Konspekt gier zesp sport


KONSPEKT LEKCJI ZESPOŁOWYCH GIER SPORTOWYCH

Temat lekcji: Rzut do kosza z wyskoku z biegiem. Doskonalenie ww elementów koszykówki.

Cele lekcji: kształcący — skoczność, równowaga, siła MM RR

poznawczy — medytacja w mchu i w pozycji siedzącej

wychowawczy — samokontrola bieżąca i okresowa sprawności fizycznej

Metody realizacji zadań ruchowych: — naśladowcza ścisła, zabawowa klasyczna, problemowa, inwencji twórczej.

przekazywania wiedzy: opowiadanie, pokaz, pogadanka

wychowawcze: wysuwanie sugestii, działanie przykładem osobistym wyrabianie aprobaty i dezaprobaty, nagradzanie, organizowanie doświadczeń wychowanka.

Przybory: piłki lekarskie (4), puszki konserwowe (6), ławeczki (6), piłeczki tenisowe (4), kółka ringo (4), laski gimnastyczne (4), piłki koszykowe (8), magnetofon, stoper, kartka papieru i długopis.

Przyrządy: drabinki gimnastyczne

Ilość ćwiczących: 20

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Klasa: VI — dziewczęta

Tok lekcji

Zadania szczegółowe

Metoda

Dozo

wanie

Czas

[min]

Uwagi metodyczno-

organizacyjne

l

2

3

4

5

6

Część wstępna

Zorganizowanie grupy i sprawdze­nie gotowości do zajęć. Motywacja do udziału w lek­cji. Zabawa oży­wiająca.

Rozgrzewka

* j.w. RP na bio­drach

  1. Zbiórka w półokręgu

  2. Powstanie klasy

  3. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć Przekazanie uczennicom tematu lekcji. Pogadanka na temat medy­tacji.

„beręk-żurak"

Marsz dookoła sali. Ćwiczenia kształtujące w marszu.

* RP na biodrach

1,2-krok w marszu w przód, 3-4 krok dostawny

1,2-krok marszowy w przód, 3-podskok z klaśnięciem w przód, 4-podskok z klaśnięciem z tyłu

* j.w. RP na biodrach

l-krok skrzyżny RN w przód, wyrzut RO w dół, 2-wymach LN w bok wyrzut RP w bok, 3-krok skrzyżny LN w przód wyrzut RP, 4-wymach PN w bok wyrzut RP w bok.

* j.w. RP na biodrach

l-krok marszowy, 2-dostawienie drugiej nogi, 3-wypad PN w przód z przeniesieniem RP dołem w prawą stronę na zewnątrz, 4-wypad PN w tył po obrocie ciała o 190° z przeniesieniem RR dołem w prawo na zewnątrz

Marsz z wznosami barków (naprzemienne i równoczesne)

Korowody: (rys. 2) marsz krokiem półkowym z RR splecionymi z tym.

Rys. 3. Marsza środkiem sali skręt rzędami na zewnątrz krokiem półkowym.

Marsz dookoła sali z akcentem na „dwa" RR-splecione przed sobą. Ustawienie kolumny ćwiczącej „rój".

Ćwiczenia w miejscu z przyborem.

* PW: Postawa zasadnicza, NN rozkrok, RR przed sobą z przybo­rem, sprężynowanie NN 1-wznos RR z przyborem w górę, 2-opust do PW, 3-wymach RR w prawą stronę, 4-powrót do PW.

* PW j.w. Przybór trzymany oburącz za sobą 1-skłon T w przód z uniesieniem przyboru w górę, 2-3-odmachy, 4-powrót do PW.

Zabawowo-klasyczna

Naśladowcza ścisła

4x

4x

4x

4x

8x

4x

1

2

1

0,5

2

2

0,5

Kontrola wzrokowa stroju gim­nastycznego i obuwia

Modyfikacja: wprowadzenie dwóch lub trzech berków.

Włączenie muzyki, marsz w I kierunku ruchu.

Odliczanie do „dwóch", „jedyn­ki", „dwójki" w dwóch rzędach na końcach sali w rogach (rys. l).

Pobranie przyborów, podczas ma­rszu zwrócenie uwagi na prawid­łową postawę ciała.

Po każdym ćwiczeniu zmiana przyboru z koleżanką

* PW stojąca: chwyt przyboru na szerokość barków, RR w dół, przechodzenie przez przybór w przód naprzemiennie.

* PW zwarta, RR w dół z przyborem, 1 rozkrok wspięty LN, RR z przyborem bokiem do położenia tukiem nad głową, 2-3-skłony w - lewo, RR wytrzymać, 4-powrót do PW, RR bokiem z przyborem w dół.

* PW stojąca: rzut przyborem w górę, przejście do klęku oburącz i chwyt przyboru. Z pozycji niskiej rzut przyboru w górę, powrót do PW.

* PW siad płaski przetaczanie przyboru za sobą i pod uniesionymi w górę NN.

* PW siad rozkroczny przetaczanie przyboru za stopami.

* PW leżenie przodem, RR z przyborem w górze, 1-skłon T w lewo z jednoczesnym przenosem LN w bok, 2-FW, 3-skłon T w prawo z jednoczesnym przenosem PW w bok, 4-PW.

* Ćwiczenia skoczności z określonym przyborem

* Zadanie problemowe: wykonanie takiego ćwiczenia z przyborem, którego nie wykonają koleżanki z innym przyborem.

Inwen. twórczej

Problemowa

4x

4x

4x

4x

4x

4x

0,5

1

Przechodzenie w tył z zamknięty­mi oczami.

Ćwiczenie wykonane w obie stro­ny

Zmiana pozycji niskich, chwyt w leżeniu przodem, siadzie płaskim.

