KONSPEKT ZAJĘĆ
Temat: Lodowce i lądolody.
Zakres treści: Powstanie i ruch lodowca; formy polodowcowe; działalność lodowców.
Cel główny: Poznanie różnić pomiędzy lodowcem a lądolodem oraz cech krajobrazu polodowcowego.
Cele Operacyjne:
I Wiadomości:
A - Uczeń potrafi:
zdefiniować pojęcia: granica wiecznego śniegu, pole firnowe, fin, jeziora polodowcowe, morena czołowa, morena środkowa, morena boczna, pradolina, rynna, zagłębienie wytopiskowe, stożek sandrowy, oz, oczko;
wymienić nazwy elementów budowy lodowców górskich;
wyliczyć formy polodowcowe;
podać nazwy co najmniej trzech miejsc występowania lodowców górskich;
B - Uczeń potrafi:
rozróżnić pojęcie lądolodu od lodowca;
opisać budowę lodowca górskiego;
wyjaśnić proces powstania lodowca;
przedstawić skutki niszczącej i budującej działalności lodowców oraz wód pochodzących z topniejącego lodu;
omówić powstanie doliny U-kształtnej;
II Umiejętności
C- Uczeń potrafi:
scharakteryzować cechy krajobrazu polodowcowego;
wskazać na mapie obszary, na których współcześnie występują lądolody;
rozpoznać na rysunkach i fotografiach poszczególne formy polodowcowe;
określić na których obszarach granica wiecznego śniegu osiąga najwyższy, a na których obszarach najniższy poziom;
D- Uczeń potrafi:
zanalizować przebieg głównych ciągów moren czołowych i pradolin w Polsce;
ocenić w jakich miejscach w Polsce występuje najwięcej form polodowcowych;
Typ lekcji: przeznaczona na realizację nowego materiału
Forma nauczania: zajęcia edukacyjne w klasie
Forma organizacyjna: indywidualna
Strategie: O
Metody nauczania: słowne (pogadanka, burza mózgów), praca z mapą, praca z podręcznikiem, aktywizujące (praca w z kartą pracy).
Środki dydaktyczne: tablica, podręcznik, słowniczek, karta pracy, ścienna mapa fizyczna świata, atlas.
PRZEBIEG LEKCJI
FAZY LEKCJI |
CZYNNOŚĆI PROWADZĄCEGO |
CZYNNOŚCI UCZNIA |
ŚRODKI DYDAKTYCZNE |
Uwagi |
Przygotowawcza |
- Przygotowuje się do lekcji;
- Sprawdzenie listy obecności;
|
- Przygotowują się do lekcji;
|
Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy; |
Czas trwania: 4 min |
Realizacyjna |
- Podaje temat lekcji: Lodowce i lądolody;
- Wprowadza uczniów w tematykę zajęć;
-Zadaje pytanie: Co to jest lodowiec ?;
- Prosi o odczytanie poprawnej definicji i lodowca górskiego i lądolodu z słowniczka;
-Wyjaśnia: różnice pomiędzy lodowcem i lądolodem oraz powstawanie i ruch lodowca. Wyjaśnia następujące pojęcia: firn, pole firnowe, granica wiecznego śniegu, jęzor lodowcowy;
- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 153 znajdującej się w podręczniku;
- Prosi o wskazanie na mapie fizycznej świata obszary gdzie granica wiecznego śniegu osiąga najniższy, a gdzie najwyższy poziom;
- Zaleca wykonanie zadania 1 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 1 z karty pracy i koryguje błędy;
- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 154-155 znajdującej się w podręczniku;
- Zdaję pytanie jakie formy polodowcowe ukazane są na rycinie znajdującej się w podręczniku na stronie 154-155;
- Wyjaśnia w jaki sposób powstaje morena czołowa, boczna i denna.
- Zaleca wykonanie zadania 2 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 2 z karty pracy i koryguje błędy;
- Wspólnie z uczniami omawia w jaki sposób powstaje dolina U-kształtna;
- Prosi o przeanalizowanie ryciny ze strony 156 w podręczniku ;
- Wyjaśnia jak wyglądała rzeźba terenu w trakcie zlodowacenia, wyjaśnia definicję pradoliny i stożka sandrowego ;
- Zaleca wykonanie zadania 3 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 3 z karty pracy i koryguje błędy;
- Wyjaśnia, iż krajobraz powstający w wyniku działania lądolodu charakteryzuje się obecnością licznych form polodowcowych.
