Scenariusz lekcji dla klasy V szkoły podstawowej.
Temat: Deszcz nie taki straszny jak go malują- czytamy wiersz Juliana Tuwima pt. "Deszczyk" i rozmawiamy o pogodzie oraz poznajemy przymiotniki.
I. Cel ogólny.
Uczniowie potrafią opisywać różne zjawiska pogodowe, potrafią wskazać cechy pogody w danym dniu, a wszystko dzięki poznanym na lekcji przymiotnikom- wyrazom pozwalającym opisać, scharakteryzować: zjawiska, ludzi przedmioty.
Cele szczegółowe:
Wiedza:
Uczeń:
Wie co to jest przymiotnik, w jakim celu jest używany zarówno w wypowiedziach pisemnych jak i mówionych.
Wie co oznaczają pojęcia: pogoda, zjawiska pogodowe.
Umiejętności:
Czytanie:
Uczeń:
Czyta zarówno głośno jak i cicho, uważnie i ze zrozumieniem wiersz pt. "Deszczyk", wskazując wszystkie znajdujące się tam przymiotniki.
Czyta uważnie i ze zrozumieniem komunikat o możliwych zjawiskach pogodowych, które mogą mieć miejsce w najbliższym czasie, zwracając także uwagę na znajdujące się tam przymiotniki.
Pisanie:
Uczeń:
Podkreśla a następnie wypisuje wszystkie przymiotniki, które zauważył w wierszu pt. "Deszczyk"
Układa kilka zdań z wybranymi przez siebie przymiotnikami, które wcześniej wypisał do zeszytu.
Pisze krótki komunikat o pogodzie na nadchodzący dzień, używając przy tym jak największej ilości przymiotników.
Pisze krótkie opowiadanie na temat tego co przytrafiło mu się podczas deszczu.
Słuchanie:
Uczeń:
Słucha uważnie i ze zrozumieniem odczytanego głośno przez nauczyciela wiersza pt. "Deszczyk".
Słucha uważnie i ze zrozumieniem komunikatu radiowego na temat możliwych zjawisk pogodowych w najbliższym czasie.
Mówienie:
Uczeń:
Potrafi opisać aktualny stan pogody, używając przy tym jak największej ilości przymiotników.
Potrafi wymienić i krótko opisać poznane na lekcji zjawiska pogodowe.
Postawy:
Uczeń:
Zna zasady pozwalające mu we właściwy sposób zachować się podczas niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych takich jak burza, grad, śnieżyca, trąba powietrzna itp.
II. Strategie, metody, techniki, chwyty:
Rozmowa wstępna.
Burza mózgów.
Heureza.
Strategia asocjacyjna.
Strategia operacyjna.
III. Typ lekcji:
Wprowadzająca nowy materiał.
IV. Forma pracy:
Indywidualna.
Zbiorowa.
V. Środki dydaktyczne:
Ksero zawierające prognozę pogody.
Odtwarzacz CD.
Płyta z nagranym komunikatem o pogodzie.
VI. Bibliografia.
Nagajowa M., ABC metodyki języka polskiego, Warszawa 1991.
Rusak Marta., Lekcje polskiego- typy i struktura,[w:] Polonista w szkole. Podstawy kształcenia nauczyciela polonisty, pod red. A. Janus-Sitarz, Kraków 2005.
Bortnowski S., Kłopoty z klasyfikacją metod nauczania, [w:] Polonista w szkole. Podstawy kształcenia nauczyciela polonisty, pod red. A. Janus-Sitarz, Kraków 2005.
