KONSPEKT DO LEKCJI ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH
I. METRYCZKA KONSPEKTU
Imię i nazwisko:
Data: 28.09.2004
Typ szkoły: szkoła podstawowa.
Klasa: 5b.
Miejsce lekcji: pracownia polonistyczna.
Czas trwania lekcji: 1x45 min.
II. Umiejscowienie lekcji w strukturze jednostki metodycznej.
1. Temat lekcji poprzedniej: Sprzątanie świata.
Temat lekcji prowadzonej: Zajęcia integracyjne.
Temat lekcji następnej: Gry i zabawy dydaktyczne .
III. Cele operacyjne.
Integracja zespołu klasowego, ustalenie reguł obowiązujących w klasie. Poszukiwanie propozycji spędzania wolnego czasu, doskonalenie umiejętności współpracy w grupie zadaniowej.
IV. Metody nauczania: aktywizujące (burza mózgów, praca w grupach).
V. Fazy nauczania: praca indywidualna i zbiorowa.
Środki dydaktyczne
1. Tablica.
Czas lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
0 - 5
5-10
10-20
20-30
30-43
43-45
|
Czynności organizacyjne 1. Sprawdzenie obecności. 2. Skoncentrowanie uwagi uczniów.
Nauczyciel informuje co będzie tematem zainteresowania na lekcji. Podaje temat lekcji. Uświadamia cele lekcji, stara się wywołać zainteresowanie wśród uczniów. Ćwiczenie 1 „Moje wakacje”. Na początku nauczyciel mówi o swoich wakacjach.
Ćwiczenie 2 „Zgadnij kogo mam na myśli”. Nauczyciel wybiera jednego ucznia z klasy.
Ćwiczenie 3 „Co mi przeszkadza w klasie?”. Nauczyciel dzieli klasę na dwie grupy. Jedna grupa ma za zadanie wypisać na tablicy „zachowanie utrudniające zachowanie w klasie”, a druga „zachowanie ułatwiające pracę w klasie”. Zakończenie lekcji. Nauczyciel żegna się z uczniami. |
Każdy uczeń przedstawia się, podaje informacje o swoich wakacjach (gdzie był, co wiedział, kogo spotkał, co robił, przekazuje swoje wrażenia). Wybrany uczeń w myślach wybiera sobie kolegę lub koleżankę z klasy, zadając siedem pytań zaczynających się od „czy” np. „czy to jest chłopiec?”. Pozostali uczniowie próbują odgadnąć kto to jest. Osoba która odgadła wybiera inną osobę z klasy. Uczniowie wypisują swoje propozycje na tablicy. Następnie wybierają te punkty które chcieli by uwzględnić jako obowiązujące w kontrakcie klasowym.
Uczniowie wychodzą z sali. |
WNIOSKI: