Wzorzec nauczyciel


0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic


MINISTERSTWO EDUKACJI

i NAUKI

Anna Matyga

Wykonywanie rysunku odzieżowego

311[34].Z2.01

Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy

Radom 2005

Recenzenci:

mgr inż. Jadwiga Idryjan-Pajor

mgr Joanna Żaworonek

Opracowanie redakcyjne:

Marcin Olifirowicz

Konsultacja:

dr inż. Janusz Figurski

Korekta:

Małgorzata Niezgoda

Edyta Kozieł

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 311[34].Z2.01 Wykonanie rysunku odzieżowego zawartego w modułowym programie nauczania dla zawodu technik technologii odzieży.

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2005

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Rysunek sylwetek statycznych i w ruchu: dziecka, kobiety i mężczyzny

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Zasady perspektywy zbieżnej

14

5.2.1. Ćwiczenia

14

5.3. Pomiary antropometryczne

16

5.3.1. Ćwiczenia

16

5.4. Rysunek modelowy i żurnalowy

18

5.4.1. Ćwiczenia

18

5.5. Światłocień w rysunku

20

5.5.1. Ćwiczenia

20

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

22

7. Literatura

38

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela „Wykonywanie rysunku odzieżowego”, który będzie pomocny w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik technologii odzieży 311[34].

W poradniku zamieszczono:

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze szczególnym uwzględnieniem:

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic

0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x08 graphic
0x01 graphic
2. WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji ćwiczeń podanych w poradniku uczeń powinien umieć:

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik technologii odzieży 311[34]

Moduł: Proces projektowania i modelowania odzieży 311[34].Z2.

Jednostka modułowa: Wykonywanie rysunku odzieżowego 311[34].Z2.01

Temat: Szkicowanie sylwetek w ruchu.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania szkiców rysunkowych sylwetek
w ruchu.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

Metody nauczania:

Formy organizacyjne pracy uczniów:

Czas: 135min.

Środki dydaktyczne:

Przebieg zajęć:

  1. Sprawy organizacyjne.

  2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

  3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

  4. Realizacja tematu:

  1. Po wykonaniu wszystkich szkiców uczeń próbuje dokonać analizy wykonanego ćwiczenia.

  2. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony.

  3. Nauczyciel analizuje prace ucznia i stwierdza czy z każdym następnym szkicem czyni postępy.

  4. Uczniowie prezentują swoje prace na dużych arkuszach papieru w kolejności wykonywania.

  5. Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny prac.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek żurnalowy - rodzaje, zasady wykonywania. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj w żurnalach fotografie modeli żurnalowych i przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….

Modułowy program nauczania: Technik technologii odzieży 311[34]

Moduł: Proces projektowania i modelowania odzieży 311[34].Z2.

Jednostka modułowa: Wykonywanie rysunku odzieżowego 311[34].Z2.01

Temat: Wykonywanie rysunków modelowych bluzki damskiej „w rozłożeniu na płasko”.

Cel ogólny: kształtowanie umiejętności wykonywania rysunków modelowych „w rozłożeniu na płasko”.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

Metody nauczania:

Formy organizacyjne pracy uczniów:

Strategia: uczenie się przez doświadczenie

Środki dydaktyczne:

Czas: 180 min.

Przebieg zajęć:

Zadanie dla ucznia

Przedmiotem zadania jest wykonanie rysunku modelowego bluzki damskiej „w rozłożeniu na płasko”

FAZA WSTĘPNA

Czynności organizacyjno-porządkowe, podanie tematu lekcji, zaznajomienie uczniów z pracą metoda przewodniego tekstu.

FAZA WŁAŚCIWA

INFORMACJE

  1. Co to jest rysunek modelowy?

  2. Jakie rozróżniamy rodzaje rysunku modelowego?

  3. Gdzie w odzieżownictwie ma zastosowanie rysunek odzieżowy?

  1. Czy potrafisz zgromadzić odpowiednie przybory do wykonania rysunku modelowego?

  2. Jakie znasz odmiany modelowe bluzek damskich?

PLANOWANIE

  1. Ustal fason bluzki damskiej przydzielonej do wykonania ćwiczenia.

  2. Ustal jakie wykonasz pomiary bluzki w celu wykonania rysunku modelowego.

  3. Zaplanuj kolejność czynności wykonania rysunku modelowego bluzki damskiej
    „w rozłożeniu na płasko”.

  4. Ustal format kartki papieru i skalę wykonania rysunku.

UZGODNIENIE

  1. Omów wszystkie punkty z fazy planowania z nauczycielem.

  2. Odnieś się do uwag i propozycji nauczyciela.

WYKONANIE

  1. Dokonaj pomiarów długości i szerokości poszczególnych fragmentów bluzki.

  2. Zapisz pomiary we wcześniej przygotowanej tabeli.

  3. Wykonaj zgodnie z zaplanowanymi czynnościami rysunek modelowy bluzki damskiej.

  4. Zwróć uwagę na estetykę i dokładność twojej pracy.

  5. Przygotuj się do zaprezentowania swojej pracy. Zespoły uczniów wyznaczają lidera grupy, który dokonuje prezentacji ćwiczenia.

