SCENARIUSZ
do przeprowadzenia zajęć rewalidacyjno - wychowawczych z dziećmi głębiej upośledzonymi
w dniu ................ 200...r.
TEMAT: ĆWICZENIA UTRWALAJĄCE POZNANIE POSZCZEGÓLNYCH CZĘŚCI CIAŁA. ZABAWY Z WODĄ, WYZWALAJĄCE AKTYWNOŚĆ DZIECKA.
CELE OGÓLNE:
Utrwalanie znajomości nazw poszczególnych części ciała;
Rozluźnianie napięcia mięśniowego;
Rozwijanie samoświadomości;
Wyzwalanie aktywności dziecka;
Usprawnianie pracy rąk i dłoni;
Stymulacja dotykowa, słuchowa.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
wskazuje poszczególne części ciała (głowa, ręce, brzuch);
rozumie polecenia wydawane przez nauczyciela;
wyjmuje przedmioty ukryte w płynach.
FORMA: zajęcia grupowe.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
lustro;
miska;
kubeczki;
konewka z wodą;
domek zapachowy;
szminka;
pasta do zębów;
piłeczki;
bita śmietana;
klej roślinny;
koce;
butelka z otworami z zakrętce;
materace.
PROWADZĄCA ZAJĘCIA: Anna KOWALEWSKA .....................
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
LP |
ZAGADNIENIE |
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO-METODYCZNE |
CZĘŚĆ WSTĘPNA |
||
Przywitanie się z dziećmi |
Sala jest zaciemniona. Zapalenie domku zapachowego wypełnionego miętowym olejkiem. Nauczyciel głośno wymawia imię dziecka, a ono musi zasygnalizować swoją obecność. Prowadzący odsłania okna. |
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA |
||
Głośne nazywanie poszczególnych części ciała na odbiciu w lustrze. Robienie min przed lustrem. |
Nauczyciel stoi za dzieckiem, głośno nazywa i pokazuje poszczególne części ciała. Nauczyciel, wspólnie z dzieckiem pokazuje różne miny - nadyma policzki, cmoka, śmieje się. |
|
Obrysowanie swego lustrzanego odbicia szminką, pastą do zębów lub klejem roślinnym. Zabawa z bitą śmietaną. |
Prowadzący kierując ręką dziecka obrysowuje na lustrze jego odbicie. Robi to szminką, pastą do zębów i klejem roślinnym. Nauczyciel nakłada na nos, policzki, czoło i usta dziecka małe porcje śmietany starając się później je narysować z dzieckiem na lustrze. |
|
Zabawa ruchowa połączona ze śpiewem. |
Nauczyciel stoi przed dzieckiem i powoli śpiewa piosenkę pokazując części ciała zgodnie z treścią piosenki: „Pokaż (imię dziecka) gdzie masz (część ciała), ...”. |
|
Doświadczenia ruchowe związane |
Dzieci leżą na materacach. Prowadzący dociska do podłoża brzuch, plecy dziecka z jednoczesnym nazywaniem tych części ciała. Nauczyciel ślizga, kręci w kółko dzieci leżące na kocach. Z jego pomocą dzieci uderzają o podłogę piętami i całą stopą. |
|
Swobodna zabawa dzieci z wodą. |
Dziecko samodzielnie (lub z pomocą nauczyciela) wyjmuje z miski z wodą piłeczki. Wlewa wodę z kubeczka, konewki do miski. Chlapie się wodą, rozpryskuje lejąc wodę z butelki do miski. |
|
CZĘŚĆ KOŃCOWA |
||
Pożegnanie. |
Zdmuchnięcie świeczki w domku. Podanie ręki dzieciom z jednoczesnym wypowiedzeniem słowa „CZEŚĆ” |