Scenariusz zajęć w grupie IV
Temat: Świat dźwięków
Cele główne:
podsumowanie i utrwalenie wiedzy z zakresu muzykologii;
czerpanie radości z tworzenia dźwięków;
rozwijanie wrażliwości słuchowej;
Cele operacyjne (dziecko):
wie, kto to jest dyrygent;
rozpoznaje i nazywa dźwięki z otoczenia;
rozpoznaje niektóre instrumenty po usłyszanym dźwięku;
potrafi nazwać niektóre instrumenty i posegregować je;
reaguje na gesty nauczycielki, wyrabia u siebie poczucie rytmu;
Forma: grupowa, zespołowa, indywidualna.
Metoda: słowna, oglądowa, działania praktycznego.
Środki wspomagające działanie:
- fiszki z rysunkami przedstawiającymi instrumenty,
- kolorowe „daszki” - w 3 kolorach,
- płyta CD i radiomagnetofon,
- zabawki z sali,
- podręcznik, naklejki i kredki;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Przypomnienie - skąd się biorą dźwięki? Czym je odbieramy? Co razem tworzą? (muzykę)
Co słyszymy - nasłuchiwanie i werbalizowanie spostrzeżeń słuchowych dochodzących z podwórka i przedszkola.
Zabawa „Czyj to głos”.
Globalne czytanie: słowo „instrumenty” - sylabizowanie, przeliczanie (ile sylab, ile głosek).
Rozmowa: co można zrobić z dźwiękami? (ułożyć muzykę, grać) Jak można zapisać muzykę? (nuty)
Zabawa: „Orkiestra”:
przynieść przedmiot, który może być instrumentem;
przypomnienie, kto to jest dyrygent i jak pokazuje on ciszę;
zabawa z instrumentami: marszowo (na 4 dookoła dywanu) i w rytmie walca (na 3 do środka);
Omówienie rodziny instrumentów strunowych (czemu tak się nazywają, kto jest „członkiem” rodziny).
Muzyczne zgadywanki: co to za instrument? (dzieci przynoszą odpowiednie fiszki na dywan).
Zabawa ekspresjonistyczna: naśladujemy granie na instrumentach (gestem i dźwiękiem).
Podział instrumentów na trzy „domy” - umocowanie fiszek na tablicy w odpowiednich grupach.
1