Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej: Niezapomniana lekcja. Lekcja przyrody.
Cele lekcji: uczeń umie
formułować i zadawać pytania,
opowiedzieć treść utworu,
poprawnie zapisywać nazwy geograficzne,
określić nastrój opowiadania,
korzystać z atlasu geograficznego w celu wskazania miejsc, o których mowa
w tekście,
redagować kilkuzdaniową wypowiedź pisemną na zadany temat,
redagować pozdrowienia z wakacji,
opowiedzieć o prawdziwych sytuacjach i przeżyciach związanych z dowolną lekcją.
Metody pracy: heureza, elementy dyskusji, śnieżna kula
Formy pracy: praca w grupie,
Pomoce naukowe : podręcznik, zeszyt ćwiczeń, atlasy geograficzne,
pocztówki z wakacji przyniesione przez uczniów.
Plan pracy :
1. czynności organizacyjne – powitanie uczniów, starcie tablicy, zapisanie tematu lekcji
2. uświadomienie celów lekcji
3. temat lekcji
4. opracowanie
5. powtórzenie, uogólnienie, wnioski
6. podanie i wyjaśnienie pracy domowej
7. ocena pracy uczniów.
Przebieg lekcji:
1. Uczniowie pracują w parach: na zmianę zadają sobie pytania do tekstu ułożone
w domu i odpowiadają na nie. (7 min).
2. Wspólnie określają osobę opowiadającą o wydarzeniach. Chętni lub wybrani
uczniowie opowiadają treść przeczytanego fragmentu, wcielając się w rolę Mikołajka
(w pierwszej osobie liczby pojedynczej). Pozostali uczniowie starają się
dokładnie zapamiętać informacje o przyniesionych przez bohaterów pamiątkach.
3. Nauczyciel dzieli klasę na czteroosobowe grupy. Każdemu zespołowi rozdaje
szkic mapy politycznej Europy, atlas geografi czny świata oraz zestaw 18 karteczek.
Grupy muszą dopasować kartki z imionami chłopców i nazwami miejsc
do obrazków przedstawiających przyniesione pamiątki, a następnie umieścić
karteczki we właściwym miejscu na mapie. (15 min).
4. Liderzy prezentują wyniki pracy grup.
5. Każdy uczeń indywidualnie wybiera najciekawszą według niego pamiątkę
przyniesioną przez chłopców z klasy Mikołajka i układa kilkuzdaniową wypowiedź
pisemną, uzasadniając swój wybór.
6. Chętni lub wybrani uczniowie czytają swoją notatkę.
7. Uczniowie określają charakter opowiadania – ćw. 1., s. 18.
8. Wspólnie zastanawiają się nad poleceniem 4., s. 19.
9. Nauczyciel zwraca uwagę uczniów na pisownię wielką literą nazw geografi cznych
(s. 16). Przypomina, jak należy szukać haseł w słowniku ortografi cznym.
10. Uczniowie w parach rozmawiają o miejscach, które odwiedzili podczas wakacji,
zapisują wymienione przez siebie nazwy geografi czne, pamiętając o zasadzie
pisowni.
11. W grupach wykonują ćw. 271. w Zeszycie ćwiczeń. Korzystają z atlasów geografi
cznych Polski.
12. Jeżeli klasa pracowała sprawnie nad poprzednimi poleceniami, uczniowie
mogą w czteroosobowych zespołach zagrać w inteligencję – ćw. 272. (ZĆ).
13. Chętni uczniowie opowiadają o lekcji, która według nich była interesująca,
obfi towała w niezwykłe wydarzenia (ćw. 5., s. 19).
14. Dzieci przeglądają przyniesione przez siebie pocztówki z pozdrowieniami
z wakacji. Metodą kuli śniegowej rozmawiają o tym, jakie informacje umieścili
nadawcy tych kart. (Początkowo każdy uczeń cicho czyta informacje zamieszczone
na swojej pocztówce, następnie dzieli się swoimi spostrzeżeniami
z kolegą z ławki. Po uzgodnieniu wspólnego stanowiska uczniowie omawiają
problem z inną parą, np. siedzącą za nimi. Gdy czwórka ustali wnioski, prezentuje
je innej czteroosobowej grupie. Utworzony w ten sposób ośmioosobowy
zespół ustala wspólne stanowisko i prezentuje je na forum klasy). Nauczyciel
może podsumować lub uzupełnić rozważania uczniów.
15. Uczniowie indywidualnie wykonują ćw. 52. (ZĆ).
16. Praca domowa (do wyboru):
Korzystając ze zbiorów czytelni w twojej szkole, wykonaj polecenie 1. ze s. 17.
Wykonaj pisemnie ćw. 6., s. 19.
Dla chętnych: Wypożycz jedną z książek o Mikołajku, przeczytaj i wykonaj
plakat.