KONSPEKT GODZINNYCH ZAJĘĆ
Z GRUPĄ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM
MAJĄCYCH TRUDNOŚCI Z WYODRĘBNIANIEM RÓŻNIC, ANALIZĄ,
SYNTEZĄ, ROZWIJANIEM PRAWIDŁOWYCH POJĘĆ ORAZ
SPOSTRZEGANIEM.
WSEIII
Tomaszewska Karolina
Metodyka pracy wychowawczo-dydaktycznej w placówkach wychowania przedszkolnego, w odróżnieniu od metodyki poszczególnych przedmiotów nauczania w szkole, zawiera bardzo zróżnicowana problematykę, odpowiadającą treściom programu i wskazującą możliwie najlepsze sposoby ich realizacji.
Obejmuje ona zagadnienia zaczerpnięte z różnych dziedzin wiedzy, niejednokrotnie dość od siebie odległych.
Nauczycielka przedszkola, aby mogła dobrze zrozumieć powierzone sobie dziecko, poznać jego potrzeby fizyczne i psychiczne, a następnie prawidłowo kierować procesem rozwoju każdego wychowanka, musi dobrze znać higienę, fizjologię, psychologię i pedagogikę. Ukażą one istotne cechy i uwarunkowania rozwojowe małego wychowanka, pozwolą dobrać najlepsze sposoby wyzwalania jego różnorodnej aktywności, rozwijania zainteresowań, stworzenia warunków zdrowego i radosnego rozwoju.
Znajomość specyfiki myślenia i mowy dziecka w wieku 3-6 lat ułatwi nauczycielce przybliżenie wychowankom złożonych zjawisk życia społecznego, przyrody i techniki, kształtowanie pojęć matematycznych, rozpoczęcia nauki czytania.
Poznanie potrzeb społecznych dziecka pozwoli w prawidłowy sposób kierować każdym wychowankiem jako członkiem małej zbiorowości przedszkolnej, kształtować właściwe postawy potrzebne w życiu społecznym w przyszłości.
Schemat konspektu
Cele prowadzenia zajęć
Aktywizowanie myślenia dzieci, rozwijanie podstawowych procesów umysłowych, jak porównywanie, analiza i synteza, wnioskowanie, uogólnianie, abstrahowanie.
Dostarczanie, wzbogacanie i uściślanie wiadomości o życiu społecznym, przyrodzie i technice oraz kształtowanie prawidłowych pojęć.
Rozwijanie wyobraźni twórczej, inicjatywy i pomysłowości oraz umiejętności wyrażania ich w dostępnych formach ekspresji.
Kształtowanie postaw społeczno-moralnych –uczenie umiejętności współżycie i współdziałania z rówieśnikami i dorosłymi, rozwijanie życzliwości, sympatii, szacunku dla ludzi oraz kształtowanie właściwego stosunku do przyrody.
Kształtowanie mowy dzieci i poprawności wymowy, wzbogacanie i uściślanie słownika, wyrabianie umiejętności poprawnego budowania zdań, swobodnego i logicznego wypowiadania się.
Przyswajanie elementarnej umiejętności czytania i przygotowane do nauki pisania.
Wyrabianie lub doskonalenie już posiadanych sprawności, umiejętności i nawyków ze wszystkich dziedzin wychowania.
Rozwijanie postawy estetycznej- zdolności odczuwania piękna i potrzeby obcowania z nim.
Rozwijanie zamiłowań indywidualnych.
Formy pracy z dziećmi
Zabawa
Manipulacyjna- ważny czynnik rozwoju umysłowego dziecka, w zabawach tych dziecko kieruje się własnym zainteresowaniem, bez udziału dorosłych. Wychowuje się i uczy samodzielnie i samorzutnie.
Konstrukcyjna- to tworzenie „dzieła” z dowolnego materiału np. budowanie z klocków
Tematyczna- dziecko naśladuje to, co zaobserwowało , poznało i przeżyło.
Dydaktyczna-są formą organizowanej działalności dziecięcej, w której w formie zabawy stawiamy przed dzieckiem jakieś zadanie do rozwiązania.