- Prosi o przeanalizowanie ryc. rzeźba terenu po ustąpieniu lądolodu z podręcznika str. 157;
-Wyjaśnia wspólnie z uczniami w jaki sposób powstały poszczególne formy polodowcowe ;
- Pokazuje fotografie wybranych form polodowcowych;
- Zaleca wykonanie zadania 4 z karty pracy;
- Sprawdza zadanie 4 z karty pracy i koryguje błędy;
-Zadaje pytanie: Gdzie współcześnie na kuli Ziemskiej występują lądolody? Wskaż na mapie fizycznej ich położenie;
- Wyjaśnia jaki zasięg miało zlodowacenie w plejstocenie;
|
- Zapisują temat lekcji do zeszytów;
- Słuchają:
- Burza mózgów; uczniowie zgłaszają swoje pomysły. Oczekiwana odpowiedz: Lodowiec to znaczne i trwałe nagromadzenie lodu na powierzchni terenu powstałego w wyniku nagromadzenia śniegu, poruszające się bezustannie, choć powoli, w dół.;
- Odczytują definicję lodowca górskiego i lądolodu ze słowniczka;
- Słuchają;
- Analizują rycinę i omawiają wspólnie z prowadzącym poziom granicy wiecznego śniegu w różnych szerokościach geograficznych;
- Wskazują na mapie fizycznej świata obszary gdzie granica wiecznego śniegu osiąga najniższy, a gdzie najwyższy poziom;
- Wykonują zadanie;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
- Analizują rycinę;
- Oczekiwana odpowiedz: Morena boczna, środkowa, czołowa;
- Słuchają;
- Wykonują zadanie 2 z karty pracy;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
-Wspólnie z prowadzącym na podstawie ryciny z podręcznika omawiają w jaki sposób powstaje dolina U-kształtna;
- Analizują rycinę;
- Słuchają;
- Wykonują zadanie 3 z karty pracy;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
- Słuchają;
- Analizują rycinę;
- Wspólnie z prowadzącym próbują określić w jaki sposób powstały poszczególne formy polodowcowe;
- Oglądają fotografie wybranych form polodowcowych;
- Wykonują zadanie 4 z karty pracy;
- Sprawdzają i dokonują ewentualnych poprawek;
- Oczekiwana odpowiedz: Obecnie na kuli Ziemskiej występują dwa lądolody na Grenlandii i Antarktycznie;
- Uważnie słuchają;
|
- Tablica, podręcznik, zeszyt przedmiotowy;
Słowniczek;
Podręcznik;
Podręcznik;
Karta pracy, podręczniki;
Podręcznik;
Podręczniki;
Podręcznik, Słowniczek;
Karta pracy, podręczniki;
Podręcznik, Słowniczek;
Podręcznik, Słowniczek;
Karta pracy;
Podręcznik;
Słowniczek, podręcznik;
Fotografie;
Karta pracy, słowniczek podręcznik;
Atlas, mapa ścienna; |
Czas trwania: 1 min
1 min
1 min
2 min
1 min
1 min
11 min
2 min
1 min
2 min
3 min
1 min
1 min
2 min
2 min
2 5 min
1 min
1 min
5 min
1 min
6 min
2 min
41 m
2 min
1 min |
Podsumowująca |
- Podaje pracę domową: Wykonaj zadanie 5 i 6 z karty pracy;
- Dziękuje za uwagę. |
- Zapisują polecenie pracy domowej. |
Zeszyt przedmiotowy.
|
1 min |
KARTA PRACY
ZADANIE 1
Na podstawie ilustracji zamieszczonych w podręczniku, wpisz w odpowiednie miejsca podane poniżej nazwy.
jęzor lodowca, szczeliny, pole firnowe, czoło lodowca,
A - plan lodowca górskiego B- przekrój podłużny lodowca górskiego.
ZADANIE 2
W zadaniu przestawiono etapy powstawania doliny U-kształtnej, napisz co dzieje się w poszczególnych etapach.
1……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
2……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...3…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
ZADANIE 3
Rozpoznaj jakie formy terenu oznaczone są literami A, B, C.
A-…………………………………………………………………………………………..……
B-………………………………………………………………………………………………..
C-………………………………………………………………………………………………..
ZADANIE 4
Wykonaj poniższe polecenia.
Rysunek przestawia elementy rzeźby polodowcowej. Wpisz nazwy odpowiednich form polodowcowych oznaczonych na rysunku cyframi 1-10.
1………………………………….…….. 6………………………………………….
2………………………………….…….. 7………………………………………….
3………………………………….…….. 8………………………………………….
4………………………………….…….. 9………………………………………….
5………………………………….……..
Uzupełnij tabele, wpisując w odpowiednie rubryki przykłady form rzeźby przedstawionych na rysunku
Powstałe w wyniku |
Formy rzeźby terenu |
budującej działalności lodowca i wód pochodzących z topniejącego lodu |
|
niszczącej działalności lodowca i wód pochodzących z topniejącego lodu |
|
ZADANIE 5
Oznacz literą P zadania prawdziwe, zaś literą F zdania fałszywe.
