Kamil Gołdowski
Praktykant języka polskiego
w SP w Łojkach im. Kornela Makuszyńskiego
13.09.2012
Konspekt lekcji języka polskiego w szkole podstawowej, klasa VI
TEMAT: Cechy komiksu na przykładzie fragmentu „Tymka i Mistrza”.
Cele ogólne:
Uczeń:
odnosi do praktyki zdobytą wiedzę;
poprawnie posługuje się językiem ojczystym w słowie i na piśmie;
kształtuje swoją wrażliwość.
Cele operacyjne:
Uczeń:
poznaje gatunek komiksu: jego cechy i wyznaczniki;
potrafi wypunktować podobieństwa i różnice między opowiadaniem i komiksem;
opowiada własnymi słowami historię przedstawioną w komiksie;
wymienia bohaterów komiksu, ocenia motywy ich postępowania;
poznaje nowe słowa: konflikt, mediator, grabież, agresor
kształtuje postawę przeciwko przemocy i agresji.
Metody nauczania:
praca z fragmentem komiksu,
rozmowa kierowana,
pogadanka,
komiks.
Środki dydaktyczne:
podręcznik do kształcenia literackiego i kulturowego „Słowa na start!” (kl.6), s. 16-17,
inne komiksy – inspiracja do stworzenia samodzielnego komiksu.
Przebieg lekcji:
Faza wstępna:
Czynności porządkowo-administracyjne.
Pogadanka o komiksach: Czy znacie ten gatunek? Czy czytacie? Jakie komiksy znacie? O jakich słyszeliście? Czy lubicie komiksy?
Faza właściwa:
Otwarcie podręczników, cicha lektura komiksu.
Nauczyciel zapisuje temat na tablicy.
Uczniowie mają za zadanie własnymi słowami opowiedzieć historię, przedstawioną w komiksie – najpierw jedna osoba przedstawia wszystkich bohaterów, potem druga opowiada fabułę.
Określ, kto w historii opowiedzianej w komiksie jest agresorem, kto mediatorem i na czym opiera się istota tego konfliktu.
Uczniowie ustalają, jakie są podobieństwa i różnice między komiksem, a opowiadaniem. Uzupełniają tabelkę:
Opowiadanie | Komiks |
---|---|
Podobieństwa: | |
- skupia się na akcji, opowiedzeniu historii - występowanie dialogów - obecność narratora |
|
Różnice: | |
- relacja narratora jako podstawa opowiedzenia historii - treść opowiedziana prozą, tekstem ciągłym |
- wtrącenia narratora jako dodatek, dopowiedzenie niektórych szczegółów fabularnych - treść opowiedziana za pomocą rysunków i dymków |
Nauczyciel rozdaje uczniom inne, przyniesione z domu / biblioteki komiksy.
Jak napisać dobry komiks?
Dobrze rozplanuj swój komiks – ustal ile ma on mieć obrazków i ile miejsca mają one zajmować.
Dobrze zaplanuj akcję – nie wprowadzaj za dużej ilości bohaterów, skup się na jednym wątku.
Postaraj się, by twoja historia miała morał.
Stosuj prawidłowe „dymki”:
Zadanie pracy domowej: Wykonaj samodzielnie komiks – może to być zilustrowanie fragmentu książki, opowiadania, bądź też samodzielnie wymyślona historia. Technika wykonania dowolna! Format A4. Pamiętaj o omówionych na lekcji cechach komiksu – rysunki, dymki, wtrącenia narratora.
Faza końcowa:
Odpowiedzenie na ewentualne pytania uczniów, odnośnie wykonania pracy domowej.
Zapowiedzenie kolejnego tematu zajęć.