konspekt niedorozwój intelektualny

Imię i nazwisko prowadzącego:

Data prowadzonych zajęć: 31.03.2010

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Temat lekcji: niedorozwój intelektualny

Liczba ćwiczących: 4

Płeć i wiek ćwiczących: M i K; wiek 28-30 lat

Cele i zadania lekcji:

Przyrządy i przybory stosowane w lekcji: krzesła, karimaty

Przeciwwskazania:

Wskazania:

Część lekcji

i jej czas

Rodzaj ćwiczeń nr ćw. Treść ćwiczeń Czas ćwiczeń Uwagi metodyczne Formy i metody

I Część wstępna

II Część główna

II Część główna

II Część główna

II Część główna

III Część końcowa

III Część końcowa

Czynności organizacyjne

Ćwiczenia kształtujące

Ćw. na przekroczenie granicy środka- tzw. ćw. naprzemienne

+ ćw. oddechowe

Ćw. na przekroczenie granicy środka- tzw. ćw. naprzemienne c.d.

+ ćw. oddechowe

Ćw. energetyzujące

Ćw. wydłużające- rozciągające

+ćw. oddechowe

+ ćw. oporowe

+ ćw.

Oddechowe

Ruchy integrujące

+ćw. rozciągające i oddechowe

Ruchy integrujące c.d.

Ćw. relaksujące

+ćw. oddechowe

+ ćw oddechowe

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

21.

22.

23.

24.

25.

26.

27.

28.

29

30.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć. Podanie celu zajęć.

Marsz wokół sali

Pw. Marsz

  1. Ruch: krążenie obustronne RR w przód

  2. Ruch: krążenie obustronne RR w tył

Pw. Rozkroczna

Ruch: RR na biodrach, krążenie bioder w lewą stronę, a następnie w prawą stronę

Pw. Rozkroczna

Ruch: wznos RR w bok, skręty T w prawą stronę powrót do Pw, następnie skręt T w lewą stronę

Pw. stojąc swobodnie

Ruch: PR dotyka z tyłu T lewej pięty, następnie LR dotyka prawej pięty

Pw. leżenie tyłem

Ruch: „rowerek”, lekko skręcając całe ciało

Pw. stojąc swobodnie

Ruch: „Leniwa ósemka”

Wznos PR przed siebie, kciuk naprzeciwko nosa, reszta palców zaciśnięta w piąstkę, rysujemy ósemkę w lewą stronę do góry. Zmiana ręki po wykonaniu 4 pełnych ósemek.

Pw. siad klęczny

Ruch: rysowanie oburącz + lustrzane odbicie

Pw. siad ugięty

Ruch: „ kołyska na boki”;

RR za T podpieramy się, opad NN na prawą i lewą stronę

Pw. rozkroczna

„Słoń”; wznos PR na wysokość nosa, G przytulona do ręki

Ruch: rysujemy „8” całym ciałem

Pw. siad na krześle

„Akumulator”

Ruch: RR na kolanach, robimy koło T;

Wydech- przy zbliżaniu G do kolan

Wdech- przy wznosi T do góry

Pw. stanie swobodne

„kapturek myśliciela”

Ruch: z pomocą kciuka i palca wskazującego delikatnie odchylamy małżowinę uszną do tyłu, następnie,. Masując ją od góry po łuku ucha aż do płatka ucha.

Pw. siad dowolny

„Energetyczne ziewanie”

Ruch: masujemy stawa żuchwowo- skroniowy, otwieramy usta i głęboko ziewamy.

