Konspekt lekcji wychowawczej
TEMAT: „Inni to także my” – problem tolerancji we współczesnym świecie.
KLASA: I gimnazjum
PRZEDMIOT: godzina wychowawcza
CELE:
dydaktyczne:
Uczeń rozumie ideę i sens tolerancji.
Uczeń zna negatywne skutki nietolerancji.
Uczeń potrafi rozróżnić postawę tolerancyjną i nietolerancyjną.
Uczeń poprawnie wypowiada się na forum grupy.
Uczeń pracuje aktywnie.
wychowawcze:
Uczeń wskazuje społecznie wartościowe postawy, zachowania.
Uczeń rozwija wrażliwość na problemy tolerancji.
Uczeń analizuje własny sposobu postrzegania i wyciąga wnioski do pracy nad sobą w kierunku budowania pozytywnych relacji z drugim człowiekiem na zasadzie otwartości i tolerancji.
Uczeń absorbuje wzorce tolerancji w relacjach interpersonalnych.
Uczeń rozpoznaje trwałe wartości oraz wzory postępowania.
METODY: słowne, oglądowe, ćwiczeniowe
FORMY ORGANIZACYJNE: praca indywidualna, praca w grupie
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kserówki ze zdaniami, kserówki ze scenkami do odegrania przez uczniów
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wprowadzenie
Nauczyciel sprawdza obecność, wpisuje do dziennika temat lekcji.
Nauczyciel pisze na tablicy niepełny temat lekcji: „Inni to także my”
Nauczyciel rozdaje uczniom zdania, które oni muszą dokończyć.
Gdy poznaję nową osobę to najczęściej zwracam uwagę na: ……………………………………………..
Podczas pierwszej rozmowy z zapoznaną osobą nie lubię gdy …………………………………………..
Denerwują mnie ludzie, którzy „na pierwszy rzut oka” sprawiają wrażenie ……………………….
Po wykonaniu ćwiczenia kilku uczniów odczytuje przykładowe wypowiedzi
Powyższe ćwiczenie ma na celu uświadomienie uczniom, że to czego doświadczają w pierwszym spotkaniu z daną osobą to tzw. „efekt pierwszego wrażenia”, który może ułatwić bądź utrudnić nawiązanie pozytywnych relacji z zapoznaną osobą.
Nauczyciel pyta uczniów, co jest ważne w kontaktach z ludźmi (w szczególności z tymi, którzy w jakiś sposób różnią się od nas). Uczniowie zauważają, że ważna jest wtedy tolerancja.
Rozwinięcie
Nauczyciel pisze pełny temat lekcji na tablicy: „Inni to także my” – problem tolerancji we współczesnym świecie.
Nauczyciel pyta uczniów czym jest tolerancja i jak by ją zdefiniowali. Następuje burza mózgów, a pomysły zapisywane są na tablicy.
(Tolerancja to poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych)
Nauczyciel pyta, w czym się przejawia postawa tolerancji a w czym nietolerancji.
(postawa tolerancji: szacunek, wyrozumiałość, serdeczność, uśmiech; postawa nietolerancji: złość, agresja, izolacja, nienawiść).
Nauczyciel dzieli klasę na grupy i rozdaje uczniom kserówki ze scenkami do odegrania. Uczniowie oprócz przedstawienia danej sceny mają za zadanie poszukanie rozwiązania danych sytuacji (określają, jak należy się zachować, aby można było być tolerancyjnym człowiekiem).
Gr. I: Jedna uczennica w klasie wyznaje inną religię, mimo, iż jest miła i koleżeńska nikt nie chce z nią siedzieć i przezywają ją.
Gr. II: Na szkolnej dyskotece starsi uczniowie puszczają tylko nagrania techno, młodsi mają swoje nagrania i proponują puszczać je na zmianę, starsi nie zgadzają się.
Gr. III: Pewnego dnia Wojtek przychodzi do szkoły z aparatem korygującym wadę zgryzu, klasa wyje ze śmiechu.
Gr. IV: Michał ma wadę wymowy: nie wymawia litery "r". Koledzy wyśmiewają się z niego, przedrzeźniają.
Zakończenie
Uczniowie pod kontrolą nauczyciela dyskutują na następujące tematy:
Na czym według Ciebie polega tolerancja?
Jakie są granice tolerancji? Kiedy trzeba zaprotestować i powiedzieć „stop tolerancji”?
Czy w Twojej klasie panuje tolerancja?
Wymień osoby, które mogą być dla Ciebie autorytetem w propagowaniu postawy tolerancji, otwartości i budowania pokojowych relacji z drugim człowiekiem.
Zastanów się i zapisz, co możesz zrobić, żeby stać się osobą bardziej tolerancyjną