Ciepłownictwo część I seVII


Politechnika Wrocławska Rok akademicki 2002/2003

Wydział Inżynierii Środowiska

Studia Zaoczne Inżynierskie

Ćwiczenie projektowe

z ciepłownictwa część 1.

Temat: Projekt przyłącza ciepłowniczego dla budynku mioeszkalnego.

Wykonał: Sprawdził:

Mariusz Kamecki mgr inż. Radosław Napiórkowski0x01 graphic

  1. OPIS TECHNICZNY

    1. Przedmiot opracowania:

Projekt przyłącz ciepłowniczego do dwóch budynków na ul Trzebnickiej 19 i 21,

pięciokondygnacyjnych we Wrocławiu.

Sieć ciepłownicza jest zaprojektowana w systemie rur preizolowanych firmy ABB i prowadzone są przez podwórko od trójników sieci do węzła ciepłowniczego znajdującego się w piwnicy budynku nr 14.

    1. Podstawa opracowania:

    1. Zakres opracowania:

Zakres opracowania obejmuje projekt przyłącz ciepłowniczego dla dwóch budynków mieszkalnych, dla których zapotrzebowanie na ciepło na ogrzanie budynku wynosi 144,6 kW, a na zapotrzebowanie na przygotowanie ciepłej wody użytkowej 166,0 kW.

Opis projektowanego rozwiązania:

Przyjęte założenia:

Lokalizacja::

Przyłącze ciepłownicze prowadzone od trójnika znajdującego się przy ul. Kazimioerza

budynek nr 36 we Wrocławiu.

Zastosowanie technologii:

Projektowane przyłącze jest z rur preizolowanych firmy ABB przeznaczonych do transportu medium gorących. Przewody układane są bezpośrednio w wcześniej przygotowanych wykopach. Rury i kształtki preizolowane zbudowane sa z rur stalowych bez szwu, izolacje termiczną wykonano pianki poliuretanowej i rury płaszczowej wykonanej z polietylenu. Zastosowano system stały, który polega na umieszczeniu w okreslonych odstępach kolan, przejmujących naprężenia rurociągu wywołanych rozszerzalnością

termiczną ( metoda samokompensacji). Kolana od zewnątrz okładane są tzw. poduszkami piankowymi. Rurociąg musi być wykonany z podgrzewem wstępnym.

W izolacji termicznej zatopiono dwa przewody alarmowe, które umożliwiają wykrycie ewentualnych przecieków.

Przyłącze jest podłączone do sieci ciepłowniczej. Odwodnienie i odpowietrzenia zaprojektowane jest przy trójnikach prefabrykat firmy ABB.

Wartości szacowane:

    1. Wytyczne wykonawcy

Prace ziemne i wykopy, prace montażowe i instalacyjne elektryczne wykonać zgodnie:

- „Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlano monyażowych”.

- I tom budownictwo ogólne.

- II tom Instalacje sanitarne.

- V tom Instalacje elektryczne.

- Technologia firmy ABB

- Z obowiązującymi normami.

  1. OBLICZENIA:

    1. Obliczenie powierzchni i kubatury budynku:

Budynek V kondygnacyjny

1) powierzchnia jednej kondygnacji F=242 m2

2) powierzchnia wszystkich mieszkań F=242*5=1210 m2

3) kubatura jednej kondygnacji V=242*2,8=677,5 m3

4) kubatura wszystkich mieszkań V=677,5*5=3388 m3

Budynek V kondygnacyjny

1) powierzchnia jednej kondygnacji F=249,75 m2

2) powierzchnia wszystkich mieszkań F=249,75*5=1248,75 m2

3) kubatura jednej kondygnacji V=249,75*2,8=699,3 m3

4) kubatura wszystkich mieszkań V=699,3*5=3496,5 m3

Powierzchnia całkowita budynków : Fc=2458,75 m2

Kubatura całkowita budynków: Vc=6884,5 m3

    1. Określenie zapotrzebowania mocy cieplnej instalacji centralnego ogrzewania:

Qco=Vc*qco=6884,5*21=144574,5W=144,6kW

Vc - kubatura całkowita budynku

qco=21W/m3 (jednostkowe zapotrzebowanie mocy cieplnej przyjełem

zgodnie z „Sieci ciepłownicze” Krygier K. 1999r.)