Ruchowa- zaspokajanie potrzeby ruchu, poprzez różne zabawy.
Zajęcia
Każde zajęcie jest formą działalności dzieci zorganizowaną z inicjatywy nauczycielki i przez cały czas trwania bezpośrednio przez nią kierowane
Zajęcie ma zawsze zaplanowany przebieg przez nauczycielkę, w większości jednakowy dla wszystkich dzieci, które biorą w nim udział.
W każdym zajęciu istnieje określony cel, do którego zrealizowania nauczycielka konsekwentnie zmierza.
Praca dzieci
Przebiega celowo, dąży planowo do wyniku końcowego, przy czym cel końcowy jest dla działania determinujący i określający jego rodzaj. Istotą rzeczy w pracy jest wynik działania.
Spacery i wycieczki
Dziecko to, co ma poznać powinno zobaczyć, gdyż proces kształtowania pojęć u dzieci zależne jest od poznawania zjawisk czy przedmiotów w drodze bezpośredniego kontaktu.
Uroczystości w przedszkolu
Wychowanie społeczne kształtowanie postawy zaangażowanego członka społeczeństwa wymaga aby już od wczesnych lat włączać dziecko w nurt życia narodu.
Propozycja przebiegu zajęć
Zadanie 1
Porządkowanie elementów według wzrastającej lub malejącej wielkości(zał.1)
Rodzaj działania: praca indywidualna
Cel: operacje analizy(rozkładanie), syntezy(składanie), porównywanie wielkości elementów.
Efekt: udoskonalenie operacji analizy i syntezy, umiejętność porównywania wielkości elementów
instrukcja:
kubeczki rozłóż na całej powierzchni stołu. Ułóż z nich wierze, układając od największego do najmniejszego. Po zbudowanie wierzy złóż kubeczki z powrotem.
Czas trwania: 10min
Zadanie 2
Odgadywanie nazw przedmiotów, rzeczy, osób na podstawie wymienionych cech(zał.2)
Rodzaj działania: praca grupowa
Cel: usprawnianie analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej
Efekt: dziecko potrafi wskazać i nazwać przedmiot opisany przez wychowawcę, umiejętność pracy z grupą
Instrukcja:
Nauczycielka rozwiesza na tablicy obrazki przedmiotów, rzeczy, osób, następnie wymienia cechy danej rzeczy, dziecko odgaduje co opisała nauczycielka.
Czas trwania 15min
Zadanie 3
Tworzenie zbiorów(zał.3)
Rodzaj działania: praca grupowa
Cel: usprawnianie percepcji wzrokowo-ruchowej, wzrokowo-słuchowej
Efekt: dzieci potrafią porównać przedmioty, wyodrębnić cechy.
Instrukcja:
Dzieci siadają na dywanie. Wychowawczyni prosi, żeby dzieci poszukały jak najwięcej lalek i powrzucały je do dużego czerwonego kosza. Następnie dzieci dzielą wszystkie znalezione lalki na duże i małe. Kolejnym zadaniem dzieci będzie podzielenie lalek na plastikowe, gumowe i materiałowe. Stopniowanie trudności.
Czas trwania: 20min
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Przykładowe zagadki i obrazki
ma dużo ząbków i czesze włosy?
pilnuje domu i często mieszka w budzie?
Ma piękną grzywę i ostre kły, zwą go królem zwierząt, czasem bywa zły.
To kolor liści i trawy, czy już odpowiedź mamy?
Kolorowe, pachnące, w ogrodzie i na łące, chętnie je zbieramy na bukiet dla mamy.
Mieszka w małej tubce, w paseczki lub biała. Będzie wraz z szczoteczką o Twe ząbki dbała.
Choć to nie rolnik, lecz rolę ma. Często w teatrze lub w filmie gra.
Jaki kolor światła pozwala nam przejść przez jezdnię?
Kiedy świeci słońce, smutny stoi w kącie. Ale gdy na deszcz się zbiera, to na spacer go zabierasz.
Ma długą, szyję, aż do nieba i lubi zjadać liście z drzewa.
Załącznik nr 3
Grupy lalek
Gumowe plastikowe materiałowe