa termoutwardzalne powstajÄ… w wyniku reakcji
a) polikondensacji.
b) polimeryzacji.
c) kondensacji.
d) spiekania.
17. Porcelana należy do grupy
a) wyrobów glazurowanych.
b) wyrobów ogniotrwałych.
c) wyrobów klinkierowych.
d) wyrobów fajansowych.
18. Kompozyt powstaje poprzez
a) połączenie dwóch jednakowych materiałów.
b) połączenie dwóch lub wielu różnych materiałów.
c) stopienie dwóch materiałów.
d) zlutowanie dwóch materiałów.
19. Fornir jest to
a) cienki płat drewna.
b) płyta wiórowa.
c) płyta pilśniowa.
d) sklejka.
20. Surowcem do wytwarzania gumy jest
a) kauczuk,
b) polichlorek-winylu,
c) etylen,.
d) propylen.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
30
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
31
TEST 2
Test do jednostki modułowej  Dobieranie materiałów konstrukcyjnych
Test składa się z 22 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
- zadania 1, 2, 5, 6, 7, 9, 10, 11, 15, 16, 21, 22 sÄ… z poziomu podstawowego,
- zadania 3, 4, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, sÄ… z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedz uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedz lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań  uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
- dopuszczający  za uzyskanie 11 13 punktów,
- dostateczny  za uzyskanie 14 16 punktów,
- dobry  za uzyskanie 17 19 punktów,
- bardzo dobry  za uzyskanie 20 22 punktów.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. a, 4. c, 5. a, 6. a, 7. b, 8. a, 9. b, 10. c, 11. d,
12. b, 13. c, 14. a, 15. b, 16. d, 17. a, 18. c, 19. b, 20. b, 21. a, 22. b.
Plan testu
Nr Cel operacyjny Kategoria Poziom Poprawna
zad (mierzone osiągnięcia ucznia) celu wymagań odpowiedz
1 Określić zawartość węgla w stali A P b
2 Rozróżniać oznaczenie stali A P a
3 Określić, oznaczenia liczbowego w stali C PP a
4 Podać wpływ chromu na właściwości stali C PP c
5 Rozróżniać stale kadłubowe A P a
6 Określać rodzaj staliwa A P a
7 Określić zawartość węgla w żeliwie B P b
Określać rodzaje występującego węgla
8 C PP a
w żeliwie
9 Podać składniki brązu A P b
10 Podać składniki mosiądzu A P c
11 Podać składniki duraluminium A P d
12 Podać składniki węglików spiekanych C PP b
13 Podać składnik tlenków metali A PP c
14 Podać składnik żywicy silikonowych A PP a
15 Podać metodę otrzymywania winiduru C P b
16 Określić budowę kompozytów A P d
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
32
Podać zakres zastosowań uszczelnień na
17 C PP a
bazie kauczuku akrylowego
Podać podział materiałów ceramicznych
18 C PP c
ogniotrwałych kwaśnych
Określić temperaturę topnienia szkła
19 C PP b
jenajskiego
20 Podać określenie lignofolu C PP b
Podać oznaczenie powłok lakierniczych
21 A P a
alkidowych
Podać oznaczenie stanu przygotowania
22 A P b
powierzchni
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
33
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadz z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie
będą w teście.
5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi.
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom karty z zadaniami, podaj czas przeznaczony na udzielenie odpowiedzi.
8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru
dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).
9. 5 minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
10. Zbierz karty z zadaniami.
11. Sprawdz wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadz analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.
13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych  niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartÄ™ odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test pisemny zawiera 22 zadania i sprawdza Twoje wiadomości z zakresu dobierania
materiałów konstrukcyjnych.
5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi. Zakreśl tylko jedną
odpowiedz prawidłową. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedz wziąć w kółko
i zakreślić odpowiedz prawidłową.
6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na pózniej i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
8. Na rozwiÄ…zanie testu pisemnego masz 45 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
- instrukcja,
- zestaw zadań testowych,
- karta odpowiedzi.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
34
ZESTAW ZADAC TESTOWYCH
1. Stalą nazywamy przerobiony plastycznie stop żelaza z węglem, w którym zawartość węgla
nie przekracza około
a) 1%.
b) 2%.
c) 3%.
d) 4%.
2. Stale niestopowe konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia oznacza się skrótem
a) ST.
b) N5.
c) HS.
d) AE.
3. Stale niestopowe konstrukcyjne wyższej jakości oznacza się liczbą całkowitą, która
podaje:
a) średnią wartość Rm.
b) średnią wartość L0.
c) średnią wartość LU.
d) średnią wartość K.
4. Zawartość chromu w stali podwyższa jej
a) kruchość.
b) lejność.
c) hartowność.
d) skrawalność.