SPRAWDZANIE

  1. Czy poprawnie zostały wykonane pomiary bluzki damskiej?

  2. Czy prawidłowo został wykonany rysunek modelowy bluzki damskiej?

  3. Czy rysunek jest czytelny i estetyczny?

  4. Czy wszystkie cechy charakterystyczne (detale) fasonu bluzki zostały przedstawione na rysunku?

ANALIZA

Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które etapy ćwiczenia sprawiły im najwięcej trudności. Nauczyciel podsumowuje całe ćwiczenie, wskazuje jakie nowe, ważne umiejętności zostały wykształcone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać
w przyszłości.

FAZA KOŃCOWA

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukaj w literaturze wiadomości na temat: Rysunek modelowy na sylwetce. Na podstawie zgromadzonych informacji wyszukaj fotografie przykładowych modeli i przynieś na zajęcia.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

5.ĆWICZENIA

5.1. Rysunek sylwetek statycznych i w ruchu: dziecka, kobiety
i mężczyzny.

5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj schemat sylwetki kobiety.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania pkt.4.1.1),

  2. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  3. Zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,

  4. Wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów (odcinek l),

  5. sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

  6. wymodelować kształty sylwetki,

  7. wyciąć wykonany schemat,

  8. ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,

  9. zaprezentować wykonane ćwiczenie,

  10. dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 2

Wykonaj schemat sylwetki mężczyzny.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania pkt.4.1.1),

  2. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  3. zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,

  4. wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów (odcinek l),

  5. sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

  6. wymodelować kształty sylwetki,

  7. wciąć wykonany schemat,

  8. ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,

  9. zaprezentować wykonane ćwiczenie,

  10. dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 3

Wykonaj schemat sylwetki dziecka.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zapoznać się z instrukcją wykonania schematu sylwetki kobiety (Materiał nauczania pkt.4.1.1 w poradniku dla ucznia),

  2. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  3. zastosować się do poleceń zawartych w instrukcji,

  4. wykonać schemat krok po kroku zwracając szczególną uwagę na dokładność pomiarów (odcinek l),

  5. sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

  6. wymodelować kształty sylwetki,

  7. wyciąć wykonany schemat,

  8. ponacinać sylwetkę w odpowiednich miejscach,

  9. zaprezentować wykonane ćwiczenie,

  10. dokonać oceny poprawności i estetyki wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 4

Naszkicuj sylwetkę kobiety w ruchu.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. wykonać po 3 szkice sylwetki z przodu, tyłu i boku (czas trwania 1-go szkicu 10min.),

  3. przez cały czas trwania ćwiczenia (90 min.) obserwować uważnie ustawienie (pozę) modelki,

  4. wykorzystać poznane wiadomości na temat proporcji sylwetki kobiecej i usytuowania poszczególnych części ciała,

  5. sprawdzić proporcje sylwetki (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),

  6. dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,

  7. zaobserwować czy z każdym następnym szkicem czyni postępy,

  8. wskazać swoje mocne i słabe strony,

  9. zaprezentować efekty swojej pracy,

  10. dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

5.2. Zasady perspektywy zbieżnej

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj rysunek korytarza szkolnego z zastosowaniem perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,

  3. odnaleźć linię horyzontu i punkt zbieżności,

  4. wykonać wstępny szkic korytarza,

  5. narysować wygląd korytarza z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,

  6. zaprezentować wykonane ćwiczenie,

  7. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 2

Przedstaw na rysunku widok alei parkowej wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,

  3. wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem),

  4. odnaleźć linię horyzontu i punkt zbieżności,

  5. wykonać wstępny szkic alei parkowej,

  6. narysować widok alei parkowej z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,

  7. zaprezentować efekty swojej pracy,

  8. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne, tekst przewodni.

