Scenariusz zajęć z zakresu pedagogiki zabawy
Scenariusz zajęć opracowała: gr. A1 Ped. wczesnoszkolna i terapia pedagogiczna
Grupa wiekowa: klasa I SP, czas trwania: 60 minut; scenariusz skierowany do grupy dzieci w celu ułatwienia kontaktu z innymi, współpracy, rozwoju, akceptacji w grupie oraz pobudzania twórczej aktywności dzieci
Treść programowa: Grupa wiekowa: 7 latki
- „ Spontaniczne zaspokajanie potrzeby ruchu”
- „ Reagowanie na sygnały muzyczne”
- „ Swobodny taniec przy muzyce”
- „ Wykonywanie układów tanecznych do muzyki”
- „ Nauka tańców polskich”
- „ Wspomaganie dziecka w rozwoju
intelektualnym, emocjonalnym, społecznym, fizycznym, estetycznym”
- „ Rozwijanie sprawności fizycznej”
- „ Rozwijanie empatii”
- „ Nawiązywanie bliskich, pozytywnych kontaktów”
„Odkrywam siebie. Ja i moja szkoła” Program edukacji wczesnoszkolnej
w klasach I-III szkoły podstawowej. Jolanta Faliszewska
Wydawnictwo MAC Edukacja 2009
Temat zajęć: Zaczarowana kraina
Cele ogólne- dydaktyczne:
Poznanie zaczarowanej krainy, czarodzieja
Nauka przez zabawę
Kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
Pobudzanie twórczej aktywności dzieci
Rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej
Kształtowanie poczucia rytmu
Cele terapeutyczne:
Nawiązywanie pozytywnych stosunków, relacji w grupie
Rozładowanie napięcia psychicznego, mięśniowego, odprężenie
Rozwijanie koordynacji ruchowej
Rozwijanie integracji grupy
Rozwój twórczej aktywności
Usprawnianie, kształtowanie percepcji słuchowej, wzrokowej, ruchowej
Nawiązanie kontaktu dotykowego
Ćwiczenie reakcji: dźwięk- ruch
Ćwiczenie koncentracji uwagi
Cele operacyjne:
1. Uczeń potrafi współpracować z grupą
2. Uczeń potrafi poruszać się do rytmu
3. Uczeń potrafi stworzyć świat fikcji i utożsamiać się z fikcyjnymi bohaterami
4. Uczeń potrafi tańczyć poznany układ taneczny.
5. Uczeń przestrzega reguł współdziałania w zespole.
6. Uczeń wyraża w swojej pracy plastycznej indywidualny stosunek do prezentowanego tematu,
Metody:
Czynna- praktycznego działania, taniec ( podskoki)
Słowna- rozmowa, instrukcje, opowiadanie
Słuchowa- słuchanie opowiadanie, muzyki
Oglądowa- pokaz, obserwacja
Formy:
Grupowa: „ Czarodziejskie powitanie”, „ Zaczarowany dywan”, „ Bilard”, „ Kwiat Lotosu”, „ Taniec:”, „ Rzędowe szaleństwo”, „Deszczowa chmura”, „ Zaczarowany plakat”, „ Niewidomy rzeźbiarz”
Indywidualna: „Zaczarowany relaks”
Środki dydaktyczne:
- 25 złotych „zaczarowanych” czapek
- instrumenty perkusyjne: trójkąt, tamburyno, bębenek
- muzyka: „ Rok na karuzeli”, dźwięki burzy, deszczu, muzyka relaksacyjna- śpiew ptaków, szum morza, J. Strauss Jr. - Czeska Polka.
- czarodziej- manekin
- chusta animacyjna
- piłeczka
- duży arkusz papieru- brystol
- kolorowe czasopisma
- bibuła
- kleje
- nożyczki
- cukierki
Przygotowanie nauczyciela:
Literatura:
Bissinger- Ćwierz U., Muzyczna Pedagogika Zabawy w pracy z grupą, Wydawnictwo KLANZA, Lublin 2002.
Kędzior- Niczyporuk E., Wprowadzenie do Pedagogiki Zabawy, Wydawnictwo KLANZA, Lublin 1998.
Zabawy z chustą, Wydawnictwo KLANZA, pod redakcją Wasilak A., Lublin 2002.
Przygotowanie materiałów do zajęć i muzyki:
- muzyka: „ Rok na karuzeli”,
- dźwięki burzy, deszczu,
- muzyka relaksacyjna- śpiew ptaków, szum morza,
- J. Strauss Jr. - Czeska Polka.
- 25 złotych „zaczarowanych” czapek
- czarodziej- manekin
Przebieg zajęć:
Wstęp:
Dzieci wchodzą do sali i otrzymują „ zaczarowane” złote czapki.
1.Czarodziejskie powitanie:
Wszyscy tańczą swobodnie przy akompaniamencie muzyki. W przerwach nauczyciel demonstruje w dowolnej kolejności dźwięki na instrumentach, na które poprzez dotknięcie uczestnicy „witają się” Dłonie- trójkąt, Stopy- bębenek, uszy- tamburyno.
Nauczyciel pełni rolę narratora, zaczyna opowiadać historię.
Opowiem wam pewną historię: za siedmioma górami, za siedmioma rzekami jest „Zaczarowana kraina”, w której rządzi czarodziej. Może za chwilę do nas przybędzie…
Nauczyciel prezentuje dzieciom czarodzieja ( manekin).
-Dzień dobry, dzieci.
Przybywam z Zaczarowanej krainy, ponieważ mam straszny problem. W mojej krainie zapanował smutek. Rzucił na nią klątwę zły czarnoksiężnik Ozyrys.
Czy pomożecie mi wprowadzić do mojej krainy radość i uśmiech?