Pw. rozkroczna z obniżonymi biodrami

Ruch: wypady w bok naprzemiennie w lewo (prostując PN) i w prawo (prostując LN)

Pw. wykroczna; RR na biodrach

PN wykroczna oparta na palcach; LN prosta w stawie kolanowym

Ruch: dociśnięcie prawej pięty do podłoża- wydech, powrót do Pw wdech; zmiana nóg

Pw. stanie swobodne

Ruch: wznos PR w górę, druga ręka stawia opór na ruchy: na zew., do wew., do przodu i do tyłu; następnie zmiana rąk

Pw. siad na krześle; NN wyprostowane ze skrzyżowanymi stopami

Ruch: wdech- wznos RR w górę

Wydech- opust RR oraz T do kostek, pogłębienie x3 powrót do Pw.

„Uwolnienie”

Pw. siad prosty

RR w okolicy pępka

Ruch: wdech- w Pw

Wydech- opad T do przodu z lekkim dociskiem RR na brzuchu

„Bezwarunkowa miłość”

Pw. siad skrzyżny

Ruch: RR otwarte jak przy obejmowaniu, RR na zmianę tworzą okrąg;

„Wybory”

Pw. leżenie tyłem;

NN zgięte w stawach kolanowych

Ruch: RR malują leniwą ósemkę w powietrzu natomiast NN przekraczają linię środka i znajdują się po przeciwnej stronie niż RR

„Łagodność”

Pw. leżenie przodem;

RR pod G palce tworzą trójkąt, NN zgięte w stawach kolanowych

Ruch: wznos T w górę, NN naprzemienne opadanie i unoszenie NN, po wykonaniu ruchu G powrót do Pw.

„Dowartościowanie”

Pw. lekki rozkrok, RR z tyłu T

Ruch: biodra wykonują „8” w lewą stronę

„Punkty pozytywne”

Pw: leżenie tyłem

Ruch; dwoma palcami dotykamy punkty na czole (pomiędzy brwiami a linia włosów)

Pw. siad skrzyżny

Ruch: połóż 2 place tuż pod obojczykiem wykonuj delikatny masaż okrężny, drugą rękę połóż na brzuchu

Pw. stanie swobodne

Ruch: oddychanie przeponowe; RR na brzuchu stykają się palcami

Wdech- place odchodzą od siebie

Wydech- powrót do Pw.

„Punkty przestrzeni”

Pw. stojąc swobodnie

Ruch: PR pod nosem- delikatna stymulacja tego miejsca ruchy okrężne

LR- kość ogonowa

Oddech- głęboki i spokojny

Wzrok- ku górze

„Punkt uziemienia”

Pw. j.w.

Ruch: PR pod dolna wargą- delikatna stymulacja tego miejsca ruchy okrężne

LR- powyżej kości łonowej

Wzrok- ku dołowi

Pw. siad swobodny

Ruch: G „wahadło” od ramienia do ramienia

Wdech- gdy głowa jest przy ramieniu

Wydech- podczas wahadła

Zakończenie zajęć; pozegnanie

1 min

1 min

ok.2 min

X10 na stronę

X 10

X 10

ok.1 min

X 4 na stronę

ok. 1min

X 10 na stronę

X 4 na stron

X 5

X 5

ok. 1 min

X 10

X 10 na stronę

X 2 na rękę

X 6

X5

X 5

X 5

X5

X10

ok.1 min

ok. 30 sek. i zmiana ręki

X10

ok. 30 sek. zmiana ręki

Ok. 30 sek. zmiana ręki

(ruch powolny)

(ruch powolny)

(pamiętamy o oddechach)

(w miarę możliwości przekraczamy linię środkową)

( wdech- kiedy malujemy górny łuk „8”

Wydech- dolny łuk „8”; oddechy powolne)

(Pw. siad dowolny)

(pamiętamy o oddychaniu)

(ruch powolny)

(ruchy powolne)

(wypowiadamy głośno „Ha”)

(rysujemy 5 pełnych ósemek)

(wyobrażamy sobie piramidę i G zaznaczmy jej brzegi w przeciwną stronę niż wskazówki zegara)

(zamykamy oczy)

Niepełnosprawność intelektualna, obniżenie poziomu rozwoju intelektualnego – zaburzenie rozwojowe polegające na znacznym obniżeniu ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, któremu towarzyszy deficyt w zakresie zachowań adaptacyjnych (w szczególności niezależności i odpowiedzialności).

