KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa V
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Sztuka życia rodzinnego.
1. Cele:
Uczeń
- kształtuje postawę miłości i współodpowiedzialności za rodzinę;
- pragnie pogłębić więzi rodzinne
- uświadamia sobie najważniejsze wartości
-rozumie znaczenie rodziny w życiu człowieka
- rozbudza w sobie odpowiedzialność za siebie i rozwija umiejętność współżycia w rodzinie
- uświadamia sobie wzajemny wpływ poszczególnych osób w rodzinie
2. Metody nauczania:
Miniwykład, praca w małych grupach, praca samodzielna, burza mózgów, technika ABC
3. Formy pracy:
Indywidualna, grupowa
4. Środki dydaktyczne:
Kartki papieru, pisaki, kartki samoprzylepne, plansza, karty pracy
Etapy lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Środki dydaktyczne | Przewidywane efekty |
---|---|---|---|---|
1. Część przygotowawcza | 1. Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć. 2. Podział klasy na grupy. |
1.Zapisują temat. | Kolorowe kartoniki. | Potrafi pracować w grupie. |
2. Część podstawowa | 1. Rozdaje grupom karty pracy do uzupełnienia (załącznik nr 1) 2. Omawia z uczniami wyniki pracy grup. 3. Poleca uczniom przygotowanie krótkich scenek ukazujących relacje zachodzące między członkami rodziny w codziennych sytuacjach 4. Prosi o komentarz do przygotowanych scenek 5. Rozdaje karty pracy pt. „Co ja mogę dać rodzinie?” (załącznik nr 2) |
1. W grupach uzupełniają karty pracy. Wyniki zawieszają na tablicy 2. Omawiają wyniki swojej pracy. 3. Przygotowują scenki i je przedstawiają. 4. Dzielą się swoimi spostrzeżeniami, wrażeniami, odczuciami. 5. Uzupełniają karty pracy. |
1. Karty pracy dla grup. 2. Karty pracy dla każdego ucznia. |
Potrafi wczuwać się w odgrywane role. |
3.Część końcowa | Podsumowuje i ocenia pracę uczniów. |
Grupa I
Rodzina jest takim miejscem, które kształtuje człowieka. To kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom. My również swoim zachowaniem i postawą wpływamy na to czy nasza rodzina jest szczęśliwa. Każdy członek rodziny pełni inne funkcje.
Proszę wypisać jakie obowiązki w rodzinie spełnia mama i jak można jej pomóc.
MAMA
Grupa II
Rodzina jest takim miejscem, które kształtuje człowieka. To kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom. My również swoim zachowaniem i postawą wpływamy na to czy nasza rodzina jest szczęśliwa. Każdy członek rodziny pełni inne funkcje.
Proszę wypisać jakie obowiązki w rodzinie spełnia tata i jak można mu pomóc.
TATA
Grupa III
Rodzina jest takim miejscem, które kształtuje człowieka. To kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom. My również swoim zachowaniem i postawą wpływamy na to czy nasza rodzina jest szczęśliwa. Każdy członek rodziny pełni inne funkcje.
Proszę wypisać jakie obowiązki w rodzinie spełnia babcia i jak można jej pomóc.
BABCIA
Rodzina jest takim miejscem, które kształtuje człowieka. To kim jesteśmy, w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom. My również swoim zachowaniem i postawą wpływamy na to czy nasza rodzina jest szczęśliwa. Każdy członek rodziny pełni inne funkcje.
Proszę wypisać jakie obowiązki w rodzinie spełnia dziadek i jak można mu pomóc.
DZIADEK
Co ja mogę dać rodzinie??