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 3

Narysuj fragmenty odzieży wykorzystując zasady perspektywy zbieżnej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. zapoznać się z zasadami perspektywy zbieżnej,

  3. wybrać odpowiednie miejsce pracy (skonsultować wybór z nauczycielem),

  4. narysować fragmenty odzieży (spódnica fantazyjna) w trzech widokach: frontalny,
    z góry i z dołu, z zastosowaniem perspektywy zbieżnej,

  5. zaprezentować efekty swojej pracy,

  6. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

5.3. Pomiary antropometryczne

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Na schemacie sylwetki kobiecej zaznacz linie ciała.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. zapoznać się wiadomościami z zakresu antropometrii,

  3. na otrzymanej sylwetce kobiecej narysować linie ciała,

  4. nazwać każdą linię ciała,

  5. oznaczyć symbolem każdą linie ciała,

  6. wkleić ćwiczenie do zeszytu przedmiotowego,

  7. zaprezentować wykonane ćwiczenie,

  8. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- ćwiczenia praktyczne, metoda projektów

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 2

Przyporządkuj symbole punktów pomiarowych do ich nazw i miejsca położenia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,

  2. zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi punktów pomiarowych na ciele człowieka,

  3. dobrać odpowiednie nazwy do symboli każdego z punktów,

  4. dobrać opis miejsca położenia punktu do jego symbolu i nazwy,

  5. nakleić właściwą nazwę przy odpowiednim symbolu,

  6. nakleić właściwy opis miejsca położenia przy właściwym mu symbolu i jego nazwie,

  7. wkleić ćwiczenie do zeszytu,

  8. zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 3

Zaznacz na manekinie punkty pomiarowe.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. przygotować manekina (zaznaczyć linie ciała poziome i pionowe za pomocą sznurka),

  3. przykleić na manekinie przydzielone punkty pomiarowe,

  4. nazwać przyklejone punkty pomiarowe,

  5. ustalić na skrzyżowaniu jakich linii leżą,

  6. omówić miejsce położenia otrzymanych punktów,

  7. zaprezentować efekty swojej pracy,

  8. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

5.4. Rysunek modelowy i żurnalowy

5.4.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Kopiowanie rysunku żurnalowego w zmiennej wielkości.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. wylosować rysunek żurnalowy spośród ilustracji przygotowanych przez nauczyciela,

  3. Wykonać kopiowanie rysunku żurnalowego w zmiennej wielkości metodą przydzieloną przez nauczyciela,

  4. dokonać analizy wykonanego ćwiczenia,

  5. wskazać wady i zalety metody, którą wykonałeś ćwiczenie,

  6. zaprezentować efekty swojej pracy,

  7. dokonać oceny pracy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- metoda projektów, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 2

Wykonaj rysunek modelowy bluzki damskiej podstawowej na sylwetce statycznej.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy zgodnie z wymogami bhp i ergonomii pracy,

  2. zapoznać się z wiadomościami dotyczącymi rysunku modelowego,

  3. dokonać pomiaru odpowiednich długości i szerokości bluzki,

  4. zastosować kolejno zasady tworzenia rysunku modelowego,

  5. narysować rysunek modelowy wskazana metodą,

  6. zaprezentować efekty swojej pracy,

  7. dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- tekst przewodni, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 3

Wykonaj rysunek modelowy na sylwetce z wykorzystaniem komputera.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

  2. przyswoić wiadomości dotyczące rysunku modelowego,

  3. uruchomić komputer,

  4. otworzyć program komputerowy do wspomagania projektowania odzieży,

  5. narysować rysunek modelowy na sylwetce wykorzystując program komputerowy,

  6. zapisać rysunek na dyskietce,

  7. wydrukować wykonany rysunek modelowy,

  8. zaprezentować efekty swojej pracy,

  9. dokonać oceny ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- metoda projektów, ćwiczenia praktyczne

Środki dydaktyczne:

5.5. Światłocień w rysunku.

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Studium tkaniny.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zapoznać się z materiałem dotyczącym światłocienia,

  2. zorganizować stanowisko pracy,

  3. wykonać szkic zaprezentowanej tkaniny (załamania, fałdy),

  4. obserwować „rozłożenie” światła na tkaninie,

  5. wykorzystać efekt światłocienia podczas studium tkaniny,

  6. wykonać studium tkaniny,

  7. zaprezentować efekty swojej pracy.

Zalecane metody nauczania i uczenia się:

- metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

Ćwiczenie 2

Narysuj bluzkę z żabotem wykorzystując efekt światłocienia.

Wskazówki do realizacji:

Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres
i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

  1. zapoznać się z materiałem dotyczącym światłocienia,

  2. zorganizować stanowisko pracy,

  3. narysować bluzkę z żabotem,

  4. zastosować światłocień w rysowaniu żabotu,

  5. zaprezentować efekty swojej pracy,

  6. dokonać samooceny.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

- metoda projektów, ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie rysunku odzieżowego”.

