SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II
Małgorzata Etmańska
Temat ośrodkowy: W naszej klasie
Temat dnia: Koledzy
Zapis w dzienniku: Pomagamy sobie w różnych sytuacjach. Cyfrowy i słowny zapis liczb dwucyfrowych w zakresie 20. Portrety dzieci na podstawie utworów pt. „Z kim siedzieć?”, „Wszyscy mnie lubią”. Zwroty grzecznościowe. Wielka litera na początku zdania. Portret malarski. Praca plastyczna - rysowanie swojego portretu. Zabawy ruchowe.
Cel ogólny: Kształtowanie postawy dobrego kolegi
Cele szczegółowe:
Uczeń:
zredaguje odpowiedź na pytania;
zastosuje pisownię wielką literą;
zapisze liczby dwucyfrowe słownie i cyframi;
wypowie się na określony temat;
narysuje swój portret;
przedstawi scenki dramowe;
wskaże cechy charakteru dobrej koleżanki.
Metody: podająca, praktyczna, problemowa, eksponująca
Formy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręczniki, karty pracy, napisy na tablicę, sylwetka dziewczynki, portrety, kredki, kartki, nożyczki, „wyspy” (napisy „tak”, „nie”, „nie wiem”)
Tok zajęć:
Nauczyciel nakleja uczniom kartki na plecy. Zadaniem dzieci jest napisanie każdemu czegoś miłego na karteczce. Później następuje głośne przeczytanie wszystkich karteczek.
Głośne czytanie utworu pt. „Z kim siedzieć?. Rozmowa na jego temat. Nauczyciel zadaje pytania:
Kto jest bohaterem utworu?
Jak zachowała się Hania?
Jak Ty postąpiłbyś na miejscu Hani?
Mapa mentalna. Przyklejenie na sylwetkę dziewczynki napisów z jej cechami charakteru. Odrzucenie cech, które nie pasują do niej.
Ocena postępowania Hani. Uzupełnienie zdania wyrazami określającymi bohaterkę opowiadania K. 14 ćw. 1, 2, 3.
Tworzenie rodziny wyrazów słowa kolega.
Układanie zdań z podanymi wyrazami. Zwrócenie uwagi na pisownię wielką literą na początku zdania i na kropką na końcu zdania - K. 14 ćw. 4.
Rozwiązanie rebusów - K. 14 ćw. 5. Wyjaśnienie różnicy między przyjacielem a kolegą.
Metoda aktywizująca - „Wyspy”.
Nauczyciele czyta zdania. Zadaniem dzieci jest ustanie przy wyspie TAK, jeżeli zgadzają się z tym zdaniem, Przy wyspie NIE, jeżeli się z nim nie zgadzają Lub przy wyspie NIE WIEM, jeżeli nie wiedzą, czy zdanie jest dobre czy nie.
Przykłady zdań:
Gdy ktoś mnie prosi o długopis, chętnie go pożyczam.
Gdy ktoś mnie prosi o długopis udaję, że nie słyszę.
Kiedy mój kolega jest chory idę zanieść mu lekcje.
Kolega potrąca mnie, ja go kopię.
Kolega potrąca mnie, ja proszę, żeby uważał.
Gdy mój kolega czegoś nie rozumie śmieję się z niego.
Gdy mój kolega czegoś nie rozumie staram się mu to wytłumaczyć.
Gdy widzę, że mój kolega płacze, podchodzę do niego i go pocieszam.
Gdy widzę, że mój kolega płacze, śmieje się z niego.
Gdy widzę, że ktoś zaczepia mojego kolegę staje w jego obronie.
Oglądanie ilustracji przedstawiających różne sytuacje z życia dzieci. Ciche czytanie ze zrozumieniem. Zaznaczanie odpowiedzi odzwierciedlających postawę dziecka - K. 15. ćw. 1.
Ułożenie rozsypanki sylabowej - K. 15 ćw. 2.
Połączenie zdań - K.15 ćw. 3.
Drama. Scenki ilustrujące stosowanie form grzecznościowych w różnych sytuacjach.
Zapoznanie dzieci z pojęciem portretu. Prezentacja portretów.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kartki. Dzieci odrysowują na karteczce lewą dłoń z szeroko rozstawionymi palcami i wycinają ją. Na wyciętej dłoni muszą narysować swój portret. Następnie przyklejają wyciętą dłoń z portretem na kolorowy brystol. Powstaje plakat prezentujący klasę.
Zabawa terenowa w chowanego.
MATEMATYKA
Zabawa „Milczek”.
Cyfrowy i słowny zapis liczb dwucyfrowych - K.M. 11 ćw. 1, 2, 3, 4, 5.
Podsumowanie dnia i samoocena.