Jeżeli sprawność intelektualna, mierzona testami standaryzowanymi, mieści się w przedziale jednego odchylenia standardowego poniżej normy i stan ten nie ma podłoża organicznego, a zachodzi deficyt umiejętności mówi się o obniżeniu poziomu intelektualnego (dawniej: ociężałości umysłowej) (DSM IVniepełnosprawność wyuczona).

Poniżej 70 punktów IQ Wechslera:

Według definicji WHO: istotne obniżenie ogólnego poziomu funkcjonowania intelektualnego, oraz trudności w zachowaniu przystosowawczym, występujące przed 18 rokiem życia.

Definiowanie niepełnosprawności intelektualnej nie należy do łatwych zadań. J. Doroszewska wskazując na rozliczne trudności, związane ze złożonością zjawisk, dzieli używane przy jego opisie definicje na trzy typy: biologiczno-patoneurologiczno-medyczne, charakteryzujące procesy psychiczne i behawioralne. Przy czym te ostatnie nie zajmują się tłumaczeniem etiologii niepełnosprawności, lecz koncentrują się z jednej strony na jej przejawach, a z drugiej akcentują możliwości rewalidacyjne osób niepełnosprawnych.

Autorem jednej z wcześniejszych, a zarazem stosunkowo szerokiej, opisowej definicji niepełnosprawności był E. Doll, który w 1941 roku scharakteryzował niepełnosprawność intelektualną jako:

stan niedojrzałości społecznej powstały w okresie rozwoju będący skutkiem zahamowania rozwoju inteligencji pochodzenia konstytucjonalnego. Stan ten jest nieusuwalny .

Doll wyróżnia przy tym sześć aspektów niepełnosprawności:

Amerykańskie Towarzystwo do Badań nad Upośledzeniem Umysłowym (American Association of Mental Deficiency) wprowadza w 1959 r. do międzynarodowej terminologii określenie mental retardation i podejmuje próbę globalnego zdefiniowania niepełnosprawności intelektualnej[4]:

Jest to niższy niż przeciętny, ogólny poziom funkcjonowania intelektualnego powstały w okresie rozwojowym. Towarzyszą mu zaburzenia w zakresie dojrzewania, uczenia się i przystosowania społecznego .

Warto w tym miejscu zauważyć, że jest to klasyczny przykład definicji nastawionej na opis zjawiska, koncentrujący się na procesach psychicznych i behawioralnych. Dla R. Hebera, który zawarł tę definicję w swoim „Podręczniku terminologii i klasyfikacji niedorozwoju umysłowego”, granicę rozwoju wytycza szesnasty rok życia, a za górną granicę niepełnosprawności intelektualnej przyjmuje on iloraz inteligencji niższy o jedno odchylenie standardowe od normy. W 1973 roku J. Gorossman poniekąd zrewidował założenia Hebera. W nowym wydaniu „Podręcznika...” podnosi granicę wieku rozwojowego do 18 lat, a niepełnosprawność intelektualną umieszcza na poziomie dwóch odchyleń standardowych od normy. Określa niepełnosprawność intelektualną jako stan aktualny, nie uwzględniając jej etiologii.

Niewątpliwie jedną z najpełniejszych, a zarazem przydatnych w pedagogice specjalnej definicji stworzyła Maria Grzegorzewska]. Opisuje ona nie tylko właściwości rozwoju osoby niepełnosprawnej, ustanawia upośledzenie umysłowe kategorią nadrzędną dla oligofrenii i otępienia, które rozumie jako „uwstecznienie psychiki ”. Proponuje także po raz pierwszy dynamiczne ujęcie niepełnosprawności intelektualnej jako cechy, która choć determinuje w określony sposób możliwości umysłowe jednostki, to jednak nie uniemożliwia jej rozwoju w żadnej sferze życia. Tak więc Grzegorzewska dostrzega u osób niepełnosprawnych intelektualnie potencjał rozwojowy, który może zostać wyzwolony na drodze rewalidacji i pozwolić im osiągnąć maksimum umiejętności.