Test składa się z 15 zadań, z których:

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

Plan testu Klucz odpowiedzi

Nr zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić proporcje sylwetki ludzkiej.

C

P

b

2.

Wyjaśnić pojęcie: pomiary antropometryczne.

B

P

b

3.

Określić położenie płaszczyzny strzałkowej-środkowej XY.

C

P

…wyrostki kolczaste kręgosłupa oraz środek mostka …

4.

Wyjaśnić pojęcie: cień w rysunku.

B

P

b

5.

Określić położenie linii bioder.

c

P

a

6.

Nazwać punkty antropometryczne znajdujące się na przodzie sylwetki.

a

P

Wo, Xp, Ko, Tx, Tp

7.

Określić położenie punktu karkowego Sy.

c

P

b

8.

Wyjaśnić pojęcie: rysunek modelowy.

B

P

a

9.

Wyjaśnić podstawowe zasady perspektywy zbieżnej.

b

P

…zmniejszanie się … zbieżność…

10.

Wyjaśnić pojęcie: horyzont.

b

P

Horyzont jest to linia, wzdłuż której niebo pozornie styka się
z powierzchnią ziemi.

11.

Scharakteryzować rysunek żurnalowy:

C

PP

b

12.

Naszkicować sylwetkę kobiecą statyczną.

d

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli:

  • naszkicował sylwetkę kobiecą lub jej zarys

  • zachował proporcje sylwetki

damskiej

  • przedstawiona sylwetka jest

statyczna

13.

Naszkicować sylwetkę męską dynamiczną.

d

PP

Uczeń wykonał zadanie jeżeli:

  • naszkicował sylwetkę męską lub jej zarys

  • zachował proporcje sylwetki

męskiej

  • przedstawiona sylwetka jest

dynamiczna

14.

Narysować fragment odzieży w perspektywie zbieżnej

d

PP

0x01 graphic

15.

Narysować etapy tworzenia pozy kontrapostu.

d

PP

0x01 graphic

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

  1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem.

  2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

  3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

  4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie będą w teście.

  5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

  6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

  7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

  8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

  1. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

  2. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

  3. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

  4. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
    sprawiły uczniom największe trudności.

  5. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

  6. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

  1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

  2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

  3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

  4. Test zawiera 15 pytań dotyczących projektowania odzieży. Pytania: 1, 2, 4, 5, 7, 8, 11 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 3, 9
    i 10 to pytania z luką, w pytaniu: 6 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytania 12, 13, 14, 15 to zadania rysunkowe.

  5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

  1. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.

  2. Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
    na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas. Trudności mogą przysporzyć Ci pytania: 11 - 15, gdyż są one na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

  3. Na rozwiązanie testu masz 90 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

I część

  1. U człowieka dorosłego wysokość głowy stanowi:

    1. 1/7 całego wzrostu,

    2. 1/8 całego wzrostu,

    3. 1/6 całego wzrostu,

    4. 1/5 całego wzrostu.

  2. Pomiary antropometryczne są to:

    1. pomiary na potrzeby krawiectwa usługowo-miarowego,

    2. szczegółowe i dokładne pomiary wykonywane w celach naukowych na dużej liczbie osób z różnych środowisk za pomocą przyrządów pomiarowych,

    3. pomiary służące do określenia modelowania wtórnego,

    4. pomiary potrzebne do narysowania sylwetki kobiety.

  3. Płaszczyzna strzałkowa-środkowa XY przechodzi pionowo przez ……………………………………………… oraz ……………………………….., dzieląc ciało na część prawą i lewą.

  4. Ta część modelu, na którą światło nie pada bezpośrednio to:

    1. światło odbite,

    2. cień,

    3. „jasna ciemność”,

    4. półmrok.

  5. Linia bioder przechodzi:

    1. poziomo w miejscu największej wypukłości pośladków,

    2. poziomo w największym przewężeniu tułowia,

    3. pionowo wzdłuż boku,

    4. pionowo wzdłuż osi ciała.

  6. Wybierz z poniżej podanych punktów, te, które znajdują się na przodzie sylwetki: Wo, Xc, Xp, Ko, Tx, Rv, Nv, Xp, Tp, Sv.

  1. Punkt karkowy Sy leży:

    1. na główce kości ramieniowej,

    2. na wyrostku kolczastym siódmego kręgu szyi,

    3. na najniższym brzegu kości promieniowej od strony bocznej,

    4. na brodawce piersiowej.

