KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
KONSPEKT NR 2.
SP. nr 14 w L
Diagnoza logopedyczna
Konrad K. Lat 9, uczeń II klasy. Od dwóch lat uczęszcza na terapię logopedyczną. Sygmatyzm interdentalny szeregu syczącego, parasygmatyzm - głoski szumiące są zastępowane przez syczące. Brak głosek szumiących, [ż], [cz], [dż] w ich miejscu występują odpowiednio syczące [z], [c], [dz] , głoska [sz] występuje już w izolacji i w sylabach, w mowie spontanicznej pojawia się wadliwa, międzyzębowa wymowa głosek syczących.
Cel główny:
- Utrwalenie głoski [sz] w wyrazach, usprawnianie artykulatorów, zwłaszcza doskonalenie pionizacji języka,
Cele szczegółowe;
- Utrwalenie dźwięku w sylabach,
- Utrwalanie głoski [sz] w wyrazach,
- Różnicowanie głosek ze słuchu,
- Usprawnienie pamięci i koordynacji wzrokowo - słuchowej - ruchowej,
- Doskonalenie słuchu fonematycznego ,
Metody: ćwiczenia artykulacyjne i fonacyjne, kontrola wzrokowa, słuchowa.
Środki dydaktyczne: ilustracje zwierząt - rybki i żabki - wykorzystane do ćwiczeń artykulacyjnych, analizator głosek, wiersz pt. „Szara myszka”, ilustracja „Drzewa w czasie wiatru" obrazki z głoską [sz] w nagłosie, program komputerowy „Mówiące obrazki” , .Obrazki : szafa , szalik, szampon, szyba, szyja.
Przebieg zajęć:
I. Przywitanie się z dzieckiem. Logopeda prosi dziecko aby usiadło obok niego i opowiedziało jak było na komunii? Jakie dostało prezenty, czy dużo było gości itp.
Ćwiczenia usprawniające narządy artykulacyjne:
1. Ćwiczenia języka:
- kląskanie językiem o podniebienie twarde,
- dotykanie czubkiem języka na zmianę dolnych i górnych zębów przy mocno opuszczonej żuchwie,
wypychanie językiem policzków,
unoszenie czubka języka do wałka dziąsłowego (język wąski)- opuszczanie języka w dół (język szeroki - łopata)
„malowanie sufitu” - czubkiem języka głaskanie podniebienia twardego,
2. Ćwiczenia warg:
- dmuchanie przez wargi ułożone w kształt dzioba i z zębami górnymi na dolnej wardze,
- parskanie,
- nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem,
- wypowiadanie sylab : ap, op, ep, yp, up z przedłużeniem zwarcia warg,
- szybkie zmiany układu ust „uśmiech” i „ryjek”,
- ziewanie,
III. Ćwiczenia słuchu fonematycznego.
1. Logopeda pokazuje dziecku obrazek przedstawiający „Drzewa w czasie wiatru”. Rozmowa na temat: " Co szumi?". Opowiadanie ilustracji przedstawiającej " Drzewa w czasie wiatru", próba naśladowania odgłosu szumu drzew.
2. Program komputerowy: - „Mówiące obrazki”- obrazek muszla i czajnik z gotującą się wodą . Logopeda prosi dziecko aby spróbowało naśladować szum muszli i gotującej się wody w czajniku.
IV. Utrwalenie głoski [sz].Logopeda czyta wiersz a dziecko ma za zadanie klasnąć wtedy gdy usłyszy głoskę [sz]
1.Zapoznanie z treścią wiersza pt. „Szara myszka”
Szara myszka w szafie mieszka,
a na imię ma Agnieszka.
Ma w szufladzie trzy koszule,
kapelusze, szelki, sznurek.
Grywa w szachy, pisze wiersze,
tuszem robi szlaczki pierwsze.
Chętnie szynkę je i groszek,
kaszę, gulasz, gruszek koszyk.
2. Ćwiczenia z "ANALIZATOREM GŁOSEK" Demonstracja działania "Analizatora głosek". Podczas wymowy głoski [sz] zapala się zielona lampka. Dziecko kilkakrotnie do mikrofonu wymawia głoskę [sz]. Następnie zapalamy zieloną lampkę, ćwicząc sylaby [sza], [szo], [sze], [szu], [szy].
4.Łączenie w pary wyrazów rymujących się: Logopeda prosi dziecko aby przeczytało wyrazy i połączyło ze sobą te które się rymują.
kosz - grosz
groszek - śpioszek
gruszka - muszka
szelki - muszelki
5.Zapamiętywanie kolejności obrazków: szafa, szalik, szampon, szyba, szyja. Zadaniem dziecka jest zapamiętać wszystkie. Przewracamy obrazki na drugą stronę, a następnie pytamy: co jest na drugim obrazku i sprawdzamy poprawność odpowiedzi odsłaniając obrazek, co jest na czwartym, pierwszym, drugim, trzecim obrazku itd. aż wszystkie zostaną odsłonięte.
6.Rozwiązywanie zagadek:
„Płyn do mycia włosów….”
„U żyrafy jest bardzo długa…”
„Nosimy go zimą na szyi..”
„Boi się kota…”
7.Omówienie pracy domowej. Obrazek do pokolorowania i odnalezienie i zaznaczenie na nim jak najwięcej rzeczy w nazwach których znajduje się głoska [sz].
VI. Pożegnanie się z dzieckiem. Pochwalenie za pilną pracę podczas zajęć.