5. Stal ZW to stal
a) kadłubowa zwykłej jakości.
b) gwarantowanych własnościach w kierunku grubości.
c) kadłubowa o podwyższonej wytrzymałości.
d) konstrukcyjna o wysokiej wytrzymałości ulepszona cieplnie.
6. Staliwo dzieli siÄ™ na dwa podstawowe rodzaje
a) konstrukcyjne i stopowe.
b) plastyczne i nieelastyczne.
c) odlewane i kute.
d) walcowane i kute.
7. Zawartość węgla w żeliwie wynosi
a) ponad 2% do 3,6%.
b) ponad 3% do 5%.
c) ponad 4% do 5,5%.
d) ponad 6%.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
35
8. Węgiel w żeliwach może znajdować się jako wolny pod postacią
a) cementytu.
b) grafitu.
c) węgla.
d) wtrąceń niemetalicznych.
9. BrÄ…z  jest to stop miedzi z
a) cynkiem.
b) cynÄ….
c) chromem.
d) węglem.
10. MosiÄ…dz  jest to stop miedzi z
a) cynÄ….
b) glinem.
c) cynkiem.
d) potasem.
11. Durale (Duraluminium) są to stopy wieloskładnikowe na bazie aluminium, manganu i
a) fosforu.
b) cyny.
c) cynku.
d) miedzi.
12. Podstawowymi składnikami węglików spiekanych są węglik wolframu lub węglik
wolframu i tytanu zwiÄ…zanych:
a) tlenkiem miedzi.
b) tlenkiem kobaltu.
c) tlenkiem glinu.
d) tlenkiem wolframu.
13. Podstawowym materiałem wyjściowym do produkcji spiekanych tlenków metali jest:
a) tlenek kobaltu.
b) tlenek wolframu.
c) tlenek glinu.
d) tlenek siarki.
14. Żywice silikonowe składają się z cząsteczek zawierających atomy węgla, wodoru, tlenu i
a) krzemu.
b) glinu.
c) węgla.
d) srebra.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
36
15. Polichlorek winylu (winidur) jest produktem otrzymywanym w wyniku reakcji
a) polikondensacji chlorku winylu.
b) polimeryzacji chlorku winylu.
c) polipropylizacji chlorku winylu.
d) kondensacji chlorku winiduru.
16. Kompozyty składają się z osnowy i
a) wÄ…tku.
b) oplotu.
c) wypełnienia.
d) zbrojenia.
17. Uszczelnienia na bazie kauczuku akrylowego mogą być stosowane w zakresie temperatur
a) od -20 do 150°C.
b) od -30 do 50°C.
c) od -40 do 200°C.
d) od 0 do 100°C.
18. Wyroby krzemionkowe należą do materiałów o odczynie
a) obojętnym.
b) zasadowym.
c) kwaśnym.
d) żadnem z nich.
19. Szkło jenajskie topi się w temperaturze około
a) 300°C.
b) 400°C.
c) 600°C.
d) 800°C.
20. Lignofol jest to
a) drewno prasowane pod dużym ciśnieniem.
b) drewno sklejane z cienkich warstw.
c) drewno surowe.
d) materiał drewnopodobny,
21. Powłokę alkidową oznaczamy symbolem
a) AK.
b) AL.
c) AY.
d) AA.
22. Stopień przygotowania powierzchni do malowania poprzez bardziej gruntowe czyszczenie
oznaczamy
a) St2.
b) St3.
c) Sa2.
d) Sa3.
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
37
KARTA ODPOWIEDZI
ImiÄ™ i nazwisko..........................................................................................
Dobieranie materiałów konstrukcyjnych
Zakreśl poprawną odpowiedz.
Nr
Odpowiedz Punkty
zadania
1 a b c d
2 a b c d
3 a b c d
4 a b c d
5 a b c d
6 a b c d
7 a b c d
8 a b c d
9 a b c d
10 a b c d
11 a b c d
12 a b c d
13 a b c d
14 a b c d
15 a b c d
16 a b c d
17 a b c d
18 a b c d
19 a b c d
20 a b c d
21 a b c d
22 a b c d
Razem:
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
38
7. LITERATURA
1. Dretkiewicz-Więch J.: Materiałoznawstwo. OBRPNiSS, Warszawa 1993
2. Górecki A.: Technologia ogólna. WSiP, Warszawa 2006
3. Hillar L., Jarmoszuk St.: Åšlusarstwo i spawalnictwo. WSiP, Warszawa 1992
4. Klebba R.: Materiałoznawstwo okrętowe. WM, Gdańsk 1978
5. Mac S.: Obróbka metali z materiałoznawstwem. WSiP, Warszawa 1995
6. Przepisy grupyfikacji i budowy statków morskich  PRS(aktualne)
7. Szarejko J.: Poradnik ślusarza okrętowego. WM, Gdańsk 1977
8. Wojtkun F., Bukała W.: Materiałoznawstwo. Część 1 i 2. WSiP, Warszawa 1999
 Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
39

