Konspekt ten dotyczy tematyki zwi膮zanej z edukacj膮 europejsk膮 prowadzon膮 w艣r贸d przedszkolak贸w.Dzieci zapoznaj膮 si臋 z nowym krajem UE - Austri膮, jej po艂ozeniem, kultur膮, tradycj膮, ciekawostakami i kuchni膮 tego kraju.
Poznajemy kraje Unii Europejskiej - Jeste艣my w Austrii.
CELE G艁脫WNE:
wykorzystanie i tworzenie okazji do poznawania rzeczywisto艣ci spo艂eczno- kulturalnej poprzez poznawanie zasad organizacji 偶ycia spo艂ecznego, tradycji rodzinnej, regionalnej, narodowej oraz poznanie dzie艂 kultury
budowanie i rozwijanie zainteresowa艅 innymi kulturami europejskimi
budzenie poczucia odpowiedzialno艣ci za przyja藕艅 i wsp贸艂prac臋 mi臋dzy wszystkimi krajami Europy
CELE OPERACYJNE:
potrafi na mapie Europy znale藕膰 Austri臋
wie, jak wygl膮da flaga Austrii
rozwi膮zuje rebusy
prawid艂owo przelicza
radzi sobie z u艂o偶eniem puzzli
buduje wyraz „ ALPY” z rozsypanki literowej
doskonali wra偶liwo艣膰 muzyczn膮 podczas s艂uchania i ruchowej interpretacji utwor贸w
opowiada s艂owami tre艣膰 piosenki „ 艢wiat to wielka tajemnica”
utrwala wiadomo艣ci na temat sport贸w zimowych
zapoznaje si臋 z wa偶nymi zabytkami Wiednia
zdobywa wiadomo艣ci na temat s艂ynnych
ch臋tnie bierze udzia艂 w zabawach kompozytor贸w : Straussa i Mozarta
uwa偶nie s艂ucha legendy i wierszy
bierze czynny udzia艂 w zabawach
wsp贸艂dzia艂a w zespo艂ach
zna taniec integracyjny popularny w艣r贸d dzieci austriackich „ Bea- beo”
POMOCE: mapa Europy, mapa Austrii, p艂yty CD, pianino, rebusy, rozsypanka literowa, ilustracje sport贸w zimowych, klej, no偶yczki, puzzle, marchewki, szablony marchewek, ilustracje Wiednia, melonik, tre艣膰 wiersza, legendy, szablony tort贸w Sachera, fragmenty utwor贸w Mozatra i Straussa, karty pracy jako pl膮tanina literowa, wiede艅ska strucla
FORMA praca z ca艂膮 grup膮, praca indywidualna i zespo艂owa
METODA s艂owna, czynna, ogl膮dowa, praktycznego dzia艂ania i zabawowa
PRZEBIEG ZAJ臉CIA
Os艂uchanie z piosenk膮 „ 艢wiat to wielka tajemnica”
Zapoznanie z og贸ln膮 charakterystyk膮 Austrii
pokaz mapy Europy i zaznaczenie na niej Austrii
podanie informacji o po艂o偶eniu pa艅stwa ( s膮siedzi, kraj g贸rzysty, brak dost臋pu do morza, j臋zyk)
zapoznanie z nazw膮 stolicy pa艅stwa austriackiego
Zapoznanie z wygl膮dem flagi pa艅stwa poprzez rozwi膮zanie rebusa - praca indywidualna dla ka偶dego dziecka
Praca przy mapie Austrii
zwr贸cenie uwagi na kolorystyk臋 przewa偶aj膮c膮 na mapie
wyodr臋bnienie terenu g贸rzystego
poznanie nazwy g贸r poprzez rozwi膮zanie rebusa - praca indywidualna
u艂o偶enie i naklejenie z rozsypanki literowej na konturze mapy Austrii nazwy ALPY
rozmowa na temat sport贸w zimowych uprawianych w g贸rach
wyszukiwanie po艣r贸d sport贸w jednego, kt贸ry jest uprawiany zim膮 w g贸rach, naklejenie na konturze mapy
u艂o偶enie puzzli (艣wistaka) jako charakterystycznego zwierz臋cia alpejskich g贸r - praca indywidualna
膯wiczenie matematyczne - przeliczanie przysmaku 艣wistaka marchewek, zakre艣lenie prawid艂owej cyfry
Zabawa przy akompaniamencie pianina z elementem tanecznym „艢wistak”
Zapoznanie ze stolic膮 Austrii- Wiedniem. Pokaz na mapie.
Przybli偶enie najwa偶niejszych zabytk贸w i miejsc Wiednia
pokaz ilustracji
przedstawienie symbolu Wiednia - doro偶karza zwanego fiakierem i doro偶ki, z kt贸rej cz臋sto tury艣ci zwiedzaj膮 Wiede艅 - fiakry
Zabawa „ Doro偶karz”
nauka wierszyka do tej zabawy (aneks 1)
zabawa z melonikiem przy akompaniamencie pianina
Tort Sachera - s艂uchanie fragmentu legendy ( aneks 2)
Zabawa „ Tort Sachera”
Dzieci podzielone na 2 zespo艂y. Zadaniem ka偶dej grupy jest w jak najkr贸tszym czasie pokroi膰 przygotowany tort (poci臋cie tekturowego tortu no偶yczkami)
Improwizacja ruchowa przy muzyce Straussa I Mozarta, por贸wnanie nastroj贸w obu utwor贸w
Podanie ciekawostki zwi膮zanej z miejscem urodzenia Mozarta, kt贸rego nazwa pochodzi od pewnego g贸rskiego krasnala. Imi臋 tego krasnala, a zarazem tej miejscowo艣ci ukryte jest w pl膮taninie literowej- karta pracy dla ka偶dego dziecka
Wys艂uchanie wiersza z p艂yty CD o Austrii jako podsumowanie zdobytych wiadomo艣ci
Nauka ta艅ca integracyjnego najpopularniejszego w艣r贸d dzieci austriackich „ Bea- beo”
Pocz臋stunek strucl膮, kt贸ra obok tortu Sachera jest przysmakiem Wiede艅czyk贸w.
mgr Magdalena Szyndler