Doliny U-kształtne powstają w wyniku przekształcania przez lodowce górskie V-kształtnych dolin rzecznych. ……….
Lodowce górskie zajmują dużo większą powierzchnię od lądolodów. ………….
Pradoliny odprowadzały wody z topniejących lądolodów. . ………….
Obecnie zasięg lądolodów jest taki sam jak w plejstocenie. …………
Pola firnowe tworzą się powyżej granicy wiecznego śniegu. ……………
Granica wiecznego śniegu osiąga najwyższy poziom na biegunach. …………..
ADANIE 6
Rysunek przedstawia formy rzeźby występujące na obszarze, na którym był lądolód plejstoceński. Na rysunku oznacz strzałką kierunek nasuwania się lądolodu.
Lodowce i Lądolody
Słowniczek
Firn - śnieg pokrywy śnieżnej, przekrystalizowany, ziarnisty, wskutek powtarzających się procesów odmarzania i zamarzania oraz nacisku warstw górnych.
Granica wiecznego śniegu (linia wiecznego śniegu) - umowna linia, powyżej której normalnie więcej śniegu przybywa w ciągu roku niż go topnieje. Granica ta w zależności od szerokość geograficznej przebiega na różnej wysokości.
Jęzor lodowcowy- wydłużona, dolna część lodowca w obrębie doliny, poniżej granicy wiecznego śniegu, gdzie przeważa proces topnienia lodowca.
Lodowiec górski - nagromadzenie dużej masy lodu powstałe w obniżeniach śródgórskich powyżej granicy wiecznego śniegu, poruszającej się bezustannie (ciągle), powili w dół.
Lądolód (lodowiec kontynentalny) - w odróżnieniu od lodowców górskich zajmują bardzo duże powierzchnie. Jest to rozległ pokrywa lodowa, poruszająca się szerokim frontem we wszystkich kierunkach od największego wzniesienia jej powierzchni.
Pole firnowe - pokrywa śnieżna powyżej granicy wiecznego śniegu, składająca się ze śniegu przekrystalizowanego, ziarnistego zasilającego najwcześniej lodowiec.
Formy polodowcowe:
Dolina U-kształtna - dolina polodowcowa o przekroju w kształcie litery U, o stromych zboczach i szerokim dnie powstająca w wyniku niszczącej działalności lodowca spływającego doliną górską w dół.
Jezioro morenowe - jezioro, którego misa powstała w zagłębieniu pomiędzy pagórkami morenowymi.
Jezioro rynnowe - jezioro, którego misa jest rynną polodowcową.
Kemy- garby lub pagórki o liczące od kilkudziesięciu metrów wysokości i kilkuset metrów długości, powstające z materiału naniesionego przez wody lodowcowe w szczelinach i przestrzeniach lodowca.
Morena boczna- kamienisto-żwirowy wał znajdujący się z boku jęzora lodowca górskiego, w miejscu styku jego krawędzi ze ściana skalną.
Morena czołowa - kamienisto-żwirowy wał znajdujący się na przedpolu jęzora (przed czołem lodowca), powstały w wyniku usypania podczas postoju materiału skalnego niesionego przez lodowiec u jego czoła.
Morena środkowa - kamienisto-żwirowy wał powstały w wyniku połączenia moren bocznych dwóch lodowców przylegających do siebie.
Oczko - zagłębienia miskowatego kształtu o średnicy nie przykracającej 100 m i głębokości kilku metrów, zwykle wypełnione wodą, powstałe na skutek wytopienia się brył martwego lodu pozostawionych przez ustępujący lądolód.
Ozy - długie, wąskie, faliste piaszczysto-żwirowe pagórki lub wały o długości do kilkudziesięciu kilometrów, prostopadłe do czoła lodowca, powstające w wyniku osadzenia się materiału skalnego w szczelinach lodowca, którymi płynęła woda.
Pradolina - dawna dolina, powstała równolegle do czoła lądolodu wskutek erozyjnej działalności rzeki odprowadzającej niegdyś wody roztopowe oraz wody rzek płynących ku czołu lądolodu.
Rynna polodowcowa - długie i wąskie zagłębienia o stromych brzegach i nierównym dnie, utworzone przez wody płynące pod lądolodem lub w jego szczelinie. Rynny są zazwyczaj zajęte przez jeziora rynnowe.
Stożek sandrowy - na ogół płaskie i rozległe stożki zbudowane z piasków i żwirów, utworzone przez wody roztopowe na przedpolu lodowca podczas jego postoju. Z połączenia kilku stożków tworzą się równiny sandrowe.
Zagłębienia wytopiskowe - zaokrąglone zagłębienia w morenie dennej powstałe po wytopieniu lodu znajdującego się pod materiałem morenowym