28.11.2012r.
KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE III
SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ
Imię i nazwisko prowadzącego: Małgorzata Cmela
Czas przeznaczony na realizację tematu: 45 minut.
TEMAT LEKCJI: Doświadczenie pokoleniowe w liryce Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – „Pokolenie” („Wiatr drzewa spienia…”).
CELE LEKCJI:
Na poziomie umiejętności:
uczeń potrafi interpretować utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, pt. „Pokolenie (Wiatr drzewa spienia…)”;
uczeń umie podzielić tekst na 3 części: opisową, refleksyjną i wizyjną (puentę);
uczeń potrafi formułować odpowiednie argumenty w dyskusji dotyczącej czczenia bohaterów II wojny światowej;
Na poziomie wiadomości:
uczeń przypomina sobie cechy Pokolenia Kolumbów;
uczeń zna utwór „Pokolenie (Wiatr drzewa spienia)”;
uczeń wie jak zbudowany jest utwór i rozumie jego treść;
Na poziomie postaw:
uczeń jest wdrażany i motywowany do dbałości o estetykę i etykę komunikacji językowej;
uczeń obiektywnie ocenia stosunek dzisiejszych Polaków do bohaterów II wojny światowej;
uczeń kształtuje swoją postawę patriotyczną;
MATERIAŁY:
Tekst utworu (podręcznik);
Ksero dla uczniów (ćwiczenia do uzupełnienia);
Laptop + multimedia;
Filmik, pt. „Polacy w walce o niepodległość – II wojna światowa”;
METODY:
burza mózgów;
elementy wykładu;
praca z tekstem;
pogadanka heurystyczna;
dyskusja;
FORMA PRACY:
praca zbiorowa;
praca indywidualna;
PRZEBIEG LEKCJI:
Etap lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności ucznia | Umiejętności kluczowe |
---|---|---|---|
Zaangażowanie | - Nauczyciel wita się z klasą i informuje o celach lekcji; - Nauczyciel zadaje pytanie: Z czym kojarzy wam się słowo WOJNA? – BURZA MÓZGÓW. - FILM „Polacy w walce o niepodległość – II wojna światowa” (3min., 18s.) Nasze wyobrażenia o wojnie są w gruncie rzeczy podobne do tych, które widzieliśmy na tym krótkim dokumentacyjnym filmiku. Szczególnie dotkliwa była wojna dla młodych ludzi, którzy byli praktycznie w waszym wieku: dopiero co skończyli szkołę, mieli zacząć dorosłe życie. W literaturze znani są oni jako „Pokolenie Kolumbów”. - Przypomnienie informacji o tym pokoleniu (ćwiczenie 1). – uczniowie pracują samodzielnie, po czym następuje głośne odczytanie uzupełnionego ćwiczenia. -Najwybitniejszym przedstawicielem tego pokolenia był Krzysztof Kamil Baczyński – dzisiaj omówimy sobie jego utwór pt. „Pokolenie” - Zapiszmy temat dzisiejszej lekcji: Doświadczenie pokoleniowe w liryce K.K. Baczyńskiego – „Pokolenie (Wiatr drzewa spienia…”. |
- Uczniowie odpowiadają: bombardowanie, mordy, Katyń, obozy koncentracyjne, walka itp. - ĆWICZENIE 1. Pokolenie Kolumbów (pokolenie "czasu burz" i "apokalipsy spełnionej") – nazwa pokolenia młodych polskich poetów i literatów, urodzonych około roku 1920, dla których okres wchodzenia w dorosłość przypadł na lata II wojny światowej. To właśnie wojna była przeżyciem, które ukształtowało ich świadomość i tożsamość w największym stopniu. Pokolenie to wzięło aktywny udział w ruchu oporu przeciwko okupantowi niemieckiemu oraz w powstaniu warszawskim. Przedstawiciele owego pokolenia przesiąknięci byli katastrofizmem. Rzeczywistość wojenna nie pozwalała im cieszyć się młodością, szczęściem, miłością, czy też innymi wartościami, zamiast bierności wybrali nierówną walkę z okupantem. Charakterystyczne tematy i motywy:
- Uczniowie zapisują temat lekcji; |
-komunikowanie nauczyciel – uczeń; -wykorzystywanie zdobytej wiedzy; -mówienie; - twórcze, kreatywne myślenie |
Badanie i prezentacja | - Wzorcowe odczytanie tekstu przez nauczyciela. - Nauczyciel prosi o powtórne, samodzielne odczytanie tekstu. - Zwrócenie uwagi na budowę utworu: Utwór składa się z 10 strof o nieregularnej budowie. Cały zaś utwór dzieli się na 3 części: 1. opisową (strofy 1 -5; to ciąg zestawień metaforycznych, kontrastujących obraz dojrzałej, pięknej przyrody z obrazami okrucieństwa wojny); 2. refleksyjną (strofy 6-9; refleksja o tragicznym losie pokolenia); 3. wizyjną, która ma charakter rozbudowanej puenty (strofa 10; pamięć o bohaterach) - Analiza utworu strofa po strofie, zwracając uwagę na środki stylistyczne i wyjaśniając ich znaczenie. - Nauczyciel prosi o odczytanie notatki. |
- Uczniowie słuchają i śledzą tekst w podręcznikach. - Uczniowie czytają tekst w ciszy. - Uczniowie czynnie biorą udział w analizie utworu i uzupełniają ĆWICZENIE 2 Utwór podzielony jest na trzy części. Pierwszą część utworu tworzy 5 pierwszych strof i jest to opis letniej przyrody. Przyroda jest obfita, zboże, dojrzałe warzywa, piękna pogoda. Chce się żyć. Lato jest skontrastowane z życiem młodych ludzi, którzy przeżywali swoją dojrzałość w czasie II wojny. Podmiot liryczny jest uczestnikiem tej traumy, apokalipsy. |
- słuchanie; -czytanie; - kreatywne myślenie; - twórcze rozwiązywanie problemów; - mówienie; - komunikacja nauczyciel – uczeń - wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce |
Przekształcenie i Podsumowanie |
- Nauczyciel mówi: Czy pokolenie Baczyńskiego zasłużyło na pamięć? Czy pamiętamy o naszych cichych bohaterach? Czy powinniśmy czcić ich pamięć? Czy jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami? Czy dajemy dobre świadectwo Polskości za granicą? – DYSKUSJA - Nauczyciel prosi o zapisanie pracy domowej: Napisz w kilku zdaniach, czy Polacy mają świadomość ofiary poniesionej przez młodych ludzi podczas II wojny światowej? Czy i jak czci się ich pamięć? (Jeśli wystarczy czasu nauczyciel zaprasza uczniów do wysłuchania „Pokolenia” w formie piosenki) |
- Uczniowie formułują swoje argumenty – Dyskusja. - Uczniowie zapisują pracę domową. |
- słuchanie; - kreatywne myślenie; - mówienie; - komunikacja nauczyciel – uczeń; -wykorzystywanie zdobytej wiedzy; - samokształcenie; |