W obie strony

Część główna Kształtowanie umiejętności dos­konalenie sprawno-

ści

Ustawienie toru przeszkód pokonywanego strumieniem.

Opis toru przeszkód:

  1. Skoki obunóż przez ławeczkę, dojście na czworakach do drabinek

  2. Wejście na drabinki i przejście na RR przez 4 z nich, zejście na RR aż do klęku.

  3. Rzuty do kosza z biegu, z wyskoku.

  4. Ćw. gibkości ze skakanką.

  5. Ćw. równowagi: przejście kilku kroków jak na szczudłach na dwóch puszkach, trzymając je za przymocowane sznurki.

  6. jak l.

  7. jak 2.

  8. jak 3.

  1. Indeks K. Zuchory: sprawdzenie gibkości i szybkości

10. Ćw. równowagi: przechodzenie małej odległości po dwóch pił­kach lekarskich, które ćwiczące przekładają kolejno w przód stojąc na jednej.

Medytacja w ruchu: gimnastyka Taiji

Postawa wyjściowa: wyprostowana, twarzą ku północy, stopy razem, RR wzdłuż ciała

  1. Pochylenie głowy i spojrzenie na swoje stopy, powolne wypros­towanie szyi krąg po kręgu, prowadzenie wzroku przez ciało do góry.

  2. Odsunięcie LN i postawa w lekkim rozkroku (stopy na szerokości RR), WN lekko ugięte w kolanach.

  1. Podniesienie RR.

  1. Podnieść RR przodem do góry na wysokość barków. Dłonie zwisają luźno załamane w nadgarstkach gdy RR osiągną linię poziomą — prostują się.

  2. Opust RR w dół — najpiew zginają się łokcie a później nadgarstki, pakę skierowane do przodu. Jednocześnie z opuszczaniem RR ugięcie kolan do 1/2 przysiadu.

  1. Przeczesywanie końskiej grzywy.

  1. Ustawienie RR tak jakby trzymanie w dłoniach piłki.

  2. Przeniesienie RR na prawą stronę ciała przenosząc środek ciężko­ści PW.

  3. Odwracając ciało w lewą stronę przesunąć LS do P, a następnie w lewo w przód tak aby najpierw pięta dotknęła podłoża, przeniesie­nie ciężaru ciała na LN i wykonanie ruchu RR podobny do prze­czesywania końskiej grzywy. Zwrócenie ciała w lewą stronę skręca­jąc PS do wewnątrz.

Naśladowcza ścisła

Bezpośredniej celowości ruchu

3x

1

8

4

Pokaz i objaśnienie prawidłowe­go rzutu do kosza z biegu i z wy­skoku.

Uczennice dysponują Indeksem Zuchory, stoperem i tafta, same wykonują test i wpisują punkty na kartkę.

Samokontrola bieżąca.

Ustawienie w rozsypce, zapozna­nie dziewcząt z krótkim układem gimnastyki TAIJI.

Postawa nie jest usztywniona.

Zwrócenie uwagi na płynność ru­chu oraz na prawidłową postawę ciała.

Obie dłonie zwrócone wnętrzem do siebie PR na górze LR na dole. Wzrok skupiony na PR.


Rozwijanie zdolno­ści twórczych

Kierowany czas wolny

  1. Biały bocian rozpościera skrzydła.

  1. Dosunięcie PN do LN zaś LN wykonać mały krok w przód wspierając się samymi palcami o podłoże ciężar ciała spoczywa na PN.

  2. Unieść PR na wysokość głowy, A LR opuścioć ma kolano.

Utworzenie tory przeszkód przez uczennice z uwzględnieniem dosko­nalenia elementów z koszykówki.

Wykonanie sekwencji ruchowych z gimnastyki medytacyjnej TAIJI

Dziewczęta mają do dyspozycji wszystkie przybory i przyrządy.

Posprzątanie sali gimnastycznej.

Inwenc. twórczej

6

1

2

Tor układają wg własnej inicjaty­wy.

Dziewczęta mają do dyspozycji wszystkie przybory i przyrządy. Nauczycici obserwuje dziewczę­ta.

Część końcowa

Uspokojenie orga­nizmu

Omówienie lekcji

Podanie zadań do­mowych.

PW. Siad szkolny rozkroczny podparty, NN oparte piętami o podłoże, rozluźnienie mięśni NN

PW stojąca; luźny powolny skłon T w przód, powolny wyprost T „Kocim Grzbietem".

PW leżenie tyłem, naprzemianstronne wznosy i opusty RR. Medytacja z pozycji siedzącej:

Siad klęczny, na piętach, kolana rozstawione na zew. RR na dole brzucha (LD na PD).

  1. Z PW wypchnięcie RR w górę i do przodu rozstawiając nieco palce.

  2. Przesunięcie RR po luku w górę aż znajdą się nad głową, odchylić głowę do tylu.

  3. Przesunięcie RR na tył głowy, zaplecenie je na glonie, pochylając ją do przodu.

  4. Wyprostowanie głowy lekko naciskając na nią RR.

  5. Przenieść RR w górę i do przodu ponad szczytem głowy.

  6. Opuścić RR na kolana tak aby kolana pierwsze dotknęły pakę RR.

Rozmowa na temat lekcji.

Ocena testu Zuchory, pochwała najlepszych.

Jakie istnieją rzuty do kosza w koszykówce.

Pożegnanie klasy.

Naśladowcza ścisła

0,5

0,5

2,5

2

Ćw. Rozluźniające.

Ustawienie kolumny ćwiczącej „rój".

Pokaz, objaśnienie, zwrócenie uwagi na prawidłowe oddycha­nie.

Uczennice pozostają w siadzie klęcznym.