    1. Określenie ilości mieszkańców:

I=Fc/f=2458,75/15=164 osoby

Fc - powierzchnia całkowita budynku

f=15 m2 na osbę ( normatyw przypadający na jednego miszkańca)

    1. Zapotrzebowanie ciepłej wody użytkowej.

Dobowe maksymalne zapotrzebowanie ciepłej wody

q h max= qh śr*Nh

qd śr=U*qc = 164 * 120 = 19680 dm3/d

qc - jednostkowe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową 120 dm3

U - ilość osób

qh śr = qd śr / τ = 19680/18 = 1093 dm3/h

τ - 18 h

q h max= qh śr*Nh

qh max = 1093 * 2,69 = 2940,17 dm3/h = 2,9 m3/h

Nh = 9,32 * U-0,244 = 2,69

    1. Obliczenie mocy cieplnej cwu.

Q h max = q h max * cw * q * (tc-tz)

cw - ciepło właściwe wody 4,19 kJ/kg* K

ρ - gęstość wody 981,3 kg/m3

tc = 55oC

tz = 5 oC

Q h max = 2,9 * 4,19 * 981,3 * (55-5) /3600 = 166 kW

    1. Wybór systemu rur preizolowane , średnica:

Na podstawie obliczeń zawartych w tabeli oraz wykresu zależności strumienia od temperatury zewnętrznej, odczytano dane dla temeratury = 5oC.

Dane przyjęte do doboru średnic:

ms = 1,69 kg/s

Δp = 100 Pa/m

Na podstawie tabeli przepływu, doboru średnic i strat ciśnienia określono:

Dz x g =76 x 3 mm

V = 0,52 m/s

Δp = 60 Pa/m

Na podstawie danych dobrano 0x01 graphic
rury preizolowane firmy ABB

Rura stalowa DN 65

Dz 76,1

g 2,9

Rura osłonowa Dzew. 140 tj 76,1x2,9/140

Dobór średnicy przyłącza

Założenia :

  1. maksymalna prędkość czynnika grzejnego w przewodach przyłącza 1,0 m/s

  2. z tabeli ms = 1,69 kg/s

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
= 0x01 graphic

Dobrano średnice przyłącze DN 50 60,3x2,9/125.

Dobór urządzeń komensacyjnych:

Porównując odcinki proste projektowanej rurociągu gdzie najdłuższy odcinek L 60 wynosi 28,5 m, przy zastosowaniu samokompensacji w kształcie litery L i Z i ich wydłużeń do tabeli maksymalnych długości odcinków prostych rurociągów L60, stwierdzam że projektowana instalacja zostanie wykonana w układzie samokompensacji.

    1. Obliczenie strat ciśnienia w przyłączu:

1) Stratyu liniowe

Δpl = L x R x2

L = 83 m - długość przewodu

R = 60 Pa/m - strata ciśnienia

Δpl = 83 * 60 * 2 = 9960 Pa

2) Straty miejscowe

Δpm = ξ x pd

ξ = n x 0,30 = 8 *0,3 = 2,4

n - ilość kolan

pd = 80 Pa - ciśnienie dynamiczne

Δpm = 2,4 * 80 =192 Pa

Δpprzy = Δpl + Δpm = 9960 + 192 = 10152 Pa = 10,2 kP



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
88 Leki przeciwreumatyczne część 2
guzy część szczegółowa rzadsze
Stomatologia czesc wykl 12
S II [dalsza część prezentacji]
(65) Leki przeciwreumatyczne (Część 1)
Teoria organizacji i kierowania w adm publ prezentacja czesc o konflikcie i zespolach dw1
Cieplolecznictwo
Strukturalizm i stylistyka (część II)
Biznesplan część finansowa
Czasowniki modalne The modal verbs czesc I
Ciepło i zimno
psychopatologia 6 podejscie systemowe czesc 2

więcej podobnych podstron