Scenariusz lekcji z gimnastyki
Temat lekcji: Doskonalenie stania na rękach przy drabinkach z
uniku podpartego.
Cele lekcji
Umiejętności : U potrafi wykonać prawidłowo stanie na rękach przy drabinkach
Wiadomości: U wie na czym polegają najczęstsze błędy w tym elemencie
Postawy i motywacje: U jest zmotywowany do poprawy swoich umiejętności
Środki dydaktyczne: materace
Liczba uczniów:20
Klasa: II
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Tok lekcji |
Treść lekcji |
Realizacja celów |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
||||
Część I 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć 2. Poformowanie uczniów o celach lekcji , wzbudzenia motywacji do aktywności w czasie wolnym
3. Rozgrzewka a)bieżna
Rozgrzewka b)kształtująca
|
1.Zbiorka 2.Sprawdzenia obecności i podanie celów lekcji 3.podanie tematu lekcji 4.Zwrócenie uwagi na role nauczanego elementu
Zabawa ożywiająca: „Berek Rozkroczny” Złapana osoba stają w rozkroku. Może zostać wybawiona poprzez przejście innej osoby pod jej nogami.
W truchcie w około sali. -Krążenia ramion w przód -Krążenia ramion w tył -Krok skrzyżny bokiem -Krok odstawno-dostawny -Skip A -Skip C
W marszu -Wymachy ramion w bok na trzy. Trzeci raz z pogłębieniem -Co trzeci krok skłon i dotknięcie parkietu -Na gwizdek prowadzącego przejście szybko do padu i wyskok w górę
-Krążenia głowy prawo-lewo, do okoła i przód tył -Krążenia bioder -Skrętoskłony -Skłony raz do P nogi raz do L nogi i do środka. -Rozgrzewamy staw skokowy -W siadzie podpartym wyrzuty nóg naprzemienno stronne -Siad płotkarski -Chwytamy się za kostki i dociągamy głowę do kolan -10 pompek |
U
U
U
|
Sprawdzenie obecności
Pokaz i objaśnienie
Korygowanie błędów
|
||||
II Część główna 4 .Kształtowanie imiejetnosci , doskonalenie sprawności Kształtowanie postaw wobec kultury fizycznej |
I - stanie na rękach przy drabinkach z uniku podpartego z pomocą współćwiczącego
II - stanie na rękach przy drabinkach z stania w miejscu
III-stanie na rękach przy drabinach z marszu
IV-stanie na rękach przy drabinkach z marszu, podczas stania odchylamy raz jedną nogę raz drugą i powtarzamy ćwiczenie |
U,W
|
Zwracamy uwagę na nie uginanie rąk w łokciach |
||||
III Część końcowa
5.Uspokojenie organizmu
6.Cwiczenia organizacyjno-pozodkowe i podsumowanie lekcji
|
Zabawa „minutka” Ćwiczący kładą się na brzuchu i mają wstać po upłynięciu wg nich minuty. |
|
|
||||
6.Cwiczenia organizacyjno-porządkowe i podsumowanie lekcji
7.Nastawienia U do aktywności ruchowej w czasie wolnym
|
-Wyznaczenie uczniów do zebrania sprzętu -Zbiórka -Omówienie lekcji (wyznaczenie najlepiej ćwiczących, omówienie najczęściej występujących błędów) -Zachęcenie do aktywności pozaszkolnej i wskazanie odpowiednich ćwiczeń.
|
W |
Uczniowie siadają w kręgu
Zbiórka w dwuszeregu |