Definiowanie niepełnosprawności intelektualnej w sposób zaprezentowany powyżej, pozwala z mniejszą lub większą precyzją uchwycić stan funkcjonowania osoby niepełnosprawnej w sferze intelektualnej lub społecznej, nie uwzględnia jednak patogenezy i etiologii zjawiska. Geneza niepełnosprawności intelektualnej stanowi obiekt zainteresowania wielu nauk. Obecnie wyróżnia się patogenne czynniki pochodzenia biologicznego i społecznego, w tym także deprywację potrzeb emocjonalnych. W definicji T. Gałkowskiego wyraźnie dostrzec można podział na część charakteryzująca zjawisko i próbę określenia etiologii niepełnosprawności:niepełnosprawność umysłowa ma charakter globalny, charakteryzuje się obniżoną sprawnością umysłową spowodowaną wrodzoną anomalią, która czyni korę mózgową niezdolną – w mniejszym lub większym stopniu do procesów myślowych .

G.E. Suchariewa wskazuje przede wszystkim na wieloczynnikową genezę niepełnosprawności intelektualnej i podkreśla jej dwie stałe cechy – rozlany charakter zaburzenia – „totalny niedorozwój”, oraz na przewagę niedorozwoju najwyżej zróżnicowanych, najmłodszych filo i ontogenetycznie formacji i stosunkowo poprawny rozwój bardziej elementarnych, ewolucyjnie starszych czynności . Interesujące, że autorka wyklucza z pojęcia niepełnosprawności intelektualnej zaburzenia powstałe na skutek czynników środowiskowych tym samym dopuszczając złożoność całego mechanizmu patologizującego Suchariewa, koncentruje się na czynnikach biologicznych, które jednak nie mogą dotyczyć:

Suchariewa zdecydowanie odgranicza od oligofrenii tzw. otępienie organiczne, czyli właśnie zaburzenia intelektualne powstałe na skutek infekcji i urazów układu nerwowego, ponieważ mogą one zdaniem autorki przemijać, lub nasilać się a zatem nie muszą być stałe. Ponadto defekty spowodowane infekcją lub urazem nie muszą powodować zaburzeń o charakterze totalnym, co tym samym wyklucza je, zdaniem autorki, z oligofrenii. Jest to niewątpliwie bardzo ciekawe, a zarazem stosunkowo pełne ujęcie zjawiska niepełnosprawności intelektualnej, choć obecnie przyjmuje się, że wykluczone przez Suchariewą zaburzenia intelektualne również mieszczą się w obrębie niepełnosprawności intelektualnej.

Ciekawą definicję niepełnosprawności, sięgającą do genezy zjawiska proponuje M. Kościelska, która nie negując wpływu czynników biologicznych na powstawanie niepełnosprawności intelektualnej, podkreśla dwubiegunowość tego oddziaływania. Z jednej strony, zdaniem autorki, czynniki biologiczne determinują przebieg procesów psychicznych, z drugiej natomiast funkcjonowanie psychiczne wpływa na funkcje biologiczne. Przywołuje ona przykład dzieci, które doznawszy uszkodzeń we wczesnym okresie życia, żyją różnym życiem i osiągają rozmaite stopnie rozwoju. Kościelska rozumie niepełnosprawność intelektualną, jako niepowodzenie rozwojowe do którego dochodzi się w rezultacie nieprawidłowego przebiegu procesu rozwojowego o specyficznym charakterze. Proces rozwojowy może być zaburzony w różnym okresie i pod wpływem różnych czynników. Autorka wyróżnia trzy zasadnicze etapy patologizacji rozwoju dziecka i jeden etap wstępny:

