Konspekt lekcji z gimnastyki
Temat: Czworakowanie na podłożu i na przyrządzie
Cele główne lekcji:
Umiejętności: czworakowanie na ławeczce, przetoczenia, skoki
Psychomotoryczność: koordynacja ruchowa, zwinność
Wiadomości: wpływ czworakowania na prawidłową postawę ciała u dzieci
Wychowawcze: sugerowanie wykorzystanie czworakowania do ćwiczeń i zabaw w domu
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Pomoce: materace, ławeczka, szarfy, piłka, odskocznia
Klasa II
Data 23.09.2003
Tok lekcji |
Zadania szczegółowe |
Czas |
Uwagi org. |
Część I 1. Organizacja lekcji 2. zabawa na czworakach
3. Ćw. RR
4. Ćw. NN 5. Ćw. T. strz. 6. Ćw. szyi 7. Ćw. T. czoł.
8. Ćw. RR i NN łączenie 9. Ćw. m. brzucha
10. Ćw. m. grzbietu
11. Ćw. sk.
Część II
1. Ćw. ogólno- rozwojowe
Część III 1. Czynności porządkowe 2. Ćw. usp. 3. Ćw. korekt.
4.Zakończenie |
- sprawdzenie ćwiczących w szatni, wychodzenie do sali gimnastycznej, zbiórka, powitanie, podanie zadań lekcji - „Pieski na spacer- pieski do domu”- na hasło „pieski na spacer” dzieci wybiegają ze swojego ukrycia (miejsce na sali), czworakują, „pieski do domu”- udają się na swoje miejsce - ręce na wysokości głowy naśladują chwyt płótna i rozrywanie go - bieg w miejscu, kolana wysoko - rozkrok RR w bok opad T z pogłębieniem - krążenia głowy w P i L - siad skrzyżny „Łódka na falach”, ręce oparte na podłodze naśladując wiosła, dzieci odpychają się RR raz na jedna, raz na drugą stronę - czworakowanie przodem
- „Mucha chodzi po suficie”- w leżeniu tyłem wznos RR i NN w górę i naśladujemy muchę chodzącą po suficie - tzw. „lornetki”
- podskoki jednonóż Stacja I - wyjście na drabinkę do wysokości 5-6 szczebla, przejście bokiem na drugą drabinkę i wejście na zawieszoną ukośnie ławeczkę na drabince. Dzieci zjeżdżają na kocykach po ławeczce Stacja II - czworakowanie po ławeczce i przeplot przez szarfy Stacja III - przetaczanie na materacu - w leżeniu tyłem skulenie i przetoczenie w przód i w tył Stacja IV - „Złap motyla”- w3yskok w celu złapania motyla, rzut piłeczki w górę i chwyt i przechodzenie nad płotkami
- odnoszenie pomocy
- zabawa uspokajająca „kto cię woła” - marsz żołnierzyków- dzieci maszerują z klaskaniem. - omówienie ćwiczeń- sprawdzenie obecności, pożegnanie. |
4 min
3 min
6 razy
10 razy 8 razy 6 razy 6 razy
30 s
30 s
30 s
8 razy
5 min
5 min
5 min
5 min
2 min.
1min. 30 sek.
2min. |
Podział na 4 zespoły |
Prowadzący: Paweł Czyżowski