VII. Tok lekcji.
ZAANGAŻOWANIE
(rozmowa wstępna, burza mózgów, strategia operacyjna)
Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Uwagi |
Dzień dobry. Nazywam się .. i mam przyjemność przeprowadzić dzisiaj w waszej klasie lekcję języka polskiego. Tematem naszego dzisiejszego spotkania będzie pogoda, jak również wszystkie związane z nią zjawiska atmosferyczne takie jak np. deszcz , grad itd. Powiedzcie teraz jakie jeszcze, oprócz tych, które tutaj wymieniłam, zjawiska atmosferyczne znacie? Zapiszmy teraz do zeszytów temat lekcji. A brzmi on: Przeczytam teraz wiersz Juliana Tuwima pt. „Deszczyk”. Podczas późniejszego samodzielnego czytania wiersza ,podkreślcie wyrazy które pomagają w opisie deszczu w utworze. Wypiszemy teraz na tablicy wyrazy, które pomogły autorowi w opisie deszczu. Proszę abyście przepisywali je do zeszytu. Zastanówcie się teraz jaką częścią mowy są wyrazy takie jak muszka worek ,pył? Jak myślicie, jaką funkcję pełnią stojące przed nimi wyrazy takie jak drobnych, mokry, wodnisty? Wyrazy określające jakie są rzeczowniki i pomagające nam w opisie różnych zjawisk, pogody ale nie tylko, bo również przy opisie ludzi, zwierząt przedmiotów , to przymiotniki. Zbierzcie wszystkie wypisane przez was do zeszytu przymiotniki i zakreślcie je w kółko. Posłuchamy teraz komunikatu o pogodzie na nadchodzący tydzień. Jego treść jest przed wami. W trakcie słuchania starajcie się podkreślić jak najwięcej przymiotników charakteryzujących pogodę i zjawiska atmosferyczne mogące jej towarzyszyć. Podkreślcie także zawarte tam przykłady zjawisk atmosferycznych. Wzorując się na komunikacie, którego przed chwilą wysłuchaliśmy, napiszcie teraz własną prognozę pogody na jutrzejszy dzień. Następnie kilka osób zaprezentuje nam wyniki swojej pracy. Proszę teraz kilka osób o zaprezentowanie nam swoich komunikatów. Omawia prace uczniów. Podsumujmy naszą dzisiejszą pracę. Wiemy już, że wyrazy określające jakie są rzeczowniki i pomagające w opisie różnych rzeczy, zjawisk, ludzi , przedmiotów itp. to przymiotniki. Poznaliśmy także słownictwo związane z pogodą i różnymi zjawiskami atmosferycznymi. Potraficie także rozpoznać prognozę pogody, a także stworzyć własną . Na koniec wymieńmy jeszcze raz jakie poznaliśmy dzisiaj zjawiska pogodowe. Przeczytajmy również głośno przymiotniki z wiersza „Deszczyk”. |
Wymieniają inne zjawiska atmosferyczne( śnieg, trąba powietrzna, huragan, tornado, mżawka, mgła ,silny wiatr, tęcza). Zapisują temat lekcji do zeszytu. BADANIE (strategia asocjacyjna, heureza) Słuchają wiersza głośno odczytanego przez nauczyciela . Następnie samodzielnie czytają utwór po cichu i podkreślają wyrazy. Podają przykłady wyrazów z wiersza (wesoły, drobnych, wilgnych, jesienny, siwy). Stwierdzają, że są to rzeczowniki. Odpowiadają, iż wyrazy te określają ,jakie są rzeczowniki np. wodnisty puszek. Zakreślają zgromadzone słownictwo i tytułują je jako przymiotniki. Pod spodem zapisują, iż przymiotniki pomagają w opisie i określają jaki są rzeczowniki po nich stojące. TRANSFORMACJA Słuchają komunikatu o pogodzie. Podkreślają przymiotniki zawarte w komunikacie, przykłady zjawisk pogodowych. Piszą własną prognozę pogody (np. jutro będzie słonecznie, ciepło bez wiatru. Po południu możliwe zachmurzenie). PREZENTACJA Kilka osób odczytuje głośno wyniki swojej pracy. REFLEKSJA Wymieniają: deszcz, mgła, tęcza śnieg, wiatr, tornado, huragan trąba powietrzna, grad. Czytają przymiotniki. |
5 min 15-20 min 10-12 min 4 min 7-8 min 5 min |
Zadanie domowe.
Napisz krótkie opowiadanie na temat przygody jak przytrafiła ci się podczas deszczu.
Ułóż po jednym zdaniu z wybranymi przez siebie trzema przymiotnikami z wiersza pt." Deszczyk".