scenariusz litery p, Pedagogika wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna, edukacja polonistyczna


Ilona Sypniewska PWITP gr. B

Scenariusz wprowadzenia litery i głoski P,

Temat zajęć :

,,Pod jesiennym parasolem,, - wprowadzenie litery P,p na podstawie wyrazu „parasol ” i ,,pada,,

Cele ogóle;

- zapoznanie z literą ,,p'';

- doskonalenie umiejętności czytania wyrazów z literą ,, p'';

- doskonalenie umiejętności dzielenia wyrazów na litery, głoski i sylaby ;

- wdrażanie do poprawnego i estetycznego pisma liter, wyrazów;

- bogacenie czynnego słownika dziecka

Cele operacyjne. Przewidywane efekty pracy. Osiągnięcia dzieci.

- potrafi policzyć wyrazy w zdaniu;

- bawi się zgodnie z ustalonymi zasadami;

- potrafi układać modele wyrazów z wykorzystaniem nakrywek;

- wie, jakie są nakrywki dla samogłosek a jakie dla spółgłosek;

- rozpoznaje literę „P”;

- umie wskazać różnice pomiędzy wielką a małą literą „p”;

- sprawnie dzieli wyrazy na sylaby i głoski;

- potrafi samodzielnie pracować;

- prawidłowo pisze literę „P, p”

Metody pracy:

słowna - rozmowa

oglądowa - pokaz i obserwacja

czynna - zadania stawiane dzieciom do wykonania, ćwiczenia utrwalające

Formy pracy:

indywidualna,

zbiorowa.

Pomoce:

fotografia, zagadki, rozsypanka wyrazowa, litery koperta dla każdego dziecka z zestawem obrazków , kolorowe kółeczka,

Przebieg zajęcia:

  1. Wprowadzenie - spotkanie w kręgu na dywanie.

1. Rozmowa na temat pogody podczas wycieczki do lasu. - zwrócenie uwagi na strój uczniów i czy był stosowny do pogody, dlaczego?

2. Zabawa ,, Co by było, gdyby zaczął padać deszcz'' Uczniowie udzielają odpowiedzi, oraz improwizują swoje zachowanie na wycieczce do lasu, gdyby zaczął padać deszcz. Nauczyciel włącza kasetę z nagranymi odgłosami jesiennego deszczu.

3. Rozwiązywanie zagadek zadanych przez nauczyciela :

Gdy deszcz pada

Nad głową go rozkładam ..

Kij, na kiju daszek,

Ubranie chroni nasze.

I to wam powiem jeszcze,

Że chroni je przed deszczem.

Dzieci odpowiadają, że parasol i odszukują w kopertach odpowiedniego obrazka.

Następnie nauczyciel pokazuje i odczytuje dzieciom zdanie:

PARASOL PANA PIOTRA .

Zadaniem dzieci jest policzyć ile wyrazów ma to zdanie i położyć odpowiednią liczbę kółeczek( trzy ).

  1. Analiza i synteza wyrazu ,,parasol'' i ,,pada''

1. Nauczyciel wspólnie z uczniami wykonuje podział wyrazów na sylaby (klaskanie w dłonie) , i na głoski- wyróżnianie pierwszej głoski wyrazu.

2.Nauczyciel pokazuje przygotowane plansze z wzorem małej i wielkiej litery

3. Układanie wyrazów podstawowych z wykorzystaniem nakrywek czerwonych i niebieskich oznaczających samogłoski i spółgłoski, dzieci określają że głoska p jest spółgłoską, 4.Wyszukiwanie wyrazów ,,p,, w nagłosie, śródgłosie i wygłosie Na tablicy umieszczone są chmurki:

p……… ……p……. ………..p

  1. zadaniem dzieci jest umieszczenie obrazka przedmiotu do odpowiedniej chmurki lub podanie propozycji wyrazów

  2. wybierają jakiś wyraz i wykonują następujące zadania:

-ułóż zdanie z wyrazem - podaj zdrobnienie -podziel na sylaby

5. Układanie wyrazów z rozsypanki sylabowej - sylaby przygotowane w formie parasoli : po-go-da, po-łu- dnie,

6. Tworzenie wyrazów : piec, palec, pole, ( na tablicy umieszczone obrazki tych przedmiotów ) poprzez zaprowadzenie liter na właściwe miejsce: i c e p , c p e a l , l o e p

  1. Nauka pisania litery ,,P , p `'

1. Nauczyciel korzysta ze wcześniejszych wzorów, rozdaje każdemu dziecku wzór litery P, p.

2. Nauczyciel demonstruje uczniom pisownie litery w powietrzu, i w liniaturze ( zaznacza kolorową kredą kierunek pisania) po czym prosi uczniów by podnieśli ręce i naśladowali jego ruchy w powietrzu, kreśląc małą ,,p,, i wielką literę,, P,, a następnie na ławce i plecach kolegi lub koleżanki z ławki.

3. Rysowanie po śladzie w zeszytach a nastepnie w liniaturze litery w izolacji ( normalnej).

4. Nauczyciel przyczepia do tablicy wzory poznanych wcześniej wyrazów i prosi o przepisanie ich do zeszytów.

5. . Ćwiczenia utrwalające literę" p "na karcie pracy.

IV Nauka czytania tekstu z z nową literą:

1. Wspólne czytanie wierszyka ,,Pada deszcz''

Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze.
Taki mokry, że już bardziej
mokry być nie może.

Lecą tu, lecą tu
srebrne koraliki.
Zmoczą drzewa, zmoczą pola,
domy i chodniki.

Pada deszcz, pada deszcz,
pada deszcz na dworze.
Stuka, puka, stuka, puka,
straszy kogo może.

Mała mysz, mała mysz,
biegnie na paluszkach.
I deszczowe koraliki
zbiera do fartuszka.

  1. Nauczyciel prosi uczniów o zaznaczenie w tekście wszystkie małe i wielkie litery P.

  2. Wspólne odczytanie wyrazów w których dzieci odnalazły literkę P