-TAAAAK
Aby się to udało musicie wykonać 5 zadań.
Do Zaczarowanej krainy przeniesiemy się latającym dywanem.
2.Zaczarowany dywan:
Dzieci podchodzą do chusty, trzymają ją za uchwyty naprężoną na wysokości pasa, rytmicznie przekazują sobie chustę w prawą stronę do piosenki „ Rok na karuzeli”
Zaczynają od bardzo powolnego kręcenia stopniowo zwiększając tempo, po pewnym czasie następuje zmiana i chusta wędruje w drugą stronę.
II. Rozwinięcie
Jestem z was bardzo dumny. Szybko przenieśliśmy się do mojej krainy.
Waszym pierwszym zadanie, będzie gra w bilard.
1. Bilard:
Grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka, ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
Świetnie pierwsze zadanie wykonane!
W mojej zaczarowanej krainie jest piękny ogród, w którym rośnie dużo kwiatów. Jeden z nich jest wyjątkowy, sprawi on ,że wszystko stanie się kolorowe. Aby zakwitł musicie wykonać kolejne zadanie.
2.Kwiat Lotosu:
Jedna osoba siedzi na środku chusty z nogami pod brodą, pozostali uczestnicy trzymają chustę za brzeg . Zwracają się w prawą stronę, idąc powoli zawijają siedzącego. Gdy jest on zawinięty do wysokości ramion zatrzymują się. I na klaśnięcie czarodzieja równocześnie szybko wycofują się powodując rozkwit kwiatka.
-Kolejnym zadaniem i to chyba najtrudniejszym będzie taniec, który musicie wykonać. Myślę że pójdzie wam świetnie, a więc nie marnujmy czasu!
3.Taniec: CZESKA POLKA
Ustawienie: dwa szeregi, partnerzy naprzeciw siebie.
Taniec:
Część A- 2 kroki odstawno- dostawne w prawą stronę
2 kroki odstawno- dostawne w lewą stronę
3 kroki do przodu, na cztery podanie dłoni i skłon głową
4 kroki do tyłu
Część A- powtarzamy
Część B - 8 krokami przechodzimy na miejsce partnera, mijając się, dotykamy wzajemni prawych dłoni
8 krokami wracamy na swoje miejsce i wykonujemy głęboki ukłon
Całość wykonujemy trzy razy.
- Brawo!!!, w zaczarowanej krainie jest już coraz więcej radości, jednak, aby było tu jeszcze weselej musicie podzielić się na 3 rzędy i wykonać zadanie
4.Rzędowe szaleństwo:
Dzieci ustawiają się w trzech równolicznych rzędach.
I rząd- nadający
II rząd- zagłuszający
III rząd- odbierający
Pierwszy rząd wymyśla dowolny wyraz (później następne wyrazy). Następnie wykrzykuje go jak najgłośniej. Drugi rząd stara się zagłuszyć ( może tupać, krzyczeć, machać rękami). Natomiast trzeci musi odgadnąć, co nadaje rząd pierwszy. Po odgadnięciu hasła następuje zmiana ról między rzędami.
- Posłuchajcie zbliża się burza (dzieci słuchają dźwięku burzy, deszczu), a na niebie pojawiły się deszczowe chmury, jednak jestem pewien, że nas nie wystraszą, zabawmy się w ganianego
5.Deszczowa chmura:
W wyznaczonym rogu Sali stoi 6 osób trzymających chustę- „ deszczową chmurę”. Reszta dzieci zajmuje miejsca po przeciwnej stronie. Na sygnał nauczyciela osoby z „ deszczową chmurą” biegną w kierunku uciekających dzieci, próbując ich nakryć. Osoby schwytane powiększą „ deszczową chmurę”.
- W zaczarowanej krainie panuje już radość. Ozyrys się was wystraszył i uciekł. Chciałbym, abyście stworzyli dla mnie zaczarowany plakat na pamiątkę, na którym wykleicie to co widzieliście lub robiliście lub to, co wam się najbardziej spodobało w mojej krainie.
6.Zaczarowany plakat:
Każdy uczeń wydziera z czasopism obrazek lub postać oraz wycina z bibuły jakiś kształt lub przedmiot, a następnie nakleja je w dowolnym miejscu na dużym arkuszu papieru- brystolu. Kolejni uczestnicy doklejają nowe elementy zmieniają wygląd pracy i ostatnia osoba zamyka całość działania. W ten sposób powstaje wspólny obraz, który dajemy w prezencie Czarodziejowi. Grupa może zastanowić się jaki tytuł nadać dziełu.
III.Zakończenie
- Chciałbym, abyście się teraz rozluźnili i zamienili w rzeźby.
1.Niewidomy rzeźbiarz:
W zabawie uczestniczy albo dwóch partnerów, albo dwie pary. Jedna osoba zamyka oczy- w tym czasie druga osoba tworzy z siebie figurę. Następnie
„ niewidomy” partner próbuje dotykiem ustalić kształt figury i ustawić się w tej samej pozycji, co jego partner.
- Nadszedł koniec dnia i muszę się już z wami pożegnać. Chciałbym wam bardzo podziękować za to, że wprowadziliście do mojej krainy radość i uśmiech. Proszę, abyście teraz odpoczęli posłuchali wesołych dźwięków w mojej krainie.
2.Zaczarowany relaks:
Dzieci kładą się na chuście, nauczyciel włącza muzykę relaksacyjną, dzieci zamykają oczy, odpoczywają i wyciszają się.
- Zostawiłem dla was niespodziankę (cukierki), spójrzcie w stronę okna ( dzieci zauważają na parapecie cukierki), czarodziej w tym czasie znika.