moje długości


Obliczenia elementów stacyjnych.

1. Obliczenia długości użytecznej torów.

1.1. Pociągi pasażerskie.

l ≥ NwLw +Ll + Lr

l ≥ 8*24,5 + 25 + 15 = 236 m

Przyjęto: długość użyteczną torów dla poc. pasażerskich l = 250 m

1.2. Pociągi towarowe.

l ≥ Lpt + 2Ll + Lr

Lpt - długość pociągu towarowego (bez lokomotywy) , Lpt = 500 m

l ≥ 500 + 2*25 + 20 = 570 m

Przyjęto: długość użyteczną torów dla poc. towarowych l = 600 m

2. Przyjęcie długości peronów.

Przyjęto: długość peronu Lp = 200 m

3. Obliczenie przewidywanej liczby mieszkańców po 30 latach.

• bliższy rejon ciążenia

M1' = M1(1 + p/1000)N

gdzie: M1' - liczba mieszkańców bliższego rej. ciążenia po N latach

M1 - liczba mieszkańców bliższego rej. ciążenia, M1 = 17000

p - przewidywany wzrost zaludnienia w o/oo, p = 4,5 o/oo

M1' = 17000*(1 + 4,5/1000)30 = 19451

• dalszy rejon ciążenia

M2' = M2(1 + p/1000)N

gdzie: M2' - liczba mieszkańców dalszego rej. ciążenia po N latach

M2 - liczba mieszkańców dalszego rej. ciążenia, M2 = 12200

p - przewidywany wzrost zaludnienia w o/oo, p = 4,5 o/oo

M2' = 12200*(1 + 4,5/1000)30 = 13959

• całkowita liczba mieszkańców po 30 latach

M' = M1' + M2' = 19451 + 13959 = 33410

Obliczono: przewidywana liczba mieszkańców po 30 latach M' = 33410

4. Obliczenie powierzchni budynku dworca.

F ≥ 100 + M'/40

F ≥ 100 + 33410/40 = 935 m2

0x01 graphic

gdzie: p - współczynnik zależny od charakteru rejonu (p = 17,5 - teren przemysłowy)

0x01 graphic

Przyjęto: wymiary budynku dworca 30 m x 40 m = 1200 m2

5. Obliczenie wielkości masy towarowej przypadającej na stację.

Q = Ct1M1' + αCt2M2' [ton/rok]

gdzie: Ct - wskaźnik statystyczny, Ct1 = Ct2 = 3

M' - liczba mieszkańców bliższego (1) i dalszego (2) rejonu ciążenia po 30 latach

α - wspł. redukcyjny dla dalszego rejonu ciążenia (α=0,20 - teren przemysłowy)

Q = 3⋅19451 + 0,20313959 = 66728 [ton/rok]

• rozdział masy towarowej

- plac ładunkowy Qpl = 31000 [ton/rok]

- rampa Qr = 15328 [ton/rok]

- magazyn Qm = Q - Qpl - Qr = 20400 [ ton/rok]

6. Obliczenie powierzchni magazynu.

Fm ≥ (ϕψ/q) qmtm [m2]

gdzie: qm - dobowy rozkład ładunku w tonach, qm = Qm/365

tm - czas przechowywania ładunku (1,5 ÷ 2 dób)

q - dopuszczalne obciążenie podłogi, q = 0,65 t/m2 (dla przesyłek mieszanych)

ϕ - wspł. nierównomierności dopływu ładunków, ϕ = 1,1 ÷ 1,3

ψ - wspł. zwiększający dla magazynu, ψ = 1,3 ÷ 2,0

qm = 20400/365 = 55,9 ton

Fm ≥ 1,21,5/0,65 55,92 = 310 m2

Przyjęto: wymiary magazynu: 9m x 70 m = 630 m2

7. Sprawdzenie długości frontu ładunkowego od strony torów (długość magazynu)

lprzyj > lpotrz

lpotrz = wLwt

gdzie: w - ilość wagonów

Lwt - długość wagonu towarowego (Lwt = 15 m)

0x01 graphic

gdzie: Qm - roczna wielkość towarów na magazyn

ϕ - współczynnik nierównomierności

tw - średni czas ładowania i rozładowania wagonu

gw - przeciętna ładowność wagonu, gw = 27 t (dla wagonów 2-osiowych)

c - ilość podstawień na dobę

T - czas pracy ekspedycji kolejowej w [godzinach]

e - współczynnik sprawności ładunkowej, e = 0,8 ÷ 0,9

Przyjęto pracę z pomocą wózka widłowego mechanicznego (tw = 60 t/h)

w = (20400*1,2*0,5)/(365*27*1*18*0,8) = 0,09

lpotrz = 0,09*15 = 1,35 m < lprzyj = 60 m

Wniosek: warunek dla frontu ładunkowego jest spełniony

8. Sprawdzenie długości frontu ładunkowego od strony drogi dojazdowej.

lprzyj > lpotrz

lpotrz = sLs

gdzie: s - ilość samochodów

Ls - długość samochodu (Ls = 13 m)

0x01 graphic

gdzie: ϕs - współczynnik nierównomierności przewozów ϕs = 1,4 ÷ 1,6

ts - czas ładowani lub rozładowania samochodu w [godzinach], ts = 0,8 ÷ 2 godz.

gs - ładowność samochodu w [t], gs = 3 ÷ 30 t

T - czas pracy ekspedycji kolejowej, T = 8 godz.

s = (20400*1,5*1,0)/(365*20*8) = 0,52

Przyjęto: 1 samochód (s = 1)

lpotrz = 1*13 = 13 m < lprzyj = 60 m

Wniosek: warunek dla frontu ładunkowego jest spełniony

9. Obliczenie powierzchni rampy.

Fr = ϕβ/q * qrtr [m2]

gdzie: qr = Qr/365 [t], qr = 15328/365 = 41,99 t

tr - średni czas zajęcia rampy, tr = 1 ÷ 2 [dób]

gr - dozwolone obciążenie rampy, gr = 0,6 t/m2

ϕ - współczynnik nierównomierności przywozów, ϕ = 1,2 ÷ 1,5

β - współczynnik wykorzystania powierzchni, β = 1,2 ÷ 1,5

Fr = 1,3*1,3/0,6 41,991,0 = 118,27 m2

Przyjęto: wymiary rampy: 8 m x 20 m = 160 m2

10. Obliczenie powierzchni placu ładunkowego.

Fpl = ϕβ/q * qpltpl [m2]

gdzie: qpl = Qpl/365 = 31000/365 = 84,93 t

tpl - średni czas zajęcia placu ładunkowego, tpl = 2 ÷ 5 [dób]

qpl - dopuszczalne obciążenie placu, qpl = 0,6 t/m2

ϕ,β - jak dla rampy

Fpl = 1,3*1,3/0,65 * 84,93*2 = 441,64 m2

Przyjęto: wymiary placu ładunkowego: 20 m x 100 m = 2000 m2

11. Sprawdzenie długości frontu ładunkowego od strony toru.

lprzyj > lpotrz

lpotrz = wLwt

gdzie: w - ilość wagonów

Lwt - długość wagonu towarowego (Lwt = 15 m)

0x01 graphic

gdzie: Qpl - roczna wielkość towarów na plac ładunkowy

tw - średni czas ładowania i rozładowania wagonu

gw - przeciętna ładowność wagonu

w = (31000*1,3*1)/(365*27*1*18*0,8) = 0,28

Przyjęto: 1 wagon (w = 1)

lpotrz = 1*15 = 15 m < lprzyj = 60 m

Wniosek: warunek dla frontu ładunkowego jest spełniony

12. Sprawdzenie długości frontu ładunkowego od strony drogi dojazdowej.

lprzyj > lpotrz

lpotrz = sLs

gdzie: s - ilość samochodów

Ls - długość samochodu (Ls = 13 m)

0x01 graphic

gdzie: ϕs - współczynnik nierównomierności przewozów ϕs = 1,4 ÷ 1,6

ts - czas ładowani lub rozładowania samochodu w [godzinach], ts = 0,8 ÷ 2 godz.

gs - ładowność samochodu w [t], gs = 5 ÷ 30 t

T - czas pracy ekspedycji kolejowej, T = 8 godz.

s = (31000*1,5*1,0)/(365*20*8) = 0,78

Przyjęto: 1 samochód (s = 1)

lpotrz = 1*13 = 13 m < lprzyj = 60 m

Wniosek: warunek dla frontu ładunkowego jest spełniony

1



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
moje długości
tabela pomiarowa, Uczelnia, sem I, fiza, LABORATORIUM, od konia, laborki moje, badanie długości fali
rura kundta, Uczelnia, sem I, fiza, LABORATORIUM, od konia, laborki moje, badanie długości fali za p
moje Opis pomiaru długości boków w powietrzu taśmą stalową z użyciem dynamometru
11masz.długościowa, Politechnika Lubelska, Studia, Studia, organizacja produkcji, laborki-moje, od m
11 pomiay dlugosci tasma
MiSPTemat5 Długościomierze
Podtopienie moje
05 Wzorce długości i kąta
Praktyczna Nauka Języka Rosyjskiego Moje notatki (leksyka)2
32 metoda pośreniego pomiaru długości
Praktyczna Nauka Języka Rosyjskiego Moje notatki (gramatyka)4
10050110310307443 moje
macierze moje i rzad id 275988 Nieznany
Moje dziecko rysuje Rozwój twórczości plastycznej dziecka od urodzenia do końca 6 roku życia

więcej podobnych podstron