KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Diagnoza: uczeń w wieku 15 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym
z nieprawidłową wymową głosek: sz, cz, ż, dż.
Cel: Kształtowanie prawidłowej wymowy głoski "sz".
Oczekiwane umiejętności ucznia:
Uczeń:
różnicuje i identyfikuje głoskę "sz" w wyrazach;
poprawnie wykonuje ćwiczenia narządów mowy;
poprawnie wymawia głoskę "sz" w wyrazach.
poprawnie wykonuje ćwiczenia oddechowe
Pomoce: skrawki papieru, słomka i pudełko, grzechotka, obrazki ilustrujące nazwy zawierające "sz", ilustracja przedmiotów, których nazwy zawierają głoskę "sz".
Przebieg:
I Ćwiczenia oddechowe
Naśladowanie chłodzenia gorącej zupy na talerzu.
Ogrzewanie zmarzniętych dłoni oddechem - chuchanie.
Liczenie na jednym wydechu.
Powtarzanie zdań szeptem.
Przenoszenie skrawków papieru do pudełka za pomocą słomki.
II Ćwiczenia słuchowe na materiale werbalnym
Odróżnianie wymowy prawidłowej od nieprawidłowej - logopeda wymawia wyrazy dobrze i źle, a dziecko otrzymuje polecenie, że gdy usłyszy wyraz wypowiedziany nieprawidłowo - potrząsa grzechotką.
np. : szafa, poduszka, skała, szyba, szachownica, posąg łóżko, kalosz, jaskółka, mysz, kostka, sufit, kasztan, kasza, syrop, daszek, koszula, wysoko.
Wyodrębnianie głosek w wyrazach, w których występuje "sz", np.: kosz, szalik, szachy, szabla, szyba, szyja, pyszny, sznurek, sześć, szklanka, Urszula, szynka.
III Ćwiczenia usprawniające narządy mowy
Logopeda czyta tekst, uczeń wykonuje ćwiczenia:
Pan Języczek postanowił wyremontować swój dom. Zaczął od malowania drzwi (czubkiem języka oblizać wargi dookoła) i przedpokój (oblizać zęby dookoła). Następnie maluje ściany (oblizać językiem wewnętrzną stronę policzków) i sufit (przesuwać językiem po podniebieniu). Po remoncie należy umyć okna (czyścić językiem górne i dolne zęby) i umyć podłogę (przesuwać językiem po dnie jamy ustnej). Brudne firanki należy wyprać (językiem wykonujemy w buzi kółka). Na koniec musi jeszcze wytrzepać dywan (próby dotknięcia językiem nosa i brody) i zawiesić w oknach czyste firanki (dotknąć czubkiem języka wszystkich zębów po kolei).
IV Ćwiczenia artykulacyjne usprawniające prawidłową wymowę głoski "sz"
Dobieranie w pary i nazywanie obrazków z głoską "sz".
Zabawa w uzupełnianie słów. Dziecko dodaje na początku wyrazu głoskę "sz" lub "s" , np.:
-lak
-nurek
-tolik
-pada
-mok
-para
-pik
-andra
-koła
-owa
-mata
-osa
-arna
-rama
3. Rozwiązywanie zagadek.
"Ma długi ogonek,
oczy jak paciorki
gdy zobaczy kota
umyka do norki"
"Powiem zagadkę niezwykle prostą
Jakie warzywo jest marchewki siostrą".
"Worek mąki, paczkę książek
każdy bagaż dobrze zwiąże"
"Jak się nazywa ta część odzieży,
w której jak w norce chusteczka leży"
"Ma drzwi takie jak do mieszkania,
ale mieszkają w niej ubrania"
"Może być gładki w linie i kratki,
ma kartek wiele i dwie okładki."
"Zawsze ma poduszkę, kołdrę, prześcieradło,
ale samonigdy do snu się nie kładło"
Praca domowa
Dziecko ma wyszukać na obrazku i wypisać jak najwięcej słów z głoską "sz"
opracowanie: Bożena Henkiel