Historia pisma i jego rozwój

Konspekt dla I „LA”

Temat: Historia pisma i jego rozwój

Cel ogólny: Zapoznanie z rozwojem pisma i jego historią

Cele:

I. Wiadomości

A. Zapamiętanie wiadomości

Uczeń pamięta:

Pojęcia: zwój, kodeks, inkunabuł, papirus, tabliczki gliniane, pergamin, druk, papier

B. Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

Pojęcia: zwój, kodeks, inkunabuł, papirus, tabliczki gliniane, pergamin, druk, papier

zasady sporządzania książek w starożytności, w średniowieczu

i nowożytnych

uznaje, że los książek uzależniony jest od biegu historii

trud ludzi kształtujących dzieje książki i ich wyczucie piękna

etapy kształtowania się pisma i wie, jakiego używamy obecnie

II. Umiejętności

C. Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

wyjaśnić i odpowiednio kojarzyć pojęcia: "pismo klinowe", „tabliczki gliniane", "hieroglify", "papirus", "pergamin", "palimpsest", „rubrykowanie", "inicjał", "iluminacja", "książka rękopiśmienna", "skryba"

opisać dzieje pisma

D Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych

Uczeń potrafi:

wyjaśnić różnice między książką rękopiśmienną a drukowaną

analizować różnice między różnymi rodzajami pism

ukazać wpływ druku na rozwój pisma

III. Postawy i Przekonania

E. Stosunek do przeszłości i teraźniejszości

Budowanie szacunku do książek

Zachęcenie młodzieży do ich czytania

Ukazanie roli książki w życiu człowieka

Pokazanie bogatego świata pisma

Wyrabianie charakteru dobrego pisania

F. Potrzeby i aspiracje

Zainteresowanie ucznia tematem lekcji a w konsekwencji samą historią.

Aktywizowanie uczniów podczas omawiania tematu.

Przekonanie uczniów do zgłębiania wiedzy historycznej na omawiany temat.

Przekonanie o wartości pisma jako znaku dawnych pokoleń

Metody Pracy: wykład, rozmowa nauczająca, dyskusja

Środki dydaktyczne: prezentacja multimedialna, podręcznik M. Węcowski, J. Czubaty Historia

Tok lekcji:

Czynności nauczyciela Czynności ucznia

I. Czynności organizacyjno – porządkowe:

sprawdzenie listy obecności

I. Przygotowanie podręczników, zeszytów przedmiotowych

II. Rekapitulacja wtórna: zadanie uczniom pytań, sprawdzających ich wiedzę z poprzedniego tematu lekcyjnego:

1.Co to jest antropogeneza?

2.Jak nazywamy wydarzenie przejścia z trybu koczowniczego w osiadły?

II. Uczniowie odpowiadają na pytania:

Odp. Nauka zajmująca rozwojem ewolucyjnym człowieka

Odp. Rewolucja neolityczna

III. Wprowadzenie do tematu Historia pisma i jego rozwój

Omówienie definicji pisma

Notatka

Pismo to system umownych znaków, za pomocą których można utrwalić język mówiony. Istnieje wiele sposobów zapisu mowy. Można je podzielić na zapis dźwięków oraz zapis znaczeń. Większość używanych obecnie systemów pisma to systemy mieszane fonetyczno-znaczeniowe.

Omówienie rodzajów pisma na przestrzeni wieków

Notatka:

Pismo piktograficzne – najstarszy znany system piśmienniczy. Piktogramy to obrazki oddające elementy rzeczywistości. Schematyczne rysunki symbolizowały przedmioty, zwierzęta, osoby.

Pismo egipskie:

Hieroglify - pismo używane do zapisu najważniejszych spraw państwa i świętych tekstów. Ostatni zapis tym rodzajem pisma pochodzi z 24 sierpnia 394 roku z wyspy File

Hieratyka - uproszczone pismo hieroglificzne używane początkowo przez kapłanów do szybkiego zapisu.

Demotyka - pismo wywodzące się z hieratyki powstałe w VII wieku p.n.e. służące do zapisu różnorodnych tekstów od umów handlowych, przez dokumenty państwowe po literaturę piękną i formuły magiczne

Pismo chińskie– sylabowe pismo logograficzne (ideograficzno-fonetyczne) stworzone najwcześniej 8 tys. lat temu, a najpóźniej 4,5 tys. lat temu w Chinach, zaadaptowane do zapisu innych języków Azji Wschodniej

Pismo fenickie - Uważa się, że powstał około 1050 p.n.e., najprawdopodobniej dla potrzeb rozwijającego się handlu.

Alfabet grecki – powstały ok. IX w. p.n.e. alfabet służący do zapisu języka greckiego i języków kilku ludów znajdujących się pod wpływem kultury greckiej. Jego znaki służyły Grekom także do zapisu liczb oraz do notacji muzycznej.

Alfabet łaciński - alfabet, system znaków służących do zapisu większości języków europejskich oraz wielu innych. Jest najbardziej rozpowszechnionym alfabetem na świecie – posługuje się nim ok. 35% ludzkości.

III. Uczniowie zapisują temat lekcji

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu

Uczniowie słuchają

Uczniowie zapisują notatkę do zeszytu

IV. Rekapitulacja pierwotna:

Wspólne rozwiązywania tabelki – Pismo i jego występowanie

IV. Uczniowie odpowiadają na pytania

Uczniowie podają swoje propozycje do tabelki

V. Podanie pracy domowej:

Gdybyś żył w dawnych czasach jaki rodzaj pisma i rodzaj materiału pisarskiego byś wybrał aby dotrwał on do naszych czasów odpowiedź uzasadnij.

V. Uczniowie zapisują prace domową do zeszytu
