Jesień w sadzie i w lesie - dary jesieni
Jadwiga Malczyk, Anna Bulica, Aneta Małek, Miejskie Przedszkole Nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie
Grupa 5 - latków
KONSPEKT DO ZAJĘĆ W GRUPIE INTEGRACYJNEJ DZIECI 5- LETNICH
Temat: Jesień w sadzie i lesie-dary jesieni.
Ilość dzieci: 23 dzieci w wieku 5 lat
2 dzieci w wieku 4 lat
Rodzaje niepełnosprawności:
1 dziecko z obustronnym niedosłuchem pod opieką Związku Głuchych
1 dziecko z niedosłuchem
1 dziecko ze zwapnieniem mózgu
1 dziecko z opóźnieniem w rozwoju
Czas trwania zajęć: 50 minut
Nauczyciele prowadzący: Jadwiga Malczyk, Aneta Małek
Nauczyciel wspierający: Anna Bulica
Cele ogólne: podsumowanie wiadomości o darach jesieni
Cele operacyjne dla dzieci zdrowych:
dziecko potrafi liczyć w zakresie liczby 4
poprawnie posługuje się pojęciami przestrzennymi: wyżej, niżej, nad głową
umie rozróżniać dźwięki dochodzące z zewnątrz
rozumie pojęcia: warzywa, owoce
Cele operacyjne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
potrafi liczyć w zakresie liczby 2
próbuje liczyć w zakresie liczby 4
umie nazwać warzywa i owoce
rozumie pojęcia: nad głową, nisko, wysoko
Pomoce:
kosze z warzywami i owocami
strój jesieni i kucharza
emblematy muchomorów i owoców
magnetofon
nagrania relaksacyjne
chusteczki na głowę
gliniane garnki
Programy:
Program nauczania: E. Gruszczyk-Kolczyńska
Dziecięca Matematyka: E. Zielińska
Program Wychowania Przedszkolnego: M. Czerniawska
Działalność nauczyciela |
Czynności dzieci |
Przebieg zajęcia |
|
1.Powitanie piosenką. |
Dz. śpiewają piosenkę "Już lato odeszło". |
2.Oczekiwanie na gościa. Od pewnego czasu rozmawiamy o jesieni, byłyście już w sadzie, lesie, odleciały już ptaki, drzewa gubią liście. Dzisiaj przyjdzie do nas gość, ale zanim nas odwiedzi trochę się zabawimy. |
|
3.Ćwiczenie słuchowe - wysłuchiwanie odgłosów z zewnątrz. |
Dzieci rozróżniają i nazywają odgłosy dochodzące zza drzwi (szelest papieru, segregowanie sztućców, lanie wody, tupanie). |
4.Zabawa „Muchomorki”. Nauczycielki rozdają dzieciom emblematy muchomorów, które mają 1,2,3 lub 4 kropki. Na środku sali stają 4 muchomory z 2,3,albo 4 kropkami. Zabawę powtarzamy 2 razy. |
Dzieci przy muzyce relaksacyjnej chodzą po klasie (stylizowany las), gdy muzyka milknie zatrzymują się przy muchomorze, który ma taką samą ilość kropek co i na emblemacie (np.: muchomor ma 2 kropki, emblemat u dziecka też ma 2 kropki). |
5.Rozpoznawanie owoców: Byliśmy już w lesie, a teraz przenieśmy się do sadu. Jakie owoce daje jesień? Spójrzcie, mamy tu kosze z owocami. |
Do kosza podchodzą dzieci z dysfunkcjami, wyjmują owoce i nazywają je. |
6.Zabawa „Owoce”. Nauczycielki rozdają dzieciom emblematy jabłek, śliwek i gruszek. Na środku sali stoją kosze z owocami. Zabawę powtarzamy 2 razy. |
Dzieci przy muzyce spacerują, gdy muzyka milknie zatrzymują się przy koszu z owocami odpowiadającym posiadanym emblematom. |
7.Nasłuchiwanie przyjścia gościa. Czy słyszymy kogoś? Posłuchajcie zagadki: Dobra gotowana, dobra i surowa jest pomarańczowa. Kiedy za zielony pochwycisz warkoczyk i mocno pociągniesz- wnet z ziemi wyskoczy? |
Dzieci siedzą na dywanie.
Nie! |
8.Zabawa ilustrowana ruchem przy piosence „ Na marchewki urodziny”. Czy znacie jakąś piosenkę o marchewce? Która dziewczynka ma sukienkę w kolorze marchewki będzie marchewką. |
"Na marchewki urodziny" Dzieci śpiewają i bawią się przy piosence "Na marchewki urodziny" |
9.Słyszycie, ktoś puka do drzwi! Wchodzi Jesień. Czy wiecie kim jestem? |
Pani Jesień! |
Byłam w ogrodzie, na polanie, w lesie. Czy znacie jakąś piosenkę o jesieni? |
Dzieci śpiewają piosenkę "Na polanie w lesie" połączoną z tańcem z wykorzystaniem chusteczek Chusteczki powiewają nad głowami:wyżej, niżej. |
10. Jesień w bibliotece. Ojej widzę, że macie bibliotekę. Lubicie czytać książki? O, jaka ładna książka, to książka o mnie, o jesieni. Posłuchajcie. Będziemy rozwiązywać zagadki o jesieni. |
Dzieci siedzą na dywanie. Tak.
|
11.Segregowanie „darów jesieni'”. Ja przyszłam do was z darami. Jak myślicie jakie to są dary? |
Owoce, warzywa. Dziecko przebrane za kucharza segreguje dary: owoce do miski, warzywa do garnka. Dzieci z deficytami nazywają warzywa i owoce. |
Jaką zupę możemy ugotować z tych darów? |
Zupę jarzynową. Kucharz z p. salową schodzi do kuchni, aby panie kucharki ugotowały zupę jarzynową. |
12.Wkładanie kapusty. Teraz pójdziemy umyć ręce i założymy chustki na głowy, bo czeka nas jeszcze praca. Wiecie, że pani Krysia przyniosła nam dużo kapusty, poszatkowała ją. Co możemy zrobić z tą kapustą? |
Ukisić. Dzieci w trzech grupach wkładają przygotowaną kapustę do glinianych garnków, a następnie ubijają ją pałką przy muzyce "Kapuścianej piosenki". |
13.Zakończenie zajęć. |
Wybrane dzieci porządkują klasę. |