  2. Rysunek modelowy przedstawia:

    1. projekt modelu odzieży na sylwetce,

    2. projekt modelu odzieży do I miary,

    3. poszczególne elementy odzieży,

    4. szkic sylwetki.

  3. Podstawowymi prawami perspektywy malarskiej są pozorne ……………………… przedmiotów od oka oraz pozorna ……………………….w kierunku horyzontu wszelkich linii biegnących wzdłuż obrazu.

  1. Wyjaśnij pojęcie:

Horyzont jest to…………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………..

II część

  1. Porównaj rysunki i wybierz rysunek żurnalowy:

a) b) c) d)

0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic
0x01 graphic

  1. Naszkicuj sylwetkę kobieca statyczną.

  1. Naszkicuj sylwetkę męską dynamiczną.

  1. Przedstaw fragment odzieży w perspektywie zbieżnej.

  1. Narysuj etapy tworzenia pozy kontrapostu.

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko ……………………………………………………..

Wykonywane rysunku odzieżowego

Zakreśl poprawną odpowiedź, wpisz brakujące części zdania lub wykonaj rysunek.

Numer pytania

Odpowiedź

Punktacja

a

b

c

d

a

b

c

d

a

b

c

d

a

b

c

d

a

b

c

d

a

b

c

d

a

b

c

d

0x08 graphic
a) b) c)

0x08 graphic
0x08 graphic

Razem

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie rysunku odzieżowego”.

Test składa się z 15 zadań, z których:

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań - uczeń otrzyma następujące oceny szkolne:

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr zadania

Cel operacyjny (mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1.

Określić proporcje sylwetki rocznego niemowlęcia.

c

p

a

2.

Określić położenie płaszczyzny poprzecznej T.

C

p

…w talii … górna i dolną.

3.

Wyjaśnić pojęcie: poza kontrapostu.

B

p

c

4.

Określić położenie linii ciała P.

C

p

b

5.

Wymienić trzy główne płaszczyzny ciała.

A

p

a) strzałkowa środkowa xy

b) czołowa vv

c) poprzeczna T

6.

Wyjaśnić pojęcie: punkt zbieżności.

b

p

Punktem zbieżności nazywamy punkt, w którym spotykają się wszystkie linie w rzeczywistości równoległe do siebie, dążące w głąb obrazu.

7.

Nazwać punkty antropometryczne.

b

p

Sy - karkowy

Rv - ramienny

Xp - brodawkowy

Ty - talii tylny

Nv - rylcowy boczny

8.

Wyjaśnić w jaki sposób mierzymy długości okolic ciała.

B

p

c

9.

Wyjaśnić w jaki sposób powstają punkty pomiarowe.

B

p

b

10.

Wyjaśnić znaczenie ilości światła w rysunku.

B

p

a

11.

Określić płaszczyzny ciała pochodne.

C

pp

c

12.

Scharakteryzować rysunek modelowy.

C

pp

c

13.

Określić położenie horyzontu i punktu

zbieżności.

c

pp

0x01 graphic

14.

Narysować sylwetkę kobiecą statyczną.

D

pp

Uczeń wykonał zadanie jeżeli:

  • naszkicował sylwetkę kobiecą lub jej zarys

  • zachował proporcje sylwetki

damskiej

  • przedstawiona sylwetka jest

statyczna

15.

Narysować sylwetkę męską dynamiczną.

D

pp

Uczeń wykonał zadanie jeżeli:

  • naszkicował sylwetkę męską lub jej zarys

  • zachował proporcje sylwetki

męskiej

  • przedstawiona sylwetka jest

dynamiczna

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

  1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z co najmniej jednotygodniowym wyprzedzeniem.

  2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

  3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

  4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych, jakie będą w teście.

  5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).

  6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.

  7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony na udzielanie odpowiedzi.

  8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

  9. dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

  10. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

  11. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

  12. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

  13. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
    sprawiły uczniom największe trudności.

  14. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

  15. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń dydaktycznych - niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

  1. Przeczytaj uważnie instrukcję.

  2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

  3. Zapoznaj się z zestawem pytań testowych.

  4. Test zawiera 15 pytań dotyczących projektowania odzieży. Pytania: 1, 3, 4, 8, 9, 10, 11, 12 są to pytania wielokrotnego wyboru i tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa; pytania: 2 i 6 to pytania z luką, w pytaniach: 5, 7 i 13 należy udzielić krótkiej odpowiedzi, pytania 14 i 15 to zadania rysunkowe.

  5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi: