Konspekt ćwiczeń
Nazwisko i imię prowadzącego: Pyszkowska Beata
Grupa studencka oraz data prowadzenia: gr. nr 5, 14.10.2009r.
Temat konspektu - rodzaj zajęć: klatka piersiowa kurza
Liczba ćwiczących, ich wiek i płeć: 6 osób, 10 lat, grupa mieszana
Miejsce i czas ćwiczeń: sala gimnastyczna, 30 min.
Przyrządy i przybory: karimaty, 6 woreczków, 3 piłki do siatkówki
Cele i zadania ćwiczeń:
Kształtowanie toru oddechowego,
Wzmocnienie mięśni grzbietu,
Rozciągnięcie mięśni piersiowych,
Wyrobienie nawyku postawy prawidłowej.
Notatka o chorobie: Klatka piersiowa kurza to zniekształcenie wrodzone, w którym mostek i częściowo przymostkowe końce żeber są wysunięte ku przodowi na kształt dziobu łodzi, podobnie jak u ptaków. Po obu stronach mostka, poniżej sutków, stwierdza się natomiast wklęsłości poniżej których łuki żebrowe rozchodzą się stożkowato na zewnątrz. Przekrój strzałkowy klatki piersiowej jest zwiększony. Wada ta nie powoduje żadnych dolegliwości, często jednak wymaga leczenia ze względów kosmetycznych, gdyż samoistne cofanie się zniekształcenia jest wyjątkowo rzadkie.
Rozróżnia się dwie postacie klatki piersiowej kurzej:
W pierwszej postaci jest tylko uwypuklona rękojeść mostka. Położenie trzonu mostka, albo jest prawidłowe, albo jest on odchylony nieco do tyłu.
W drugiej postaci - charakteryzuje się wysunięciem do przodu mostka. Najbardziej ku przodowi sterczy zwykle wyrostek mieczykowaty.
Przeciwwskazania:
Dźwiganie ciężkich rzeczy
Nieprawidłowa postawa, utrwalająca wady postawy
Siedzący tryb życia, mała aktywność fizyczna
Stres
Nadwaga
Wysoka temperatura w pomieszczeniu w czasie ćwiczeń
Ostre stany zapalne
Wskazania:
Ćwiczenia ogólnorozwojowe (zwiększenie ruchomości w stawach, usunięcie przykurczy, zwiększenie siły mięsni, ćwiczenia gimnastyczne, gry i zabawy, oddziaływanie na cały narząd ruchu)
Ćwiczenia oddechowe (nauczanie prawidłowego oddychania, z akcentem na fazę wydechu, zwiększenie pojemności życiowej płuc, wzmocnienie mięsni oddechowych i ruchomość klatki piersiowej, kształtowanie brzusznego toru oddechowego)
Pływanie
Część lekcji |
Tok lekcji (rodzaj ćwiczeń) |
Nazwa i opis ćwiczeń |
Czas (dozowanie) |
Uwagi organizacyjno - metodyczne |
I Część wstępna |
1. Ćw. Organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka, powitanie z grupą. Podanie tematu, sprawdzenie gotowości do zajęć. |
3 min. |
Ustawienie w szeregu. Prawidłowa postawa: brzuch wciągnięty, plecy proste. |
|
2. Ćw. oddechowe |
P.w. stanie. Marsz po sali, po obwodzie koła z wykonywaniem: wdechu nosem w czasie czterech kroków i wydech ustami w czasie sześciu kroków. Wydłużamy fazę wdechu. |
3 okrążenia |
W czasie marszu powinna być zachowana skorygowana postawa. Metoda ścisła. |
II Część główna |
3. Zabawa ożywiająca |
"Lawina" - na całej szerokości sali goniący stara się chwycić pozostałych uczestników zabawy. Po dotknięciu przez goniącego - razem trzymając się za ręce gonią resztę uczestników zabawy. |
2 razy zmiana "berka" |
Metoda zabawowa |
|
4. Ćw. RR i obręczy barkowej. Rozciąganie mięśni piersiowych, zwiększanie ruchomości w stawach barkowych. |
P.w. stanie. Marsz po obwodzie koła, plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie. Maksymalne wyciągnięcie się w górę i przełożenie woreczka z PR do LR. Następnie przeniesienie RR bokiem w dół i przełożenie woreczka z LR do PR za plecami. |
2 okrążenia |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu |
|
5. Ćw. mięśni obręczy barkowej |
Trucht z krążeniem RR w przód - głęboki oddech. Przeskoki przez szarfę z RR uniesionymi w bok. |
2 okrążenia |
Metoda strumieniowa |
|
6. Ćw. mięśnia prostownika grzbietu odc. piersiowego i ściągających łopatki |
P.w. podpór tyłem, woreczek między kolanami. Dwójka dzieci ściga się do szarfy, okrąża ją i wraca do grupy. Zmiana pary. Wygrywa grupa, która pierwsza ukończy wyścig. |
3 min. |
Metoda strumieniowa. Wybór dwóch trójek. |
|
7. Zabawa bieżna |
"Murarz i cegły". Na środku sali wyznaczony jest korytarz, w którym porusza się "murarz". Pozostałe dzieci na sygnał przebiegają na przeciwległą stronę sali gimnastycznej. Zadaniem "murarza" jest chwytanie dzieci w obrębie korytarza. Schwytane dziecko staje się "cegłą", tworzy mur siadając skrzyżnie. |
3 min. |
Zabawa, dzieci tworzące mur, siedząc skrzyżnie dociskają kolana do podłogi. Prawidłowa postawa. |
|
8. Ćw. wzmacniające mięśnie prostownika grzbietu odc. piersiowego i mięśni karku. |
P.w. siad skrzyżny. Plecy wyprostowane. Głowa wyciągnięta w górę, wzrok skierowany przed siebie. Ręce ułożone w pozycji "skrzydełek", skłon głowy w tył i powrót do p.w. |
8 powtórzeń, 2 serie, 10 s. przerwy |
Metoda powtórzeniowa |
|
9. Ćw. rozciągające mięśnie piersiowe |
P.w. siad ugięty, dwie osoby tyłem do siebie w odległości ok.. 50cm. Jedna osoba trzyma piłkę do siatkówki. Równoczesne uniesienie RR z przekazaniem piłki nad głową. Powrót RR do p.w. |
8 powtórzeń |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu, powrót RR bez piłki zawsze bokiem |
|
10. Ćw. oddechowe |
P.w. leżenie tyłem, RR wzdłuż tułowia, NN ugięte. Woreczek leży na brzuchu. Wdech unosimy woreczek brzuchem, wydech - powrót do p.w. |
10 powtórzeń |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu |
III Część końcowa |
11. Ćw. oddechowe |
P.w. siad klęczny. Wdech nosem, z uniesieniem RR bokiem w górę, a następnie wydech ustami z przejściem do pozycji niskiej Klappa i maksymalnym wyciągnięciem RR w przód. |
8 powtórzeń |
Metoda bezpośredniej celowości ruchu |
|
12. Ćw. organizacyjno - porządkowe |
Zbiórka, uporządkowanie przyborów, zachęcenie dzieci do pracy w domu. |
2 min. |
Postawa prawidłowa |
Bibliografia:
„Atlas ćwiczeń korekcyjnych” S. Owczarek
„Wiktora Degi Ortopedia i Rehabilitacja” pod red. W. Marciniaka i A. Szulca
1